نمایش یک نتیجه

طعم لذیذ و منحصر به فرد میوه های خشک هر خانمی را به فکر تهیه یک میوه خشک کن می اندازد . همه ی ما میدانیم خشک کردن میوه ها و سبزیجات ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد و نیز ممکن است  در آخر نتیجه مطلوب را نیز به همراه نداشته باشد بدین منظور ابزاری با عنوان میوه خشک کن تولید شد که با حفظ ویتامین ها و کیفیت مطلوب در مدت زمان کوتاه تری میوه های خشک و خوشمزه ای را برای ما آماده می کند. با تهیه میوه های خشک هر فصل می توانیم عطر و طعم بی نظیر آن میوه را در ماه ها و فصل های بعد حس کنیم و از آن لذت ببریم.

به صورت مختصر می توان در ارتباط با کارایی میوه خشک کن ها گفت این دستگاه آب میان بافتی مواد غذایی را خشک میکند و این فرآیند عمدتا با استفاده از المنت های حرارتی و فن امکان می پذیرد . فن گرمای تولید شده توسط المنت هارا درون دستگاه به گردش در می آورن و در نتیجه موجب خشک شدن میوه ها بدون از دست دادن ویتامین های موجود در آن می شود .

نیم نگاهی به مزایای میوه خشک کن

سلامتی : میوه های خشک همچنان دارای ویتامین های زیادی هستند و مصرف آن بسیار مفید میباشد . برخی این میوه ها را به عنوان دمنوش و برخی به عنوان تنقلات میل میکنند . از این رو میتواند جایگزین خوبی برای تنقلات مضر یا مواد غذایی خشک شده و کنسرو شده کارخانه ای که عموما حاوی نمک یا نگهدارنده می باشد باشد. شما در منزل میتواند به راحتی و بدون هیچ افزودنی میوه های خشک تهیه کنید و در برنامه های غذایی خود و کودکانتان قرار دهید .

صرفه جویی : قطعا در یخچال خانه های همه ی ما میوه هایی پیدا خواهد شد که بعید میدانیم در کوتاه مدت تمام شود. همچنین گاها برخی از میوه هارا مصرف ننموده بعد از مدتی خراب شده ی آن ها را راهی سطل زباله می کنیم. دستگاه میوه خشک کن به ما کمک میکند تا این میوه هارا خشک نموده و از دور ریختن آن ها جلوگیری میکند بدین ترتیب از بسیاری از هزینه ها جلوگیری می کن د.

همه ی ما میدانیم میوه خشک به دلیل ارزش غذایی و محبوبیتی که دارد عموما در بازار به صورت بسته بندی یا فله  به فروش میرسد و به دلیل زحمت زیاد و هزینه های جانبی که میتواند در پی داشته باشد قیمت نسبتا بالایی دارد. شما میتوانید به آسانی این میوه و یا سبزیجات خشک را در منزل تهیه کنید .

کاربری آسان : همانطور که گفتم تهیه میوه و یا سبزیجات خشک به صورت طبیعی کار چندان آسانی نیست . اما زمانی که پای دستگاه میوه خشک کن به میان می آید راحتی کار را برای شما به ارمغان می آورد. همچنین این دستگاه چندان پیچیده نیست و شما تنها با چیندن میوه و سبزیجات بر روی طبقات آن در چند ثانیه میوه های خشک خوشمزه ای را تهیه می کنید.

برای خرید میوه خشک کن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

توزیع و گردش گرما

بهتر است حرف و نکته آخر را در همین اول کلام بگویم و آن این است که حتما دستگاهی تهیه کنید که نوع جریان گرمای آن ها افقی باشد . چرا که گرما را به خوبی در دستگاه و بین میوه ها جریان میدهند و عمل خشک کردن با کیفیت بهتر و زمان کمتری انجام میگیرد. به طور کل تنها چالش این فرآیند توزیع یکنواخت گرما است  چرا که اگر گرما به خوبی و به صورت یکسان در دستگاه توزیع شود نتیجه نهایی شما نتیجه مطلوبیست.

کاربری آسان

پیشتر هم اشاره کردیم که کار با دستگاه‌های میوه خشک‌ کن‌ مواد غذایی کار پیچیده‌ای نیست . کار با مدل ‌ها و برند های مختلف همه تقریبا یک ‌شکل است . اما بعضی از مدل‌ ها به آپشن ‌هایی مجهزند که کار را آسان‌تر می‌کنن د.

مثلا اگر خشک‌کن‌تان قادر به توزیع یک‌ نواخت گرما باشد ، دیگر نیازی نیست که سینی ‌ها را چند بار در طول فرایند خشک‌ کردن جابه‌جا کنید . یا مثلا خشک ‌کن ‌های تایمر دار را نیازی نیست مدام چک کنید ، بلکه می ‌توانید دستگاه را پس از انجام تنظیمات به‌حال خودش بگذارید تا کارش را تمام کند . نکته دیگری که کار با خشک ‌کن‌ها را راحت ‌تر می ‌کن د، قابلیت شست ‌و شوی قطعات در ماشین ظرف‌ شویی است . هرچه قطعات شستنی خشک ‌کن بیشتر باشن د، طبیعتا وقت زیادتری را باید پس از پایان کار برای تمیزکردن دستگاه صرف کنی د. پس به تعداد قطعات کثیف ‌شدنی هم بی‌توجه نباشید .

نیازی به گفتن نیست که پیش از خرید وسیله نسبتا جاگیری مثل میوه خشک‌ کن اول باید ببینید که چقدر برایش جا دارید . مدل ‌های جمع‌ و جور تر خصوصا انواع جریان عمودی جای کمتری اشغال می کنند ، اما گنجایش ‌شان هم کمتر است و در هر بار استفاده نمی ‌توانید خوراکی‌ های چندان زیادی خشک کنید . در مجموع اگر این وسیله را برای استفاده هر از گاهی می‌ خواهید ، خرید مدل ‌های حجیم و جاگیر خیلی منطقی نیست .

توان مصرفی

حتما می‌دانید که هرچه توان مصرفی وسیله ‌ای کمتر باشد ، انرژی کمتری هم مصرف می ‌کند . اما مثلا بیشتر طول می‌کشد که به دمای لازم برای شروع‌ به ‌کار برسد . میوه خشک‌ کن‌ هایی که توان مصرفی بالاتری دارند ، سریع‌ تر گرم می‌ شوند ، اما گران ‌ترند و برق بیشتری هم مصرف می ‌کنند .

توان مصرفی خشک‌کن ‌های خانگی معمولا بین حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ وات است . این توان مصرفی مربوط به کارکرد المنت حرارتی و موتور فن است و هرچه توزیع یکسان ‌تری بین المنت و فن داشته باشد ، دستگاه کار کرد بهتری خواهد داشت . دقت کنید که اندازه و تعداد فن در مدل ‌های مختلف متفاوت است .

تایمر

میوه خشک کن های فاقد تایمر تنها دارای کلید خاموش روشن هستند بنابر این لازم است حتما حواستان به آن باشد . نمیتوان گفت دستگاه های بدون تایمر دارای نقص هستند یا ارزش خرید ندارند . در واقع کار شما را آسان نموده و در زمان معین با صدای زنگ شما را مطلع می کنند .

نکات استفاده از میوه خشک کن ها

 1. قبل از اولین استفاده از دستگاه میوه خشک کن آن را بصورت خالی به مدت 30 دقیقه روشن کنید و سپس طبق دستور آن را بشوئید و خشک نمائید .
 2. در هنگام استفاده ، کنار دیوار ، پرده و روی سطح فلزی قرار ندهید .
 3. همیشه قبل از جدا کردن دو شاخه از برق ، دستگاه میوه خشک کن را توسط کلید آن خاموش کنید .
 4. قسمت برقی دستگاه را در آب فرو نبرید .
 5. از استفاده سیم ظرفشویی و یا مواد ساینده برای تمیز کردن پرهیز کنید و هم چنین از شستشو توسط ماشین ظرفشویی نیز خودداری نمایید .
 6. میوه های برش زده را در سینی ها قرار دهید و سعی کنید از پوشاندن تمام شبکه های میوه خشک کن پرهیز نمایید .
 7. برای کارایی بهتر فقط از تعداد سینی های مورد نیاز استفاده کنید .
 8. اگر مشاهده کردید که در یک طرف سینی ، میوه های خشک نشده وجود دارد سینی را بچرخانید و سینی های پائین را با بالا جابجا کنید .
 9. از استفاده از سیم های رابط پرهیز کنید .
 10. از این دستگاه فقط برای خشک کردن سبزی و میوه استفاده کنید .
 11. از فرو بردن قسمت بالای میوه خشک کن که حاوی موتور و المنت است در آب پرهیز کنید و برای تمیز کردن آن از دستمال مرطوب و کمی مایع ظرفشوئی استفاده کنید .

دستگاه میوه خشک کن خانگی

دستگاه میوه خشک کن خانگی توسط برند های متنوعی تولید  می شوند  که در سایز و اندازه های مناسب قرار دارند، در این حالت مناسب برای قرار گیری در آشپزخانه ها هستند .به غیر از آن ، در داخل این دستگاه ها المنت ها و فن هایی تعبیه شده اند که در صورت اتصال به برق این المنت ها شروع به داغ شدن می کنند و فن ها روشن می شوند و باعث پخش شدن هوای داغ در داخل دستگاه می شوند که باعث می شود آب میان بافتی میوه ها خشک شود . درون این دستگاه ها سینی های توری شکلی وجود دارد که میوه ها را بر روی آن ها می چینند و وجود سوراخ ها باعث می شود تا هوای گرم به راحتی به میوه ها منتقل شود .

نکات مهم در استفاده از دستگاه میوه خشک کن خانگی

در استفاده از دستگاه های میوه خشک کن لازم است تا نکاتی را مد نظر خود قرار دهیم  :

1- برای شست و شوی این دستگاه به هیچ وجه به آن ها آب نزنید به دلیل آن که در این حالت احتمال آن که آب وارد دستگاه شود وجود دارد .

2- بعد از اتمام کار ابتدا دستگاه را خاموش کنید و سپس آن را از پریز برق بیرون بکشید .

3- اگر برای اولین بار قرار است از دستگاه استفاده کنید حتما بروشور یا دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید . توصیه می شود برای اولین بار دستگاه را حدود نیم ساعت به صورت خالی روشن کنید .

4- برای شست و شوی دستگاه پیشنهاد می شود از یه پارچه نمدار و نرم استفاده کنید و دیواره های خارجی دستگاه را با آن تمیز کنید . سینی های داخلی دستگاه هم که قابل جدا شدن هستند و شما می توانید آن ها را جدا گانه بشویید ، توجه داشته باشید که در هنگام شست و شوی آن ها از سیم ظرف شویی ها و پارچه های زبر استفاده نکیند . توصیه می شود سینی های آن را درون ماشین ظرف شویی قرار ندهید .

5- ممکن است در بعضی از دستگاه ها گرما به طور یکنواخت توزیع نشود ، در این حالت شما می توانید سینی ها را در داخل دستگاه جابه جا کنید یا آن ها را بچرخانید تا طرف دیگر آن ها در معرض گرما قرار بگیرد .

6- میوه خشک کن را در جایی قرار دهید که سیم آن به راحتی به پریز برق دسترسی داشته باشد و تا حد ممکن از استفاده از سیم های رابط پرهیز کنید .

7- در زمان استفاده از این دستگاه به دلیل آن که این دستگاه برقی است توصیه می شود که در حین روشن بودن آن ها را در کنار پرده و مجاور دیوار قرار ندهید .

راهنمای خرید دستگاه میوه خشک کن خانگی

توان مصرفی دستگاه

در زمان خرید دستگاه های برقی مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشت توان مصرفی دستگاه مورد نظر است . بر اساس تحقیقات ها توان مصرفی دستگاه های خشک کن خانگی حدودا 300 تا 1000 وات است . مطمئنا هرچه توان مصرفی دستگاه برقی بالاتر باشد این دستگاه زودتر داغ می شود و به انرژی بیشتری هم نیاز دارد . اما بلعکس هرچه توان مصرفی دستگاه پایین تر باشد به انرژی کمتری نیاز است و از آن طرف دستگاه دیر تر داغ می شود . از طرفی توان مصرفی به ظرفیت دستگاه هم بستگی دارد ، در واقع دستگاهی که ظرفیت بیشتری دارد توان بالاتری نیاز دارد . مطمئنا دستگاه های با توان بالاتری قیمت بالاتری خواهند داشت .

ظرفیت دستگاه

دستگاه های میوه خشک کن توسط برند های گوناگونی ساخته می شوند و علاوه بر شکل ظاهری قابلیت های فرعی هر کدام می تواند کمی متفاوت باشد . هر چه تعداد طبقات دستگاه بیشتر باشد به این معنی است که ظرفیت و گنجایش دستگاه بالاتر است .در دستگاه با ظرفیت بیشتری تعداد میوه های بیشتری را میتوان خشک کرد . خوبی طبقه ای بودن این دستگاه آن است که در هر طبقه یک سینی جای می گیرد که قابلیت جدا شدن از دستگاه را دارند .

توزیع گرما و حرارت

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در هنگام خرید به آن توجه داشت توضیح یکواخت و مساوی گرما و حرارت است . لازم است تا دستگاهی را خریداری کنید که جریان گرما و حرارت آن به صورت افقی باشد تا گرما به طور کامل به همه ی میوه ها برسد . و عمل خشک کردن با کفیت بیشتری انجام شود . اگر گرما به خوبی به همه ی نقاط منتقل نشود در این حالت بعضی از میوه ها به صورت آب دار باقی می مانند و کامل خشک نمی شوند .

تنظیم دما و تایمر دستگاه

تنظیم دما و به خصوص تنظم تایمر از اهمیت بالایی برخوردار است با وجود این تنظیمات شما می توانید درجه گرمایی را که برای خشک کردن میوه ها در نظر دارید مشخص کنید و با تنظیمات تایمر شما می توانید مدت زمانی که لازم می دانید تا  دستگاه روشن بماند را تعیین می کنید تا در سر ساعت مناسبش دستگاه خاموش شود . وجود این تنظیمات در دستگاه ضروری نیست اما به شما کمک زیادی می کند . البته اینم در نظر داشته باشید که بعضی از میوه ها برای خشک شدن نیاز به گرمای بیشتری دارند و بعضی دیگر به گرمای کمتری نیاز دارند .

جنس دستگاه

اصولا جنس این دستگاه ها از جنس پلاستیک مقاوم و شفاف است ، شاید فکر کنید پلاستیک جنس بی کیفیتی است اما اگر از پلاستیک مرغوب ساخته شود نه تنها معایبی ندارد بلکه مزیت هایی را هم به همراه دارد ، یکی از مزیت هایی که باعث می شود وزن کم آن هاست که به راحتی قابل جابه جایی هستند .

قیمت و برند

همان طور که گفته شد برند های بسیاری هستند که دستگاه های میوه خشک کن را تهیه می کنند اما با وجود این که این دستگاه برقی است و حساسیت بیشتری دارد لازم است تا از برند های معتبرتری خریداری شود که از خدمات پس از فروش مناسبی برخوردار هستند از بهترین برند های تولید کننده این دستگاه می توان به فلر ، سایا و .... اشاره کرد . و قیمت این دستگاه ها بسته به برند مورد نظر و قابلیت های دستگاه متفاوت است . سعی کنید ابتدا بودجه مورد نظر خود را مشخص کنید و سپس به سراغ خرید بهترین دستگاه میوه خشک کن بر اساس میزان بودجه خود بپردازید .