بلاگ

هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج [برعهده کیه؟چقدر هزینه میشه؟]

هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج

هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج چگونه است ؟ جهیزیه عروس و جهیزیه داماد چیست ؟از روزی که مراسم خواستگاری انجام می شود تا روزی که عروس و داماد به زیر یک سقف بروند مدت زمان زیادی طول می کشد . در فاصله خواستگاری تا برگزاری عروسی چندین مراسم مختلف اعم از بله برون ، عقدکنان ، نامزدی ، خرید جهیزیه و … برگزار می گردد که هر کدام هزینه زیادی را در بر میگیرد . هزینه برخی از این مراسمات بر عهده داماد و برخی دیگر بر عهده خانواده عروس است . برخی نیز تمام هزینه های مراسمات را با یکدیگر تقسیم می کنند . علاوه بر مراسم های مختلف مراحل دیگ ازدواج که شامل خرید ، اجاره خانه ، تهیه لوازم زندگی و … می باشد نیز هزینه های بالایی دارند .

این که کدام یک از هزینه های ازدواج بر عهده خانواده داماد و کدام یک بر عهده خانواده عروس است به عوامل متعددی بستگی دارد . در شهر های مختلف و در فرهنگ های متفاوت ممکن است تقسیم هزینه های ازدواج متفاوت باشد . اما به طور کلی با توافق طرفین این کار صورت میگیرد . هدف از این مقاله آشنا کردن شما با این هزینه ها و همچنین این که در رسم و رسومات ما ایرانیان کدام یک از این هزینه ها بر عهده خانواده عروس و کدام یک بر عهده خانواده عروس است ، می باشد .

∗ پیشنهاد ما به تمام کسانی که در شرف ازدواجند و در مورد تقسیم این هزینه ها اطلاعاتی ندارند این است که این مطلب را تا انتها بخوانند .

هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج

کدام یک از هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج بر عهده عروس و کدام یک بر عهده داماد است ؟

در پاسخ به این سوال ما سعی کردیم تا تمام مراسمات و رسم رسومات ازدواج که دارای هزینه های مشخصی هستند را به صورت کامل برای شما عزیزان توضیح دهیم ، اگر شما هم در شهر خود دارا رسم و رسوماتی از ازدواج هزینه که هزینه بر است در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید .

1. مراسم خواستگاری

از زمانی که خانواده عروس خانم پاسخ مثبت برای برگزاری مراسم خواستگاری را می دهند استارت هزینه های ازدواج زده می شود . از هزینه خرید گل و شیرینی که در مراسم عروسی به عروس خانم تقدیم می شود که بر عهده آقا داماد است تا هزینه ای که خانواده عروس برای پذیرایی از خانواده داماد در شب خواستگاری انجام می کنند .

این هزینه ها تا قبل از برگزاری مراسم خواستگاری است و تازه هزینه ها برای دو خانواده شروع می شود . معمولا مراسم خواستگاری چند جلسه به طول می انجامد . خرید گل و شیرینی از سمت خانواده داماد و همچنین خرید لوازم پذیرایی از سمت خانواده عروس در تمام این جلسات هزینه هایی را بر دوش دو خانواده می اندازد .

2. مراسم بله برون

پس از چندین جلسه مراسم خواستگاری و اعلام تاییدیه از سمت خانواده عروس مراسمی به عنوان بله برون برگزار می گردد که در آن مراسم عروس خانم به طور رسمی جواب مثبت خود را اعلام می کند . این مراسم که معمولا در منزل پدر عروس هزینه اش بر عهده خانواده عروس است . از طرفی خانواده داماد هم هدایایی را در این مراسم به عروس تقدیم می کنند . گل ، شیرینی ، شکلات ، کله قند ، نبات و قرآن و همچنین حلقه نشان از جمله مرسوم ترین هدایایی است که برای عروس خانم تهیه می شود . در کنار این هدایی یک دست لباس و یک پارچه چادر به رنگ سفید یا روشن نیز از طرف خانواده داماد تقدیم می شود .

به دلخواه خانواده عروس می توانند دیزاین میز بله برون را انجام دهند تا خانواده داماد هدایای خود را که در روز بله برون برای عروس می آورند بر روی آن میز بگزارند . همچنین کیک بله برون که آیتمی دلخواه است نیز می توانید تهیه کنید . هزینه خرید کیک و دیزاین میز بله برون بر عهده خانواده عروس است .

در این میان پذیرایی از مهمان ها که خواه مهمانی شام باشد یا عصرانه ، تهیه لباس بله برون ، هزینه آرایشگاه عروس در این مراسم (اگر به آرایشگاه برود) و همچنین تهیه دفتر بله برون که شروط ضمن عقد و توافقات دو طرف درمورد شیربها ، جهیزیه ، مهریه ، تاریخ برگزاری مراسم عقد و عروسی ، سکونت زوج و نوع مسکن در دفتر بله برون ثبت می شود . در این مراسم اقوام درجه یک عروس و داماد اعم از دایی و عمو و عمه و خاله شرکت می کنند . معمولا در این شب عروس و داماد به یکدیگر محرم می شوند تا مدتی بعد و پس از طی مراحل آزمایش و … مراسم عقد انجام می شود .

هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج

3. مراسم نامزدی

نخستین مراسمی که پس از بله برون گرفته می شود مراسم نامزدی است . طبق رسوم این مراسم برای معرفی داماد و خانواده اش به اقوام عروس و بالعکس برگزار می گردد . هزینه های ازدواج در مراسم نامزدی اینگونه است :

تهیه لباس نامزدی و هزینه آرایشگاه عروس بر عهده خانواده داماد است ولی هزینه میوه و شیرینی ، کیک نامزدی ، تالار و شام نامزدی ( به دلخواه ) بر عهده خانواده عروس خانم می باشد هزینه دیزاین میز نامزدی و گل آرایی میز نیز بر عهده خانواده عروس می باشد .

در مراسم نامزدی از طرف خانواده داماد هدایایی به عروس داده می شود . این هدایا شامل : پارچه گیپور و یا لباس دوخته شده مجلسی ، نیم ست طلا ، ست لوازم آرایش و … می باشد . که البته با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم قومیت های مختلف این هدایا ممکن است اضافه شود و یا تغیر کند . اما به طور معمول هزینه های نامزدی شامل چیزهایی بود که گفتیم .

4. جشن عقد

پیش از عقد رسمی ، بین عروس و داماد برای دوران نامزدی صیغه محرمیت خوانده می شود . پس از دوران نامزدی صیغه محرمیت دائمی بین عروس و داماد خوانده می شود و ازدواج آن ها به طور رسمی در دفترخانه ثبت می گردد . قبل از عقد دائم عروس و داماد باید آزمایش های قبل از ازدواج را انجام دهند و کلاس های مشاوره قبل از ازدواج را شرکت کنند . هزینه مشاوره ها و آزمایشات پیش از ازدواج بر عهده داماد است . بعد از تایید شدن آزمایشات حال عقد دائم بین عروس و داماد خوانده می شود .

هزینه های ازدواج برای مراسم عقد نیز قسمتی بر عهده خانواده داماد و قسمتی بر عهده خانواده عروس است . خرید حلقه داماد ، ساعت ، کت و شلوار و کفش داماد ، هزینه رزرو تالار و دکوراسیون ، میوه و شیرینی ، شام عقد و کیک و گیفت عقد و همچنین دیزاین سفره عقد بر عهده خانواده عروس خانم می باشد . قانون خاصی در مورد این قانون وجود ندارد و بستگی به صحبت های دو طرف دارد .

همچنین خرید حلقه و ساعت عروس ، زیر لفظی که معمولا یک قطعه طلاست ، لباس و آرایشگاه عقد عروس ، هزینه محضر و عاقد نیز بر عهده خانواده داماد است . همچنین خرید آینه و شمعدان سفره عقد بر عهده خانواده داماد می باشد . تمام مواردی که تا این جا گفته شد بنا بر توافق طرفین و آدام و رسوم قومیت های مختلف متفاوت است .

هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج

5. دوران عقد

معمولا فاصله عقد تا عروسی از چند روز و در برخی موارد تا چند سال طول می کشد و تمام هزینه هایی که در این مدت انجام می شود جزو هزینه های ازدواج هستند . شب چله یا شب یلدا ، عید نوروز و تمام اعیاد مذهبی مانند قربان و غدیر ، روز زن ، عید فطر، چهارشنبه سوری از مراسمی است که خانواده عروس ، خانواده داماد را به منزل خود و به صرف شام دعوت می کنند . خانواده داماد هم هدایایی را به عروس تقدیم می کنند . شیرینی و شکلات ، طلا ، لباس و لوازم آرایش ، میوه آرایی برای شب یلدا و گوسفند و یا گوشت قربانی برای عید قربان از هدایاییست که در فاصله عقد تا عروسی خانواده داماد به مناسبت های مختلف برای عروس می برند.

به مناسبت های عید نوروز ، روز مرد ، تولد و … نیز خانواده عروس برای داماد هدایایی را میبرند . لازم به ذکر است که تمامی هدایا و مناسبت های گفته شده با توجه به رسومات اقوام مختلف ایران تغیر پذیرند و هر قوم بنا بر آداب و رسوم خود عمل می کنند .

مورد توجه خانم های عزیز

به دنبال بهترین تخفیف ها و مطالب جذاب هستید؟

با زدن بر روی دکمه زیر وارد اینستاگرام ما شوید و از تخفیف های ویژه و مطالب ما استفاده نمایید.

6. هزینه خرید جهیزیه

در حقیقت پس از مراسم نامزدی و عقد رسمی زمزمه ها برای تهیه جهیزیه نیز شروع می شود، در رابطه با هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج لازم است بیان کنیم که هزینه های خرید جهیزیه در مراسم خواستگاری و بله برون نیز تعیین می شود ، از زمان قدیم بدین صورت بوده است که هزینه خرید جهیزیه بر عهده خانواده عروس می باشد اما بنابر رسم و رسوماتی که وجود دارد خانواده عروس و داماد می توانند مشخص کنند که برخی از اقلام بزرگ جهیزیه را خانواده داماد تهیه کنند که این تصمیمات در همان جلسات خواستگاری و یا بله برون نیز گرفته می شود .

در برخی از خانواده ها نیز ، خانواده دختر خرید تمام اقلام جهیزیه را خود قبول می کنند . در برخی اقوام کشورمان نیز خرید جهیزیه به کل بر عهده خانواده داماد خواهد بود .د خرید جهیزیه و دیگر هزینه های ازدواج بر اساس توافق دو خانواده انجام می شود و خیلی نباید در بند رسم و رسومات ازدواج بود . هدف دو خانواده خوشبختی فرزندانشان است و باید با کمک یکدیگر عروس و داماد را به خانه بخت بفرستند . هر چه سخت گیری هر دو طرف برای اجرای رسم و رسومات و تجملات بیشتر باشد ، هزینه ها بالاتر و به طبع آن زندگی سخت تر خواهد شد .

هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج

7. مراسم حنابندان

مراسم حنابندان شب پیش از جشن عروسی برگزار شده که به عنوان خداحافظی عروس از خانه پدری و شروع زندگی مشترک با همسر و زندگی متاهلی با مسئولیت ها و نگرانی ها است . مراسم حنابندان که امروزه در بسیاری از خانواده ها منسوخ شده است ، در منزل پدر عروس و یا تالار ها برگزار می شود و هزینه آن بر عهده خانواده عروس می باشد . هزینه لباس ، آرایشگاه عروس ، حنا و تزئینات آن بر عهده خانواده داماد است .

در این شب خرید هایی که از قبل برای عروس کرده اند که شامل : طلا ، چند دست لباس بیرونی و راحتی ، لباس مجلسی ، ادکلن و لوازم آرایش ، کیف و کفش ، لباس خواب و لباس زیر ، پارچه های مجلسی و … می باشد را به زیبایی تزئین کرده و به خانه پدر عروس می برند . در قدیم تمام لوازمی که برای عروس خریداری می شد را در سینی یا طبق چیدمان و تزئین می کردند و به آن خنچه می گفتند .

در مقابل خانواده عروس نیز خرید هایی که برای داماد کرده اند که شامل چند دست لباس راحتی و بیرونی ، کت و شلوار دامادی ،ست لوازم حمام و بهداشتی داماد ، لباس زیر ، کفش و … می باشد را در آن شب هدیه می دهند . تا چندین سال قبل مرسوم بود که خانواده عروس هنگاlی که هدایای خانواده داماد را دریافت می کردند به هر یک از اقوام درجه یک داماد هدیه ای که معمولا پارچه بود و به آن خلعتی می گفتند تقدیم می کردند . در برخی از خانواده ها هنوز هم این رسم پا برجاست .

8. مراسم عروسی

از قدیم الایام تا به امروز هزینه برگزاری مراسم عروسی بر عهده خانواده داماد بوده است . البته امروزه با توجه به بالا رفتن هزینه های ازدواج دو خانواده در برگزاری مراسم می توانند به یکدیگر کمک کنند . هزینه برگزاری مراسم ، آرایشگاه عروس ، لباس و کف عروس ، آتلیه ، سرویس طلا ، گیفت و کیک عروسی بر عهده خانواده داماد است .

چمدان ، ادکلن ، روبدوشامبر ، ریش تراش و سشوار ، خمیر ریش تراشی و فوم ، ژل مو ، افتر شیو ، لباس خواب ، پارچه کت و شلواری و … از هدایایی است که عروس خانم برای آقا داماد تهیه می کند . هزینه خرید دوخت کت و شلوار داماد و اکسسوری ها نظیر شال کمر یا کراوات نیز بر عهده عروس خانم است . تهیه سبد نان و سبزی که نمادی برای خیر و برکت است و به هنگام ورود عروس و داماد به خانه شان برده می شود ، توسط خانواده عروس تهیه می شود . همچنین صبحانه فردای روز عروسی و همچنین نهار روز بعد از عروسی را خانواده عروس برای عروس و داماد می برند .

هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج

9. مراسم پاتختی

پاتختی جزو مراسم هاییست که امروزه به کلی منسوخ شده است . مراسم پاتختی به مراسمی می گویند که در فردای شب عروسی در خانه مشترک عروس و داماد برگزار می شود و فقط خانم ها در این جشن حضور می یابند . هزینه این مراسم نیز بر عهده خانواده عروس است و در برخی خانواده ها مرسوم بود که در روز پا تختی مادر داماد با کاچی از مهمان ها در منزل عروس و داماد پذیرایی کند . البته امروزه دیگر این مراسم نیز کمتر انجام می شود .

بیشترین هزینه های ازدواج برعهده خانواده عروسه یا داماد ؟

در مورد هزینه های خرید جهیزیه و ازدواج گفته بودیم که این هزینه ها بین خانواده عروس و داماد تقسیم می شود و با توجه به رسوم مختلف نمی توانیم بگوییم که کدام خانواده بیشتر خرج می کند .

خرید جهیزیه وظیفه کیست ؟

همانطورکه در داخل مقاله هم بیان کردیم خرید جهیزیه برعهده خانواده عروس می باشد اما در مقابل با توجه به برخی از رسوم خانواده داماد لازمه تا برخی از اقلام بزرگ جهیزیه را تهیه کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *