بلاگ

انواع مبلمان در بازار [ پرفروش ترین سبک مبل های 1401]

انواع مبلمان

بی شک انتخاب یک مبل خوب تاثیر شگفت انگیزی بر روی دکوراسیون منزل شما دارد ! زمانی به این حرف رسیدم که اشتباها برای منزلم یک دست مبل سلطنتی خیلی شیک خریدم اما متاسفانه برخلاف انتظارم هیچ نظم قشنگی در دکوراسیون منزلم ایجاد نشد ، به همین دلیل به گفته کسی که تو این زمینه فعالیت میکرد تصمیم گرفتم به جای مبل سلطنتی یک دست مبل راحتی و یا کلاسیک بخرم . خوب تا اینجا همه چی راحت بود ! اما چون هیچ شناختی راجع به انواع مبلمان بازار نداشتم ، انتخاب و خرید یکی مبل خوب یکی از بزرگ ترین چالش های زندگی من شده بود . واقعا از بین این همه تنوع مبل ها کدام مبل مناسب منزل من است ؟

پس در قدم اول سعی کردم تا انواع مبلمان را بشناسم . اگر این چالش در زندگی شما هم وجود دارد ، پس همین جا با من همراه باشید که خوب جایی آمده اید ! بعد از خواندن این مقاله ، با انواع مبل ها و سبک آن ها آشنا میشوید و به راحتی می توانید مبل مناسب با دکوراسیون خود را انتخاب کنید .

زمان تخمین زده شده مطالعه: 11 دقیقه

انواع مبل ها از نظر ساختار

درسته که مبل ها از تنوع خیلی بالایی برخوردار هستند اما به طور کلی باید بیان کنیم که انواع مبلمان از نظر طراحی ساخت به سه دسته کلی تقسیم می شوند .

مبلمان راحتی و مدرن
مبلمان سلطنتی و استیل
مبلمان کلاسیک

1. مدل مبل راحتی

معمولا از بین این سه مدل ، مبل های راحتی پر طرفدار تر بوده اند . این مدل مبل ها تماما از جنس پارچه ساخته شده اند و معمولا در طراحی بدنه آن ها از چوب و استیل نیز استفاده نمی شود از این رو کاملا می تواند حس راحتی برا به شما القا کند . اگر توجه کنید متوجه خواهید شد که مدل مبل های راحتی نسبت به مدل مبل های کلاسیک و استیل دارای دسته و پایه های پهن و کوتاه تری بوده اند . مبل های راحتی در انواع متنوعی در بازار تولید می شوند از این رو با هر سبک و دکوراسیونی که منزل شما دارد می توانید مدل مبل راحتی مد نظر خود را پیدا کنید . اکثرا انتخاب اول کسانی که طرفدار طرح های مدرن و کژوال هستند مدل مبل های راحتی است که در مقابل تنوع بالا از قیمت متناسب تری هم برخوردار هستند .

2. مدل مبل سلطنتی و استیل

یکی دیگر از مدل مبل هایی که در این جا می خواهیم به شما معرفی کنیم مدل مبل های سلطنتی می باشد . معمولا بهتر است برای خانه هایی که دارای سبک و شکل اشرافی و مجلل هستند از مبل های کلاسیک استفاده کنید ، البته پیشنهاد ما این است که در کنار مدل مبل سلطنتی ، یک دست مدل راحتی هم داشته باشید . طراحی این مدل مبل ها در قسمت تاج و دسته و بدنه معمولا پر کار بوده و جلوه چشمگیری را ایجاد کرده است . این نوع مبل ها ارتفاع نسبتا زیاد تری نسبب به مدل مبل ها راحتی دارند و جا به جا کردن آن ها به تنهایی ممکن است کمی مشکل باشد . نسبت به سایر مبل ها مدل های سلطنتی از قیمت بالاتری برخوردار هستند .

3. مدل مبل کلاسیک

حال به سراغ بررسی مدل مبل کلاسیک برویم . این نوع مبلمان را می توان چیزی ما بین مبل سلطنتی و مبل راحتی قرار داد . تقریبا این نوع مبل ها از نظر ظاهر تا حدودی شبیه به مدل مبل های سلطنتی بوده اما خود از نظر راحت بودن شبیه به مبل های راحتی بوده است . البته از نظر ظاهری مثل مبل های سلطنتی زیاد پر کار نبود و منبت کاری های کمتری دارد . راجع به قیمت مبل های کلاسیک باید بیان کنیم که قیمت آن ها ما بین قیمت مبل های سلطنتی و راحتی می باشد .

انواع مبلمان مدرنانواع مبلمان کلاسیکانواع مبلمان سلطنتی
مبل چسترفیلدمبل لاوستمبل شزلون
تاکسیدومبل کوهان‌شتریمبلمان فرانسوی
مبل چند بخشیمبل کلاسیک راحتیمبل مصری
مبل تخت‌شومبلمان کلاسیک لهستانیمبل منبت‌کاری
مبل لاوسنمبل کابریول
مبل بریج‌واتر

معروف ترین سبک انواع مبلمان در بازار

1. مبل چسترفیلد (Chesterfield)

اگر خیلی ساده بخواهیم بیان کنیم باید بگوییم که طرح روی این مدل مبل ها شما را به یاد طرح لحاف های قدیمی می اندازد و دارای لمسه دوزی های بسیار نیز می باشند . این نوع سبک خود به دو دسته مدل مبل چستر پارچه ای و مدل چستر چرم نیز تقسیم بندی می شود . لمسه دورزی های این مبل جلوه زیبایی را ایجاد کرده است و در برخی از مدل مبل ها چستر فیلد قسمت داخلی و دسته ها رویه کوبی دارد .

مبل چسترفیلد

2. مبل کوهان شتری (Camel back)

در ابتدا این مدل مبلمان از خانه ثروتمندان عرب و قبایل عربی نیز رواج پیدا کرد ، علت نام گذاری این نوع مبل ظاهر آن می باشد که شبیه به کوهان پشت شتر می باشد . در حقیقت از کوهان شتر در طراحی این نوع مبل نیز الهام گرفته شده است . مبل تکیه گاه شتری با توجه به ظاهری که دارد در میان انواع مبلمان متمایز می باشد. معمولا در طراحی پایه ها و دسته ها و تاج مبل از چوب استفاده شده است ، از این رو معمولا گران قیمت تر به چشم می خورد . اگر به دنبال یک نوع مبل با سبک مدرن هستید مدل مبل کوهان شتری می تواند توجه شما را جلب کند .

مبل کوهان شتری

3. انواع مبل چند تکه یا قطعه ای (Sectional Sofa)

راجع به مدل مبل های چند بخشی یا چند تکه باشد باید بیان کنیم که این نوع مبل ها را با نام های سکشنال و یا قطعه ای هم می شناسند . معمولا این مدل از انواع مبلمان دارای سه تا پنج قسمت بوده اند . البته با توجه به مدل مبل این بخش ها می تواند کمتر و یا بیشتر از این تعداد باشد . در زمان خرید با ید توجه داشته باشید که مدل مبل چند بخشی مورد نظر را متناسب با فضای خانه خود انتخاب کنید. مبل های معروف ال و یا مبل یو جزو دسته مبل های چند بخشی نیز به شمار می روند .

مبل چند تکه یا قطعه ای

4. مبل لاوسن (Lowson sofa)

مدل مبل های سبک لاوسن برای کسانی که به دنبال مدل مبلمان راحتی و شیک هستند ، یکی از بهترین گزینه ها می باشد . در طراحی این نوع مبلمان از کوسن های راحت و تقریبا بزرگی استفاده شده است . معمولا برای فضای هایی از منزل چون نشیمن و جلوی تلویوزیون مدل مبل های لاوسن بسیار کاربردی هستند . پشتی ها و کوسن های نرم و نشین پهن آن سبب شده تا در زمان نشستن بر روی آن حس راحتی زیادی را به افراد القا کند .

مبل لاوسن

5. انواع مدل مبلمان انگلیسی (English)

طراحی مدل مبل های انگلیسی به شکلی است که دارا پشتی بلندی بوده اند اما قسمت دسته های مبل ها پایین تر از حد استاندارد جایی که باید دست قرار بگیرد وجود دارد . به همین دلی به آن ها معمولا مدل مبل سبک انگلیسی نیز می گویند . در طراحی این نوع مبل ها معمولا کوسن های زیادی وجود دارد . شاید برایتان جالب باشد که بدانید این نوع سبک مبل به مدل مبل بی دست نیز مشهور است و جزو مبل های راحتی زیبا و اسپرت نیز به شمار می رود .

مدل مبلمان انگلیسی

6. مدل مبل ها تخت خواب شو (Day bed)

یکی از معروف ترین مدل سبک انواع مبلمان که در این جا می خواهیم معرفی کنیم مدل مبلمان تخت خواب شو است . این مدل مبل ها را می توان زیر مجموعه مبل های فوتون نیز قرار داد . در طراحی این نوع مبل ها از کوسن زیرین نیز استفاده شده که از آن به عنوان تشک نیز استفاده می شود ، در این حالت می توان مبل خود را به حالت تخت خواب تبدیل کنید و برای خواب و استراحت از آن استفاده کنید . در واقع با یک تغییر شکل ساده شما هم مبل راحتی دارید هم یک تختخواب و برای خانه هایی با متراژ کم که اتاق خواب ندارند این مدل مبل ها می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای خرید باشد و بی شک می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای صاحبان این نوع خونه ها باشند .

مدل مبل ها تخت خواب شو

7. مدل مبل لاو سیت (loveseat)

از دیگر انواع مدل مبلملان کلاسیک می توان به مدل مبل لاو ست نیز اشاره کرد . این نوع مبلمان تنها برای دو نفر جای دارد و به کاناپه های دو نفره نیز شهرت دارند . در حقیقت این مدل مبل هم در دسته مبلمان کلاسیک قرار میگیرد و هم در دسته مبل های راحتی . انتخاب مبل لاو ست برای زوج های جوان می تواند انتخاب جذابی باشد . این دسته از مبل ها بر اساس ابعاد و اندازه به 4 دسته کوچک ، متوسط ، بزرگ و خیلی بزرگ نیز تقسیم بندی می شوند . توجه داشته باشید که معمولا نوع و شکل مبل های لاو ست نسبت به اروپا و خارج کمی متفاوت تر است .

مبل لاو سیت

8. انواع مبل بریج واتر (Bridgewater)

اگر به دنبال مبلمانی با سبک خاص و زیبا هستید مدل مبل های بریج واتر می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد . در طراحی و ساختار این مدل مبل دسته ها به سمت پهلو و عقب کشیده شده است و در حقیقت پایین تر از سطح پشتی مبل ها قرار دارند . این سبک مبل معمولا با اکثر دکوراسیون ها سازگار است . به قول معروف اگر سبک های مدرن تر می پسندید اما همچنان به سبک ها سنتی هم علاقه دارید این نوع مبل های بریج واتر می تواند انتخاب خوبی باشد . البته آن را خیلی نمی توان جزو پر طرفدار ترین مدل ها حساب کرد .

مبل بریج واتر

9. مدل مبل کبریل یا کابریول (Cabriole)

این نوع مبل ها را را می توان جزو دسته انواع مبلمان کلاسیک به شمار آورد . این نوع سبک مبلمان از چوب ساخته شده است . در طراحی و ساختار این نوع مبل پایه ها به شکل خمیده بوده و حالت آن ها به بیرون است و سبب شده تا شکل شکوهمندانه و مدرنی پیدا کند . برای منازلی که دارای دکوراسیون تجملاتی با فضای بزرگ هستند این نوع مبل ها می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد .

مبل کبریل یا کابریول

10. مبل دیوان یا دو وجهی (Divan)

راجع به این نوع مبل ها باید بیان کنیم که این دسته از انواع مبلمان بدون تکیه گاه و یا قسمت پشتی بوده اند . این دسته از مبلمان برای کسانی که دارای سلیقه های متفاوت و خاص هستند جذابیت دارد . عده از افراد برای آن که بتوانند راحت از این نوع مبل استفاده کنند آن را به دیوار میچسبانند تا تکیه گاه درست کنند . از این نوع مبل ها بیشتر به عنوان مبل های کمکی نیز استفاده می شود .

مبل دیوان یا دو وجهی
مبل دیوان ارزش خرید داره یا فقط برای دکور خوبه ؟

عده ای مدل مبل های دیوان یا دو وجهی را با توجه به آن که تکیه گاه ندارند ، بی ارزش می داندد . در واقع از این نوع مبل ها بیشتر به عنوان مبل کمکی استفاده می شود .

کدام مدل ها از انواع مبلمان از قیمت متناسب تری برخوردار هستند ؟

مدل مبل ها راحتی نسبت به مدل مبل ها سلطنتی و کلاسیک از قیمت متناسب تری برخوردار هستند .

بهترین نوع مبل ها برای خانه های امروزی کدام است ؟

انتخاب نوع مبل بیشتر به نوع نیاز شما و استفاده شما دارد اما اگر هم به مبل ها راحتی علاقه دارید و هم مدل مبل های سلطنتی را میپسندید ، پیشنهاد ما به شما مدل مبل های کلاسیک است .

امتیاز مطلبpost
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.