دسته‌بندی نشده

معایب قابلمه گرانیتی

معایب قابلمه گرانیتی

معایب قابلمه گرانیتی : قطعا با آگاه سازی های رسانه ها و وجود تکنولوژی هایی همچون موبایل و اینترنت امروزه مردم بسیار آگاه تر شده اند و میدانند که چه چیز هایی برایشان ضرر دارد و چه چیز هایی برایشان مفید است .  قطعا به عنوان یک مادر آشپزی و خورد و خوراک خانواده ام و سلامت اعضا برایم در اولویت قرار دارد بدین سان یکی از دغدغه های من به عنوان یک مادر این است که در چه نوع ظروفی و به خصوص در چه نوع قابلمه هایی وعده های غذایی رو تهیه کنم که از سلامت کافی برخوردار باشند و مشکلی برای اعضای خانواده ام به وجود نیاورد .

همانطور که از قدیم تا امروزه میدانیم غذا باعث تامین انرژی بدن می شود اهمیت ویژه ای در زندگی روزمره ما دارد . قابلمه ها در طرح و جنس های متفاوتی تولید می شوند یکی از پربحث ترین قابلمه ها در بازار امروز قابلمه های گرانیتی می باشد که طرفداران بسیاری را در سرتاسر دنیا به دست آورده است .همه ی ظروف دارای مزایا و معایبی می باشند به همین دلیل قبل از خرید قابلمه گرانیتی بهتر است از مزایا و معایب آن مطلع شویم تا بتوانیم با چشم باز تری از برند مناسب تری خریداری کنیم . قطعا همه ما سولات زیادی در خصوص قابلمه های گرانیتی در ذهن داریم که با مطالعه مقاله ای مفید و جامع در این خصوص به پاسخ دقیق خود میرسیم.

 آیا قابلمه گرانیتی از سلامت کافی برخوردار هستند؟

قابلمه های گرانیتی چه مزایایی میتوانند نسبت به سایر قابلمه ها موجود در بازار داشته باشد ؟

عملکرد این قابلمه های گرانیتی به چه صورت است؟

بهترین مارک های قابلمه گرانیتی موجود در بازار کدام ها هستند ؟

آیا میتوان طول عمر و ماندگاری قابلمه های گرانیتی را تایید کرد؟

 

معایب قابلمه گرانیتی

قابلمه گرانیتی

پس از تولید قابلمه های نچسب تفلون که میتوان گفت اولین مدل از پوشش قابلمه های نچسب در بازار بوده اند کارشناسان بسیاری در صدد ساختن مدل های دیگری از پوشش های نچسب برآمدند شاید پیش خودتان بگویید مگر همون تفلون چه ایرادی داشت ؟!! در جواب این سوال باید گفت پوشش تفلون از خاصیت نچسب بودن بالایی برخوردار است اما دوام زیادی ندارند و بعد از چند بار استفاده پوشش نچسب آن ها از بین می رود بدین ترتیب بعد از شناخت معایب تفلون اکثر کارشناسان به دنبال ساختن پوشش هایی برای قابلمه ها شدند که علاوه بر خاصیت نچسب بودن بالا از دوام بالایی هم برخوردار باشند و پوشش نچسب خود را به راحتی از دست ندهند بدین گونه قابلمه هایی چون سرامیکی و گرانیتی بر روی کار آمدند .

شاید شما هم با شنیدن نام قابلمه های گرانیتی فکر کنید این قابلمه ها از جنس سنگ گرانیت هستند اما اینطور نیست درواقع پوشش این قابلمه ها بسیار شبیه به ظاهر سنگ گرانیت است به همین دلیل  به آن ها نام گرانیت را نسبت داده اند  .  قابلمه های گرانیت جنسی بین قالمه های تفلون و سرامیکی دارند. در هر سه ی این قابلمه ها از نچسب بودن خوبی برخوردار هستند اما اگر بخواهیم از دوام نچسب بودن آن ها صحبت کنیم به ترتیب میتوان گفت که قابلمه های تفلون از نظر دوام ضعیف تر از دو نوع دیگر هستند ، قابلمه های سرامیکی از دوام نسبتا خوبی نسبت به تفلون برخوردارند اما دوام نچسب بودن قابلمه های گرانیتی از هردوی آن ها بالا تر است . در ادامه به بررسی معایب قابلمه گرانیتی خواهیم پرداخت پس در ادامه همراه ما باشید .

 

معایب قابلمه گرانیتی

تفاوت قابلمه های گرانتی با سایر قابلمه ها

تفاوت قابلمه گرانیتی با قابلمه استیل : با این که قابلمه های استیل جزو قابلمه های بهداشتی هستند اما از نچسبی خوبی برخوردار نیستند و بهتر است در آن ها غذاهای مایع و آبکی نظیر آش ، آبگوشت و … درست کرد . با این که بعضی از تولید کنندگان این قابلمه ها عقیده دارند که در آن ها می توان غذاهایی مانند ماکارونی و برنج پخت اما باز هم با این حال باید به صورت مرتب بالا سر غذا وایساد و آن را هم زد که وقت و انرژی زیادی صرف می شود  ، به همین دلیل قابمه های گرانیتی برای پخت انواع غذا مناسب تر هستند و محدودیت هایی را برای آشپز ایجاد نمی کند . در کل قابلمه های استیل گرما را به سرعت منتقل میکنند به همین دلیل احتمال سوختن و ته گرفتن غذا در آن ها نسبت به قابلمه های گرانیتی بیشتر است .

تفاوت قابلمه گرانیتی با قابلمه چدن : قابلمه های چدنی برای حرارت دهی به گرمای بیشتری نیاز دارند اما قابلمه های گرانیتی اینطور نیستند و برای حرارت دهی با گرمای کمتری هم گرم میشوند نکته ی دیگری هم که وجود دارد آن است که قابلمه های چدنی از وزن سنگین تری نسبت به قابلمه های گرانیتی برخوردار هستند . در ترکیب قابلمه های چدن آهن و کربن به کار رفته است که ممکن است برای سلامتی انسان مضر باشد .

تفاوت قابلمه گرانیتی با قابلمه های مسی و رویی : قابلمه های مسی و رویی دارای املاحی هستند که این املاع ممکن است با مواد غذایی ترکیب شوند و مشکلات جبران ناپذیری را به وجود آورند. قابلمه های مسی ممکن است در طعم و رنگ غذا موثر باشد اما در قابلمه های گرانیتی درصد به وجود آمدن چنین مشکلاتی بسیار کم است .

 

معایب قابلمه گرانیتی

معایب قابلمه گرانیتی 

همه ی ظرف و ظروف ها و قابلمه ها از معایبی در کنار مزیت های خود برخوردار هستند . معایب قابلمه گرانیتی هم کم نیست اما مزیت های قابلمه های گرانیتی بسیار بیشتر از معایب آن است شاید در مجموع بتوان دو سه مورد را برای معایب قابلمه گرانیتی نام برد . در کل قابلمه های گرانیتی جزو آن دسته از محصولات هستند که  معایب آن ها اینقدر کم و کوچک است که حتی به چشم نمی آیند .

معایب قابلمه گرانیتی : نسب به سایر قابلمه ها گرانتر است.

یکی از معایب قابلمه گرانیتی قیمت بالای آن ها نسبت به سایر قابلمه ها است . با توجه به آن که قابلمه های  گرانیتی در بازار ظرف و ظروف طرفداران بسیاری دارد در مقابل آن نمونه های فیک و تقلبی آن ها هم در بازار بسیار زیاد شده است که با قیمت پایین تر از قیمت اصلی به فروش می رسند . بنابراین تحت تاثیر قیمت های پایین تر به هیچ عنوان به سراغ قابلمه های تقلبی  و فیک نروید که دودش به چشمان خودتان می رود .

معایب قابلمه گرانیتی : وزن نسبتا سنگین

یکی دیگر از معایب قابلمه گرانیتی این است که قابلمه های گرانیتی و چدنی نسبت به سایر قابلمه ها از وزن بیشتری برخوردار هستند به همین دلیل ممکن است به هنگام جابه جایی و استفاده با آن برخی از خانم ها دچار مشکل شوند و به علت هایی مانند کمر درد ، دست درد و … نتوانند آن ها را جابه جا کنند به خصوص به هنگام کشیدن برنج به سبد ، به همین دلیل برای خیلی ها مهم است که قابلمه مورد نظرشان از وزن متناسبی برخوردار باشد و از طرفی برخی هم هستند که با سنگین وزن بودن قابلمه نه تنها مشکلی ندارند بلکه آن را نشانه ای برای کیفت بالای قابلمه می دانند .

معایب قابلمه گرانیتی : لعاب نسبتا شکننده

بر روی قابلمه های گرانیتی را پوششی از لعاب قرار میدهند که این لعاب ممکن است در صورت ضربه های محکم و یا برخورد ناگهانی با زمین آسیب ببینند و دچار افت کیفیت شوند که در این حالت استقامت خود را از دست داده و ضخامت آن ها کاهش پیدا می کند . این مورد یکی دیگر از معایب قابلمه گرانیتی می باشد .

معایب قابلمه گرانیتی : رعایت نکاتی در هنگام استفاده

با این که این گزینه را نمیتوان دقیقا جزو معایب قابلمه گرانیتی دانست چرا که در استفاده از هر وسیله ای لازم است تا نکاتی رعایت شود تا عمر محصول بیشتر شود و برای ما کارایی بیشتری به همراه داشته باشد . قابلمه های گرانیتی هم با این که به دلیل آن که جزو قابلمه های نچسب هستند هرچه با دوام و مستحکم تر از بقیه هستاند اما باز هم لازم است مواردی مانند استفاده از قاشق های چوبی و پلاستیکی ، استفاده از شوینده های مناسب و … که در ادامه بررسی می کنیم رعایت شود .

 

معایب قابلمه گرانیتی

مزایا قابلمه گرانیتی

در مقایسه با معایب قابلمه گرانیتی مزایای آن ها بسیار بیشتر است . از جمله از مزیت های آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

حرارت و گرما

قابلمه های گرانیتی حرارت را به خوبی انتقال می دهند و آن را به طور کامل در همه ی جهات قابلمه به صورت مساوی پخش می کند که باعث می شود در این حالت غذا به راحتی نسوزد و ته نگیرد .

یکی دیگر از مزیت های خوب قابلمه های گرانیتی این است که حرارت و گرما را به خوبی در خود حفظ می کنند به همین علت بعد از خاموش کردن شعله هم تا مدتی غذا گرم می ماند .

اگر دسته های قابلمه گرانیتی عایق حرارت باشند و یا از جنس خوده قابلمه گرانیتی باشند به راحتی بدون نگرانی میتوان آن ها را درون مایکروویو و فر و …. استفاده کرد .

دوام آن ها

لعابی که بر روی سطح این قابلمه ها پوشیده شده است باعث می شود تا از زنگ زدن و پوسیده شدن آن ها جلوگیری شود .

قابلمه های گرانیتی از خاصیت نچسب بودن بسیار خوبی نسبت به سایر قابله ای نچسب برخوردار است و مهم ترین ویژگی ان دوام بالای آن ها است که به راحتی پوشش نچسب خود را از دست نمی دهد اما با این حال باز هم لازم است تا نکاتی را رعایت کنیم .

بهداشت

این قابلمه ها از بهداشت و ایمنی بالایی برخوردار هستند و در صورتی که لازم باشد تا مواد غذایی برای مدتی در داخل قابلمه بماند مشکلی به وجود نمی آید .

مشکلی در هنگام اضافه کردن مواد اسیدی مانند آبلیمو ، سرکه و … به غذا  به وجود نمی آورد چرا که اضافه کردن مواد اسیدی به  غذای در حال پخت در قابلمه های آلومینیومی باعث می شود تا برای سلامتی انسان خطر ساز باشد چون که این مواد اسیدی با یون های فلزی واکنش می دهند و همراه آن وارد بدن می شوند .

برای پخت غذا در این قابلمه ها از روغن بسیار کمی استفاده می شود که از این نظر ویژگی بسیار خوبی برای سلامت انسان به شمار می رود .

بعضی از قابلمه ها هستند که در تغییرطعم و رنگ غذا موثر هستند به عنوان مثال خورشت قیمه در قابلمه های مسی ممکن است رنگ تیره تری داشته باشند اما در قابلمه های گرانیتی چنین چیزی به وجود نمی اید .

شست و شو

قابلمه های گرانیتی قابل استفاده در ماشین ظرف شویی هستند و شستشوی آن ها آسوده و راحت است .

 نکات نگهداری از قابلمه ها گرانیتی

حال که معایب قابلمه گرانیتی را دانستید بد نیست که بدانید چگونه باید از قابلمه های خود استفاده کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشند . در ادامه به بررسی نکات نگهداری از قابلمه های گرانیتی خواهیم پرداخت :

1 – بهتر است برای شست و شوی قابلمه های گرانیتی به جای استفاده از سیم ظرف شویی های زبر و ضخیم از اسکاج یا یک پارچه نرم استفاده کنیم . نکته ی دگیری که در شست و شوی آن ها لازم است در نظر داشته باشیم آن است که برای شستن قابلمه ها از شوینده های نامناسب مانند وایتکس و جوش شیرین و … استفاده نکنیم. بهتر است بعد از شست و شو، آن ها را بلافاصله خشک کنیم .

2 – برای نگهداری مناسب آن ها بهتر است قابلمه ها را در داخل هم قرار ندهید چرا که باعث می شود در صورت تکون دادن آن ها و یا برداشتن قابلمه مورد نظر از بین آن ها بر روی هم خط و خش بیاندازند .

3 – اگر دسته های قابلمه عایق حرارت نبود بهتر است مواظب باشید آن ها در داخل مایکروویو و فر و یا در تماس با شعله مستقیم قرار ندهید .

4 – از نگهداری مواد غذایی اسیدی که حاوی سرکه ترشی و آب لیمو و سایر مرکبات است اکیدا خودداری کنید .

5 – قابلمه خالی را در تماس مستقیم حرارت شعله قرار ندهیم .

6 – اگرتکه های غذا به کف قابلمه چسبیده اصلا نگران نباشد فقط کافیست کمی آب داخل آن بریزید و به مدت یک ساعت صبر کنیدتا تکه های کاغذ خیس شود تا به راحتی جدا شوند .

برند های مورد تایید

قابلمه های گرانیتی به دلیل محبوبیت توسط برند های مختلفی ساخته می شوند که از آن ها میتوان به هاس جوهر ،رویال ، یونیک ، نالینو ، سورنا ، کاندید ، زرساب ، فونیکس و … اشاره کرد و شما میتوانید باکمی تحقیق درباره ی آن ها برند مناسب خود را پیدا کنید .

 

معایب قابلمه گرانیتی

تشخیص قابلمه گرانیتی اصل از تقلبی

با توجه به آن که نمونه های تقلبی این قابلمه هابسیار زیاد شده است بنابر این لازم است تا قبل از خرید از اصل بودن قابلمه مورد نظر خود مطلع شویم تا با اطمینان بالاتری خرید کنیم در این جا چند نکته برای آن که بتوانید مطمئن شوید قابلمه شما اصل است یا نه وجود دارد توصیه می کنم آن ها را بخوانید .

 • اولین کاری که لازم است انجام دهید آن است ک از نمایندگی ها و فروشگاه های معتبر و برند های با اطمینان خریداری کنید .
 • دومین نکته ان است که از برند هایی خریداری کنید که دارای ضمانت باشند و اگر بعد از استفاده متوجه شدید قابلمه فیک و تقلبی است بتوانید آن راتعویض کنید.
 • قابلمه های گرانیتی اصل از استقامت و  نچسبی خوبی برخوردار هستند و به راحتی بر روی ان ها خط نمیافتد اما در قابلمه های تقلبی ممکن است حتی با کشیدن ناخن بر روی آن ها خش ایجاد شود .
 • قابلمه های گرانیتی تقلبی گرما و حرارت را به زودی از دست می دهند و حتی خیلی دیر گرم میشوند اما در قابلمه های گرانیتی اصل چنین مواردی پیش نمی آید .
 • قابلمه های گرانیتی فیک و تقلبی از نمونه های اصل خود سبک تر هستند و نمونه های اصل آن از وزن سنگین تری برخوردار هستند .

 

معایب قابلمه گرانیتی

راهنمای خرید قابلمه گرانیتی

در هنگام خرید قابلمه های گرانتی بهتر است چند اصل را در نظر داته باشد یا راهنمای خرید آن ها را بخوانید تا بتوانید خرید با اطمینان تر و با رضایت بیشتری داشته باید .

 • به اصل و فیک بودن قابلمه مورد نظر توجه کنید و با توجه به راهنمایی های بالا سعی کنید تا آن ها را تشخیص دهید تا بعدا برای شما مشکل ساز نشوند .
 • بودجه ی مورد نظر خود را مشخص کنید تا بتوانید بر اساس بودجه خود قابلمه مورد نظر را خریداری کنید .
 • از بهداشت و ایمنی قابلمه مورد نظر اطمینان پیدا کنید .
 • از برند ها و نمایندگی های معتبر خریداری کنید .
 • از برند هایی خریداری کنید که دارای مارک سلامت بهداشت و مطابق با استاندارد های جهانی قابلمه ها را تولید کنند و دارای خدمات پس از فروش مطلوبی باشند تا اگر مشکلی به وجود آمد با ضمانت بتوانند آن را برطرف کنند .
 • قابلمه مورد نظر را بر اساس سلیقه و با رضایت قلبی انتخاب کنید تا بعدا دل شما را نزد و همیشه برای شما جذابیت داشته باشید .
 • اگر قبل از خرید درباره ی برند و فروشگاه مورد نظر تحقیق کنید از خیلی از لحاظ کار شما جلو میافتد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *