نمایش یک نتیجه

فلاسک از وسایل بسیار کاربردی منزل شما محسوب می شود . شاید تصور کنید که فقط در هنگام پیکنیک و یا بیرون و مسافرت استفاده می شوند . اما شما می توانید انواع چای و دم نوش و گرم نوش های خود را درون آن ریخته و تمام طول روز از یک نوشیدنی گرم لذت ببرید .

فلاسک در حجم ها و مدل های گوناگون وجود دارد که وظیفه ی همه ی آن ها گرم نگه داشتن و هدر ندادن دمای نوشیدنی درون آن است و تفاوت هایی که با هم دارند تفاوت در نحوه گرم نگه داشتن و یا جنس بدنه است که می تواند در قیمت آن نیز موثر باشد .

در ادامه همراه ما باشید تا با انواع این وسیله و کاربرد های هر کدام آشنا شوید .

فلاسک

فلاسک ظرفی است که ما بین جداره خارجی با لایه درونی آن یک لایه خلا وجود دارد تا از بیرون رفتن انرژی و سرد شدن نوشیدنی شما جلوگیری به عمل آورد . در گذشته معمولا از کتری های کوچک برای درست کردن چای در مسافرت ها استفاده می کردند . اما امروزه با وجود این وسیله موضوع چای در پیکنیک و مسافرت حل شده است .

فلاسک چای

از فلاسک بیشتر برای نگهداری چای استفاده می شود . شما می توانید چای دم کشده شده را به همراه آبجوش درون محفظه آن ریخته و یا آب جوش را ریخته و سپس چای خشک بریزید و صبر کنید تا دم بکشد .

فلاسک کوهنوردی

فلاکس کوهنوردی نوع تخصصی از انواع آن است و به کار کسانی می‌آید که سفرهای طولانی دارند و یا قرار است کوهنوردی کنند و فرصت درست کردن آتش و چای را ندارند . این مدل معمولا کمی گران‌ تر از مدل‌های دیگر است اما مدت‌ زمان بسیار طولانی ، دمای مایعات داخلش را حفظ می‌ کند .

لیوانی

فلاسک لیوانی یکی از متداول‌ ترین انواع فلاسک ها ست . این مدل به‌ خصوص به عنوان فلاسک چای به کار می‌رود و می‌ تواند حجمی در حدود یک لیوان را در خودش جای دهد . اگر سرتان خیلی شلوغ است و اغلب اوقات چایتان یخ می‌ کند و تازه یاد آن می‌ افتید ، خرید مدل لیوانی این وسیله برایتان مناسب است .

همچنین این مدل بسیار مناسب محل کار است که شما فقط میخواهید یک لیوان چای داشته باشید و پس از نوشیدن آن می توانید دوباره چای تازه درست کنید .

 شیشه ای

تا چندی قبل و حتی بعضی از مدل های امروزی فلاسک ها پیش از استفاده از دیواره خلا درون محفظه فلاسک را توسط جیوه پوشش می دادن تا یک لایه آینه ای ایجاد شود و حرارت را بیشتر در خود نگه دارد .

این مدل که محفظه شیشه ای نیز دارند از نظر بهداشتی نسبت به نوع استیل آن بهتر بوده و تمیز کردن آن ها نیز آسان تر می باشد . مخزن شیشه ای موجب می شود تا بو ها جذب نشوند و به همین دلیل می توان از آن برای نگه داری دمنوش های ترش نیز استفاده نمود .

اما عیبی که نوع شیشه ای آن ها دارند این است که با تغییر دمای ناگهانی و یا هرگونه ضربه ای ممکن است بشکنند .

استیل

این مدل بر خلاف مدل شیشه ای به تغیرات دمایی واکنش نشان نمی دهند و به جای استفاده از جیوه درون محفظه آن از انواع سوپاپ در درب آن استفاده شده است .

فلاسک های استیل از استیل های ضد زنگ تولید می شوند . عمر آن ها بسیار بالا می باشد و در صورت ضربه نمی شکنند و تنها ممکن است دچار فرو رفتگی های جزئی شوند . اما در صورت برخورد ضربه شدید ممکن است با خارج شدن گاز موجود در خلاء دیواره ، خاصیت عایق بودن خود را از دست بدهد که در این صورت دیگر قابل تعمیر نمی باشند و نوشیدنی شما را گرم نگه نمی دارد .

راهنمای خرید فلاسک

1 - در زمان خرید به سراغ فلاکس هایی بروید که دارای درب مناسب و محکمی باشند تا گرما را هدر ندهند .

2 - قبل از خرید فلاکس را تکان دهی و اطمینن پیا کنید  چیزی در آن تکان نمیخورد.

3 - فلاکس مورد نظر را با دقت بررسی کنید تا خراشیدگی و شکستگی ای بر روی آن ب چشم نخورد .

4 - به حجم و ظرفیت فاکس مورد نظر توجه کنید ، اگر قرار است فلاسک شما فقط مختص به خودتان باشد پس به سراغ مدل های کوچک تک نفره بروید اما اگر برای تعداد بیشتری لازم است چای سرو شود بهتر است در سایز بزگ تر با ظرفیت بیشتری خریداری کنید .

5 - از برند معتبر و مناسبی خریداری کنید تا از سالم بودن و کیفیت فلاکس مورد نظر اطمینان داشته باشید.

6 - فلاکسی را خریداری کنید که مطابق با استاندارد های جهانی ساخته شده باشند و از ضمانت و گارانتی معتبری رخوردار باشد .

7 - فلاسک ها یشیشه ای از نظر بهداشتی بودن بسیار کامل هستند اما از نظر دوام زیاد مقاوم نیستند و در هنگام استفاده از آن ها لازم است دقت فراوانی را به خرج داد .

8 - بهتر است درب فلاکس به حالت سوپاپ دار باشد . در درب های شیشه ای چوب پنبه به کار رفته است و مهر و موم حمی ندارند .

نکات استفاده از فلاسک:

برای داشتن یک فلاسک مناسب و با دوام بهتر است تا نکاتی را در رابطه با حفظ و نگهداری آن در نظر داشته باشد تا بتوانید از بهترین فلاسک چای در سفر ها و یا خانه بهره مند شوید .

  • فلاسک ها را درون ماشین ظرف شویی و یا در کناز گاز ،مایکروویو و شعله قرار ندهید .
  • برای شست و شوی فلاکس ها بهتر است از مواد شویند نا مناسب مانند سفید کننده ها استفاده نکنید .
  • بهتر است قبل و بعد از استفاده از فلاکس ها آن ها را با آب گرم تمیز کنید .
  • بهتر است درون فلاکس ها نوشیدنی های گاز دار نریزید .
  • در هر بار استفاده از محکم بسته شدن درب فلاسک اطمینان پیدا کنید .
  • بعد از پر کردن فلاکس درب و بستن درب آن فلاسک را خم کنید تا از چکه نکردن آن مطمئن شوید.

اگر بعد از هر بار استفاده از فلاسک ها متوجه شدید که دیواره خارجی آن ها گرم است به این معنی است که آن کمتر از زمان تعیین شده چای را گرم نگه میدارد .

چگونگی کار فلاسک ها

کار اصلی فلاسک این است که ایعات را گرم و یا سرد نگه می دارد و به گونه ای طراحی شده است که از انتقال حرارت و گرما به داخل و یا خارج فلاسک جلوگیری می کند . گرما به سه روش از جایی به‌جای دیگر جریان می‌یابد. این سه روش عبارت‌اند از: هدایت، همرفت و تابش. شیشه ماده‌ای عایق است و فلاسک نیز دیواره‌ای از جنس  شیشه دارد درنتیجه در فلاسک گرما به روش هدایت جریان پیدا نمی‌کند. به‌علاوه  به دلیل وجود خلأ در فضای بین دوجداره، گرما نمی‌تواند به روش همرفت نیز جریان داشته باشد. پس در روش  تابش است که وجود پوشش نقره‌ای داخل فلاسک نیز مانع از جریان پیدا کردن گرما به‌صورت تابش می‌شود. وجود این ویژگی‌ها باعث شده است تا فلاسک بتواند نوشیدنی‌ها را برای مدت طولانی، بدون آنکه دمایشان تغییر کند، نگهداری نماید .

روش هایی برای از بین بردن بوی بد فلاسک

بعد از هر بار ستفاده فلاسک ها را بشوید تا ب این معضل دچار نشوید . افرادی که تنبلی می کنند و می گذارند تا چای یا مواد نوشیدنی تا مدت طولانی در آن بماند باعث می شود تا فلاکس موررد نظر بوی بدی پیدا کند .

برای شستن آن ها لازم است تا با یک برس نرم و و اسکاج مناسبی همراه با چند قطره مایع ظرف شویی استفاده کنید و ابتا درب فلاسک را جدا کرده   جداگانه بویید و سپس به سرا بدنه داخلی و خارجی آن بروید . برای جرم گیری فلاسک ها میتوانید از جوش شیرین استفاده کنید که در این صورت لازم است تا مقدار کمی از جوش شیرین را با آب قاطی کنید تا حالت خمیری پیدا کمد و سپس و با استفاده از برسی نرم آن راتمیز کنید .

برای از بین بردن بوی قمقع عا یا فلاسک های فلزی میتوانید از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده کنید و یا میتوانید با استفاده از چند قطره آب لیمو  استفاده کنید .