نکات نگهداری از فرش دستباف [7فاکتور مهم در حفظ فرش]

مهر 7, 1401
بلاگ
نگه داری از فرش دستباف

آیا فنون نگهداری از فرش های دستباف را می دانید ؟ آیا تا به حال به فرش دستبافی بر خورده کرده اید که حشرات الیاف آن را خراب کرده باشند ؟ این سوالات متداول ترین سوال برای نگهداری فرش دستباف است . همه ی ما دوست داریم خانه ای زیبا و شیک داشته باشیم . یکی از مهم ترین اجزایی که به خانه ما جلوه زیبایی می دهد فرش دستباف است که با وجود نقش و نگار های مختلف توانسته در خانه های ایرانی از استقبال خوبی برخوردار باشد ولی اگر به فرش دستباف رسیدگی نشود مشکلات فراوانی از جمله رشد بید ، آسیب دیدن فرش و … ایجاد می شود پس باید تمام نکات نگهداری از فرش دستباف را بدانید و در ادامه با ما همراه باشید چون قصد داریم مهم ترین نکات نگهداری از فرش دستباف را با شما در میان بگزاریم .

اگر شما به راهنمای خرید فرش نیاز دارید مقاله ما می تواند به شما کمک بسیاری کند .

زمان تخمین زده شده مطالعه: 6 دقیقه

برای نگهداری از فرش دستباف چه کارای باید کرد ؟

برای نگهداری از فرش دستباف چه کارهایی باید انجام داد ؟

تعداد بی شماری از افراد با نگه داری و مراقبت از فرش های دستباف مشکل دارند ، همانطور که می دانید فرش ها جلوه بهتری به خانه ی ما می دهند . مراقبت از فرش های دستباف همیشه سخت و دشوار بوده است ولی ما در اینجا به شما نکاتی مانند جلوگیری از بید زدن فرش دستباف ، جلوگیری از رطوبت و… را به شما شرح می دهیم چرا که با توجه داشت همیشه پیشگیری بهتر از درمان است .

1. جلوگیری از بید زدگی فرش دستباف

جلوگیری از بید زدن فرش دستباف یکی از مهم ترین عوامل برای نگهداری از فرش دستباف خود است که اگر این کار به صورت درست انجام نشود بید ها می توانند ریشه های فرش را از بین ببرند و به ندرت فرش شما را خراب کنند . بید ها معمولا در فرش های بدون استفاده ، تولید مثل میکند و هر تولید مثل حدود 100 تخم به وجود می آورند اگر از وجود بید در فرش های خود خبر دار شدید شما می توانید از دارو های ضد بید استفاده کنید و اگر تاثیری بر روی حشرات فرش خود نگذاشت باید فرش خود را سریعا بشورید .

2. جلوگیری از رطوبت به فرش

بیش از آنکه بخواهید اقدامات لازم در خصوص نگهداری فرش دستباف بدانید نیاز است عامل موثر در ایجاد رطوبت را بررسی کنید . در مناطق شمالی که بارش باران بیشتر صورت می گیرد می تواند باران های فراوان باعث ایجاد رطوبت در فرش ها شوند و با استفاده از سیستم های گرمایشی و تهویه هوا شما می توانید رطوبت را از بین ببرید .

3. پهن کردن فرش در مکان مناسب

نباید فرش های دستباف را روی سطح گچی ، خاکی یا آهکی قرار دهید ، چرا که در باعث تجزیه ابریشم و پشم موجود در فرش ها می شوند و این عملکرد باعث سنگین شدن فرش قرار می گیرد و به مرور زمان به جهت های مختلفی شروع حرکت می کنند . شما می توانید با قرار دادن ترمز فرش که به و صورت قطعه ای از لاستیک خاصی تولید شده در زیر فرش خود قرار دهید تا از حرکت آن جلوگیری کنید .

از قرار دادن اجزای سنگین مانند پایه های باریک مبلمان بر روی فرش دستباف خود خودداری کنید این امر باعث فشرده شدن فرش دستباف شما می شود و در طولانی مدت ممکن است اثر فرو رفتگی از بین نرود ، در صورت جلوگیری می توانید زیر مبلی هایی از جنس پلاستیک و چوبی در زیر مبلمان خود قرار دهید .

برای نگهداری از فرش دستباف چه کارای باید کرد ؟

4. جارو کردن فرش

در نکات نگهداری از فرش دستباف می توان به جارو زدن درست هم اشاره کرد زیرا معمولا برای از بین رفتن گرد و غبار های موجود در فرش ، اعضای خانواده به صورت رفت و برگشت روی سطح فرش دستباف خود جارو می زنند ، باید بگویم این کار اشتباه است چرا که باید با هر حرکت رفت جارو تماس جارو از سطح فرش قطع بشود و مجددا جارو را به فرش تماس دهید (در جارو زدن فرش های دستباف نباید افراط یا تنبلی داشته باشید ) ( برای خراب نشدن فرش دستباف خود بهتر است هفته یک تا دوبار فرش های خود را جارو کنید )

5. شست و شوی به موقع

یکی از مهم ترین و حساس ترین کارهایی که روی فرش دستباف صورت می گیرد ، تمیز کردن و شستشوی آن است . بهتر است برای این کار از قالیشویی های معتبر استفاده کنید و حتما تاکید کنید فرش دستباف است و نباید همراه سایر فرش های ماشینی شسته شود و اگر قرار است خودتان فرش دستباف را بشویید بهتر است نکات شستشوی و نگهداری از فرش های دستباف را بدانید.

مهم ترین نکات در شست و شوی فرش های دستباف

  1. قبل از شستشوی فرش با جاروبرقی گرد و غبار آن را بگیرید .
  2. همیشه از شوینده های مخصوص برای فرش دستباف استفاده کنید .
  3. بهتر است با آب سرد فرش دستباف خود را بشویید .
  4. و در نهایت دقت داشته باشید که هیچ مقدار از فرش رطوبت نداشته باشد چرا که کمترین میزان رطوبت در فرش های دستباف باعث رشد بید و حشرات می شوند .

بعد از شستشوی به کجا آویزان کنیم ؟

بعضی از افراد عادت دارند وقتی فرش دستباف خود را می شویند از میخ یا آویزه های آهنی به مدت طولانی استفاده می کنند این کار به مرور زمان باعث آسیب رسیدن به فرش دستباف می شود و بهتر است از طناب هایی استفاده کنید که به طور یکسان و مساوی وزن دو قسمت باهم تقسیم شود .

6. برای نگهداری از فرش لول شده چه کار باید کرد ؟

6. برای نگهداری از فرش لول شده چه کار باید کرد ؟

نگهداری از فرش لوله شده روش های بسیار مختلفی دارد که بهترین و درست ترین روش آن این است که فرش لوله شده را درون نایلون قرار دهید ، این کار باعث می شود فرش در تمامی شرایطی مانند ، نور مستقیم خورشید ، حمل و نقل طولانی مدت و در زمان نگه داری در انبار سالم بماند . در ضمن دقت داشته باشید که هیچ گاه روش های دیگر مانند تا کردن فرش را استفاده نکنید زیرا وقتی فرش را تا کنید به قسمت هایی از فرش فشار آمده و باعث پارگی آن خواهد شد .

7. ریشه های فرش دستباف را جارو نکنید !

یکی از حساس ترین قسمت در نگهداری از فرش دستباف ریشه های آن است که به زیبایی فرش های دستباف کمک بسیاری می کند ، این را باید دانست که جارو کردن ریشه فرش دستباف باعث پارگی ریشه می شود و بهتر است برای تمیز کردن فرش های دستباف ، جاروبرقی با مکش بالا یا برس های چرخ دنده ای استفاده نکنید ( هرگز برای جارو کردن فرش عجله نکنید و با حوصله این کار را انجام دهید ) .

سوالات متداول

اگر فرش دستباف بید افتاد باید چه کار کنیم ؟

اگر در فرش های دستباف حشراتی مانند بید وجود داشته باشد باید آن فرش را سریع بشوریم چرا که بید ها تخم میگزارد و اگر سریع فرش را نشویید ممکن است الیاف فرش توسط بید ها خراب شود .

آیا برای تمیز کردن ریشه فرش میتوان از جاروبرقی استفاده کرد ؟

این را باید بدانید که هیچ موقع نباید ریشه های فرش را جاروبرقی کنید چراکه ریشه فرش به دلیل حساس بودن آسیب پذیرند .

فرش های دستباف در چه مکانی پهن نکنیم ؟

به هیچ وجه فرش های خود را روی مکان های گچی ، آهکی و خاکی پهن نکنید چرا که خاک های موجود در زمین وارد الیاف فرش دستباف می شوند و به مرور زمان باعث آسیب رسانی قرار میگیرد .

5/5 - (1 امتیاز)
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.