قابلمه روحی بخرم یا نه ؟بهترین مارکی کدومه؟[ویژه 1401💜]

آذر 4, 1400
بلاگ
قابلمه روحی

ظروف پخت و پز از گذشته برای همه خانم ها مهم بوده و هست . بعد از مواد غذایی که استفاده میکنیم مهم ترین چیز برای پخت یک وعده غذایی سالم و خوشمزه ، داشتن ظروف پخت و پز مناسب است . اما کدام قابلمه برای پخت غذا مناسب تر است ؟ چند سال اخیر استفاده از قابلمه استیل ، قابلمه چدن ، قابلمه گرانیتی ، قابلمه سرامیکی و … رواج بسیاری پیدا کرده است و قابلمه هایی که در قدیم برای پخت و پز از آن استفاده میشد مانند انواع قابلمه مسی و قابلمه روحی دیگر خیلی طرفدار نداشت اما باز هم برخی از افراد برای یک سری از کار هایی که نیاز است از قابلمه های روحی استفاده شود به دنبال خرید این جنس از قابلمه هستند .

سرویس قابلمه mgs

قابلمه عروس

سرویس قابلمه 9 پارچه evita

سرویس قابلمه 10 پارچه روگن مدل RU-7010

در این مطلب میخواهیم در رابطه با قابلمه رویی و ویژگی هایی که دارد و مهم تر از همه روش تشخیص ظروف روحی اصل صحبت کنیم پس با ما همراه باشید .

خرید قابلمه روحی اصل

معمولا در مغازه های فروش لوازم خانه و آشپزخانه قابلمه تفلون ، قابلمه سرامیکی ، قابلمه چدنی و … را مشاهده میکنید اما اگر بخواهید قابلمه روحی بخرید باید به کجا مراجعه کنید ؟ به طور کلی برای خرید قابلمه رویی باید به مغازه هایی بروید که قابلمه مسی و رویی دست ساز میسازند . البته در چند سال اخیر چند برند هستند که در زمینه تولید قابلمه رویی فعالیت میکنند که در برخی مغازه ها میتوانید آن را بخرید .

در هنگام خرید قابلمه روحی اصل باید این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از سودجویان به جای استفاده از فلز روی از آلومینیوم که در ظاهر شباهت بسیاری به روی دارد برای ساخت قابلمه روحی استفاده میکنند . آلومینیوم در هنگام پخت غذا آزاد شده و هنگام صرف غذا وارد بدن شما میشود که برای سلامتی شما مضر است .

قابلمه روحی

بهترین مارک قابلمه روحی چیه بخرم ؟

به طور کلی قابلمه های رویی معمولا به صورت دست ساز بودند و در کارگاه ها توسط افراد و به کمک ابزار های دستی ساخته میشد . اما چند مدتی است که برخی برند های مطرح تولید کننده سرویس قابلمه و پخت و پز به تولید قابلمه رویی هم روی آورده اند . از بهترین مارک قابلمه روحی میتوان به : قابلمه رویی کاسیو ، قابلمه رویی پرانی ، سرویس قابلمه رویی دسینی و … اشاره کرد .

ظروف روحی اصل

پس از صحبت در مورد خرید قابلمه روحی اصل بیاید می در مورد تاریخچه آن ها صحبت کنیم . چند دهه گذشته مثلا حدود 50 سال پیش بیشترین ظروفی که برای پخت و پز روزانه خانواده ها مورد استفاده قرار میگرفت قابلمه رویی و قابلمه های مسی بودند . این دو جنس قابلمه هم برای سلامتی انسان فوایدی داشت و هم اینکه همیشگی بود و خراب نمیشد . اما برخی از سودجویان در این میان شروع به تولید محصول تقلبی کردند و به جای روی و مس اصل محصولات تقلبی تولید کردند و یا فلزات دیگر ارزان را با آن ترکیب میکردند .

سرویس قابلمه دستی لوکس ۹ پارچه

سرویس قابلمه 9 پارچه ی AEC

سرویس قابلمه راکلند 14 پارچه

سرویس قابلمه pmt

روش تشخیص ظروف مسی تقلبی را که پیش از این برایتان در مقاله ای دیگر آماده کرده بودیم را میتوانید مطالعه کنید . در رابطه با تشخیص ظروف روحی اصل هم باید بدانید معمولا به جای فلز روی از آلومینیوم که شبیه به روی است برای ساخت استفاده میکنند که برای سلامتی انسان ضرر های بسیاری دارد . برای تشخیص ظروف روحی اصل حتما ادامه این مطلب را مطالعه کنید .

قابلمه روحی

قیمت قابلمه رویی

قیمت قابلمه رویی با توجه به وزن قابلمه ، ساده یا چکشی بودن آن و موارد دیگری تعیین می شود . برخی از قابلمه ها از ورق روی نازک تر ساخته میشوند و برخی دیگر از ورق روی کلف تر و این موضوع در وزن قابلمه روحی شما تاثیر گذار است . معمولا پیش از خرید قابلمه شما را وزن میکنند و با توجه به وزن آن قیمت قابلمه رویی را مشخص میکنند .

سرویس قابلمه یونیک 16 پارچه

قابلمه بریونی ترکیه

قابلمه روحی رنگی

قابلمه های رویی یکی از ساده ترین انواع قابلمه های موجود در بازار است و تا همین چند سال قبل هیچ تنوعی در مدل ها و طراحی آن ایجاد نشده بود . اما اخیرا هم طراحی ظاهری برخی از مدل های آن تغیر کرده است و هم برخی از مدل های آن را به حالت رنگی میسازند . از زمان تولید قابلمه روحی رنگی خیلی از افراد به خاطر خاصیت زیاد قابلمه رویی برای سلامتی به خرید آن روی آورده اند .

قابلمه روحی

تشخیص ظروف رویی از آلومینیوم

چند سالی است که به علت شباهت ظروف آلومینیومی به ظروف رویی این قابلمه ها را به جای فلز روی از آلومینیوم میسازند که قیمت تمام شده کمتری داشته باشند اما باید بدانید که ظروف آلومینیومی به سلامت شما آسیب میزند و این در حالی است که روی یک عنصر لازم برای بدن است و پخت غذا درون آن موجب آزاد شدن مقداری روی داخل غذا و ورود آن به بدن میشود که خوب این یک نکته عالی است . اما تشخیص ظروف رویی از آلومینیوم به چه صورت است ؟

  • اولین روشی که در رابطه با تشخیص ظروف روی اصل وجود دارد ضربه زدن به آن است . ضربه به ظروف رویی هیچ ارتعاش و لرزشی ایجاد نمیکند و این در حالی است که در رابطه با ظروف آلومینیومی بر عکس است .
  • به طور کلی روی از آلومینیوم خیلی سنگین تر است یک قابلمه رویی و یک قابلمه آلومینیومی یک سایز وزن کاملا متفاوتی دارند .
  • یک روش دیگر برای تشخیص ظروف رویی از ظروف آلومینیومی وجود دارد که شاید برای همه قابل انجام نباشد . باید یک قطره سولفات مس را بر روی ظرف بریزید اگر آن یک تکه سیاه شد یعنی قابلمه شما رویی است و اگر تغییر رنگ نداد یعنی آلومینیومی است .

ظروف رویی بخرم یا نخرم ؟

خوب است بدانید که در اصل نام درست قابلمه های روحی قابلمه رویی است و به این علت است که از فلز روی ساخته میشود . در گذشته ظروف رویی از خود فلز روی ساخته میشد اما اکنون بیشتر قابلمه های رویی فقط به اسم رویی ساخته میشوند و در اصل از آلومینیوم ساخته شده اند که برای سلامتی مضر است . اگر توانستید ظروف رویی اصل پیدا کنید چرا که نه حتما خریداری کنید در غیر این صورت از خرید این ظروف خودداری کنید .

قابلمه روحی

سفید کردن قابلمه روحی

تا چند سال گذشته ظروف رویی نقش بزرگی را در آشپزخانه ایفا میکردند اما به خاطر سیاه شدن این قابلمه ها و وقت گیر بودن سفید شدن آن و همچنین ورود قابلمه های جدید به بازار کم کم استفاده از قابلمه های این جنسی با کاهش رو به رو شد . اما اگر هنوز هم طرفدار استفاده از قابلمه های روحی هستید و یا از قدیم از این قابلمه ها دارید باید فکری به حال سفید کردن قابلمه های روحی خود بکنید . از روش های سفید کردن قابلمه های رویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • نصف لیوان آب را به همراه 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین درون قابلمه ریخته و پس از آن که مقداری جوشید شعله را خاموش کرده و به کمک یک برس شروع به شست آن کنید .
  • یکی دیگر از روش های سفید کردن قابلمه رویی استفاده از جوش شیرین و سرکه است به این صورت که مقداری جوش شیرین بر روی ظرف بپاشید و بر روی آن سرکه بریزید . بگذارید کمی بماند سپس به کمک اسکاچ زبر یا سیم ظرفشویی قابلمه را بشویید .
  • از روش های دیگری که میتوانید برای سفید کردن قابلمه رویی از آن کمک بگیرید ، استفاده از جوش شیرین و آب اکسیژنه است که دقیقا مانند روش سرکه و جوش شیرین باید عمل کنید .
  • میتوانید مقداری گاز پاک کن را نیز بر محل سیاهی قابلمه بریزید و پس از نیم ساعت بشویید . استفاده از گاز پاک کن هم به از بین بردن سیاهی قابلمه رویی شما کمک شایانی میکند .

سرویس قابلمه روحی بخرم یا دیگ رویی تک ؟

چند سالی است که دیگر کمتر از قابلمه های روحی برای آشپزی استفاده میشود و فقط برای موارد خاص است که این قابلمه ها کاربرد دارند . مثلا زمانی که میخواهند بر روی آتش آشپزی کنند از قابلمه های رویی برای پخت و پز استفاده میکنند و یا مثلا برای پخت مواد غذایی مانند رب از دیگ روحی بزرگ استفاده میکنند . خیلی از افراد سر در گمند که سرویس قابلمه رویی بخرند یا قابلمه تکی همانطور که گفتیم چون برای پخت و پز روزمره دیگر کمتر از قابلمه های رویی استفاده میشود به همین جهت خرید یک سرویس از آن غیر ضروری است و فقط باید سایز های مورد نیاز را خریداری کرد .

قیمت قابلمه روحی سایز 100 چقدر است ؟

قیمت قابلمه های روحی بر خلاف قابلمه های چدن و تفلون بر اساس سایز آن نیست و بیشتر بر اساس وزن آن قیمت تایین میکنند .

قابلمه رویی زود سیاه میشود ؟

قابلمه رویی چون روکش ندارد اگر به مدل طولانی بر روی شعله نامناسب و یا آتش قرار بگیرد سیاه میشود .

قابلمه روحی چه سایزی بخرم ؟

سایزبندی قابلمه بستگی به این دارد که برای چند نفر میخواهید آشپزی کنید و حتی این که غذای شما چیست . مثلا سایز قابلمه ای که برای پخت خورشت برای 30 نفر مناسب است اصلا مناسب پخت برنج برای 30 نفر نیست . به این منظور پیشنهاد میکنم راهنمای سایزبندی قابلمه را مطالعه کنید .

4.1/5 - (40 امتیاز)
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.