دسته‌بندی نشده

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی + 10 راهکار

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

این مقاله را به راهکار های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی اختصاص داده ایم چرا که میدانیم محصولات تقلبی تا چه میزان می توانند سلامت ما را به خطر بیاندازند. از این رو لازم است همه ی ما راهکار هایی برای تشخیص ظروف تقلبی بخصوص ظروفی که با سلامت انسان ها در ارتباط هستند را بدانیم.هر چه در یک بازار یک کالا تقاضای بالاتری داشته باشد سودجویان به آن راه پیدا می کنند و تا جای ممکن در صدد تولید نسخه تقلبی آن می کوشند. ظروف مسی جزو ظروفیست که عموما برای پخت غذای سالم مورد استفاده قرار می گیرد و با استقبال زیادی از سوی مردم رو به رو می شود.

به جهت گول نخوردن و نخریدن ظروف مسی تقلبی که ممکن است سلامت شما را به خطر بیاندازد شما باید توانایی تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی را داشته باشید بدین منظور ما این مقاله به این موضوع اختصاص داده ایم تا با مطرح کردن راهکار های شناخت ظروف اصل از تقلبی در این راستا کمکی به شما کرده باشیم .

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

ظروف مسی

ظروف مسی از دیرباز مورد استفاده ایرانیان باستان بوده است و پس از آن نیز بر طبق سنت نیاکانمان به استفاده از این ظروف برای پخت و پز از آن ها استفاده می کنیم . برخی تحقیقات علمی نشان می دهد که داشتن مقدار کمی مس در بدن ، می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی کلی بدن داشته باشد به همین دلیل استفاده از ظروف مسی در قدیم رواج داشته است . منبع ظروف مسی اصل زنجان است که با کیفیت ترین و زیبا ترین ظروف و قابلمه های مسی دست ساز در آن جا تولید می شود . امروزه با توجه به این که ظروف مسی با کیفیت های مختلفی تولید می شود مهم است که بتوانید ظروف مسی تقلبی را از ظروف اصل تشخیص بدهید . به همین منظور پیشنهاد میکنیم که ادامه این مقاله را دنبال کنید .

ده راهکار تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

ظرف های مسی جزو ظروفی است که طرفداران بسیاری دارد و جزو بهترین ظروف برای پخت و پز است که هم می تواند بر روی طعم و رنگ غذا اثر مثبتی داشته باشد و هم این که برای سلامتی ما مفید است . اما همه ی این ها زمانی حاصل می شود که ظروف مسی خوب و با کیفیتی خریداری کرده باشید . در غیر این صورت ممکن است برای سلامتی مضر هم باشد . پس لازم است راهکار های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی را بدانید تا هنگام خرید این نکته ها را به کار گیرید . این راه کارها عبارتند از :

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی : نوع چکش زنی

یکی از راه های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی توجه به نوع چکش زنی آن است . یکی از مواردی که در ظروف مسی بسیار با اهمیت است چکش زنی آن هاست .تاکیدی بر روی نوع چکش زنی وجود ندارد . چکش زنی ماشینی هم در بعضی مواقع می تواند بسیار با کیفیت باشد . منظور از نوع چکش زنی این است که ، چکش زنی باید به صورت ریز و منظم باشد . ظروف مسی اصل و با کیفیت ، چه به صورت دستی و چه به صورت ماشینی چکش زنی منظم و ریزی دارند . علاووع بر این چکش زنی ریز و ردیفی بسیار زیباتر است .

 

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی : رنگ مس

مس اصل دارای رنگ درخشان و براق است . موقع خرید به رنگ ظروف مسی دقت کنید که براق و درخشان باشد ، رنگ مسی تیره نشان دهنده بی کیفیت بودن مس می باشد . از دیگر راه های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی توجه به رنگ مس می باشد . مس اصل سرخ و کاملا درخشان است اما مس های تقلبی و بی کیفیت به رنگ قهوه ای مایل به زرد و کاملا کدر هستند . و اگر ظروف مسی اصل در کنار ظروف مسی تقلبی قرار گیرند به راحتی قابل تشخیص است .

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی : ورق مس

ورقه های مسی از لحاظ ضخامت به چند نوع مختلف تقسیم می شود . بر اساس نوع ظروفی که قرار است ساخته بشود ضخامت ورق مس را انتخاب می کنند . نمی توان گفت هر چه ضخامت ورقه مس به کار رفته برای ساخت ظروف بیشتر باشد ، کیفیت ظروف نیز بالاتر است و حتما اصل است . زیرا برای ساخت ظروف پذیرایی مسی برای زیبایی و ظرافت باید از ورق های کمی نازک تر استفاده کرد .

ضخامت ورق مس بر اساس کاربرد ظروف مسی متفاوت هست ، مثلا قابلمه به علت اینکه روی شعله مستقیم گاز قرار میگیرند باید از ورق ضخیم مس استفاده شود ، ولی برای ظروفی مثل لیوان و پارچ ضخامت زیاد مهم نیست ، البته ضخامت نباید به شکلی باشد که ظرف به راحتی و با دست خم شود .

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی با توجه به ضخامت ورقه مسی به کار رفته نیز مشخص می شود .

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی : نوع قلع

حتما دقت کرده اید که داخل ظروف مسی به رنگ تقریبا سفید و با رنگی متفاوت از رنگ مس اصلی می باشد . علت این اختلاف رنگ درون و بیرون ظروف مسی قلع اندود کردن داخل ظروف مسی است .قلع به رنگ سفید است . کیفیت قلع و کیفیت قلع اندود کردن بسیار مهم هست . تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی با دقت به نوع قلع اندود کردن و کیفیت قلع نیز انجام می شود . قلع اندود کردن درست و با قلع با کیفیت به این علت مهم است که هنگام پخت و پز و واکنش با مواد غذایی این لایه قلع ممکن است کنده شود و وارد غذا شود که خطر آفرین است . اما اگر به درستی قلع اندود شده باشد این اتفاق هیچ گاه پیش نمی آید .

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی : نوع قالب گیری

بخش قالب گیری ظروف مسی بسیار مهم هست ، ظروف مسی اصل و با کیفیت به نوعی قالب گیری می شوند که هر مدل ظروف مسی دارای 1 اندازه هستند حتی 1 میل هم تفاوت اندازه ندارند ، جای دسته ها ، جای درب روی ظرف به صورت اصولی روی آن قرار گرفته . دقت کنید درب ظروف مسی خصوصا ظروف پخت و پز به راحتی در محلش قرار بگیرد . و همچنین دسته ها به محکم ترین شکل روی ظرف مسی نصب شده باشد .

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی : وزن

یکی دیگر از راه های تشخیص ظروف مسی اصل تناسب حجم به وزن آن است . مس معمولا سنگین تر از فلزات دیگر مانند آهن و برنج است .  در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت مس، ظروف مسی را سبک‌ تر می‌ سازند اما با این‌ وجود باز هم وزن ظروف مسی نسبت به بقیه فلزاتی که در ظروف مسی تقلبی مورد استفاده قرار می‌ گیرند بیشتر است .

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی : آهن ربا

یک روش دیگر تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی استفاده از آهن ربا است . به این صورت که آهن ربا را به ظروف نزدیک می‌کنید اگر آن‌ ها را جذب کرد پس ظرف شما یک ظرف آهنی با رنگ مسی است . مس آهن ربا را به خود جذب نمی کند اگر هنگام نزدیک کردن آهن ربا به ظروف مسی ، آهن ربا به ظرف چسبید ، یقین کنید که مس تقلبی است .

صدا

روش دیگر برای تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی ضربه زدن به ظروف مسی است . فلز مس نرم است و زمانی که به آن تقه می زنید باید صدای ضعیف و بمی از خود ایجاد کند . اگر ضربه زدید و صدای بلند و تیزی ایجاد کرد بی شک ظروف تقلبی است . شاید این روش حرفه ای و دقیقی نباشد اما در بسیاری از موارد روش کار آمدی محسوب می شود .

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی : خرید از مراکز معتبر

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی کار زیاد سختی نیست و با رعایت نکات گفته شده می توانید بهترین محصول را خریداری کنید . اما پیشنهاد ما این است که همواره از مراکز معتبر و یا نمایندگی های فرش خرید کنید تا مطمعن باشید که جنس اصل و با کیفیت خریداری می کنید . همچنین خرید محصولاتی که دارای ضمانت نامه هستند و یا مس هایی که شناسنامه تولید دارند نیز توصیه می شود .

خرید ظروف مسی اصل

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی کار سختی نیست و با کمی دقت و رعایت نکاتی که در بالا برایتان گفتیم می توانید یک ظرف مسی اصل و با کیفیت را خریداری کنید .  درون ظروف مسی را با قلع پوشش می دهند تا از واکنش مس با مواد غذایی اسیدی جلوگیری شود و بر روی طعم و رنگ مواد غذایی تاثیر نگذارد . نوع قلع اندود کردن خود یکی از راه هایی است که می توانید در هنگام خرید ظروف مسی به آن دقت کنید . ولی پیشنهاد ما این است که حتما در صورت امکان از مراکز خرید معتبر خرید کنید تا نگرانی خرید جنس های تقلبی را نداشته باشید .

قابلمه های مسی که با موادی مانند قلع و استیل ضد زنگ ترکیب شده اند ، می توانند شما را از مسمومیت مربوط به مس محافظت کنند . فلز ، به راحتی با برخی از غذاها حل می شود و مقدار زیاد آن می تواند باعث حالت تهوع ، استفراغ و اسهال شود . به همین دلیل ضروری است که حتما از ظروف مسی اصل خریداری کنید تا به درستی قلع اندود شده باشند .

قابلمه مسی اصل

یکی از پر استفاده ترین انواع ظروف مسی قابلمه ها و به طور کل ظروف پخت و پز مسی می باشد . مهم ترین کاربرد قابلمه مسی استفاده از آن در پخت و پز می باشد . ظروف مسی علاوه بر این که در خوش طعم و خوشمزه شدن غذا تاثیر دارد ، دارای خواص منحصر به فرد خودش هم می باشد . غذا در ظروف مسی نسبت به ظروف معمولی زودتر می پزد و انواع مختلف خورشت ها در این ظروف مسی بهتر جا می افتد . خواص مس برای سلامتی بدن نیز بر هیچکس پوشیده نیست با این حال در ادامه مقاله توضیحاتی درباره تاثیر ظروف مسی بر سلامتی آورده ایم .

نه تنها وجود قابلمه ها و تابه های مسی در آشپزخانه زیبا و جذاب هستند و می توانند کاربرد تزئینی در آشپزخانه داشته باشند ، بلکه مس هدایت کننده و منتقل کننده عالی برای گرما است و برای پخت و پز در میزان بالا ، بسیار عالی است . اگر دقت کرده باشید در رستوران ها و هیئت هایی که برای افراد زیادی غذا میپزند به طور معمول از قابلمه و ماهیتابه های مسی استفاده می شود تا غذا به طور کامل در مقیاس زیاد مغز پخت شوند .  آشپزها ، اغلب از قابلمه ها و ماهیتابه های مسی برای تهیه سس ها و غذا هایی که نیاز به دمای به شدت تحت کنترل دارند ، استفاده می کنند.

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

قیمت ظروف مسی اصل

قیمت قابلمه های مسی با توجه به ابعاد و وزنی که دارد متفاوت است . برخی اجناس سنگین تر و بعضی سبک ترند و با توجه به قیمت ورقه مس و وزنی که دارند تعیین می شوند . به همین دلیل نمی توان قیمت معینی برای ظروف و قابلمه های مسی تعیین کرد . ظروف مسی توسط ورقه های مس ساخته می شوند که ضخامت متفاوتی نیز دارند و هرچه ضخامت ورقه مس به کار رفته در ساخت ظروف بیشتر باشد این ظروف با کیفیت ترند . هر چه ضخامت ورقه بیشتر باشد وزن ظرف نیز بیشتر بوده و به طبع آن قیمت ظروف بالا می رود .

قیمت ظروف مسی بر حسب این که فیروزه کوبی یا مینا کاری هم روی آن کار شده باشد می تواند متفاوت باشد که این کار بیشتر برای ظروف پذیرایی و زینتی مسی استفاده می شود و هرچه در مینا کاری دقت و ظرافت بیشتری خرج شده باشد از قیمت بالاتری نیز برخوردارند .

 

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

تاثیر ظروف مسی بر سلامتی

برخی تحقیقات علمی نشان می دهد که داشتن مقدار کمی مس در بدن ، می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی کلی بدن داشته باشد. برخی از تاثیرات مس در بدن را در ادامه برایتان شرح داده ایم :

  1. مس ، پوست های آسیب دیده و خشک را درمان می کند ، همچنین باعث تولید سلول های سالم پوست می شود . نوشیدن آب در لیوان مسی موجب ایجاد خاصیت کششی در پوست می شود .
  2. مقدار کمی از مس ، می تواند انسداد شریان ها را از بین ببرد و همچنین باعث جلوگیری از ایجاد پلاک هایی می شود که باعث انسداد رگ های خونی می شوند . مقدار مسی که در هنگام پخت غذا در قابلمه های مسی وارد غذا می شود برای این منظور کافیست .
  3. می تواند بیماری آرتروز را بهبود دهد و غضروفی را که باعث مشکلات مفصلی شده را بازسازی کند ، که به درمان مفاصل درد و تورم مفاصل کمک می کند .
  4. مس به عملکرد طحال و کبد ما کمک می کند، و همچنین به عملکرد مناسب چندین عضو دیگر نیز کمک می کند .
  5. مس می تواند بدن را برای تولید میلین تحریک کند که این باعث افزایش سرعت عملکرد مغز می شود .
  6. مس ، همچنین کمک می کند تا رگ های خونی ، اعصاب ، سیستم ایمنی بدن و استخوان ها سالم بمانند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *