بلاگ

طرز تهیه پخت برنج در پلوپز دیجیتالی [پخت تهچین،کته،زعفرانی]

پخت برنج در پلوپز

یادمه وقتی اولین بار می خواستم برنج بپزم کلی ظرف و ظروف کثیف کردم و بعد از کلی وقت و انرژی آخر سر برنجی که پخته بودم به شدت شور و کال بود به همین دلیل همیشه از پخت برنج متنفر بودم چرا که هنوزم نمیدانم در چه زمان مشخصی باید برنج را آبکش کنم اما وقتی دستگاه پلوپز به میان آمد من جزو افرادی بودم که به شدت برای این دستگاه ذوق داشتم و می خواستم تا طرز تهیه پخت برنج در پلوپز دیجیتالی را امتحان کنم ، اولین بار دستور کامل طرز پخت برنج در پلوپز را به طور کامل مطالعه کردم  و سپس اقدام به پخت برنج کردم .

بعد از سرو برنجی که پخته بودم عاشق عطر و طعم آن شدم ، بسیاری از آشنایان و دوستان دستور العمل پخت برنج در پلوپز را از من میپرسند و هر گاه به مشکلی در این زمینه برخورد میکردند به سراغ من می آمدند ، بنابراین تصمیم گرفتم تا در رابطه با این موضوع مقاله مفید و جامعی را بنویسم تا با افراد بیشتری تجربه های خودم را به اشتراک بگذارم . راستی در مقاله دیگرمون می توانید با بهترین مارک پلوپز آشنا شوید .

پخت برنج در پلوپز

طرز پخت برنج در پلوپز دیجیتالی

خب در اینجا می خواهیم طرز پخت برنج در پلوپز دیجیتالی را بررسی کنیم پس باهم گام به گام جلو میرویم تا یکی یکی هر مرحله را به طور کامل بررسی کنیم .

پلو پز برقی مجیک شف مدل مدل MCR4010

پلو پز مایر مدل MR-1369

پلوپز پارس خزر مدل RC-101 TYAN

پلوپز پارس خزر مدل RC-101TSP

مرحله اول : ابتدا برنج را با پیمانه اندازه بگیرید.

ابتدا باید تعداد افرادی که قرار است برای آنان برنج تهیه کنید را در نظر بگیرید و سپس با توجه به آن میزان برنج خود را اندازه بگیرید . اندازه گیری برنج عموما با پیمانه اندازه گیری می شود . اکثر پلوپز ها خود دارای پیمانه ای جداگانه برای اندازه گیری برنج هستند که این نوع پیمانه تقریبا معادل سه چهارم پیمانه معمولی و استاندارد است .

اگر بخواهیم بر اساس پیمانه معمولی مقدار برنج خود را مشخص کنیم باید این گونه بگوییم که هر پیمانه برنج خام حدود یک و نیم تا دو و نیم لیوان برنج پخته شده به شما می دهد . البته این مورد به نوع برنج شما هم بستگی دارد و ممکن است حتی تا سه پیمانه برنج پخته شده را هم به شما می دهد.

برنج را با پیمانه اندازه بگیرید.

مرحله دوم : برنج خود را بشویید .

در این مرحله از طرز تهیه پخت برنج در پلوپز دیجیتالی برای اطمینان از بهداشتی بودن بهتر است تا برنج خود را به طور کامل بشویید البته این کار باعث می شود تا دانه های برنج شما به هنگام پخت به یکدیگر نچسبد و ظاهر و شکل نامناسبی را سبب نشوند ، برای شست و شوی برنج تنها کافی است تا برنج خود را در زیر شیر آب بگیری و یا مقداری آب به آن اضافه کنید و چندین مرتبه آن را هم بزنید تا تمام برنج آب بخورد و تمیز شوند ، به هنگام هم زدن قطعا متوجه تغییر رنگ آب می شوید که در این حالت این آب رنگی شده را باید خارج کنید و مجددا به داخل ظرف آب بریزد .

توصیه می شود تا این کار را حدود 3 تا 5 بار تکرار کنید تا آب برنج شما دیگر رنگی نشود و ظاهر شفاف خود را حفظ کند و سپس در گام آخر لازم است تا برنج خود را آبکش کنید و در کناری قرار دهید .

 برنج خود را بشویید .

مرحله سوم : مقدار آب مورد نیاز را اندازه بگیرید .

در مرحله سوم پخت برنج در پلوپز نیاز است تا مقدار آب مورد نظر را اندازه بگیریم ، در این قسمت توصیه ما این است تا از آب سرد استفاده کنید ، مقدار آب را باید بر اساس مقدار برنج و نوع برنج اندازه بگیرید ، اصولا بر روی پلوپز ها اندازه گیری ها و نشانه گذاری هایی وجود دارد که بر اساس آن می توان مقدار آب را اندازه گرفت . البته به این نکته نیز باید دقت کنید که مقدار آب برنج بسته به نوع برنجی که شما می خواهد ( مقدار نرمی برنج ) نیز بستگی دارد .

پخت برنج در پلوپز

 مرحله چهارم : خیساندن برنج درون آب

حال در این قسمت از طرز تهیه پخت برنج در پلوپز دیجیتالی برنجی که به مدت نیم ساعت درون آب خیس بخورد ، مدت زمان پخت آن کمتر می شود ، البته این کار کاملا سلیقه ای ای است و نیاز نیست که حتما آن را انجام دهید . خصوصا به این نکته دقت کنید برنجی که برای مدت زمانی درون آب خیس بخورد ممکن است بعد از پخت حالت نسبتا شفته ای پیدا کند .

پلوپز فیلیپس مدل HD3038 Fuzzy Logic

پلوپز پارس خزر مدل RC-61TS

خیساندن برنج درون آب

مرحله پنجم : اضافه کردن چاشنی ها

توصیه می کنم تا چاشنی های مورد نیاز خود را قبل از پخت به برنج خود اضافه کنید ، چرا که در این حالت چاشنی بهتر جذب برنج می شوند و یا به قول معروف به خورد برنج می روند . از جمله از چاشنی هایی که می توان به برنج اضافه کرد می توان به روغن ، نمک ، کره و اشاره کرد ، برخی هم هستند که چاشنی های اضافه تری مانند دارچین ، هل و … به برنج خود اضافه می کنند.

 اضافه کردن چاشنی ها

مرحله ششم : پخت برنج در پلوپز

خب بعد از همه این مراجل از طرز تهیه پخت برنج در پلوپز دیجیتالی به سراغ پخت آن می رویم . بعد از اآن که قابلمه حاوی آب و برنج را درون پلوپز قرار دادید درب آن را کامل ببندید و سپس پلوپز خود را به برق وصل کنید و ان را روشن کنید . حال در این مرحله نکته مهمی وجود دارد که باید به آن توجه کنیم : در حین پخت برنج درب پلوپز خود را باز نکنید چرا که نباید اجازه دهیم تا بخار موجود در داخل پلوپز از بین برود وگرنه در این حالت برنج ما خوب پخته نمی شود .

 پخت برنج در پلوپز

مرحله هفتم : مدت زمان پخت برنج در پلوپز دیجیتالی

پلوپز و مولتی کوکر همیلتون کد191

خب حالا برویم به بررسی قابلیت های پلوپز ، برخی از پلوپز ها قابلیت های متفاوتی علاوه بر روشن و خاموش کردن دارند ، به عنوان مثال می توان به این موضوع اشاره کرد که بعضی از آن ها تنظیمات های متفاوتی برای پخت انواع برنج ها دارند که بهتر است پلوپز خود را به طور کامل بررسی کنید تا در هنگام پخت بتوانید از این نوع قابلیت ها نیز استفاده کنید .
بعد از بررسی قرار است قابلمه برنج را درون پلوپز قرار دهیم ، به یاد داشته باشد تا بر دیواره های قابلمه دانه های برنج باقی نمانده باشد .

بیشتر بخوانید
محصولات آریته ساخت کجاست ؟[ساخت چین یا ایتالیا ؟!]

پدسته ای از پلوپز ها هستند که تایمر ندارند اما پلوپز های دیجیتالی امروزی که روانه بازار شده اند دارای تایمر هستند و حتی تنظیمات ها متنوع تری هم دارند . وقتی که برج خود را درون پلوپز ریختید لازم است به مدت 20 تا 30 دقیق زمان بگذاید تا برنج شما دم بکشد اما اگر دوست دارید که برنج شما ته دیگ داشته باشد لازم است به مدت 35 تا 40 دقیقه وقت بگذارید .

مدت زمان پخت برنج در پلوپز دیجیتالی

مرحله هشتم : آماده شدن پلو در پلوپز

در این مرحله زمانی است که برنج شما آماده شده است ، در این حالت خود پلوپز به شما خبر می دهد ، نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که نباید بلافاصله بعد از هشدار پلوپز درب آن را باز کنید حدود 10 دقیقه بزارید به برنج خود استراحت بدهید و سپس درب پلوپز را باز کنید و آن را از برق حتما خارج کنید .در انتها برنج خود را هم بزنید و میل بفرمایید.

طرز پخت برنج در پلوپز دیجیتالی

نکات مهم در طرز تهیه برنج در پلوپز

حال که با طرز تهیه پخت برنج در پلوپز دیجیتالی آشنا شدید به سراغ بررسی نکات مهمی که به هنگام استفاده از پلوپز ها باید رعایت کنیم می رویم .

 • بیش از اندازه درون پلوپز ها آب نریزید چرا که در این حالت ممکن است سر ریز شود و ضررات جبران ناپذیری به وجود آید .
 • همیشه پلوپز های خود را تمیز نگه دارید .
 • بهتر است برای اندازه گیری برنج از خود پیاله پلوپز استفاده کنید .
 • بهتر است بعد از ریختن برنج و آب به درون پلوپز آن را روشن نکنید .
 • بهتر است تا به هنگام هم زدن پلوپز از قاشق چوبی استفاده کنید تا آسیبی به لایه نچسب دیگ پلوپز وارد نشود .
 • برای پخت برنچ قهوه ای در پلوپز بهتر است تا از شب قبل آن را درون آب خیس کنید .
 • اگر پلوپز شما قابلیت گرم نگه داشتن برنج را ندارد بهتر است تا برای نگهداری از برنج خود آن را درون یخچال قرار دهید .
 • اگر برنج شما هندی است توصیه می شود از مقدار آب کمتری استفاده کنید .
 • در زمان روشن بودن پلوپز به هیچ عنوان آن را از برق نکشید.
 • برای هم زدن پلو درون پلوپز علاوه بر قاشق چوبی می توانید از کفگیر های پلاستیکی هم استفاده کنید.
 • برای شست و شو می توانید قطعاتی که قابل جدا شدن هستن را بشویید و بعد از آن که به طور کامل خشک شدن آن ها را بر سر جای خود برگردانید .
 • بدنه دستگاه و دکمه ها را می توانید با پارچه ای مرطوب تمیز کنید .
نکات مهم در استفاده از پلوپز

انواع غذا با پلوپز

1. طرز تهیه کته در پلوپز

پخت کته یا به اصطلاح برنج شفته درون پلوپز همانند طرز پخت برنج در پلوپز است که در بالا برای شما توضیح داده ایم و تفاوتی با آن ندارد تنها چیزی که نیاز است بدانید این است که هر اندازه که می خواهید برنج شما بیشتر حالت کته پیدا کند باید مقدار آب بیشتری را به برنج خود اضافه کنید .

پلوپز پارس خزر مدل RCW-101TS

پلوپز پارس خزر مدل RC-361TSW

2. طرز تهیه ته چین مرغ در پلوپز

یکی از بیشمار ترین درخواست هایی که داشتیم در رابطه با طرز تهیه ته چین مرغ در پلوپز می باشد ، برای این تهیه ته چین در پلوپز لازم است تا ابتدا مواد اولیه را آماده کنید و سپس وقتی که مواد برنج و مرغ را به صورت جداگانه آماده کردید لازم است تا به صورت طبقه طبقه برنج یک لایه برنج و یک لایه مرغ را بر روی هم بچینید و کاملا فشرده کنید بقیه موارد همانند پخت کته در پلوپز می باشد .

بیشتر بخوانید
42 مدل ماگ حرارتی ارزان قیمت💜😍[شگفت انگیز😵|اسفند 1401]

3. طرز پخت برنج زعفرانی در پلوپز

برای این کار لازم است تا کمی از پودر زعفران را درون آب جوش بریزید و سپس آن را با برنج خود مخلوط کنید ،البته رنگ های زعفران هم در بازار وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید .این کار را در مرحله اضافه کردن چاشنی انجام دهید و باقی مراحل را همانند مراحل بالا انجام دهید .

نکته : زعفران رنگ خیلی زیادی به برنج می بخشد پس دقت داشته باشید تا مقدار بسیار کمی از زعفران را خیس کنید .

طرز پخت برنج زعفرانی در پلوپز

سوالات متداول در طرز تهیه پخت برنج در پلوپز دیجیتالی

اگر برنج سخت و نیم پز بود چه کنیم ؟

اگر بعد از پخت برنج در پلوپز متوجه شدید که برنج شما کمی سفت است و حالت نپخته ای دارد به هیچ عنوان برنچ خود را به درون قابلمه بر نگردانید بهتر است تا پلو را درون قابلمه ای جدا بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید و روی گاز قرار دهید تا برنج شما دم بکشد .

چیکار کنیم تا برنج ما بیشتر قد بکشد ؟

برای این کار می توانید مقداری آب سرد و یا چند تکه یخ کوچک به مواد درون پلوپز خود اضافه کنید .

اگر ته دیگ ما کمی حال سوختگی پیدا کرد چه کنیم ؟

برای آن که بتوانید بوی سوختگی را از بین ببرید می توانید از بر روی برنج خود چند حلقه پیاز قرار دهید و یا آن که تیکه ای نان بر روی آن بگذارید تا بوی سوختگی از بین برود .

اگر ته دیگ ما کمی حال سوختگی پیدا کرد چه کنیم ؟

برای خوش طعم و خوش بو شدن برنج چه کنیم ؟

برخی از افراد علاقه زیادی به برنج خوش عطر دارند ، برای این کار می توانید از هل ، استفاده از مواد معطر و برگ بو و … استفاده کنید ، توصیه می کنم تا این مواد را در پنجم اضافه کنید و یا می توانید در انتها مقداری کره بر روی برنج خود قرار دهید .

چیکار کنیم تا برنج ما رنگ سفید تری پیدا کند ؟

برخی از افراد علاقه دارند تا پلوی آن ها ظاهر تمیز تر و سفید تری داشته باشد برای این کار می توان مقداری آب لیمو ، ماست ،آب نارنج و یا دوغ به برنج خود اضافه کنید .

سوالات متداول :

دلیل سوختن برنج درون پلوپز چیست ؟

در واقع برنج نباید درون پلوپز بسوزد ، اگر دیدید چنین اتفاقی رخ داد بدانید که باید پلوپز خود را تعمیر کنید به احتمال زیاد دستگاه شما آسیب دیده است

مدت زمان پخت برنج در پلوپز دیجیتالی چگونه است ؟

این موضوع کمی پیچیده است که باید توضیحات کاملی در این باره داده شود توصیه می کنم تا مطلب مدت زمان پخت برنج در پلوپز دیجیتالی را در اینجا مطالعه کنید .

چجوری در پلوپز برنج زعفرانی درست کنم ؟

در این مطلب مت طرز تهیه برنج زعفرانی را برای شما مطرح کرده ایم که می توانید با آن دستورالعمل بهترین پلو زعفرانی خود را درست کنید .

برای از بین بردن شوری برنج چه کنیم ؟

اگر متوجه شدید که برنج شما کمی شور شده است در این هنگام می تواند مقداری سیب زمینی خرد شده به برنج خود اضافه کنید ، چرا که سیب زمین نمک اضافی را جذب خود می کند و سپس می تواند به هنگام سرو سیب زمینی ها را جدا کنید .

چیکار کنیم برنجمان در پلوپز شفته نشود ؟

در هنگام پخت برنج درون پلوپز اگر برنج شما حالت شفته ای پیدا کرد سعی کنید تا دفعه بعد مقدار آب کمتری را به برنج خود اضافه کنید تا دیگر حالت شفته و به قول معروف کته ای پیدا نکند .

اگر بعد از پخت ، برنج آب دار باشد باید چه کنیم ؟

در این هنگام می توانید دوباره برنج خود را به درون پلوپز بر گردانید تا مقدار آب باقی مانده آن هم بخار شود ، اما اگر از برنج پخته شده خود راضی بودید می توانید مقدار آب را خالی کنید و سپس پلوی پخته شده خود را میل کنید .

4/5 - (41 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.