نمایش یک نتیجه

لیوان ها در اشکال و طرح های مختلفی مانند لیوان دسته دار ، پایه دار و ...تولید میشوند . لیوان ها عموما به صورت ستی به فروش میرسند تا ظاهری یکدست داشته باشند . اصولا هر کدوم از لیوان های برای مصارف مختلفی کاربرد دارند . به عنوان مثال لیوان های چای و آب و حتی قهوه با یکدیگر متفاوت است. لیوان ها اول به صورت بی دسته بودند و کم کم به حالت دسته دار درآمدند و امروزه مدل هایی از پایه دار آن ها در بازار به چشم میخورند .

قدمت لیوان های دسته دار را میتوان نزدیک به 6500 سال پیش دانست چرا که انسان های اولیه اولین کسانی بودند که احنمالا توانستند با استفاده از سفال و چوب نمونه های اولیه ی لیوان های دسته دار را تولید کنند . از لیوان های دسته دار عموما برای نوشیدنی های داغ استفاده میشود چرا که وجود دسته باعث میشود که راحت تر بتوان نوشدنی های داغ را در آن ها سرو کرد . لیوان های دسته دار یک جورایی حالت غیر رسمی تری دارند به همین دلیل برای پذیرایی گزینه ی مناسبی نمی باشند.

انواع لیوان دسته دار

لیوان دسته دار بامبو

بامبو نوعی چوب است که با توجه به مزیت هایی که دارد برای ساخت ظروف آشپزخانه به کار میرود . بهداشتی ترین ظروف آشپزخانه از جنس چوب بامبو و چینی هستند چرا که چوب بامبو خاصیت های فراوانی دارد به عنوان مثال :جنس آن ها واکنش پذیر نیست به همین علت در هنگام سرو نوشیدنی در لیوان های دسته دار بامبو هیچ مواد افزوده ای با نوشیدنی ترکیب نمیشود و باعث میشود تا سلامت انسان به خطر نیوفتد ، از دیگر ویژگی های ظروف بامبو میتوان به مقاومت و دوام بالای آن ها و سازگاری با محیط زیست اشاره کرد .

نکته ی قابل توجه ای در شستشوی ظروف بامبو وجود دارد وآن این است که در زمان شستشو ی این ظروف بهتر است که آن ها را با دست بشویید و سعی کنید تا حد امکان از از سیم ظرف شویی یا سیم ها و پارچه های زبر برای شستشوی آن ها استفاده نکنید . نکته ای که باعث شده است ظروف گیاهی بامبو مورد توجه قرار بگیرد این است که در ساخت آن ها هیچ مواد سمی  استفاده نشده است . امروزه ظروف گیاهی بامبو از جمله لیوان های آن آنقدر محبوب شده اند که از آن ها برای پذیرایی هم استفاده میشود . اگر فکر میکنید که فردی هستید که به دنبال لیوان هایی بهداشتی و با ظاهری شیک و زیبا هستید پس چرا لیوان های سالم بامبو را برای خود در اولویت قرار ندهید ؟!..

لیوان دسته دار مسی

اگر در جایی نمونه هایی از ظروف مسی را دیدید مطمئنا اولین حسی که ممکن است به شما دست بدهد حس نوستالژیک نسبت به این ظروف است .ظروف مسی دارای یون هایی هستند که در صورت سرو غذا در آن ها یون های مسی موجود در آن ها با مواد غذایی ترکیب میشوند و جذب بدن میشوند گرچه مس یکی ازمواد مورد نیاز برای بدن است و نوشیدن اب و مایعات در لیوان های مسی بسیار سودمند و مفید هستنداما مضرراتی را هم به دنبال دارد .

از جمله از فواید سودمندی که دارند آن است که به رشد مو و بهبود پوست و ... کمک میکنند اما نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که وجود زیادی این یون ها در بدن مشکلاتی راهم به دنبال دارد به عنوان مثال  زیاد شدن این یون ها در بدن ممکن است  در داخل کبد رسوب کنند و باعث مشکلات مسمومیت شوند . پس چه بهتر است بگوییم که سرو نوشیدنی در لیوان های مسی اگر چه خوب است اما مضراتی را هم به همراه دارند پس بهتر است از آن ها به حد اعتدال استفاده شود .لیوان های مسی سبک بوده و دارای حالتی نشکن دارند .

لیوان دسته دار کریستالی

لیوان های کریستالی را میتوان نمونه هایی از لیوان های شیشه ای دانست تنها تفاوتی که در این لیوان ها و ظروف وجود دارند تفاوت در دمای ساخت آن هاست . لیوان های شیشه ای و سرامیکی هردو  به دلیل شفافیت بدنه ی آن ها باعث میشوند نوشیدنی ها در معرض دید قرار بگیرند . در ساخت لیوان های کریستالی سرب استفاده شده است که باعث شده این لیوان ها جلا و شفافیت بیشتری داشته باشند به همین دلیل از این نوع لیوان ها بیشتر برای ظروف پذیرایی و میهمانی ها استفاده میشوند .

به دلیل وجود سرب در ساخت ظروف کریستالی ، حالت پذیری و شکل گیری این ظروف به شدت بالا بوده به همین دلیل در طرح ها و شکل های متفاوتی تولید میشوند . امکان لب پر شدن کریستال ها نسبت به شیشه بسیار بیشتر است . اگر چه وجود سرب باعث شده تا لیوان های کریستالی ظاهر شکیل تر و زیباتری داشته باشند اما باز هم سرب مضر است و بهتر است که استفاده نشود .

لیوان دسته دار شیشه ای

همانطور که پیش تر گفتیم کریستال را هم میتوان نمونه هایی از شیشه دانست به همین دلیل برای تشخیص آن راه های متفاوتی وجود دارند در اینجا چند نمونه را باهم بررسی میکنیم ، به عنوان مثال در هنگام ضربه به ظروف شیشه ای صدای کمتری تولید میکنند اما در صورت ضربه به ظروف کریستالی صدایی بلند تر همانند صدای زنگ منعکس میشود .اگر ظروف کریستالی را در برابر نور بگیرید ، حالتی به صورت رنگین کمان مشاهده میکنید ، اما اگر شیشه را در برابر نور بگیرید چنین اتفاقی رخ نمیدهد . اگر لیوان شیشه ای بلافاصله در برابر تغیرات دمایی قرار بگیرد امکان شکستن و ترک برداشتن لیوان ها بالاست .

سفالی

سفال گری از زمان قدیم تا امروزه در ساخت ظروف و اشیا کمک بزرگی به بشر کرده است یکی از نوع لیوان هایی که از زمان قدیم تا امروز هنوز هم تولید میشوند لیوان های سفالی بوده است . ظروف سفالی با محیط زیست سازگارند و ویژگی جذابی که این مدل از لیوان ها دارند آن است که نوشیدن آب در آن ها مفید است چراکه آب آشامیدنی حالت طبیعی خود را حفظ کرده به همین دلیل کسانی هستند که به کوزه های سفالی نام تصفیه کننده ی طبیعی آب را داده اند .

ظروف سفالی عموما به دو صورت لعاب دار یا بدون لعاب ساخته میشوند ، حالت لعاب دار آن ها برای برای پخت و سرو غذا استفاده میشوند و از حالت های بدون لعاب آن که نمونه اش لیوان های دسته دارسفالی هستند برای نگهداری و سرو مایعات کاربرد دارند . به خاطر حالت تصفیه کنندگی که لیوان ها و کوزه های سفالی دارند از قدیم تا امروزه توصیه شده است که در ظروف سفالی آب بنوشیم .

 فلزی

از مزیت های لیوان های فلزی میتوان به نشکن بودن و سبک بودن آن ها اشاره کرد ،که همین ویژگی باعث شده است این نوع لیوان ها مناسب برای مسافرت و حمل و نقل باشند . ویژگی دیگر لیوان های سفالی آن است که حالت گرمی و سردی نوشیدنی را حفظ میکنند اما نکته ی منفی که وجود دارد آن است که باعث انتقال حرارت هستند به همین دلیل  برای سرو نوشیدنی ها نمیتوان آن ها را لمس کرد و باپیشرفت دنیای امروز نمونه هایی از دسته های عایق حرارت را برای لیوان های فلزی ساخته اند تا این مشکل برطرف شود و تا حدودی موفق بوده اند .

 سرامیکی

لیوان های بزرگ دسته دار سرامیکی که اصطلاحا به آن ها ماگ میگویند دارای قابلیت جذابی به نام عکس برگردان هستند که میتوان عکس ها و طرح های مختلفی بر روی ظروف ایجاد کرد . همین طرح ها باعث شده است محبوبیت فراوانی را بدست آورند .امکان شکستن این لیوان ها بالاست . اگر بعد از سرو نوشیدنی درداخل لیوان های سرامیکی شسته نشوند امکان اینکه بر روی آن ها لکه های رنگی ایجاد شود بسیار بالاست که ظاهر لیوان شما را خراب میکند . ظروف سرامیکی نوعی ظروف چینی هستند اما تفاوت هایی در آن ها وجود دارد به عنوان مثال : ظروف چینی از سرامیکی سنگین ترند و دوام بالاتری دارند . ظروف سرامیکی بسیار بهداشتی هستند و مواد سمی در ساخت آن ها استفاده نمیشود .

راهنمای خرید لیوان های دسته دار

در هنگام خرید لیوان های دسته دار بهتر است چند مورد را در نظر داشته باشید به عنوان مثال  اولین چیزی که در خرید ان ها باید توجه نشان داد جنس و برند مورد نظر است باید بدانید که از لیوان ها قرار است در چه مواقعی استفاده کنید تا بتوانید بهترین جنس آن را خریداری کنید ،دومین نکته تعداد مورد نظر است که اصولا لیوان ها در ست های 6 تایی به فروش میرسد ، اگر برای پذیرایی و مهمانی قرار است استفاده بشوند پس چه بهتر است که در ست های یک دست و تعداد بیشتری خریداری شوند . مورد بعدی قیمت آن هاست که باتوجه به جنس و برند مورد نظر قیمت های متغیری دارند .انواع لیوان ها و مدل های ان ها دارای طرح ها و جنس های بسیار متنوعی هستمد که مصرف کننده میتواند براساس نیازش لیوان مورد نظر خود را به راحتی خریداری کند .