تشخیص ظروف مسی تقلبی [معرفی 10 راه تشخیص ظروف مسی اصل]

تیر 5, 1399
خانه داری و آشپزی
تشخیص ظروف مسی تقلبی

ظروف مسی مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل از آن دسته از ظروفی هستند که با توجه به ظاهر زیبایی که دارند طرفداران بیشماری دارند که از این نوع ظروف یا برای پخت و پز استفاده می کنند و یا حتی به عنوان دکور از آن ها استفاده می کنند . قطعا میدانید که هر چه در بازار یک کالا تقاضای بالاتری داشته باشد سودجویان به آن راه پیدا می کنند و تا جای ممکن در صدد تولید نسخه تقلبی آن می کوشند ، در رابطه با ظروف مسی هم همین گونه است و نمونه های تقلبی از این ظروف ساخته می شوند که استفاده از آنان ممکن است جان و سلامت شما را به خطر بیاندازد ، ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا روش های تشخیص ظروف مسی تقلبی را به شما آموزش دهیم و بدین صورت از خرید بیشتر ظروف مسی تقلبی جلوگیری کنیم .

سرویس قابلمه مسی کد T121 مجموعه 5 عددی

ست 15 تکه پاسماوری مسی مدل کوروش کد 1

سینی مسی آزین مس سایز 2

برای تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی چندین راهکار وجود دارد ، در این مقاله تمام این راهکار ها را بیان کرده ایم ، پس با استفاده از آنان گول افراد سودجو را نخورید و بهترین ظروف مسی را برای خود تهیه کنید. راستی اگر می خواهید ظروف گرانیتی را تشخیص دهید توصیه می کنم مقاله تشخیص قابلمه گرانیتی اصل را مطالعه کنید .

روش تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

روش تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

ظرف های مسی جزو ظروفی است که طرفداران بسیاری دارد و جزو بهترین ظروف برای پخت و پز به شمار می روند که هم می تواند بر روی طعم و رنگ غذا اثر مثبتی داشته باشد و هم این که برای سلامتی ما مفید است . اما همه ی این ها زمانی حاصل می شود که ظروف مسی خوب و با کیفیتی مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل خریداری کرده باشید . در غیر این صورت ممکن است برای سلامتی مضر هم باشد . پس لازم است راهکار های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی را بدانید تا هنگام خرید این نکته ها را به کار گیرید . این راه کارها عبارتند از :

قابلمه مسی کد 9013 سایز 2

ظرف مسی طرح جام مدل M_102

رست 3 تکه گلدان و شکلات خوری مسی مدل پرداز کد st18

1. نوع چکش زنی در تشخیص ظروف مسی تقلبی

یکی از راه های اساسی در تشخیص ظروف مسی تقلبی توجه به نوع چکش زنی آن است . یکی از مواردی که در ظروف مسی مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل بسیار با اهمیت است چکش زنی آن هاست . در واقع تاکیدی بر روی نوع چکش زنی وجود ندارد ، چکش زنی ماشینی هم در بعضی مواقع می تواند بسیار با کیفیت باشد . منظور از نوع چکش زنی این است که ، چکش زنی باید به صورت ریز و منظم باشد . ظروف مسی اصل و با کیفیت ، چه به صورت دستی و چه به صورت ماشینی چکش زنی منظم و ریزی دارند . علاوه بر این چکش زنی ریز و ردیفی بسیار زیباتر است .

 نوع چکش زنی در تشخیص مس اصل

2. تشخیص مس با آهن ربا

یک روش دیگر روش تشخیص مس اصل از تقلبی با استفاده از آهن ربا است ، تشخیص مس با آهن ربا را می توان یکی از اصلی ترین و مهم ترین راهکار های تشخیص ظروف مسی اصل مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل دانست . به این صورت که آهن ربا را به ظروف نزدیک می‌کنید اگر آن‌ ها را جذب کرد پس ظرف شما یک ظرف آهنی با رنگ مسی است . مس آهن ربا را به خود جذب نمی کند اگر هنگام نزدیک کردن آهن ربا به ظروف مسی ، آهن ربا به ظرف چسبید ، یقین کنید که مس تقلبی است .

تشخیص مس با آهن ربا

3. ورق مس در تشخیص ظروف مسی اصل

ورقه های مسی از لحاظ ضخامت به چند نوع مختلف تقسیم می شوند . بر اساس نوع ظروفی که قرار است ساخته بشود ضخامت ورق مس را انتخاب می کنند . نمی توان گفت هر چه ضخامت ورقه مس به کار رفته برای ساخت ظروف بیشتر باشد ، کیفیت ظروف نیز بالاتر است و حتما اصل است . زیرا برای ساخت ظروف پذیرایی مسی برای زیبایی و ظرافت باید از ورق های کمی نازک تر استفاده کرد .

سینی مسی رضایی طرح گرد کد C22

ضخامت ورق مس بر اساس کاربرد ظروف مسی مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل متفاوت هست ، مثلا قابلمه به علت اینکه روی شعله مستقیم گاز قرار میگیرند باید از ورق ضخیم مس استفاده شود ، ولی برای ظروفی مثل لیوان و پارچ ضخامت زیاد مهم نیست ، البته ضخامت نباید به شکلی باشد که ظرف به راحتی و با دست خم شود .تشخیص ظرف مسی اصل از تقلبی با توجه به ضخامت ورقه مسی به کار رفته نیز مشخص می شود .

ورق مس در تشخیص ظروف مسی تقلبی

4. نوع قلع در تشخیص ظروف مسی تقلبی

حتما دقت کرده اید که داخل ظروف مسی مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل به رنگ تقریبا سفید و با رنگی متفاوت از رنگ مس اصلی می باشد . علت این اختلاف رنگ درون و بیرون ظروف مسی قلع اندود کردن داخل ظروف مسی است ، قلع به رنگ سفید است . کیفیت قلع و کیفیت قلع اندود کردن بسیار مهم هست . تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی با دقت به نوع قلع اندود کردن و کیفیت قلع نیز انجام می شود . قلع اندود کردن درست و با قلع با کیفیت به این علت مهم است که هنگام پخت و پز و واکنش با مواد غذایی این لایه قلع ممکن است کنده شود و وارد غذا شود که خطر آفرین است . اما اگر به درستی قلع اندود شده باشد این اتفاق هیچ گاه پیش نمی آید .

نوع قلع در تشخیص ظروف مسی اصل

5. نوع قالب گیری در تشخیص ظروف مسی تقلبی

بخش قالب گیری ظروف مسی بسیار مهم هست ، ظروف مسی اصل و با کیفیت به نوعی قالب گیری می شوند که هر مدل ظروف مسی دارای 1 اندازه هستند حتی 1 میل هم تفاوت اندازه ندارند ، جای دسته ها ، جای درب روی ظرف به صورت اصولی روی آن قرار گرفته . دقت کنید درب ظروف مسی خصوصا ظروف پخت و پز به راحتی در محلش قرار بگیرد و همچنین دسته ها به محکم ترین شکل روی ظرف مسی نصب شده باشد .

6. تشخیص ظروف مسی اصل با سنجیدن وزن

یکی دیگر از راه های تشخیص ظروف مسی تقلبی از ظروف مسی اصل مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل تناسب حجم به وزن آن است . مس معمولا سنگین تر از فلزات دیگر مانند آهن و برنج است .  در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت مس، ظروف مسی را سبک‌ تر می‌ سازند اما با این‌ وجود باز هم وزن ظروف مسی نسبت به بقیه فلزاتی که در ظروف مسی تقلبی مورد استفاده قرار می‌ گیرند بیشتر است .

وزن ظروف مسی اصل و تقلبی

7. تشخیص ظروف مسی تقلبی با بررسی رنگ

ظرف مس اصل مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل دارای رنگ درخشان و براق است . موقع خرید به رنگ ظروف مسی دقت کنید که براق و درخشان باشد ، رنگ مسی تیره نشان دهنده بی کیفیت بودن مس می باشد . از دیگر راه های تشخیص ظرف مسی اصل از تقلبی توجه به رنگ مس می باشد . مس اصل سرخ و کاملا درخشان است اما مس های تقلبی و بی کیفیت به رنگ قهوه ای مایل به زرد و کاملا کدر هستند و اگر ظروف مسی اصل در کنار ظروف مسی تقلبی قرار گیرند به راحتی قابل تشخیص است .

سرویس سماور 5 پارچه مسی کد 181

سرویس سماور 5 پارچه مسی مدل پرداز کد SPR01

8. صدا در تشخیص ظروف مسی اصل

روش دیگر برای تشخیص ظروف مسی تقلبی ضربه زدن به ظروف مسی است . فلز مس نرم است و زمانی که به آن تقه می زنید باید صدای ضعیف و کمی از خود ایجاد کند . اگر ضربه زدید و صدای بلند و تیزی ایجاد کرد بی شک ظروف تقلبی است . شاید این روش حرفه ای و دقیقی نباشد اما در بسیاری از موارد روش کار آمدی محسوب می شود .

صدا در تشخیص ظرف مسی تقلبی

9. خرید ظروف مسی اصل از مراکز معتبر

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی کار زیاد سختی نیست و با رعایت نکات گفته شده می توانید بهترین محصول را خریداری کنید . اما پیشنهاد ما این است که همواره از مراکز معتبر و یا نمایندگی های فروش خرید کنید تا مطمئن باشید که جنس اصل و با کیفیت خریداری می کنید . همچنین خرید محصولاتی که دارای ضمانت نامه هستند و یا مس هایی که شناسنامه تولید دارند نیز توصیه می شود .

ست ۱۴ تکه پاسماوری مسی مدل T122

10. راهنمای خرید ظروف مسی اصل

تشخیص ظرف مسی اصل از تقلبی کار سختی نیست و با کمی دقت و رعایت نکاتی که در بالا برایتان گفتیم می توانید یک ظرف مسی اصل و با کیفیت را خریداری کنید .  درون ظروف مسی را با قلع پوشش می دهند تا از واکنش مس با مواد غذایی اسیدی جلوگیری شود و بر روی طعم و رنگ مواد غذایی تاثیر نگذارد . نوع قلع اندود کردن خود یکی از راه هایی است که می توانید در هنگام خرید ظروف مسی به خصوص لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل به آن دقت کنید . ولی پیشنهاد ما این است که حتما در صورت امکان از مراکز خرید معتبر خرید کنید تا نگرانی خرید جنس های تقلبی را نداشته باشید.

قابلمه های مسی که با موادی مانند قلع و استیل ضد زنگ ترکیب شده اند ، می توانند شما را از مسمومیت مربوط به مس محافظت کنند . فلز ، به راحتی با برخی از غذاها حل می شود و مقدار زیاد آن می تواند باعث حالت تهوع ، استفراغ و اسهال شود . به همین دلیل ضروری است که حتما ظروف مسی اصل را خریداری کنید که به درستی قلع اندود شده باشند .

 خرید ظروف مسی اصل

روش تشخیص مس اصل از تقلبی

در این مقاله ما تمام سعی خود را خریده ایم تا مهم ترین نکات و راهکار ها برای تشخیص مس اصل از تقلبی را بیان کنیم ف اگر شما هم فکر می کنیم نکات دیگری در روش تشخیص مس اصل از تقلبی میشناسید پیشنهاد می کنم در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید .

مس خوب چه مسی است ؟

برای پاسخ به سوال مس خوب چه مسی است لازمه تا ویژگی های ظروف مس را بررسی کنیم . یکی از پر استفاده ترین انواع ظروف مسی قابلمه ها و به طور کل ظروف پخت و پز مسی می باشد . مهم ترین کاربرد قابلمه مسی استفاده از آن در پخت و پز می باشد ، ظروف مسی علاوه بر این که در خوش طعم و خوشمزه شدن غذا تاثیر دارد ، دارای خواص منحصر به فرد خودش هم می باشد . غذا در قابلمه مسی اصل نسبت به ظروف معمولی زودتر می پزد و انواع مختلف خورش ها در این ظروف مسی بهتر جا می افتد . خواص مس برای سلامتی بدن نیز بر هیچکس پوشیده نیست با این حال در ادامه مقاله توضیحاتی درباره تاثیر ظروف مسی مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل بر سلامتی آورده ایم .

نه تنها وجود قابلمه ها و تابه های مسی در آشپزخانه زیبا و جذاب هستند و می توانند کاربرد تزئینی در آشپزخانه داشته باشند ، بلکه مس هدایت کننده و منتقل کننده عالی برای گرما است و برای پخت و پز در میزان بالا ، بسیار عالی است . اگر دقت کرده باشید در رستوران ها و هیئت هایی که برای افراد زیادی غذا میپزند به طور معمول از قابلمه و ماهیتابه های مسی استفاده می شود تا غذا به طور کامل در مقیاس زیاد مغز پخت شوند .  آشپزها ، اغلب از قابلمه ها و ماهیتابه های مسی برای تهیه سس ها و غذا هایی که نیاز به دمای به شدت تحت کنترل دارند ، استفاده می کنند.

تاریخچه مس و ظروف مسی

ظروف مسی از دیرباز مورد استفاده ایرانیان باستان بوده است و پس از آن نیز بر طبق سنت نیاکانمان به استفاده از این ظروف برای پخت و پز از آن ها استفاده می کنیم . برخی تحقیقات علمی نشان می دهد که داشتن مقدار کمی مس در بدن ، می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی کلی بدن داشته باشد به همین دلیل استفاده از ظروف مسی به خصوص لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل در قدیم رواج داشته است .

منبع ظروف مسی اصل زنجان است که با کیفیت ترین و زیبا ترین ظروف و قابلمه های مسی دست ساز در آن جا تولید می شود . امروزه با توجه به این که ظروف مسی با کیفیت های مختلفی تولید می شود مهم است که بتوانید ظروف مسی تقلبی را از ظروف اصل تشخیص بدهید و نکات تشخیص ظروف مسی تقلبی را بیابید . به همین منظور پیشنهاد میکنیم که ادامه این مقاله را دنبال کنید.

ویژگی های قابلمه مسی اصل

قیمت ظروف مسی اصل

قیمت قابلمه های مسی با توجه به ابعاد و وزنی که دارد متفاوت است . برخی اجناس سنگین تر و بعضی سبک ترند و با توجه به قیمت ورقه مس و وزنی که دارند تعیین می شوند . به همین دلیل نمی توان قیمت معینی برای ظروف و قابلمه های مسی تعیین کرد . ظروف مسی مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل توسط ورقه های مس ساخته می شوند که ضخامت متفاوتی نیز دارند و هرچه ضخامت ورقه مس به کار رفته در ساخت ظروف بیشتر باشد این ظروف با کیفیت ترند . هر چه ضخامت ورقه بیشتر باشد وزن ظرف نیز بیشتر بوده و به طبع آن قیمت ظروف بالا می رود .

قیمت ظروف مسی بر حسب این که فیروزه کوبی یا مینا کاری هم روی آن کار شده باشد می تواند متفاوت باشد که این کار بیشتر برای ظروف پذیرایی و زینتی مسی استفاده می شود و هرچه در مینا کاری دقت و ظرافت بیشتری خرج شده باشد از قیمت بالاتری نیز برخوردارند .

تاثیر ظروف مسی اصل بر سلامتی

برخی تحقیقات علمی نشان می دهد که داشتن مقدار کمی مس در بدن ، می تواند تاثیر مثبتی بر سلامتی کلی بدن داشته باشد. برخی از تاثیرات مس در بدن را در ادامه برایتان شرح داده ایم :

 1. مس ، پوست های آسیب دیده و خشک را درمان می کند ، همچنین باعث تولید سلول های سالم پوست می شود . نوشیدن آب در لیوان مسی موجب ایجاد خاصیت کششی در پوست می شود .
 2. مقدار کمی از مس ، می تواند انسداد شریان ها را از بین ببرد و همچنین باعث جلوگیری از ایجاد پلاک هایی می شود که باعث انسداد رگ های خونی می شوند . مقدار مسی که در هنگام پخت غذا در قابلمه های مسی وارد غذا می شود برای این منظور کافیست .
 3. می تواند بیماری آرتروز را بهبود دهد و غضروفی را که باعث مشکلات مفصلی شده را بازسازی کند ، که به درمان مفاصل درد و تورم مفاصل کمک می کند .
 4. مس به عملکرد طحال و کبد ما کمک می کند، و همچنین به عملکرد مناسب چندین عضو دیگر نیز کمک می کند .
 5. مس می تواند بدن را برای تولید میلین تحریک کند که این باعث افزایش سرعت عملکرد مغز می شود .
 6. مس ، همچنین کمک می کند تا رگ های خونی ، اعصاب ، سیستم ایمنی بدن و استخوان ها سالم بمانند .
تاثیر ظروف مسی اصل بر سلامتی

نتیجه گیری در تشخیص ظرف مسی اصل

با توجه به نکاتی که در متن به ان اشاره کردیم برای تشخیص ظروف مسی اصل مانند لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل راهکار های بسیار زیادی وجود دارد که پیش تر در مقاله آن ها را معرفی کردیم ، اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که تنها استفاده از یکی از این روش های تشخیص مس اصل از تقلبی کاربرد نخواهد داشت بلکه لازم است تا چند تا از راه های بالا را برای اطمینان بیشتر تشخیص مس اصل به کار بگیرید .

پاسخ به سوالات متداول :

از کجا لیوان مسی اصل را تشخیص دهیم ؟

برای تشخیص لیوان مسی اصل و یا قابلمه مسی اصل توصیه میکنم ابتدا این مقاله را مطالعه کنید تا با توجه به راهکار های ارائه داده شده اصل بودن و یا تقلبی بودن ظرف مسی خود را تشخیص دهید .

تشخیص مس با اهن ربا چگونه است ؟

یکی از اصلی ترین روش ها ی تشخیص مسی تقلبی ، تشخیص مس با اهن ربا می باشد بدین منظور که اگر آهن ربا را به ظرف مسی نزدیک کنید نباید کششی ایجاد شود.

از کجا بفهمیم ظرف مسی ما اصل است ؟

برای پاسخ به این سوال روش هایی چون استفاده از آهن ربا ، دقت به رنگ مس ، وزن مس ، نوع چکش زنی و … وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ظروف مسی اصل مانند لیوان مسی اصل و قابلمه مسی اصل را از مس تقلبی تشخیص دهید.

تشخیص مس اصل چگونه است ؟

یکی از سوالات پر تکرار در رابطه به این مقاله نحوه تشخیص مس اصل است . باری این منظور راهکار هایی را ارائه داده ایم که در این جا می توانید آنان را بررسی کنید .

4.5/5 - (44 امتیاز)
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

17 دیدگاه در “تشخیص ظروف مسی تقلبی [معرفی 10 راه تشخیص ظروف مسی اصل]

 1. عاطفه الهی گفت:

  سلام مرسی از مطلب خوبتون من میخوام در کنار سرویس قایلمه گرانیتی یک دست سردیس قابلمه نسی برای جهیزیه ام بخرم به نظرتون بهترین مارم قابلمه مسی چیه؟

  1. پریسا گفت:

   دوست عزیز معمولا قابلمه های مسی دست ساز هستند و کار های شرکتی هم چند برند موفق در این زمینه هست مثل مسنجان

  2. shamim گفت:

   امکان تشخیص ظروف مسی تقلبی از اصل تنها از روی رنگ ظروف مسی وجود داره؟!!

   1. shokufeh گفت:

    رنگ ظروف مسی تنها یکی از نکاتی است که در زمان تشخیص ظرف مسی تقلبی باید رعایت کنید ، توصیه میکنم به هنگام تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی و حتی برای تشخیص قابلمه مسی اصل موارد دیگری را هم که در مقاله ذکر شده است را بررسی کنید .

  3. محمدی گفت:

   مس زنجان

 2. عادله گفت:

  من میخوام یه سرویس پذیرایی مسی بخرم بنظرتون مس هایی که کارخونه ها میسازن بهتره یا مس های دست ساز ؟

  1. پریسا گفت:

   مس های دستساز معمولا سنگین تر و برای قابلمه و تابه مناسبند مس های کارخانه ای ظرافت بیشتری دارند و ظروف پذیرایی مستلزم ظرافتند

   1. شهلا گفت:

    سلام آیا کتری و قوری مسی خوبه؟ یا برای سلامتی مضره؟ چطور اصل بودنش رو متوجه بشم؟

 3. عاطفه تاج گفت:

  به نظر شما در تشخیص ظروف مسی تقلبی آهن ربا چقدر موثره؟

  1. shokufeh گفت:

   در تشخیص ظروف مسی تقلبی از اصل اهن ربا یکی از موثر ترین راه ها می باشد اما برای اطمینان بیشتر توصیه می کنم تا موارد دیگر را هم بررسی کنید .

 4. فرحناز گفت:

  سلام وقتتون بخیر، ممنون از مطلب مفیدتون راهی برای تشخیص ظروف گرانیتی و ظروف چدنی هم وجود داره؟

  1. shokufeh گفت:

   بله برای اطلاع از روش های تشخیص ظروف چدنی توصیه می کنم مقاله روش تشخیص قابلمه چدن اصل را مطالعه کنید و برای تشخیص ظروف گرانیتی اصل هم بهتره مطلب تشخیص قابلمه گرانیتی اصل از تقلبی را بخوانید .

 5. مریم گفت:

  متشکرم از توضیحات مفید و کاملتون

 6. سمیه علوی گفت:

  من از نفیس مس زنجان چند بار خرید کردم
  کیفیت ظروف شون درجه یک هست
  نانو هم میکنن ظروف مسی رو

  1. parisa گفت:

   ممنون از اشتراک تجربیاتتون با ما

 7. کورش گفت:

  سلام من یه ظرف مسی خریدم هرچی تمیزش میکنم پوسته پوسته سفید رنگ مثل چسب مایع خشک شده ازش جدا میشه.چرا؟

  1. parisa گفت:

   سلام دوست عزیز احتمالا قلعی که روی ظروف مسی میدنه ولی حتما اونو به یه مس فروشی معتبر و یا جاهایی که کار سفید کردن مس انجام میدن نشون بدین .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.