بلاگ

بررسی انواع چمدان [ کدام چمدان برای چه نوع سفری مناسبتر است؟ ]

انواع چمدان

چمدان ها را میتوان عنصر ثابت تمام مسافرت ها دانست به نحوی که حتی برای سفرهای هر چند کوتاه هم از چمدان برای جا به جایی لوازممان استفاده میکنیم . اگر به فکر رفتن به سفر هستید حتما برای خرید یک چمدان خوب و با کیفیت اقدام کنید . اما پیش از خرید چمدان حتما باید انواع چمدان را حال چه از نظر جنس و چه از نظر کارایی بشناسیم تا بتوانیم بهترین خرید را داشته باشیم . چمدان ها از لحاظ جنس به دو دسته هارد کیس یعنی بدنه سخت و سافت کیس یعنی بدنه نرم تقسیم میشوند اما از لحاظ کاربرد به دسته بندی های مختلفی تقسیم میشوند که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت . اگر قصد خرید یک چمدان خوب را دارید پیشنهاد میکنیم حتما تا انتهای این مطلب را به طور کامل مطالعه کنید .

زمان تخمین زده شده مطالعه: 19 دقیقه

انواع چمدان از نظر جنس کدام است ؟

انواع چمدان از نظر جنس به دو دسته تقسیم میشوند . دسته اول هارد کیس ها هستند و دسته دوم سافت کیس ها هستند . چمدان های هارد کیس به چمدان هایی گفته میشود که از جنس های سخت و سفت مانند پلی کربنات ساخته شده باشند اما چمدان های هارد کیس به چمدان هایی گفته میشود که از پارچه های نرم مانند برزنت تهیه شده باشند . تا سال ها قبل چمدان های سخت فقط چمدان های قدیمی چوبی و چرمی بودند که دیگر استفاده از آن ها منسوخ شده بود اما به تازگی انواع مختلف چمدان های مدل هارد کیس نیز تولید میشود و دیگر چمدان های سافت کیس هستند که به مرور زمان دارند کنار گذاشته میشوند . در ادامه این مطلب کاربردی انواع چمدان از نظر جنس را به صورت تک به تک بررسی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

انواع چمدان از نظر جنس کدام است ؟

انواع چمدان هارد کیس یا بدنه سخت

اگر به دنبال یک چمدان هستید که دیگر نگران خیس شدن وسایل داخل آن به علت باران نباشید ، دیگر از بابت ضربه خوردن به وسایلتان نگرانی نداشته باشید و تایم زیادی را به بسته بندی لوازم شکستنی در چمدان اختصاص ندهید ، چمدان های هارد کیس بهترین انتخاب برای شما میتواند باشد . البته همه چمدان های ساخت با یک دیگر یکسان نیستند و بر اساس جنسی که از آن ساخته شده اند مقاومت متفاوتی هم دارند . به طور معمول انواع چمدان های هارد کیس جدید از 5 جنس ساخته میشوند که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها به صورت تک تک خواهیم پرداخت پس در ادامه برای شناخت مدل های مختلف چمدان های هارد کیس با ما همراه باشید .

مورد توجه خانم های عزیز

به دنبال بهترین تخفیف ها و مطالب جذاب هستید؟

با زدن بر روی دکمه زیر وارد اینستاگرام ما شوید و از تخفیف های ویژه و مطالب ما استفاده نمایید.

1.چمدان پلی کربنات بهترین در نوع خود

در میان انواع چمدان های هارد کیس یا بدنه سخت ، چمدان های پلی کربنات از سایر چمدان ها هم سبک تر است و هم مقاومت بیشتری دارد . همچنین تنوع رنگی بسیار زیبا و متنوعی که دارد سبب شده است تا چمدان پلی کربنات جزو پر فروش ترین چمدان های هارد کیس باشد . چمدان های هارد کیس معمولا به خاطر جنس بدنه سختشان وزن بالایی دارند اما چمدان های هارد کیس پلی کربناتی از انواع سبک ترین چمدان های هارد کیس موجود در بازار است . اما با وجود وزن پایینی که دارد میتواند وزن بالایی را تحمل کند . از همه مهم تر این که این مدل چمدان ها بدنه ای انعطاف پذیر دارند و بر اثر ضربه های شدید نمیشکند . از دیگر مزایای این مدل چمدان قابلیت پوشاندن لکه ها و خراش هاست . اگر محلی از چمدانتان بر اثر ضربه فرو برود دوباره به حالت اولیه بر میگردد .

داشتن طرح و رنگ متفاوت نیز سبب پر فروش و پر طرفدار بودن این مدل از انواع چمدان هارد کیس شده است . چمدان های پلی کربناتی تقریبا قیمت بالایی دارند اما اگر به دنبال یک مدل ارزان تر هستید میتوانید از چمدان های ترکیبی پلی کربنات با مواد دیگر خریداری کنید اما این مورد را به خاطر داشته باشید که این مواد دیگر به اندازه پلی کربنات مقاوم نیستند و نمیتوان توقع مقاومت 100 درصدی از آن ها داشت .

1.چمدان پلی کربنات بهترین در نوع خود

2.چمدان آلومینیومی ، چمدانی برای خاص پسندان

استفاده از آلومینیوم برای ساختن چمدان پدیده جدیدی نیست . از دیرباز هم از آلومینیوم برای ساخت مدل های مختلف کیف و چمدان استفاده میشد چون وزن سبکی هم داشت اما به خاطر قیمت بالایی که داشت به مرور زمان با مواد مصرفی مختلف دیگری جایگزین شد . با این حال چمدان هایی با جنس آلومینیوم هنوز هم جزو ساک و چمدان های لوکس به حساب می آیند و طرفداران خاص خودشان را دارد . از معروفترین برند هایی که چمدان های خاص آلومینیومی میسازند میتوان به برند معروف ریمووا اشاره کرد . چمدان وسیله ای نیست که بخواهیم به طور مداوم آن را تعویض کنیم پس اگر اهل سفر های زیاد در طول سال هستید ، چمدان های آلومینیومی میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد .

البته این نکته را فراموش نکنید که نسبت به چمدان های پلی کربناتی این چمدان ها از وزن بالاتری برخوردارند و اگر اهل سفر های خارجی هستید که وزن بار مهم است یا باید از وزن لوازم خود کم کنید تا اضافه بار نخورید و یا این که باید قید استفاده از چمدان های آلومینیومی را بزنید . با تمام این تفاسیر نمیتوان منکر مقاومت بالای این مدل از انواع چمدان های هارد کیس شد .

2.چمدان آلومینیومی ، چمدانی برای خاص پسندان

3.چمدان پلی پروپیلن مقاوم اما قیمت مناسب

سومین مدلی که از انواع چمدان هایی با بدنه هارد کیس میخواهیم به شما معرفی کنیم چمدان پلی پروپیلن است . از پلی پروپیلن بیشتر برای ساخت انواع چمدان های ابزار و چمدان های حمل لوازم آرایش سفری استفاده میکنند اما در ساخت چمدان های هارد کیس سفری هم از آن استفاده میکنند . پلی پروپیلن یک ماده سفت و بسیار محکم است و در برابر انواع ضربه ، پارگی ، سوراخ شدن و آسیب های دیگر مقاوم است . این جنس از چمدان های هارد کیس برای کسانی مناسب است که یک چمدان با بدنه سخت میخواهند اما نمیخواهند هزینه چمدان های پلی کربناتی را هم پرداخت کنند . البته این مدل به اندازه چمدان های پلی کربناتی مقاوم نیست اما مقاومت قابل قبول و قیمت مناسب تری دارند .

چمدان های پلی پروپیلن از وزن سنگین تری نسبت به پلی کربنات برخوردار است پس حتما در هنگام سفر های هوایی هواستان به وزن باری که میخواهید تحویل پرواز دهید باشد . این مدل چمدان هم مانند مدل های پلی کربناتی رنگ های بسیار متنوعی دارد .

3.چمدان پلی پروپیلن مقاوم اما قیمت مناسب

4.چمدان چرم ، چمدانی برای خانواده های اشرافی

چمدان های چرمی نیز یکی دیگر از انواع چمدان هاست . نمیتوان گفت چمدان های چرم جزو هارد کیس است اما نمیتوان آن را جزو چمدان های سافت کیس هم دسته بندی کرد . البته مدتی است که چمدان های چرمی منسوخ شده اند اما به طور کلی در گذشته از ترکیب چوب و چرم و یا چرم و فلز چمدان میساختند . همانطور که حتما خودتان هم میدانید چرم سنگین است . زمانی که با چوب و یا فلز هم ترکیب شود وزن آن بالاتر میرود . به اندازه آلومینیوم و پلی کربنات و پلی پروپیلن هم مقاومت ندارد اما مقاومت بسیار بالاتری نسبت به انواع مدل های برزنتی و پلی استری دارد . چمدان های چرم جزو چمدان های بسیار گران محسوب میشوند .

علاوه بر قیمت بالای آن ، نگهداری از چمدان های چرمی هم سخت است . جنس چرم باید هر چند مدت یکبار با واکس های مخصوص پلیش داده شوند . همچنین این که اثر خط افتادگی بر روی چمدان هایی با جنس چرم به راحتی دیده میشود . این چمدان ها به درد شهر های شمالی و یا شهر های مرطوب و شرجی هم نمیخورد چون چرم نسبت به رطوبت مداوم مقاومت ندارد .

4.چمدان چرم ، چمدانی برای خانواده های اشرافی

5.چمدان ABS بی رغیب در مقاومت

آخرین جنس از چمدانی که از انواع چمدان های هارد کیس میخواهیم به شما معرفی کنیم ، چمدان ABS است . ABS یک نوع پلاستیک سخت و جامد و مخفف کلمه آکریلونیتریل بوتادین اِستایرِن است که نوعی پلیمر می باشد . این نوع از چمدان ها پس از چمدان های پلی کربناتی جزو مقاوم ترین چمدان های هارد کیس است و در رده دوم چمدان هایی با بدنه سخت قرار میگیرد . اما از چمدان های چرم و پلی پروپیلن و آلومینیومی سبک تر است . با وجود جنس سبک این چمدان ها اما تحمل وزنی بالایی دارد و در برابر خط و خراش های خارجی کاملا مقاوم است . ویژگی جالب چمدان های ABS این است که در صورت فرو رفتگی بدون هیچگونه آسیبی دوباره به حالت اولیه خود باز میگردد .

5.چمدان ABS بی رغیب در مقاومت

بررسی و معرفی انواع چمدان سافت کیس

سافت کیس ها یا چمدان هایی با بدنه نرم یکی دیگر از انواع چمدان ها از نظر جنس می باشد . این مدل چمدان ها از سالیان قبل وجود داشته اند و تا به امروز تغیر آنچنانی در ظاهر آن ها ایجاد نشده است . چمدان هایی که تمام آن با پارچه ساخته شده است اما چرخ ها و دسته آن از جنس فلز و یا پلاستیک هستند . همچنین برای ایستایی بهتر در برخی از آن ها نیز یک اسکلت فلزی قرار داده شده است . سافت کیس ها نسبت به هارد کیس ها مقاومت پایین تر و همچنین قیمت پایین تری هم دارد اما برای کاربرد های خاص بسیار مناسب است . مثلا برای کسانی که وسایل زیادی دارند و همه لوازم آن ها لباس است چمدان های سافت کیس مناسب ترین گزینه هستند تا با فشار بیشتر لباس های بیشتری در آن جای بگیرد که مدل های هارد کیس همچنین قابلیتی ندارد .

1.چمدان نایلون بالستیک چمدانی ضد گلوله

چمدان نایلون بالستیک یکی از انواع چمدان هایی با بدنه نرم است . نایلون بالستیک یک نوع پارچه نایلون مصنوعی اما ضخیم است که بسیار مقاوم و با دوام است و از همه مهم تر آن که به راحتی نیز تمیز میشوند . علاوه بر تمام مزیت هایی که گفتیم این موارد را هم به آن اضافه کنید که چمدان های نایلون بالستیک در برابر ساییدگی ، پارگی و خراشیدگی مقاوم است . اگر بخواهیم به معایب چمدان های نایلون بالتسیک هم بپردازیم فقط میتوان به این گزینه اشاره کرد که تنوع رنگ بسیار کمی دارد . این مدل از چمدان ها بیشتر به رنگ های مشکی ، قهوه ای و سرمه ای هستند . جالب است بدانید که این جنس از پارچه سال ها قبل در جنگ های جهانی برای تولید لباس های ضد گلوله تولید شدند و بعد ها به صنعت چمدان سازی وارد شد .

1.چمدان نایلون بالستیک چمدانی ضد گلوله

2.چمدان نایلون کوردورا سبک و خوش دست

چمدان دیگری که از انواع چمدان های سافت کیس میخواهیم به شما معرفی کنیم ، چمدان نایلون کوردورا است . نایلون کوردورا یک مدل پارچه است که آن هم مانند نایلون بالستیک از جنس ناسلون تولید میشود اما تفاوت هایی هم با هم دارند . از نزر بازه زمانی تولید هم با نایلون بالستیک در یک زمان تولید شده اند . این پارچه بیشتر به خاطر مقاومت بالایی که در برابر خراشیدگی و پارگی داشت در صنعت چمدان سازی معروف شد . وزن این مدل از چمدان از چمدان های نایلون بالستیک کمتر است و شما هیچ محدودیتی در انتخاب رنگ آن نخواهید داشت چون به رنگ های بسیار متنوعی تولید میشود .

به طور کلی چمدان های نایلون بالستیک و نایلون کوردورا در یک بازه زمانی و با شباهت های بسیاری تولید شدند . نایلون کوردورا از لحاظ سایش و خراشیدگی بسیار مقاوم تر از نایلون بالستیک است اما از لحاظ مقاومت در برابر پارگی هیچ پارچه ای به پای نایلون بالستیک نمیرسد .

2.چمدان نایلون کوردورا سبک و خوش دست

3.چمدان پلی استر ارزان و همه پسند

مورد دیگری که از انواع چمدان های سافت کیس میخواهیم به شما معرفی کنیم ، چمدان های پلی استری است . پلی استر یک پارچه نرم و نسبتا لطیف است . در برابر نایلون بالستیک و نایلون کوردورا ، چمدان های پلی استر از مقاومت پایین تری برخوردار است اما قیمت مناسب تری هم دارند . اگر یک چمدان معمولی با جنس متوسط و قیمت مناسب میخواهید این مدل چمدان برای شما مناسب است اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که چمدان های پلی استری برای نهایتا یک تا دو بار استفاده در سال مناسبند تا بتواند نهایتا 5 الی 7 سال مقاومت داشته باشند .

3.چمدان پلی استر ارزان و همه پسند

4.چمدان برزنتی ساخته شده از الیاف طبیعی

در واقع برزنت برای ساخت چمدان آنچنان کاربردی نیست و بیشتر در تولید ساک های دستی و کوله پشتی ها از آن استفاده میشود . پارچه های برزنتی از پلی استر مقاوم تر است اما نمیتوان آن را با پارچه های نایلونی که پیش از این راجع بهشان توضیح دادیم مقایسه کرد . آن ها مقاومت بالاتری دارند اما برزنت هم پارچه مناسبی برای ساخت چمدان است . به دلیل این که پارچه های برزنتی از الیاف طبیعی ساخته میشوند و مانند پارچه های نایلونی از الیاف مصنوعی ساخته نشده اند ، چمدان های آن هم نمیتواند ضد آب باشد . برزنت از پلی استر سنگین تر است و قیمت بالاتری هم دارد .

4.چمدان برزنتی ساخته شده از الیاف طبیعی

معرفی انواع چمدان از لحاظ کاربرد

همانطور که پیش از این هم گفتیم چمدان ها از لحاظ جنس به دو دسته هارد کیس و سافت کیس تقسیم میشوند که باز هر کدام از این دو دسته بندی جنس ها و مدل های مختلفی دارند . اما از نظر کاربرد هم چمدان ها را به چند دسته بندی عمده و مهم تقسیم میکنند . هر مدل از چمدان هایی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد ، با توجه به کاربرد آن برای سفر های خاصی مناسب است . اگر اهل سفرید حتما باید کاربرد های چمدان های مختلف را بشناسید تا بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید .

مورد توجه خانم های عزیز

به دنبال بهترین تخفیف ها و مطالب جذاب هستید؟

با زدن بر روی دکمه زیر وارد اینستاگرام ما شوید و از تخفیف های ویژه و مطالب ما استفاده نمایید.

1.چمدان خلبانی

منظور از چمدان های خلبانی که به آن ها چمدان های بیزنسی هم میگویند چمدانی نیست که فقط مختص خلبان ها باشد . چمدان های خلبانی کوچک ، جمع و جور و سبکند و طراحی آن به گونه ای است که دسته بلندی دارد . به خاطر اندازه جمع و جور این مدل چمدان ها، خلبان ها برای جا به جایی لوازم مورد نیاز خود در پر واز ها از آن استفاده میکردند . رفته رفته این چمدان ها به نام چمدان های خلبانی معروف شدند . انواع چمدان های خلبانی در سایزهای 25 × 20 × 15  و 45 × 35 × 30 سانتی متری تولید میشوند و از مزیت های این مدل ها این است که محفظه های متعددی برای قرار دادن لوازم مختلف درون آن ها تعبیه شده است .

درون اکثر چمدان های خلبانی یک محفظه برای قرار گیری لبتاب و یک محفظه برای قرار گیری پوشاک تعبیه شده است . در انتخاب رنگ این مدل از انواع چمدان هیچ محدودیتی ندارید چون در رنگ های بسیار متنوعی تولید میشوند .

1.چمدان خلبانی
انواع چمدان

2.کوله پشتی چرخ دار

کوله پشتی های چرخ دار هم یکی از انواع چمدان های موجود در بازار است که میتوانید برای خود خریداری کنید . این مدل از چمدان ها بیشتر برای افرادی مناسب است که مدام به سفر های یک تا دو روزه میروند اما نمیخواهند چیزی به عنوان چمدان دم دست آن ها باشد . این مدل یک کوله پشتی ساده اما جادار است که در بالای آن یک دسته ریلی تعبیه شده است و در زیر کوله پشتی هم 2 چرخ برای حمل کردن ساده تر آن قرار داده شده است . شما میتوانید از این مدل به صورت یک کوله پشتی ساده استفاده کنید و فقط در مواقع لزوم آن را مانند یک چمدان چرخ دار استفاده کنید . همچنین این مدل کوله پشتی ها برای سفر به مکان هایی که پله زیادی دارند نیز مناسب است .

2.کوله پشتی چرخ دار

3.چمدان دافل

یکی دیگر از انواع چمدان ها ، چمدان های دافل هستند که در دو نوع چرخدار و بدون چرخ تولید میشوند . بر اساس نیاز و بر اساس سایزی که انتخاب میکنید میتوانید آن را با استفاده از چرخ هایش بر روی زمین بکشید و یا بر روی شانه خود بگذارید . به نظر من خرید یک دافل برای هر شخصی که زیاد سفر میکند ضروری است . دافل ها به خاطر نوع طراحی که دارند ، با وجود کوچک بودن ظرفیت بالایی دارند و حمل و نقل آن نیز راحت است . معمولا دافل ها را از جنس بدنه سخت نمیسازند تا هم وزن سنگینی نداشته باشند و هم حمل و نقل و جایگری آن راحت باشد .

3.چمدان دافل

4.چمدان آرایشی

یکی دیگر از انواع چمدان هایی که میخواهیم به شما معرفی کنیم چمدان های آرایشی هستند . شاید این مدل چمدان ها برای همه کاربردی نباشد اما برای بیشتر آرایشگرانی که برای آرایش عروس سفر میکنند و یا برای مواردی که برای یک مدت طولانی به جایی سفر میکنید که نیاط به حجم بالایی لوازم آرایش دارید این مدل چمدان مناسب است . چمدان های آرایشی معمولا به صورت مکعبی طراحی مشوند و استند های مختلفی برای قرار گیری انواع لوازم آرایشی مختلف دارند تا بدون کوچکترین آسیبی به لوازم آرایشی شما بتوانید آن ها را حمل کنید . برخی از آن ها نیز به صورت کشویی طراحی شده اند تا بتوانید به راحتی لوازم آرایشی تان را طبقه بندی کنید .

معمولا این مدل از انواع چمدان از جنس آلومینیوم ساخته میشوند تا مقاوم تر باشد اما روکش آن به طور معمول از چرم مصنوعی می باشد . چمدان های آرایشی هم وزن بالایی دارند و هم به خاطر نوع طراحی و متریال مصرفی قیمت بالایی دارند . اگر واقعا به این نوع چمدان ها نیاز مبرم ندارید خرید آن توصیه نمیشود .چون علاوه بر آن که صرفه اقتصادی ندارد حمل و نقل آن نیز سخت است .

4.چمدان آرایشی

5.کیف های پوشاک

کیف های پوشاک شاید در نگاه اول یک چمدان به نظر نرسد اما آن ها را هم در دسته چمدان ها تقسیم بندی میکنند . کیف های پوشاک برای کسانی مناسب است که برای یک مراسم رسمی یا یک مهمانی به سفر میروند و یک دست لباس رسمی را میخواهند با خود حمل کنند . در این کیف های حمل پوشاک یک رخت آویز قرار دارد تا بتوانید بدون آن که لباستان چروک شود آن را آویزان کنید .

5.کیف های پوشاک

6. چمدان چرخ دار

چمدان های چرخ دار جزو متداول ترین و پر کاربردترین انواع چمدان هایی است که عموم مردم برای خود خریداری میکنند . در واقع چمدان های چرخ دار یک دسته بندی عمده به حساب می آیند که تمام موارد زیر دسته آن ها هستند . چمدان های چرخ دار در هر دو جنس بدنه سخت و بدنه نرم تولید میشوند و در سایزهای مختلفی نیز وجود دارند . با وجود این که این چمدان ها در اسیز ها و ابعاد بسیار بزرگ هم تولید میشوند اما باز هم حمل و نقل آن ها راحت است . برخی از مدل های این چمدان ها دو چرخ و برخی دیگر 4 چرخ طراحی شده اند اما اکثر آن ها قابلیت چرخش 360 درجه دارند .

6. چمدان چرخ دار

7.چمدان دستی

چمدان دستی یا CARRY ON یکی از انواع دیگر چمدان هاست که واقعا یک چمدان کاربردی است . مخصوصا برای سفر های هوایی که محدودیت در وزن باری که تحویل میدهید دارید ، میتوانید مقداری از لوازم و به خصوص آن هایی که ممکن است در طول پرواز لازمتان بشود را در کری آن بگذارید . شرکت های سازنده این مدل چمدان های دستی معمولا آن ها را با سایز و ابعادی تولید میکنند که بتوان آن ها را در قفسه بالای صندلی یا در زیر پایتان قرار بدهید . جنس این مدل چمدان ها معمولا از ترکیب پلی استر و نایلون ساخته میشوند تا ضد آب باشند .

7.چمدان دستی

8.چمدان هوشمند

یکی دیگر از انواع چمدان هایی که به تازگی وارد بازار شده اند و مورد توجه افراد زیادی هم قرار گرفته اند چمدان ها هوشمند هستند . این مدل چمدان ها میتواند وزن بار شما را مشخص کند و با وزن خود جمع بزند که در سفر هایی که محدودیت وزن بار دارید با مشکل مواجه نشوید . همچنین موقعیت این چمدان در صورت ربوده شدن به شما نمایش داده میوشد . از جمله مزیت های چمدان های هوشمند میتوان به این مورد اشاره کرد که به عنوان یک پریز برق برای شارژ کردن موبایل و یا لبتاب شما عمل میکند .

 8.چمدان هوشمند
چمدان های هارد کیس مناسب ترند یا چمدان های سافت کیس ؟

این که کدام مدل چمدان برای شما مناسب تر است بستگی به بودجه شما و نوع سفرتان دارد .

قیمت چمدان های خلبانی بالاست ؟

با توجه به ویژگی هایی که چمدان های خلبانی دارند و با توجه به جنس اعلا و جمع و جور بودن آن در عین جاداری ، اصلا قیمتی که بابت آن پرداخت میکنید بالا نیست . اما به نسبت سایر چمدان های با این سایز گران محسوب میشود .

کاربرد چمدان های چرمی برای چیست ؟

به طور کلی چندین سال است که چمدان های چرمی منسوخ شده اند اما برای تزئین منزل و کاربرد های دیگر هنوز هم از چمدان های چرمی استفاده میشود .

امتیاز مطلبpost
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.