بلاگ

روش تشخیص قابلمه چدن اصل [چگونه چدن اصل را بشناسیم ؟؟]

تشخیص قابلمه چدن اصل

یکی از سوالاتی که زیاد از ما پرسیده می شود در رابطه با تشخیص قابلمه چدن اصل از تقلبی است ،روش های گوناگونی برای تشخیص قابلمه چدن اصل از تقلبی وجود دارد اما متاسفانه برخی از این مطالب از صحت بالایی برخوردار نیستند بنابراین تصمیم گرفتیم تا در مقاله ای به طور کامل این روش ها را برای شما شرح دهیم و به طور کامل به شما آموزش دهیم تا بتوانید قابلمه های چدن اصل را از تقلبی که در بازار وجود دارند تشخیص دهید . البته در مقاله دیگری بهترین مارک سرویس قابلمه چدن را بررسی کرده ایم که می توانید برای خرید بهترین قابلمه چدن اصل از آن استفاده کنید.

فلز چدن یک آلیاژی از ترکیب آهن ، کربن و سیلیسیم است و از آن ها برای کاربرد های متفاوتی استفاده می شوند ،البته نمونه های متفاوتی از چدن در بازار وجود دارند چدنی که از آن برای ساخت قابلمه ها و ظروف آشپزی استفاده می شوند ضد سایش ، مقاوم به حرارت و مقاوم به خوردگی هستند، ظروف ساخته شده از چدن دارای روکش تفلون نیستند و دیگر نیاز نیست تا نگران از بین رفتن روکش تفلون و مضرات آن باشید .

تشخیص قابلمه چدن اصل

روش تشخیص قابلمه چدن اصل از تقلبی

برای تشخیص ظروف چدن اصل راه کار هایی وجود دارد که ما در این قسمت راه تشخیص چدن اصل را برای شما شرح داده ایم .

1. تشخیص چدن اصل از تقلبی با آهنربا

متاسفانه با توجه به این موضوع که قابلمه های چدن و ظروف پخت و پز چدنی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند به همین دلیل سو استفاده کننده های زیادی وجود دارند که با گول زدن مردم سعی در به فروش رساندن نمونه های تقلبی چدنی به مشتریان دارند، سو استفاده گران از چدن اصل برای ساخت ظروف چدنی استفاده نمی کنند ، در حقیقت از آلومینیوم ها یا آلیاژ های دیگری استفاده می کنند و با رنگ کردن آن ها ظاهری شبیه به قابلمه های چدنی برای آنان ایجاد می کنند و متاسفانه این نوع ظروف چدن تقلبی به اندازه قابلمه های تفلون مضر هستند و تنها ویژگی که دارند ظاهر شکیل و گول زننده آن ها است .

چدن اصل در واقع همان آهن است که به شیوه متفاوت تری تولید شده است . به همین دلیل با وجود خاصیت آهنربایی که دارند ، با نزدیک کردن آهن ربا به آن باید خاصیت چسبندگی ایجاد شود اما اگر آهن ربایی که در دست شما قرار دارد به ظرف چدنی شما نچسبید اطمینان پیدا کنید که قابلمه شما چدن اصل نیست .

تشخیص چدن اصل از تقلبی با آهنربا

2. تشخیص چدن اصل از تقلبی با دقت به سطح قابلمه چدن

مورد بعدی که باید به آن توجه کنیم این است که قابلمه چدنی سطح ناصافی دارد و حالت نقطه نقطه های برجسته و کاملا ریزی بر روی آنان دیده می شود ، برای مثال پوششی که تقریبا بر روی شعله های گاز شما وجود دارد از جنس چدن است به همین ترتیب ظرف پخت و پز شما هم باید ظاهری شبیه به چدن روی گاز داشته باشند.

دقت به سطح قابلمه چدن

3. شکننده بودن ظروف چدن اصل

برخی بر این بارو هستند که ظروف چدن شکننده نیستند ، البته درست است که چدن از مقاومت بالایی برخودار است اما بدین معنی نیست که شکننده نباشند ، به عنوان مثال ظروف فلزی در صورت برخورد با زمین امکان آسیب دیدن آن ها وجود دارد و ممکن است کمی کج و کوله شوند اما نمی شکنند ، ولی ظروف چدنی در صورت برخورد ضربه محکمی به آن ها و یا از فاصله دوری با زمین برخود کنند ممکن است بشکنند و دچار آسیب شوند .

شکننده بودن ظروف چدن اصل

مشخصات قابلمه چدن اصل

خیلی از افراد هستند که از ما میپرسند قابلمه چدن اصل را چگونه بشناسیم ، بنابراین تصمیم گرفته ایم تا مشخصات قابلمه چدن اصل را باری شما شرح دهیم ، قطعا با دانستن مشخصات قابلمه چدن اصل و همچنین روش تشخیص قابلمه چدن می توانید چدن اصل را از تقلبی تشخیص دهید .

1. مقاوم بودن ظروف چدن اصل

قابلمه چدن اصل از مقاومت خوبی برخوردار هستند و همچنین کاملا مقاوم به حرارت و ساییدگی هستند ، اما در صورت برخورد محکم امکان آسیب رسیدن به آنان وجود دارد.

2. قیمت قابلمه چدن اصل

ظروف چدنی اصل و کمیاب هستند و به راحتی نمی توانید در هر فروشگاهی ست سرویس آن را انتخاب کنید بنابراین اصولا از قیمت بالایی برخوردار هستند ،پس بهتر است قبل از خرید بودجه مشخصی را برای خرید سرویس قابلمه چدن اصل در نظر داشته باشید .

مورد توجه خانم های عزیز

به دنبال بهترین تخفیف ها و مطالب جذاب هستید؟

با زدن بر روی دکمه زیر وارد اینستاگرام ما شوید و از تخفیف های ویژه و مطالب ما استفاده نمایید.

3. رنگ وظاهر ظروف چدن اصل

رنگ و طرح داخلی و بیرون قابلمه های چدن هیچ فرقی با یکدیگر ندارند ، برخی از قابلمه ها در کف آن ها رنگ متفاوت تری دارند اما قابلمه های چدن این گونه نیستند و کاملا یکدست هستند .

مشخصات قابلمه چدن اصل

4. تاثیر قابلمه چدن اصل بر روی رنگ و طعم غذا

قابلمه های چدن همانند قابلمه های گرانیتی بر روی رنگ و طعم غذا کاملا بی تاثیر نیستند ، بنابراین نمی توان هر نوع مواد غذایی را درون آن ها تهیه کرد . در این زمینه باید رعایت کنید به عنوان مثال فسنجونی که در ظروف چدنی پخته می شود از رنگ تیره تری برخوردار است .

5. زنگ زدن ظروف چدن اصل

امکان زنگ زدن ظروف چدنی وجود دارد ، به همین دلیل نباید آنان را به مدت طولانی درون آب قرار بدهید ،راستی قابلمه های چدنی برای افرادی که دچار کم خونی هستند بسیار پرکاربرد هستند چرا که به هنگام پخت غذا درون قابلمه های چدنی یون های موجود درون این چدن آزاد می شوند و با مواد غذایی ترکیب می شوند.

زنگ زدن ظروف چدن

6. توزیع حرارت چدن به طور مساوی !

ظروف چدن اصل نمی توانند گرما و حرارت را به طور مستقیم در همه جهات توزیع می شکنند برخی بر این باور هستند که چون قابلمه های چدنی از ضخامت خوبی برخوردار هستند می توانند گرما را به خوبی پخش کنند اما بلعکس این تصور باور غلطی است و ظروف چدن این گونه نیستند چرا که نقاط سردی در قسمت های متفاوت آن وجود دارد به همین دلیل برای آن که مواد غذایی شما به خوبی پخته شود باید قابلمه و تابه های چدنی را بر روی حرارت گرم کنید تا به خوبی حرارت و گرما در همه قسمت های آن پخش شود .

نکته :
بر اساس گزارش هایی که به دست ما رسیده است ،گفته شده است که بهترین چدن از نوع چدن روس است.

توزیع حرارت چدن به طور مساوی

آیا زنگ زدن قابلمه چدن اصل به معنی خراب شدن آن است ؟

همانطور که پیش تر گفتیم امکان زنگ زدن قابلمه های چدنی وجود دارد بنابراین اگر قابلمه های چدن شما این گونه شد می توانید با استفاده از سیم ظرفشویی ها لایه زنگ زده ای که بر روی قابلمه های چدن را جدا کنید و به خوبی آن را تمیز کنید و سپس می توانید دوباره از قابلمه چدن خود استفاده کنید ، پس زنگ زدن قابلمه های چدن به این معنی نمی باشد که قابلمه چدن شما خراب شده است .

پخت غذا درون قابلمه و تابه چدن اصل چگونه است ؟

برای پخت مواد غذایی درون قابلمه های چدن نیاز است ا ابتدا قابلمه خود را گرم کنید و مقداری روغن درون آن بریزید در ضمن با داشتن این نوع ظروف می توانید در مصرف روزانه روغن صرفه جویی کنید ، همچنین غذاهای شما بیش از اندازه چرب نخواهد شد .

پخت غذا درون قابلمه و تابه چدن چگونه است

جلوگیری از سوختن غذا با ظروف چدن

اگر حرارتی را که ظروف چدنی نیاز دارند در اختیارشان قرار ندهید مواد غذایی به خوبی پخته نمی شوند ، در ضمن رسانایی گرمایی ظروف چدنی نسبت به ظروف آلومینیومی و مسی پایین تر است . با توجه به این امر که نقاط سرد بسیار متفاوتی در ظروف چدنی وجود دارد بدین ترتیب برای داشتن غذایی بهتر لازم است تا قبل از پخت مواد غذایی خود ظروف چدنی را به مدت دو تا سه دقیقه برای گرم شدن بر روی حرارت قرار دهید ، با توجه به مواردی که گفتیم امکان سوختن مواد غذایی درون ظروف چدن اصل کاهش پیدا می گند .

طرز استفاده از قابلمه چدن اصل برای اولین بار

بعد از بررسی تشخیص قابلمه چدن اصل به سراغ طرز استفاده از این نوع قابلمه ها برای اولین بار میرویم.

اگر قرار است برای اولین بار از قابلمه های چدنی استفاده کنید نیاز است تا نکاتی را رعایت کنید . بر اساس تجربیاتی که در استفاده از قابلمه های چدنی استفاده کرده ایم نکاتی را در اختیار شما قرار میدهیم تا به هنگام استفاده از ظروف چدنی از آنان استفاده کنید .

ابتدا محلولی از آب و نمک تهیه کنید و آن را درون قابلمه های چدنی بجوشانید و سپس پس از جوشاندن ، آب نمک را خالی کنید و در انتها قابلمه را به خوبی بشویید .

برای شست وشوی قابلمه های چدنی از مواد شوینده نامناسب استفاده نکنید . می توانید از یک ابر نرم و مقداری مایع ظرفشویی استفاده کنید ، همچنین دور سیم ظرفشویی ها و اسفنج ها را خط قرمز بکشید . سپس با شوت و یا یک ابر نرم می توانی مقداری خیلی کمی از روغن را بر سطح قابلمه بکشید ، سپس لازم است با پارچه ای خشک مقدار روغن باقی مانده بر روی سطح را از بین ببرید .

طرز استفاده از قابلمه چدن اصل برای اولین بار

راهنمای استفاده از قابلمه چدن اصل

 1. پس از شست وشوی ظروف چدنی بلافاصله آن ها را خشک کنید و سپس اجازه دهید تا در مجاورت هوای آزاد کاملا خشم شوند .
 2. پس از شست وشوی ظروف چدنی بلافاصله آن ها را خشک کنید و سپس اجازه دهید تا در مجاورت هوای آزاد کاملا خشم شوند . برای آنکه ببینید ظروف چدنی شما به خوبی گرم شده است یا نه می توانید چند قطره آب داخل ان بریزد اگر چند قطره آب بلافاصله تبخیر بدین معنی است که قابلمه مورد نظر به خوی گرم شده است .
 3. برای هم زدن مواد غذایی بهتر است از قاشق ها فلزی استفاده نکنید و به سراغ قاشق و کفگیر های چوبی و پلاستیکی بروید .
 4. در هنگام استفاده دقت داشته باشید تا قابلمه را بر روی حرارت خیلی زیاد قرار ندهید و بگذارید تا آرام آرام با حرارت متناسب قابلمه شما گرم شود .همچنین بهتر است قابلمه خالی برای مدت زیادی بر روی حرارت قرار ندهید .
 5. از مواد شوینده مناسب برای شست وشو استفاده کنید .
راهنمای استفاده از قابلمه چدن اصل

راهنمای خرید قابلمه چدن اصل

 1. قبل از خرید ظروف چدنی بهتر است تا انان را در دست خود وزن کنید ، قابلمه چدن اصل باید از وزن سنگینی برخوردار باشد .
 2. برخی ظروف تقلبی با نام چدن در بازار وجود دارند اما متاسفانه جنس آن ها از آلومینیوم فشرده شده است .
 3. امزو.ه برخی تز ظروف چدنی در بازار وجود دارند که با سرامیکی اندود شده اند ، این مدل ظروف چدن خاصیت نچسبندگی خوبی دارند و همچنینی همانند ظروف تفلوت مضر میستند .
 4. به سراغ بهترین و معتبر ترین مارک و ها و. برند ها بروید . از جمله از هترین مارکم تولید کننده ظروف چدن در ایران می توان به برند محبوب نالینواشاره کرد که ست سرویس پخت و پز قابلمه های چدن خود را با بسته بنید بسیار شیکی به فروش می رساند .
 5. برای پخت مواد غذایی خود بهتر است قابلمه سایز مناسبی را انتخاب کنید .

سریع ترین راه تشخیص چدن اصل کدام است ؟

از نظر من سریع ترین راه تشخیص چدن اصل ،آهن ربا است . توصیه ما این است که به هنگام خرید سرویس قابلمه چدن خود . با خود آهنربا ببرید تا بتوانید چدن اصل به راحتی تشخیص دهید .

ظروف چدن اصل زود خراب می شوند ؟

همانطور که پیش تر هم گفتیم ظروف چدن ترکیبی از آهن و کربن هستند ، این نوع جنس ترکیب از دوام بالایی برخوردار است . ، دوام بالای این نوع ظروف باعث شده است تا برای آشزی هایی که نیاز به حزارت بالا دارند مناسب شوند و همچنین قابلی استفاده درون فر ، مایکروویو و .. هستند .

چگونه قابل چدن اصل را از تقلبی تشخیص دهیم ؟

یکی از راه های تشخیص قابلمه چدن اصل آهنربا است که میتوانید با آن به راحتی متوجه شوید که آیا قابلمه چدن شما اصل است یا نه ، در این مطلب به طور کامل توضیح داده ایم.

چدن اصل را چگونه بشناسیم ؟

برای تشخیص چدن اصل از تقلبی راه و روش هایی برای شما قرار داده ایم تا به واسطه آن ها بتوانید به راحتی ظروف چدن اصل را تشخیص دهید .

راه تشخیص ظروف چدن اصل چیست ؟

یکی از راه های تشخیص چدن اصل، وجود آهنربا است .با استفاده از آهنربا شما می توانید قابلمه چدن اصل را تشخیص دهید که روش آن را در این مطلب شرح داده ایم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *