تميز كردن اجاق گاز شيشه اي + چدن گاز [6 ترفند جادوئی 1401]

دی 3, 1399
خانه داری و آشپزی
تمیز کردن گاز شیشه ای

قطعا آشپزی روی یک گاز تمیز و شفاف نسبت به آشپزی با یک گاز کثیف بسیار دلپذیرتر است ، یکی از مشکلاتی که اکثر خانم ها با آن رو به رو هستند تميز كردن اجاق گاز شيشه اي و به خصوص تمیز کردن چدن بهترین گاز رومیزی است بنابراین ما روش هایی را پیدا کرده ایم که با استفاده از آن ها به راحتی می توانید اجاق گاز خود را نو و تمیز کنید به گونه ای که انگار اجاق گاز خود را تازه خریده باشید پس وقتی متوجه شدیم که خانم های زیادی مشکل تميز كردن گاز رومیزی و تميز كردن چدن گاز شیشه ای را دارند تصمیم گرفتیم تا این روش ها را با شما هم در میان بگذاریم تا بدین طریق شما هم بتوانید از آن استفاده کنید .

ابتدا بگویم که شوینده های مختلفی در بازار وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید گاز خود را تمیز کنید اما روش های طبیعی که در ادامه ذکر می کنیم بر اساس آزمایشات و تجربه ها از تاثیر بالاتری برخوردار هستند و ضررات کمتری هم دارند. پیشنهاد می کنیم مطلب پرفروش ترین گاز صفحه ای را هم مطالعه کنید .

زمان تخمین زده شده مطالعه: 10 دقیقه

تميز كردن اجاق گاز شيشه اي

بهترین ترفند ها و روش تميز كردن گاز صفحه اي شيشه اي

قطعا اگر گاز شیشه ای خریداری کرده باشید بعد از مدتی استفاده این سوال برای شما به وجود می آید که چگونه گاز شیشه ای خود را تمیز و براق کنم ، پس تا انتهای این قسمت همراه ما باشید تا با روش های تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای آشنا شوید .

1. تميز كردن گاز صفحه اي شيشه اي با سرکه

برای روزانه تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای خود پیشنهاد ما این است که مخلوطی از ترکیب سرکه و مقداری از آب را تهیه کنید و درون اسپری بریزد ، بعد از هر بار استفاده از گاز شیشه ای خود می توانید مخلوط مورد نظر را بر روی سطح گاز اسپری کنید و با استفاده از پارچه ای نرم و یا پد کثیفی ها را پاک کنید . توصیه می شود برای بهتر تمیز کردن گاز شیشه ای خود بهتر است بعد از اسپری کردن ترکیب سرکه و آب بگذارید چند دقیقه این ترکیب بر روی اچاق گاز شما بماند و سپس پارچه بکشید ، با استفاده از این روش به صورت روزانه قطعا تاثیرات آن را به عینه در طول مدت زمان استفاده مشاهده خواهید کرد .

تمیز کردن گاز شیشه ای با سرکه

2. نحوه تمیز کرد گاز شیشه اي با جوش شیرین

خوب در این مرحله از پاك كردن گاز شيشه اي می خواهیم شما را با تاثیر شگفت انگیز جوش شیرین آشنا کنیم .اگر اجاق گاز شیشه ای شما بیش از اندازه کثیف است و حتی با مخلوط اسپری سرکه و آب هم تمیز نشد بهتر است مقداری از جوش شیری را به مخلوط اسپری خود اضافه کنید و زمانی که گاز شما کاملا خنک بود این مواد را بر روی گاز شیشه ای اسپری کنید و بگذارد تا حدود 10 دقیقه این ترکیب بر روی اجاق گاز شیشه ای شما بنشیند ، سپس با استفاده از دستمال یا پارچه ای نرم مواد را به همراه کثیفی ها از روی اجاق گاز خود پاک کنید .نکته ای که در این مرحله وجود دارد این است که از آب گرم و یا داغ باید استفاده کنید.

تمیز کردن گاز شیشه ای با جوش شیرین

3.روش تميز كردن اجاق گاز شيشه اي با سیب زمینی

قطعا تا کنون از این روش برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای خود استفاده نکرده اید برای انجام این روش ابتدا باید موادی مانند سیب زمین ، نوشابه و سرکه در اختیار داشته باشید .
حالا بریم ببینم که چگونه با این مواد می توانیم اجاق گاز شیشه ای خود را تمیز کنیم ؟ ابتدا باید سیب زمینی را حلقه حلقه کنید و حلقه های بریده شده آن را بر روی لکه هایی که بر روی اجاق گاز وجود دارد قرار دهید چند دقیقه صبر کنید و بردارید ، سپس سرکه خالی و بدون آب را بر روی لکه ها اسپری کنید در انتهای تميز كردن اجاق گاز شيشه اي مقداری از نوشابه را بر روی گاز بریزد و با پارچه ای نرم و تمیز لکه ها را از بین ببرید بهتر است نوشابه ها حدود یک ربع بر روی لکه ها بماند .

تمیز کردن اجاق گاز با جوش شیرین

راه حل پاك كردن چربي از روي شيشه گاز

پس ازر بررسی راه های تميز كردن گاز صفحه اي شيشه اي حال به سراغ شناخت بهترین رووش برای چربی زدایی گاز های برویم . برای چربی زدایی اجاق گازی ها معمولا روش ها و ترفند ها خانگی متفاوتی وجود دارد که به راحتی به کمک آن ها می توان چربی ها را از روی اجاق گاز شیشه ای پاک کرد . اگر چربی موجود بر روی سطح گاز با یک بار تمیز کردن و شستن پاک نشد در قدم اول می توانید میله های چدنی و درپوش شعله ها رو به خوبی با آب و صابون بشویید .

حال در این جا برای تمیز کردن سطح گاز پیشنهاد می کنیم محلولی از سرکه و جوش شیرین و چند قطره صابون ترکیب کنید . و اجازه دهید این محلول حدود 20 دقیقه روی محل های کثیف قرار بگیرد و در انتهای کار با یک اسفنج نرم پاک کنید .

یکی دیگر از راه هایی که برای پاك كردن چربي از روي شيشه گاز می توان استفاده کرد ، روش استفاده از آکونیاک می باشد ، اما توجه داشته باشید که در استفاده از آمونیاک باید حتما دقت داشته باشید .

اجاق گاز صفحه ای جانا مدل شیشه ای

اجاق گاز صفحه ای اخوان مدل G135-S

اجاق گاز صفحه ای اخوان مدل GI-35-S

اجاق گاز صفحه ای جانا مدل N-110

تميز كردن چدن گاز شیشه ای چگونه است ؟

تميز كردن چدن گاز شیشه ای همانند روش های بالا برای تميز كردن گاز رومیزی و پاك كردن گاز شيشه اي است اما کمی باهم تفاوت دارند که در ادامه بررسی خواهیم کرد .

1. تميز كردن چدن گاز شیشه ای با جوش شیرین

در این روش شما باید مخلوطی از سرکه ، آب و جوش شیرین تهیه کنید . وجود سرکه باعث می شود تا چربی ها به طور کامل از بین برود و وجود جوش شیرین سبب می شود تا مواد غذایی خشک شده که به چدن گاز چسبیده است از بین روند .

خب در این قسمت ابتدا لازم است تا ظرف نسبتا کم عمق یا یک سینی کم عمق را تهیه کنید و درون آن مخلوط سرکه سیب و آب قرار دهید . سپس قطعات چدنی گاز را به مدت زمان 20 دقیقه تا نیم ساعت درون آن قرار دهید ، در این مدت زمان شما باید با استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب خمیری از آن را تهیه کنید و بعد از آن که قطعات چدن را از ترکیب سرکه و آب خارج کردید بر روی آن را از خمیر جوش شیرین قرار دهید و اجازه دهید تا به مدت زمان یک ربع تا نیم ساعت این ترکیب بر روی قطعات چدنی قرار داشته باشد سپس با استفاده از فرچه و مسواک خمیر موجود بر روی قطعات چدنی را از بین ببرید و در انتها قطعات چدنی را آب بکشید و با پارچه ای تمیز آن ها را خشک کنید .

تميز كردن اجاق گاز رومیزی با جوش شیرین

2. تمیز کردن چدن گاز شیشه ای با لوله بازکن

شاید وقتی این تیتر را می خوانید متعجب شوید و با خود فکر کنید که لوله باز کن چه ارتباطی می تواند با تمیز کردن چدن گاز داشته باشد ؟!! در این قسمت در حقیقت ما این روش را توصیه نمی کنیم به خصوص اگر اجاق گاز شما نو است ، اما برخی هستند که این کار را برای تمیز کردن اجاق گاز های قدیمی خود انجام داده اند و نتیجه گرفته اند ، نکته مهمی که در این قسمت وجود دارد و باید به آن توجه کنید این است که لوله بازکن ها دارای مواد شیمیایی هستند و در اصل برای تمیز کردن اجاق گاز ها طراحی نشده اند به همین دلیل ممکن است در صورت استفاده نادرست از آن ها ضررات جبران ناپذیری به وجود آید .

نکته : بهتر است برای تمیز کردن اجاق گاز خود از پاک کننده های مخصوص اجاق گاز استفاده کنید و یا به سراغ روشهای طبیعی که پیش تر ذکر کردیم بروید.

تمیز کردن چدن گاز با لوله بازکن

اجاق گاز صفحه ای اخوان مدل V21

اجاق گاز رومیزی دنپاسر مدل bt2

اجاق گاز صفحه ای کن مدل IS9502

اجاق گاز صفحه ای اخوان مدل GI-135

تمیز کردن گاز استیل سوخته

پس از بررسی روش های تميز كردن اجاق گاز شيشه اي حال برای اجاق گاز استیل باید چیکار کنیم ؟ برای تمیز کردن گاز استیل سوخته می توانید از همان ترکیبات سرکه و آب و یا سرکه و جوش شیرین استفاده کنید ، جنس استیل به راحتی تمیز می شود بنابراین شما حتی با یک اسکاج ساده و مقداری از مایع ظرف شویی و آب می توانید گاز استیل خود را تمیز کنید و سوختگی های آن را از بین ببرید.

اگر گاز شما بیش از اندازه سوخته و کثیف بود می توانید از آمونیاک استفاده کنید پارچه ای را به آمونیاک آغشته کنید و بر روی گاز خود بکشید چندین دقیقه صبر کنید و سپس گاز خود را با پارچه دیگری تمیز کنید تا گاز شما کاملا براق شود و هیچ گونه کثیفی بر روی آن باقی نماند از آمونیاک می توانید برای تمیز کردن چدن روی گاز هم استفاده کنید .

تمیز کردن گاز رومیزی استیل سوخته

گاز شیشه ای را چگونه تمیز کنیم و یا تمیز نگهداریم ؟

  1. مواظب باشید تا در هنگام پخت و پز غذای شما جوش نیاد چرا که در انتها ممکن است سر ریز شود و گاز شما را کثیف کند .
  2. بهتر است ادویه ها را پس از به جوش امدن اضافه کنید تا اگر به طور ناگهانی غذای شما سر ریز شد گاز شما را کمتر کثیف کند.
  3. به هیچ عنوان به هنگام آشپزی قاشق و کفگیر خود را بر روی سطح گاز قرار ندهید.
  4. همیشه دستمال کاغذی یا پارچه ای تمیز در کنار گاز خود داشته باشید تا به هنگام کثیف شدن گاز سریع کثیفی را از بین ببرید .
  5. اگر قرار است مواد غذایی خود را درون روغن سرخ کنید بهتر است بر روی قابلمه یا ماهیتابه خود درب قرار دهید تا روغن آن به اطراف نپاشد و گاز را کثیف نکند .
  6. برای آن که غذای شما در حین جوش آمدن سر ریز نشود می توانید بر روی درب آن قاشق یا کفگیر قرار دهید.

نکته : پیشنهاد می کنم به مطلب گاز صفحه ای چه مارکی خوبه بروید و با برترین مارک های گاز صفحه ای آشنا شوید .

اجاق گاز صفحه ای رینوزیت استار مدل ST4R

اجاق گاز صفحه ای رینوزیت استار مدل SH2Po

اجاق گاز صفحه ای رینوزیت استار مدل SH3M5

اجاق گاز رومیزی دنپاسر مدل bt2

اجاق گاز صفحه ای زرتوس مدل ZG660

اجاق گاز صفحه ای اخوان مدل GI-35

اجاق گاز صفحه ای رینوزیت استار مدل SH3Po

اجاق گاز صفحه ای شیشه ای کن مدل IG - 8507

بهترین راه چربی زدایی گاز رومیزی

سوالات متداول

گاز شیشه ای را چگونه تمیز کنیم ؟

گاز شیشه ای را چگونه تمیز کنیم ؟ اگر قرار است روزانه اجاق گاز خود را روزانه تمیز کنید بهتر است یک شوینده خانگی با استفاده از مخلوط سرکه و آب تهیه کنید و بگاز شیشه ای را چگونه تمیز کنیمرای راحتی کار آن را درون اسپری بریزید.

بهترین روش تميز كردن اجاق گاز شيشه اي چیست ؟

در این مطلب شما را با انواع روش های تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای ، اجاق گاز استیل ، چدن روی گاز و … آشنا کرده ایم .

آیا چدن روی گاز با جوش شیرین تمیز می شود ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله جوش شیرین با خاصیتی که دارد به خوبی تمام لکه ها و مواد غذایی خشک شده به چدن گاز را از بین می برد.

4.5/5 - (24 امتیاز)
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.