روش تشخیص قابلمه چدن اصل [چگونه چدن اصل را بشناسیم ؟؟]

دی 18, 1399
بلاگ
تشخیص قابلمه چدن اصل

یکی از سوالاتی که زیاد از ما پرسیده می شود در رابطه با تشخیص قابلمه چدن اصل از تقلبی است ،روش های گوناگونی برای تشخیص قابلمه چدن اصل از تقلبی وجود دارد اما متاسفانه برخی از این مطالب از صحت بالایی برخوردار نیستند بنابراین تصمیم گرفتیم تا در مقاله ای به طور کامل این روش ها را برای شما شرح دهیم و به طور کامل به شما آموزش دهیم تا بتوانید قابلمه های چدن اصل را از تقلبی که در بازار وجود دارند تشخیص دهید . البته در مقاله دیگری بهترین مارک سرویس قابلمه چدن را بررسی کرده ایم که می توانید برای خرید بهترین قابلمه چدن اصل از آن استفاده کنید.

سرویس قابلمه mgs

قابلمه عروس

سرویس قابلمه 9 پارچه evita

سرویس قابلمه 10 پارچه روگن مدل RU-7010

فلز چدن یک آلیاژی از ترکیب آهن ، کربن و سیلیسیم است و از آن ها برای کاربرد های متفاوتی استفاده می شوند ،البته نمونه های متفاوتی از چدن در بازار وجود دارند چدنی که از آن برای ساخت قابلمه ها و ظروف آشپزی استفاده می شوند ضد سایش ، مقاوم به حرارت و مقاوم به خوردگی هستند، ظروف ساخته شده از چدن دارای روکش تفلون نیستند و دیگر نیاز نیست تا نگران از بین رفتن روکش تفلون و مضرات آن باشید .

تشخیص قابلمه چدن اصل

روش تشخیص قابلمه چدن اصل از تقلبی

برای تشخیص ظروف چدن اصل راه کار هایی وجود دارد که ما در این قسمت راه تشخیص چدن اصل را برای شما شرح داده ایم .

سرویس قابلمه دستی لوکس ۹ پارچه

سرویس قابلمه 9 پارچه ی AEC

سرویس قابلمه راکلند 14 پارچه

سرویس قابلمه pmt

1. تشخیص چدن اصل از تقلبی با آهنربا

متاسفانه با توجه به این موضوع که قابلمه های چدن و ظروف پخت و پز چدنی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند به همین دلیل سو استفاده کننده های زیادی وجود دارند که با گول زدن مردم سعی در به فروش رساندن نمونه های تقلبی چدنی به مشتریان دارند، سو استفاده گران از چدن اصل برای ساخت ظروف چدنی استفاده نمی کنند ، در حقیقت از آلومینیوم ها یا آلیاژ های دیگری استفاده می کنند و با رنگ کردن آن ها ظاهری شبیه به قابلمه های چدنی برای آنان ایجاد می کنند و متاسفانه این نوع ظروف چدن تقلبی به اندازه قابلمه های تفلون مضر هستند و تنها ویژگی که دارند ظاهر شکیل و گول زننده آن ها است .

چدن اصل در واقع همان آهن است که به شیوه متفاوت تری تولید شده است . به همین دلیل با وجود خاصیت آهنربایی که دارند ، با نزدیک کردن آهن ربا به آن باید خاصیت چسبندگی ایجاد شود اما اگر آهن ربایی که در دست شما قرار دارد به ظرف چدنی شما نچسبید اطمینان پیدا کنید که قابلمه شما چدن اصل نیست .

تشخیص چدن اصل از تقلبی با آهنربا

2. تشخیص چدن اصل از تقلبی با دقت به سطح قابلمه چدن

مورد بعدی که باید به آن توجه کنیم این است که قابلمه چدنی سطح ناصافی دارد و حالت نقطه نقطه های برجسته و کاملا ریزی بر روی آنان دیده می شود ، برای مثال پوششی که تقریبا بر روی شعله های گاز شما وجود دارد از جنس چدن است به همین ترتیب ظرف پخت و پز شما هم باید ظاهری شبیه به چدن روی گاز داشته باشند.

دقت به سطح قابلمه چدن

3. شکننده بودن ظروف چدن اصل

برخی بر این بارو هستند که ظروف چدن شکننده نیستند ، البته درست است که چدن از مقاومت بالایی برخودار است اما بدین معنی نیست که شکننده نباشند ، به عنوان مثال ظروف فلزی در صورت برخورد با زمین امکان آسیب دیدن آن ها وجود دارد و ممکن است کمی کج و کوله شوند اما نمی شکنند ، ولی ظروف چدنی در صورت برخورد ضربه محکمی به آن ها و یا از فاصله دوری با زمین برخود کنند ممکن است بشکنند و دچار آسیب شوند .

شکننده بودن ظروف چدن اصل

مشخصات قابلمه چدن اصل

خیلی از افراد هستند که از ما میپرسند قابلمه چدن اصل را چگونه بشناسیم ، بنابراین تصمیم گرفته ایم تا مشخصات قابلمه چدن اصل را باری شما شرح دهیم ، قطعا با دانستن مشخصات قابلمه چدن اصل و همچنین روش تشخیص قابلمه چدن می توانید چدن اصل را از تقلبی تشخیص دهید .

1. مقاوم بودن ظروف چدن اصل

قابلمه چدن اصل از مقاومت خوبی برخوردار هستند و همچنین کاملا مقاوم به حرارت و ساییدگی هستند ، اما در صورت برخورد محکم امکان آسیب رسیدن به آنان وجود دارد.

سرویس قابلمه یونیک 16 پارچه

قابلمه بریونی ترکیه

2. قیمت قابلمه چدن اصل

ظروف چدنی اصل و کمیاب هستند و به راحتی نمی توانید در هر فروشگاهی ست سرویس آن را انتخاب کنید بنابراین اصولا از قیمت بالایی برخوردار هستند ،پس بهتر است قبل از خرید بودجه مشخصی را برای خرید سرویس قابلمه چدن اصل در نظر داشته باشید .

3. رنگ وظاهر ظروف چدن اصل

رنگ و طرح داخلی و بیرون قابلمه های چدن هیچ فرقی با یکدیگر ندارند ، برخی از قابلمه ها در کف آن ها رنگ متفاوت تری دارند اما قابلمه های چدن این گونه نیستند و کاملا یکدست هستند .

مشخصات قابلمه چدن اصل

4. تاثیر قابلمه چدن اصل بر روی رنگ و طعم غذا

قابلمه های چدن همانند قابلمه های گرانیتی بر روی رنگ و طعم غذا کاملا بی تاثیر نیستند ، بنابراین نمی توان هر نوع مواد غذایی را درون آن ها تهیه کرد . در این زمینه باید رعایت کنید به عنوان مثال فسنجونی که در ظروف چدنی پخته می شود از رنگ تیره تری برخوردار است .

5. زنگ زدن ظروف چدن اصل

امکان زنگ زدن ظروف چدنی وجود دارد ، به همین دلیل نباید آنان را به مدت طولانی درون آب قرار بدهید ،راستی قابلمه های چدنی برای افرادی که دچار کم خونی هستند بسیار پرکاربرد هستند چرا که به هنگام پخت غذا درون قابلمه های چدنی یون های موجود درون این چدن آزاد می شوند و با مواد غذایی ترکیب می شوند.

زنگ زدن ظروف چدن

6. توزیع حرارت چدن به طور مساوی !

ظروف چدن اصل نمی توانند گرما و حرارت را به طور مستقیم در همه جهات توزیع می شکنند برخی بر این باور هستند که چون قابلمه های چدنی از ضخامت خوبی برخوردار هستند می توانند گرما را به خوبی پخش کنند اما بلعکس این تصور باور غلطی است و ظروف چدن این گونه نیستند چرا که نقاط سردی در قسمت های متفاوت آن وجود دارد به همین دلیل برای آن که مواد غذایی شما به خوبی پخته شود باید قابلمه و تابه های چدنی را بر روی حرارت گرم کنید تا به خوبی حرارت و گرما در همه قسمت های آن پخش شود .

نکته :
بر اساس گزارش هایی که به دست ما رسیده است ،گفته شده است که بهترین چدن از نوع چدن روس است.

توزیع حرارت چدن به طور مساوی

آیا زنگ زدن قابلمه چدن اصل به معنی خراب شدن آن است ؟

همانطور که پیش تر گفتیم امکان زنگ زدن قابلمه های چدنی وجود دارد بنابراین اگر قابلمه های چدن شما این گونه شد می توانید با استفاده از سیم ظرفشویی ها لایه زنگ زده ای که بر روی قابلمه های چدن را جدا کنید و به خوبی آن را تمیز کنید و سپس می توانید دوباره از قابلمه چدن خود استفاده کنید ، پس زنگ زدن قابلمه های چدن به این معنی نمی باشد که قابلمه چدن شما خراب شده است .

پخت غذا درون قابلمه و تابه چدن اصل چگونه است ؟

برای پخت مواد غذایی درون قابلمه های چدن نیاز است ا ابتدا قابلمه خود را گرم کنید و مقداری روغن درون آن بریزید در ضمن با داشتن این نوع ظروف می توانید در مصرف روزانه روغن صرفه جویی کنید ، همچنین غذاهای شما بیش از اندازه چرب نخواهد شد .

پخت غذا درون قابلمه و تابه چدن چگونه است

جلوگیری از سوختن غذا با ظروف چدن

اگر حرارتی را که ظروف چدنی نیاز دارند در اختیارشان قرار ندهید مواد غذایی به خوبی پخته نمی شوند ، در ضمن رسانایی گرمایی ظروف چدنی نسبت به ظروف آلومینیومی و مسی پایین تر است . با توجه به این امر که نقاط سرد بسیار متفاوتی در ظروف چدنی وجود دارد بدین ترتیب برای داشتن غذایی بهتر لازم است تا قبل از پخت مواد غذایی خود ظروف چدنی را به مدت دو تا سه دقیقه برای گرم شدن بر روی حرارت قرار دهید ، با توجه به مواردی که گفتیم امکان سوختن مواد غذایی درون ظروف چدن اصل کاهش پیدا می گند .

طرز استفاده از قابلمه چدن اصل برای اولین بار

بعد از بررسی تشخیص قابلمه چدن اصل به سراغ طرز استفاده از این نوع قابلمه ها برای اولین بار میرویم.

اگر قرار است برای اولین بار از قابلمه های چدنی استفاده کنید نیاز است تا نکاتی را رعایت کنید . بر اساس تجربیاتی که در استفاده از قابلمه های چدنی استفاده کرده ایم نکاتی را در اختیار شما قرار میدهیم تا به هنگام استفاده از ظروف چدنی از آنان استفاده کنید .

ابتدا محلولی از آب و نمک تهیه کنید و آن را درون قابلمه های چدنی بجوشانید و سپس پس از جوشاندن ، آب نمک را خالی کنید و در انتها قابلمه را به خوبی بشویید .

برای شست وشوی قابلمه های چدنی از مواد شوینده نامناسب استفاده نکنید . می توانید از یک ابر نرم و مقداری مایع ظرفشویی استفاده کنید ، همچنین دور سیم ظرفشویی ها و اسفنج ها را خط قرمز بکشید . سپس با شوت و یا یک ابر نرم می توانی مقداری خیلی کمی از روغن را بر سطح قابلمه بکشید ، سپس لازم است با پارچه ای خشک مقدار روغن باقی مانده بر روی سطح را از بین ببرید .

طرز استفاده از قابلمه چدن اصل برای اولین بار

راهنمای استفاده از قابلمه چدن اصل

 1. پس از شست وشوی ظروف چدنی بلافاصله آن ها را خشک کنید و سپس اجازه دهید تا در مجاورت هوای آزاد کاملا خشم شوند .
 2. پس از شست وشوی ظروف چدنی بلافاصله آن ها را خشک کنید و سپس اجازه دهید تا در مجاورت هوای آزاد کاملا خشم شوند . برای آنکه ببینید ظروف چدنی شما به خوبی گرم شده است یا نه می توانید چند قطره آب داخل ان بریزد اگر چند قطره آب بلافاصله تبخیر بدین معنی است که قابلمه مورد نظر به خوی گرم شده است .
 3. برای هم زدن مواد غذایی بهتر است از قاشق ها فلزی استفاده نکنید و به سراغ قاشق و کفگیر های چوبی و پلاستیکی بروید .
 4. در هنگام استفاده دقت داشته باشید تا قابلمه را بر روی حرارت خیلی زیاد قرار ندهید و بگذارید تا آرام آرام با حرارت متناسب قابلمه شما گرم شود .همچنین بهتر است قابلمه خالی برای مدت زیادی بر روی حرارت قرار ندهید .
 5. از مواد شوینده مناسب برای شست وشو استفاده کنید .
راهنمای استفاده از قابلمه چدن اصل

راهنمای خرید قابلمه چدن اصل

 1. قبل از خرید ظروف چدنی بهتر است تا انان را در دست خود وزن کنید ، قابلمه چدن اصل باید از وزن سنگینی برخوردار باشد .
 2. برخی ظروف تقلبی با نام چدن در بازار وجود دارند اما متاسفانه جنس آن ها از آلومینیوم فشرده شده است .
 3. امزو.ه برخی تز ظروف چدنی در بازار وجود دارند که با سرامیکی اندود شده اند ، این مدل ظروف چدن خاصیت نچسبندگی خوبی دارند و همچنینی همانند ظروف تفلوت مضر میستند .
 4. به سراغ بهترین و معتبر ترین مارک و ها و. برند ها بروید . از جمله از هترین مارکم تولید کننده ظروف چدن در ایران می توان به برند محبوب نالینواشاره کرد که ست سرویس پخت و پز قابلمه های چدن خود را با بسته بنید بسیار شیکی به فروش می رساند .
 5. برای پخت مواد غذایی خود بهتر است قابلمه سایز مناسبی را انتخاب کنید .

سریع ترین راه تشخیص چدن اصل کدام است ؟

از نظر من سریع ترین راه تشخیص چدن اصل ،آهن ربا است . توصیه ما این است که به هنگام خرید سرویس قابلمه چدن خود . با خود آهنربا ببرید تا بتوانید چدن اصل به راحتی تشخیص دهید.

در این قسمت می توانید محبوب ترین قابلمه های بازار را خریداری کنید

امروزه انواع مختلفی از قابلمه ها از جمله : قابلمه سرامیکی ، قابلمه گرانیتی ، قابلمه تفلون ، قابلمه چدن ، قابلمه استیل و ... وارد بازار شده اند و دوره استفاده از قابلمه های آلومینیومی و رویی به سر آمده است . هر کدام از این قابلمه ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و شما با توجه به نیاز خود را دارند و شما با توجه به نیاز و سلیقه خود و ویژگی هایی که از یک قابلمه انتظار دارید می توانید یکی از انواع این قابلمه ها را انتخاب کنید .

مقصود از این نوشته بررسی قابلمه چدن و مزایا و معایب آن است . پس از بررسی مزایا و معایب قابلمه های چدنی به بررسی نکات استفاده و خرید این جنس از قابلمه ها خواهیم پرداخت . پس اگر شما هم جزو کسانی هستید که میخواهید برای خود یک سرویس قابلمه بخرید و یکی از گزینه های انتخابی شما قابلمه های چدنی است ، بهتر است که تا انتهای این مقاله را بخوانید و بعد برای خرید قابلمه مورد نظر خود تصمیم بگیرید .

قابلمه چدن

وقتی قرار است یک غذای عالی ، درجه یک ، با کیفیت  و سالم از آشپزخانه بیرون بیاید عوامل زیادی دست به  دست هم می دهند که داشتن قابلمه خوب و با کیفیت یکی از مهم ترین عوامل آن است . یکی از قابلمه هایی که بسیار برای آشپزی مناسبند و موجب می شود که خروجی غذای شما درجه یک شود قابلمه های چدنی است .چدن آلیاژی مرکب از آهن ، کربن و سیلیسیم است که در شکل هایی چون چدن های ضد سایش ، مقاوم به خوردگی و مقاوم در برابر حرارت وجود دارند . ظروف چدنی مخصوص آشپزخانه تقریبا تمام این ویژگی ها را یک جا دارند و در صورت مراقبت از آن ها می توانند تا مدت نا محدودی سبب لذت در آشپزی برای شما شوند .

مزایای استفاده از قابلمه های چدن

قابلمه های چدنی دارای مزایای فراوانی هستند که در ادامه به بررسی تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت :

 • قیمت قابلمه چدن نسبت به  ظروف استیل که کیفیت مشابهی داشته باشند بسیار مناسب تر است .
 • ظروف چدنی اگر به درستی از آن ها استفاده شود عمری طولانی دارند .
 • یكی از بهترین مزیت‌ های قابلمه‌ های چدنی شستشوی راحت و آسان آن هاست .
 • ظروف چدنی را روی هر نوع شعله‌ ای می‌توان استفاده كرد . بنابراین اگر در موقعیتی هستید كه به اجاق دسترسی ندارید خیلی راحت می ‌توانید آن را روی شعله مستقیم آتش قرار دهید .
 • این قابلمه ها دما را به طور یکنواخت در همه ی سطح قابلمه پخش می کند و موجب پخت کامل غذای شما به طور یکنواخت می شود .
 • استفاده از این ظرف ها مقداری یون آهن وارد غذا می کند که برای بزرگسالان بسیار مفید است . البته باید حتما در نظر داشته باشید که ظروف چدنی که خریداری می کنید اصل باشند .
 • به راحتی میتوانید قابلمه های چدنی خود را درون فر قرار دهید .
 • این قابلمه ها قابلیت شست و شو با ماشین ظرفشویی را دارا می باشند .
 • می توانند حتی پس از برداشته شدن از روی شعله هم تا مدتی دما را درون خود نگه دارند و موجب سرد شدن غذای شما نخواهند شد .

اکنون که از خوبی ها و ویژگی های این قابلمه ها اطلاع پیدا کردید بد نیست که اندک معایبی که دارند را نیز بررسی کنیم . در ادامه به بررسی عیوب قابلمه های چدنی پرداخته ایم .

معایب استفاده از قابلمه های چدن

با تمام خوبی هایی که قابلمه های چدنی دارند و در بالا برایتان شرح دادم ، نمیتوان گفت که قابلمه های چدنی کاملا بی عیب هستند . موارد زیر تمام معایب قابلمه های چدنی هستند که دانستن آن ها برای شما لازم است . این موارد عبارتند از :

 • قبل از استفاده برای آماده سازی قابلمه چدن باید آنرا چند دقیقه گرم کنید و این موضوع می تواند وقت شما را بگیرد .
 • وزن آن ها نسبت به قابلمه های تفلون و آلومینیومی سنگین تر است .
 • در صورتی که طولانی مدت در معرض رطوبت قرار بگیرد ممکن است زنگ بزند .
 • پخت غذا های اسیدی درون قابلمه های چدنی موجب واکنش اسید موجود در مواد غذایی با آهن قابلمه شده و موجب بد رنگ و بد طعم شدن غذای شما خواهد شد .
 • چدن شکننده است و در صورت برخورد به جسم سخت یا ضربه خوردن ممکن است بشکند و یا ترک بخورد .

حال که با مزایا و معایب این قابلمه آشنا شدید ، وقت آن رسیده که تصمیم خود را در رابطه با خرید قابلمه های چدنی قطعی کنید . اگر تصمیم به خرید این قابلمه ها گرفتید حتما ادامه این نوشته را بخوانید تا نکات مهم هنگام خرید قابلمه های چدنی را بدانید .

راهنمای خرید قابلمه چدن

قبل از این که اقدام به خرید قابلمه های چدنی کنید نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

 • هنگام خرید در نظر داشته باشید که قابلمه های چدن از قیمت بالایی برخوردارند و از قبل بودجه خود را برای خرید مشخص کنید .
 • هنگام خرید حتما یک آهنربا به همراه داشته باشید تا بتوانید اصل یا تقلبی بودن قابلمه را تشخیص دهید . قابلمه چدنی اصل خاصیت آهنربایی دارد .
 • قبل از خرید این نکته را مد نظر داشته باشید که قابلمه های چدنی از تنوع بالایی برخوردار نیستند و اگر به دنبال تنوع و رنگی بودنین به سراغ قابلمه های چدنی نروید .

نکات استفاده از قابلمه های چدن

اگر بتوانید قابلمه های خود را طبق سفارشاتی که برای آن شده است و گاه در دفترچه راهنمای آن نیز که به همراه قابلمه وجود دارد استفاده کنید ، عمر قابلمه های چدنی خود را چند برابر کرده اید . در این قسمت قصد داریم که شما را با نکات استفاده از قابلمه های چدنی آشنا کنیم .

 •  برای گرفتن نتیجه بهتر از این ظروف باید از حرارت کم یا متوسط استفاده کرد .
 • دقت داشته باشید که قابلمه چدن داغ را نباید به صورت مستقیم روی آب یا دیگر سطوح سرد که اختلاف دمای زیادی دارند قرار داد .
 • هم چنین باید به شدت مراقب ضربه نخوردن ظروف چدنی بود چون قابلمه ها در صورت برخورد با سطوح سخت ممکن است بشکنند یا لب ‌پر شوند .
 • در صورت چسبیدن مواد غذایی به ته قابلمه نباید از پاک ‌کننده‌ های قوی یا ابزار تیز استفاده شود بلکه باید اجازه داد تا ته ظرف مدتی با آب گرم خیس بخورد و سپس شسته شود .
 • استفاده از قاشق و کفگیر های فلزی برای هم زدن غذا به هیچ وجه توصیه نمی شود و بهتر است که از انواع چوبی و سیلیکونی استفاده شود .
 •  هیچ وقت قابلمه چدن را بدون غذا روی شعله نگه ندارید، حرارت زیاد، رنگ قابلمه را تغییر می‌دهد .

تشخیص قابلمه چدن اصل از تقلبی

ظروف پخت و پز به این دلیل که به طور مستقیم با غذایی که میخورید در ارتباطند تاثیر مستقیم بر روی سلامتی شما دارند . به همین دلیل است که انتخاب یک قابلمه خوب و اصل از واجبات است . امروزه انواع تقلبی با قیمت پایین قابلمه های چدنی به وفور در بازار دیده می شوند . اگر به سلامت خود اهمیت می دهید و به دنبال یک قابلمه چدنی اصل هستید نکات زیر را به ذهن بسپارید :

 • اولین و مهم ترین نکته در تشخیص قابلمه چدن اصل از تقلبی این است که چدن در واقع همان آهن است که به شیوه خاصی فراوری شده است و به همین دلیل باید آهن ربا به آن بچسبد . اگر آهن ربا به قابلمه شما جذب نشد قطعا چدن اصل نیست .
 • رنگ و شکل ظروف چدنی اصل در تمام قسمت های درونی و بیرونی یکدست است . برای مثال نباید بیرون به رنگ ذغالی و درون آن مشکی باشد .
 • سطح قابلمه های چدن اصل متخلخل است و کاملا صاف و سیقلی نیست .
 • ظروف چدنی سنگین تر از انواع دیگر جنس های قابلمه است . هنگام خرید به این نکته دقت کنید .
 • این نکته را باید در نظر داشته باشید که قابلمه های چدن اصل از قیمت بالایی برخوردارند و اگر به دنبال خرید این قابلمه ها با قیمت پایین هستید مطمعن باشید که باید جنس تقلبی بخرید .

بهترین برند های قابلمه چدن

نالینو

می توان گفت در بین بهترین برند های تولید کننده قابلمه چدنی ، قابلمه های نالینو رتبه اول را دارد . برند نالینو اولین برند تولید کننده ظروف چدن اصل با استاندارد مرتبط با تولید ظروف آشپزخانه چدن است . این برند علاوه بر قابلمه های چدنی انواع قابلمه های گرانیتی ، تابه گریل ، دیزی چدنی ، کتری و ... نیز تولید میکند .

یونیک

یونیک یک برند با کیفیت چینی است که محصولات آن تحت لیسانس انگلیس تولید می شود . یونیک محصولات گوناگونی دارد که از جمله آن ها میتوان به قابلمه چدن یونیک اشاره کرد . اگر به دنبال یک سرویس قابلمه چدنی با کیفیت هستید پیشنهاد ما به شما محصولات یونیک است .

تفال

تفال از معروف ترین و قدیمی ترین برند های سرویس پخت و پز است . یکی از ویژگی های بارز این برند ، نقطه حرارت بالای سرویس های پخت و پز آن می باشد .  عدم وجود ماده‌ی مضر PFOA در ساخت قابلمه های چدنی تفال آن را به یکی از ظروف دوستدار سلامتی انسان تبدیل کرده است .

ام جی اس

شرکت MGS از سال ۱۳۸۳ به عنوان بزرگ‌ترین وارد کننده لوازم آشپزخانه با برند انحصاری MGS در کشور شناخته شد. از جمله محصولات وارداتی این شرکت می‌توان از انواع چینی، سماور، کتری، قوری، قاشق، چنگال و کارد نام برد . از با کیفیت ترین محصولات این برند می توان به قابلمه های چدنی ام جی اس اشاره کرد .

ظروف چدن اصل زود خراب می شوند ؟

همانطور که پیش تر هم گفتیم ظروف چدن ترکیبی از آهن و کربن هستند ، این نوع جنس ترکیب از دوام بالایی برخوردار است . ، دوام بالای این نوع ظروف باعث شده است تا برای آشزی هایی که نیاز به حزارت بالا دارند مناسب شوند و همچنین قابلی استفاده درون فر ، مایکروویو و .. هستند .

چگونه قابل چدن اصل را از تقلبی تشخیص دهیم ؟

یکی از راه های تشخیص قابلمه چدن اصل آهنربا است که میتوانید با آن به راحتی متوجه شوید که آیا قابلمه چدن شما اصل است یا نه ، در این مطلب به طور کامل توضیح داده ایم.

چدن اصل را چگونه بشناسیم ؟

برای تشخیص چدن اصل از تقلبی راه و روش هایی برای شما قرار داده ایم تا به واسطه آن ها بتوانید به راحتی ظروف چدن اصل را تشخیص دهید .

راه تشخیص ظروف چدن اصل چیست ؟

یکی از راه های تشخیص چدن اصل، وجود آهنربا است .با استفاده از آهنربا شما می توانید قابلمه چدن اصل را تشخیص دهید که روش آن را در این مطلب شرح داده ایم .

4/5 - (41 امتیاز)
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

15 دیدگاه در “روش تشخیص قابلمه چدن اصل [چگونه چدن اصل را بشناسیم ؟؟]

 1. احسان گفت:

  با سلام‌خدمت شما
  در خصوص چدن که نوشتید به آهن ربا میچسبه کاملا اشتباه گفتین ما قابلمه‌چدنی روسی قدیمی داریم اصلا به اهن ربا نمیچسبه

  1. parisa گفت:

   با عرض سلام و وقت بخیر در ساخت اون قابلمه های چدنی بدون روکش قدیمی از سنگ ترکیب چدن با نوعی سنگ استفاده شده و اگر آهن ربا به آن بچسبانید به خاطر وجود چدن به آن میچسبد

  2. Aria گفت:

   پس چدن نیست عزیز

 2. مصطفی امیرجانی گفت:

  سلام. اگر توضیحی از انواع ساخت بدنه و روکش احتمالی و همچنین ویژگی و معایب آنها بدهید کمک خوبی خواهد کرد. در توضیح ظرف چدنی اشاره ای به روکش آن نداشتید چرا که چدن متخلل و بایستی به شکلی این نقاط را پوشاند. ممنون

  1. parisa گفت:

   سلام دوست عزیز ممنون از نظر شما بله حتما در مقالات بعدی به این موارد هم اشاره میکنیم

  2. فرهاد گفت:

   چدن با آهن فرق دارد. چدن هیچگاه زنگ نمی‌زند. در پوش فاضل آب خیابانها از چدن است .ظرف چدنی احتیاج به تفلن کاری ندارد . در اینجا ظرف آهنی را برای جلو گیری از زنگ زدن تفلون کاری می‌کنند و به اسم چدن می فروشند که این تقلب است.

 3. نگار گفت:

  سلام ببخشیداگرموقعی که قابلمه داغ هست ازروی حرارت برداریم وآب روش بریزیم خراب میشه؟

  1. parisa گفت:

   عرض سلام و وقت بخیر . از گذشته رسم بوده که قابلمه برنج را پس از برداشتن از روی حرارت بر روی مقداری آب قرار میدادند تا در واقع به اعتقاد قدیمی ها تهدیگ آن به راحتی کنده شود . با توجه به این که امروزه تمام قابلمه ها نچسب هستند دیگر مشکلی از این بابت وجود ندارد و بهتر است این کار انجام نشود .

 4. بهزاد امیرحسینی گفت:

  سلام با توجه به فلز بودن چدن و هادی الکتریک بودن آن، آیا چگونه می شود از آن در مایکرویو استفاده کرد؟

  1. parisa گفت:

   با عرض سلام و وقت بخیر با توجه به این که مقدار قابل توجهی کربن و گرافیت در ترکیبات قابلمه های چدت وجود دارد مشکلی از این بابت ایجاد نمیکند .

 5. معصومه گفت:

  سلام من ووك نالينو دارم و روكش داخليش پوسته پوسته شده .قابل تعميره؟؟ايا ميشه بدون روكش داخلى استفاده كرد؟؟چون ديزى چدنى من اصلا روكش نداره.

  1. shokufeh گفت:

   سلام وقتتون بخیر ، بهتره تا از افرادی که در این زمینه حرفه ای هستند و معمولا ظروف پخت و پز را تعمیر می کنند نیز بپرسید پاسخ بهتری دریافت کنید .

 6. رضا گفت:

  همین الان این مطلب رو خوندم بلند شدم و یک آهنربا برداشتم رفتم سراغ ماهی تابه چدن که زیرش پرچم کشور روسیه حک شده و از روی خود قالب ماهی تابه هست. آهنربا بهش نچسبید.یک ماهی تابه دیگر با همان نشان پرچم روسیه که از جای دیگر خریده بودم با آهنربا امتحان کردم. اون هم آهنربا بهش نچسبید.

  1. parisa گفت:

   دوست عزیز نه تنها ما بلکه در تمام منابعی که در رابطه با روش تشخیص چدن اصل گفتن مطمعن ترین روش رو امتحان اهنربا بیان کردند . یا چدن شما از مدل روکش دار است و یا مطمعنا تغلبی . این روش بارها توسط خود ما تست شده

 7. Aria گفت:

  پس چدن نیست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.