بلاگ

ظروف قابل استفاده در مایکروویو [پیرکس،چینی،فلزی،پلاستیکی]

ظروف قابل استفاده در مایکرووویو

امروزه از مایکروویو ها استفاده های فراوانی می شود به گونه ای که می توان آن را جزو دستگاه هایی حساب کرد که روزانه ممکن است چندین دفعه به سراغ آن برویم . اما مسئله ای که ذهن بسیاری از افراد از جمله خود من را درگیر کرده است استفاده از ظروف قابل استفاده در مایکروویو ها می باشد . در مایکروویو ها حتما باید از ظروفی استفاده کرد که ایمن شده باشند و در صورت استفاده از آن ها سلامتی شما را مورد تهدید قرار نگیرد. ما متوجه شدیم که خیلی از افراد به اشتباه هر نوع ظرفی را درون مایکروویو ها و یا چنین دستگاه هایی چون آون توستر ها ، مایکروفر ها و سولاردام ها استفاده می کنند بدون آن که از خطراتی که ممکن است این گونه از ظروف برای آنان به وجود آورد اطلاعی داشته باشند .

پس اگر می خواهید بدانید که کدام نوع ظروف قابلیت استفاده در مایکروویو ها و دیگر دستگاه ها را دارند توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید و شیوه استفاده از هر نوع ظرفی درون مایکروویو ها را بیاموزید .

ظروف قابل استفاده در مایکرووویو

ظروف ممنوع در مایکروویو ها !

از جمله از ظروفی که برای استفاده در مایکروویو ممنوع هستند می توان به انواع ظروف فلزی ، ظروف آلومینیومی ، فویل های آلومینیومی ، ظروف پلاستیکی نامرغوب ، انواع ظروف فلز کاری شده ظروف کریستالی و دیگر ظروفی که سرب دارند برای استفاده در مایکروویو ممنوع هستند . بهتر است ظروف چوبی را هم درون مایکروویو ها قرار ندهیم چرا که ممکن است ترک بخورند و خیلی خشک شوند .البته در ادامه بیشتر با انواع ظروف آشنا می شوید .

مایکروویو فلر مدل MW 034

مایکروویو مایدیا مدل EG142A5L

مایکروویو مایدیا مدل MW-F2826-EBL-S

مایکروویو پاناسونیک مدل NN-SM332

ظروف قابل استفاده در مایکروویوظروف غیر قابل استفاده در مایکروویو
ظروف پیرکس و شیشه ای بدون سربظروف فلزی
ظروف چینی با برچسب مجازظروف آلومینیومی
ظروف سفالی لعاب دارظروف پلاستیکی نامرغوب
ظروف سرامیکی لعاب دارظروف فلز کاری شده
ظروف کاغذی و پلاستیکی با کیفیت فویل های آلومینیومی
ظروف کاغذی سفیدظروف کاغذی قهوه ای

از کجا بفهمیم ظرف ما قابلیت استفاده درون مایکروویو را دارد ؟

1. امتحان کردن ظرف مورد نظر

برای آن که متوجه شوید ظرف شما قابلیت استفاده درون مایکروویو را دارد آزمایشی وجود دارد که با استفاده از آن به راحتی می توانید متوجه شوید که ظروف شما قابل استفاده در مایکروویو است یا نه ، برای انجام این آزمایش لازم است تا درون ظروف خود آب بریزید و سپس آن را با دمای بالا به مدت یک دقیقه درون مایکروویو قرار دهید. پس از خارج کردن آن به ظرف مورد نظر دست بزنید اگر آب درون ظرف جوش باشد اما ظرف شما سرد باشد بدین معنی است که ظرف مورد نظر قابلیت استفاده درون مایکروویو را دارا می باشد اما بعکس اگر بشقاب داغ باشد اما آب درون آن سرد باشد یعنی این ظرف برای استفاده درون مایکروویو ایمن نمی باشند و استفاده از آن ممکن است خطرناک باشد .

بیشتر بخوانید
چای ساز فیلیپس بخریم یا نه؟[بررسی پر فروش ترین مدل های 2022]

2. برچسب قابل استفاده بودن در مایکروویو

اکثر ظروفی چون ظروف سرامیکی ، شیشه ای و چینی برای استفاده درون مایکروویو ها قابل استفاده هستند اما ممکن است برخی از این نوع ظروف تقلبی دارای موادی در ساختار خود باشند که آنان را برای استفاده درون مایکروویو نا ممکن کرده باشند و یا حتی ممکن است از رنگ و طرح هایی که برخی از این ظروف دارند باعث شود تا برای استفاده درون مایکروویو ها نامناسب شوند ، اکثر مارک های معتبر بر روی بسته بندی ظروفی که قابلیت استفاده در مایکروویو ها را داشته باشند برچسب ایمن بودن در مایکروویو را بر روی بسته بندی ظروف خود قرار داده اند که نشان دهنده مقاومت این مدل ظروف در برابر گرما و حرارت است .

از کجا بفهمیم ظرف ما قابلیت استفاده درون مایکروویو را دارد

آیا ظروف کاغذی قابلیت استفاده درون مایکروویو را دارند؟

برخی از ظروف کاغذی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند و قابلیت استفاده درون مایکروویو ها را دارند ، برای آن که اطمینان پیدا کنید هیچگونه جوهر و یا مواد رنگی از غذای شما خارج نمی شود بهتر است به سراغ این نوع ظروف نروید .البته به گفته کارشناسان محصولات کاغذی سفید رنگ قابلیت استفاده درون مایکروویو را دارند اما ظروف کاغذی قهوه ای قابلیت استفاده درون مایکروویو را ندارند .

آیا ظروف کاغذی قابلیت استفاده درون مایکروویو را دارند؟

چگونه از ظروف پلاستیکی در داخل مایکروویو استفاده کنیم؟

برخی از ظروف پلاستیکی قابلیت استفاده در مایکروویو را فراهم آورده اند ، اما حتما به برچسب قابلیت استفاده درون مایکروویو دقت کنید چرا که برخی از پلاستیک ها برای استفاده در مایکروویو ها خطرناک هستند . پس بهتر است قبل از استفاده از ظروف پلاستیکی درون مایکروویو ها از بی خطر بودن آن ها مطمئن شوید.

چگونه از ظروف پلاستیکی در داخل مایکروویو استفاده کنیم؟

دور ظروف فلزی و آلومینیومی برای استفاده در مایکروویو ها خطر قرمز بکشید !!

ظروف فلزی را باید جزو آن دسته از ظروف حساب کرد که قابلیت استفاده درون مایکروویو ها را ندارند و خطرناک هستند . استفاده از این مدل ظروف درون مایکروویو ها ممکن است منجر به آتش سوزی ، عملکرد نامناسب ، جرقه زدن و … شوند . البته به این مورد هم دقت داشته باشید تا بر روی ظروف شما هم طرح و نقش های فلزی و یا دسته ها و درپوش های فلزی نداشته باشد چرا که برخی از قابلمه ها دارای دسته های فلزی هستند .

فر توکار سینجر مدل SMA2

فر توکار هارمونیک مدل FG701

فر توکار گوفر مدل پاپیتال

فرتوکار هاردستون مدل OVG6110

دور ظروف فلزی و آلومینیومی برای استفاده در مایکروویو ها خطر قرمز بکشید

ظروف لعابی خطرناک غیر قابل استفاده درون مایکروویو

در ساخت این مدل ظروف سرب وجود دارند با این که به همگان ثابت شده است که سرب برای سلامتی خطرناک هستند اما با این حال باز هم در برخی از کشور ها استفاده از این گونه ظروف متداول است . در هر صورت استفاده از این مدل ظروف درون مایکروویو ها مضر است و باعث می شود تا سرب بیشتری به درون مواد غذایی سرایت کند و بیشتر خطرناک شوند .

ظروف لعابی خطر ناک غیر قابل استفاده درون مایکروویو

ظروف شیشه ای و پیرکس را می توانیم در مایکروویو استفاده کنیم ؟

برخی برای زیبا تر نشان دادن ظروف شیشه ای و پیرکس در داخل ساختار آن ها از سرب استفاده می کنند بنابراین این نوع ظروف شیشه ای را نباید در داخل مایکروویو استفاده کرد اما بلعکس مدل های ایمن تر ظروف پیرکس و شیشه ای از مقاومت خوبی برخوردار هستند و همانطور که می دانید ظروف پیرکس و شیشه ای جزو دسته سالم ترین ظروف موجود در بازار هستند بنابراین استفاده از این نوع ظروف در داخل مایکروویو ها هیچ ضرری ندارد اما باز هم دقت کنید که برروی بسته بندی ان ها برچسب مجاز به استفاده در مایکروویو ها وجود داشته باشد .

ظروف شیشه ای و پیرکس قابل استفاده در مایکروویو

استفاده از ظروف چینی در داخل مایکروویو مناسب است ؟

ظروف چینی نمونه های دیگری از ظروف هستند که قابلیت استفاده درون مایکروویو را دارند ، اما دقت داشته باشد که در طراحی این نوع ظروف طراحان ممکن است از انواع رنگ و نقش ها و یا از فلز استفاده کنند که در این صورت این مدل ظروف هم قابل استفاده در مایکروویو نیستند ، البته غیر از این مورد اگر این نوع ظروف طراحی های خاصی داشته باشند قطعا بر روی بسته بندی آن ها ذکر شده است .

استفاده از ظروف چینی در داخل مایکروویو مناسب است ؟

استفاده از ظروف سفالی و سرامیکی در مایکروویو چگونه است ؟

ظروف سفالی و سرامیکی به دو صورت لعاب دار و بدون لعاب وجود دارند. مدل های بدون لعاب این گونه ظروف ممکن است در صورت استفاده در ماکروویو ترک بگیرند و یا بشکنند اما مدل های ظروف سفالی و سرامیکی لعاب دار قابل استفاده در مایکروویو هستند . اکثرا شما نمی توانید این مورد را متوجه شوید پس می توانید از آزمایش بالا استفاده کنید .

ظروف سفالی و سرامیکی در مایکروویو
آیا می توان از ظروف پلاستیکی درون مایکروویو استفاده کرد ؟
بیشتر بخوانید
فلاسک شیشه ای بهتره یا استیل ؟[کدام مدل خوبه بخرم ؟!]

ظروف پلاستیکی برای استفاده درون مایکروویو ها زیاد خوب نیستند ، اما نمونه هایی از ظروف پلاستیکی در بازار وجود دارند که از کیفیت و مقاومت خوبی برخوردار هستند و دارای برچست قابلیت استفاده در مایکروویو هستند.

امکان استفاده از ظروف شیشه ای و پیرکس درون مایکروویو وجود دارد ؟

ظروف شیشه ای یکی از بهداشتی ترین ظروف موجود در بازار هستند که قابلیت استفاده درون مایکروویو را فراهم آورده اند اما برخی از نمونه های تقلبی آنان این قابلیت را ندارند .

چه ظروفی را میتوانیم و چه ظروفی را نمی توانیم درون مایکروویو استفاده کنیم ؟

در این مطلب ما ظروف قابل استفاده و همچنین ظروف ممنوع برای استفاده در مایکروویو را نام برده ایم ، که با خواندن آن می توانید تمام این ظروف را بشناسید .

4.2/5 - (102 امتیاز)

2 دیدگاه در “ظروف قابل استفاده در مایکروویو [پیرکس،چینی،فلزی،پلاستیکی]

  1. زریتاج گفت:

    سلام قابلمه من پیرکس درب اون از داخل پیچ شده مشگلی داره برایمایکرو ویو..پیچ داخل ظرف

    1. parisa گفت:

      عرض سلام و وقت بخیر بله هیچگونه شیع فلزی نباید درون مایکروویو قرار بگیرد حتی ظروفی که طراحی طلایی و نقره ای دارند نیز چنین است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.