هر چه بیشتر به فصل گرم و داغ تابستان نزیک می شویم گرما قدرت خود را بیش از پیش به رخ ما می کشد . به نحوی که فکر استفاده از وسایلی همچون پنکه ، کول ر، اسپلیت و ... در ذهن ما پر رنگ تر از قبل می شود . کالاها و وسایل زیادی وجود دارند که میتواند تا حد زیادی ما را از گرمای آزار دهنده تابستان به خصوص  ظهر های داغ آن برهاند که شاید پنکه را بتوان جزو ساده ترین آن ها به حساب آورد . اما این وسیله با وجود روی کار آمدن دستگاه های خنک کننده پیشرفته تر هنوز هر جزو پر کاربردترین کالا هادر بین تجهیزات خنک کننده محسوب می شود و تا کنون توانسته محبوبیت خود را حفظ کند .

اما در پی خرید آن نکاتی وجود دارد اما لازم است قبل از گفتن این نکات از خودتان بپرسید که آن برای چه محیطی می خواهید ؟ چه مقدار هزینه بابت خرید آن میتوانید اختصاص دهید ؟ دانستن پاسخ این سوالات تا حد زیادی میتواند به شما کمک کند تا پنکه مناسب شرایط خود را تهیه کنید .

با انواع پنکه آشنا شوید

همانطور که در مقدمه عرض کردیم پنکه ها جزو آن دسته از وسایلی هستند که فراوان مورد استفاده قرار میگیرند و در هر محیط بسته به شرایط و موقعیت به شکل های مختلف از آن استفاده می شود . برخی از انواع پره دار و برخی از بدون پره آن استفاده می کنند و برخی محیط های بزرگ الزام بر آن است که از انواع بزرگ و صنعتی آن استفاده شود و گاهی محیط اندازه ای می باشد که پنکه های سقفی یا رو میزی کفاف آن را میدهد .

تا اینجا به مختصر درباره هر پنکه توضیح دادیم در ادامه بیشتر با انواع مدل های مختلف آن آشنا خواهیم شد و در نتیجه نکات مربوط به خرید آن را به عرضتان می رسانیم.

پنکه های پره دار:  توضیح مرتبط با این نوع پنکه ها  غیرضروریست و میتواند خسته کننده باشد چرا که همه ی ما در خانه هایمان از این دسته از پنکه ها استفاده می کنیم. پنکه هار پره داری که به وسیله پره های مورب هوا را به گردش در آورده و عملیات خنک ساز را انجام میدهند.

پنکه های بدون پره: این دسته از پنکه ها به تازگی و تنها چند سال است که وارد بازار شده است . ظاهر زیبایی داشته و فاقد هرگونه پره میباشد و بخاطر بی خطر بودن آن مورد توجه خریداران زیادی قرار گرفته است .

انواع پنکه پره دار

پنکه های رومیزی و دیواری

این مدل از پنکه ها سال هاست که در منازل همه ی ما حضور دارد و به مرور زمان با امکانات جدید تری ظاهر می شود . مدار الکتریکی آن مجهز به تایمر بوده و توسط چند دکمه میزان دور موتور و پره های آن تغییر می کند. با تجه به نوع طراحی آن قابلیت جا به جایی داشته و به راحتی میتوان در موقعیت های مختلف آن را قرار داد. همچنین در مدل هایی که بعد از نسل اول این پنکه ها تولید شد علاوه بر رو میزی بودن این پنکه ها شما قادر به نصب آن بر دیوار نیز بودید.

پنکه های سقفی

کارکرد آن مشابه به پنکه های دیواری و رومیزی میباشد با ابن تفاوت که به جای نصب بر روی دیوار یا قرار گرفتن روی میز بر روی سقف نصب می شود و به صورت کنترل از راه دور امکان افزایش یا کاهش سرعت آن وجود دارد و از مزایای آن می توان به این موضوع اشاره کرد که در دسترس کودکان نیست و به راحتی نصب و فضای اتاق را به صورت کلی خنک میکند.

هنگام خرید پنکه باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

هنگام خرید پنکه به یکسری از ویژگی‌ها باید توجه نشان دهید. البته ممکن است تمام پنکه‌ها ویژگی‌های خاص یکسانی نداشته باشند، اما باید حداقل به ۹ مورد از آنها که در ادامه مطرح شده است، توجه کنید:

ظرفیت هوا دهی

مهم ترین مشخصه ای که احتمالا برای شما مهم است میزان هوادهی محسوب می شود چرا که این مشخصه میزان هوایی که پنکه جا به جا می کند و در نهایت عصر یک روز تابستانی شما را خنک می کند محسوب می شود. مشخصا هر چه هوا بیشتر جا به جا شود پنکه انتخابی قدرت بالایی داشته و شما بیشتر خنک خواهید شد پس به هیچ عنوان این ویژگی را فراموش نکنید. معمولا میزان هوادهی هر پنکه روی آن حک شده است تنها لازم است به آن توجه کنید.

سر و صدا

بی شک زمانی که پنکه پر سر و صدایی در اطرافتان باشد به هیچ عنوان از خنکی آن لذت نخواهید برد . سر و صدای زیاد این وسیله سرمایشی علاوه بر لذت خنکی ، لذت یک خواب شبانه را از شما خواهد گرفت . صداها معمولا با واحد دسی بل اندازه گیری و مشخص می شوند که متاسفانه برخی از تولید کنندگان آن را در مشخصات دستگاهشان درج نمی کنند. بنابرین حین خرید پنکه مورد نظر را روشن کرده و میزان صدایی که تولید می کند را بشنوید .

ایمنی

هنوز هم در بین ما افرادی پیدا می شوند که در کودکی یکبار هم که شده دست خود را وارد پره های پنکه کرده باشند که نتیجه آن جز آسیب در ناحیه انگشت چیزی به همراه ندارد. و البته این تنها موکول به زمان های پیشتر نیست و هنوز هم میتوان کودکانی را با این سطح کنجکاوی یافت. از این رو بهتر است پنکه ای را خریداری کنید که پایه های استوار و محکم و نیز به خصوص محافظ پره های آن به نحوی باشد که تمکان وارد نمودن دست یا جسم سخت به آن وجود نداشته باشد.

باید مراقب باشید پنکه‌ای بخرید که پایه آن محکم و استوار باشد و به راحتی چپ نشود. همچنین کودکان نتوانند دست‌شان را به پره‌های آن رسانده و به خودشان صدمه بزنند. اگر در خانه کودک دارید، بهتر است پنکه‌هایی، مانند پنکه‌های بدون پره، خریداری کنید که خطرناک نباشند.

تمیز کردن راحت

همواره به مرور زمان به دلیل در گردش بودن هوا در پنکه پره ها پر از گرد و غبار می شوند که جلوه زیبایی نداشته و بهتر است هر از چندگاهی نسبت به تمیز نمودن آن اقدام کنید . اما نکته ای که در این قسمت وجود دارد این می باشد که ، پنکه خریداری شده قطعات آن به سادگی باز شده و بتوان به راحتی آن را تمیز کرد.

حالت نوسانی

یکی از مشکلاتی که با پنکه های قدیمی داشتیم این بود که همواره برخی از افراد در برابر باد خنک آن قرار نمی گرفتند و خنک کردن آن محدود به افراد خاصی بود که تنها در حاشیه نوسانات و حاشیه پرتاب باد پنکه قرار میگرفتند بود. اما امروزه شاهد به بازار آمدن پنکه های 360 درجه با نوسانات و حرکت های بسیار زیاد که در برابر انواع قدیمی افراد پیشتری را در برابر پرتاب باد خود قرار می دهد.

قابلیت تنظیم

بیشتر پنکه‌ها دارای قابلیت تنظیم هستند . مثلا می‌توان قد آنها را کوتاه و بلند کرد ، سرشان را به طرفی کج کرد یا سرعت حرکت پره ‌های آن ها را تغییر داد . هنگام خرید به تمام قابلیت ‌هایی که پنکه ‌ها دارند ، توجه کرده و با توجه به بودجه ‌تان ، بهترین نوع را انتخاب کنید .

در نتیجه میتوان گفت مدلی را انتخاب کنید که مناسب مکان مورد استفاده شما و دارای امکانات به روز تر باشد تا خرید خوبی برای شما رقم زده شود و در گرمای تابستان خواب راحتی داشته باشید .