بلاگ

راهنمای خرید آینه و شمعدان سفره عقد [فلسفه وجود آن]

سالیان سال است که در زمان عقد عروس و داماد بر سر سفره عقد آینه و شمعدان می گذارند و یکی از رسم و رسوم های قدیمی مراسم عروسی قرار دادن آن است . اما تا به حال از خودتان پرسیده اید هدف از این کار چیست ؟ چرا به جای آیینه و شمعدان از لوازم دیگری استفاده نمیکردند ؟ در کل آیینه و شمعدان در سفره عقد چه مفهومی دارند و نماد چه هستند ؟ در اینجا قصد داریم ابتدا معرفی کاملی از فلسفه آینه شمعدان داشته باشیم و سپس به تمامی سوالاتی که ممکن است در ذهن شما باشد پاسخ دهیم . و در انتها به معرفی انواع آیینه و شمعدان عروس خواهیم پرداخت . نکته مهم اینجاست که در این مقاله راهنمای خرید آینه و شمعدان را نیز برایتان آماده کرده ایم .

آینه و شمعدان پای ثابت همه سفره های عقد ایرانی است . عروس و داماد قبل از هر چیز دیگر اقدام به خرید آینه و شمعدان مخصوص سفره عقد میکردند . قدیمی ها اعتقاد داشتند که آینه مظهر روشنایی و دو شمعدانی که در دو طرف آینه میگزاشتند به معنای دو سرباز بودند که از زندگی عروس و داماد محافظت و برای خوشبختی آن دو میجنگند . ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که آینه و شمعدان باید در بالای سفره و رو به روی عروس و داماد قرار بگیرد تا هنگام جاری شدن خطبه عقد عروس و داماد یکدیگر را در آینه ببینند و دلشان به یکدیگر گره بخورد . و همچنین جفت شمعدانی که با شمع روشن در اطراف آینه قرار میگیرد نشانگر روشنایی و گرمی پیوند عقد بین عروس و داماد است . در ادامه همراه ما باشید تا با راهنمای خرید آینه و شمعدان عروس آشنا شوید .

راهنمای خرید آینه شمعدان

راهنمای خرید آینه شمعدان

یکی از رسوم و سنت های قدیمی مراسم عقد و ازدواج ، قرار دادن آینه و شمعدان بر سر سفره عقد و مقابل عروس و داماد است . از اولین خرید هایی که عروس و داماد برای مراسم عقد و ازدواج خود انجام می دهند همین آینه و شمعدان است که امروزه از تنوع بسیار زیادی هم برخوردار است . به همین خاطر انتخاب برای عروس و داماد کمی سخت می شود . کدام مدل را انتخاب کنند ، از چه جنسی خریداری کنند ، آینه و شمعدان بزرگ بخرند و یا کوچک ، شمعدان چند شعله بخرند و … این سوالات و سوالاتی نظیر آن ها همیشه از چالش های بر سر راه زوج جوان هنگام خرید آیینه و شمعدان است . بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا نوشته امروز را به راهنمای خرید آینه و شمعدان سفره عقد اختصاص دهیم . همراه ما باشید .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

1.به فکر کاربرد آن باشید!

اولین نکته ای که در راهنمای خرید آینه و شمعدان باید به شما گوشزد کنیم این است که قبل از خرید و به طور کلی قبل از انتخاب مدل حتما به فکر کاربرد آیینه و شمعدان باشید . فقط به این فکر نکنید که بر سر سفره عقد قرار میگیرد . پس از عقد باید آن را به منزل خود ببرید به این فکر کنید که میخواهید آن را بر روی دیوار نصب کنید ، بر روی میز کنسول قرار دهید ، درون بوفه قرار دهید یا به عنوان آینه دراور استفاده کنید و یا هر نوع استفاده دیگری که برایتان داشته باشد . ابتدا این مورد را بررسی کنید و سپس اقدام به انتخاب و خرید یک مدل آینه و شمعدان کنید .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

2.به شمعدان ها دقت کنید!

شاید خیلی از افراد ندانند اما شمعدان ها خیلی در جلوه آینه و شمعدان شما تاثیر گذار است . برخی از شمعدان ها چند شعله و بعضی مانند لاله ها محل قرار گیری یک شمع را دارند برخی از انواع شمعدان ها نیز به جای شمع لامپ بر روی آن ها قرار میگیرد و به برق وصل می شوند . مدلی که انتخاب میکنید باید مطابق و هماهنگ با آینه شما باشد . در بین ایرانیان لاله های کریستالی طرفداران بیشتری دارد .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

3.اندازه را از یاد نبرید!

اگر یک نکته مهم را از راهنمای خرید جهیزیه بخواهید مد نظر قرار دهید بدون شک این نکته است . شما قبل از هر چیز باید بدانید چقدر فضا دارید تا بر اساس آن تصمیم بگیرید که آینه شمعدانتان چه سایزی باشد . آیینه و شمعدان هایی که به دیوار وصل میشوند نسبت به آینه و شمعدان هایی که بر روی کنسول قرار میگیرند فضای کمتری را اشغال میکنند و به همین دلیل برای خانه هایی که کوچک ترند مناسبند . همچنین این که برخی از افراد تمایل دارند که آینه و شمعدان خود را درون بوفه قرار دهند به همین دلیل حتما باید متناسب با اندازه بوفه خود آینه و شمعدان را انتخاب کنید .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

علت وجود آینه و شمعدان در سفره عقد

در فرهنگ های متفاوت برگزاری مراسم عقد و چیدمان سفره عقد بر اساس رسم و رسومات خانواده ها تغیر می کند اما تنها چیزی که در بین تمام اقوام ایرانی بر سر سفره عقد مشترک است آیینه و شمعدان است . به جز فرهنگ ایرانی در بسیاری از فرهنگ ها مانند زرتشت نیز از آینه و شمعدان هنگام برگزاری مراسم ازدواج استفاده میکنند . در ادامه به بررسی مفهوم آیینه و شمعدان سفره عقد در فرهنگ های متفاوت و همچنین علت وجود آینه و شمعدان در سفره عقد خواهیم پرداخت . پس از آن نیز راهنمای خرید آینه و شمعدان را خدمتتان ارائه خواهیم داد .

نماد آینه و شمعدان در فرهنگ ایرانی

نماد آینه و شمعدان در فرهنگ ایرانی

نماد آینه و شمعدان در فرهنگ ایرانی بسیار زیبا و پر مفهوم است . در گذشته های دور قبل از مراسم عقد داماد به هیچ عنوان صورت عروس را نمی دید و در روز عقد هم صورت عروس توسط پارچه ای سفید پوشیده می شد . پس از جاری شدن خطبه عقد زمان کنار زدن آن پارچه سفید رنگ فرا می رسید، بنابراین داماد برای اولین بار ، بازتاب چهره همسرش را درون آینه می دید . ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که مظهر روشنایی و خوش بختی است و شمعدان ها به عنوان نگهبان های محافظ در دو طرف آینه قرار میگیرند تا از زندگی شیرین عروس و داماد محافظت کنند .

حضور آیینه و شمعدان در سفره عقد زمانی معنا پیدا می کند که خطبه عقد در حال جاری شدن باشد و در آن هنگام نگاه زن و مرد درون آیینه به یکدیگر گره بخورد و در آن هنگام مهر زن و مرد به دل یکدیگر بنشیند . در نظر قدیمی تر ها این کار خوش یمن است و باعث می شود دل های زن و شوهر در طول زندگی مثل آینه ، پاک و زلال باشد . امروزه دیگر داماد برای اولین بار چهره عروس را بعد از عقد و درون آینه مشاهده نمی کند اما باز هم خرید آیینه و شمعدان به خاطر آداب و رسوم گذشتگان و خوش یمنی آن ، در سفره های عقد حضور دارد . به همین جهت است که ما راهنمای خرید آینه و شمعدان را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم .

نماد آینه و شمعدان در فرهنگ زرتشت

نماد آینه و شمعدان در فرهنگ زرتشت

نماد آینه و شمعدان در فرهنگ زرتشت به این گونه است که آینه که مفهوم روشنایی دارد و آتش در فرهنگ زرتشتیان دو عنصر بسیار مهم طلقی می شود . به جز فرهنگ ایرانی ، زرتشتیان نیز به گزاشتن آینه و شمعدان در مکانی که پیوند ازدواج عروس و داماد بسته می شود اعتقاد دارند . آن ها آیینه را نماد روشنی بخش زندگی زوج جوان و شمعدان ها که مزین به شمع های روشن هستند را نماد نگهبان هایی می دانند که در تمام مراحل زندگی نگهبان و محافظ زندگی این دو جوان هستند .

بیشتر بخوانید
ترازو آشپزخانه یونیک چه مدل هایی دارد؟[بررسی مدلهای پرفروش]

همچنین این که شمع هایی که بر روی این شمعدان ها روشن می شوند را مظهر گرما و مهر می دانستند به گونه ای که اعتقاد داشتند شمع های روشن به زندگی این دو جوان گرما می بخشد و پیوند عاشقانه شان را گرم تر از پیش می کند .

نماد آینه و شمعدان در فرهنگ افغانستان و پاکستان

نماد آینه و شمعدان در فرهنگ افغانستان و پاکستان

در فرهنگ افغانستان و پاکستان به آینه ای که بر سر سفره عقد گذاشته می شود بی بی مریم گفته می شود . و در انتهای مراسم عقد آینه و شمعدان را به عنوان شگون بر دیوار می آویختند . آویزان کردن آینه ای که بر سر سفره عقد وجود دارد ، بر دیوار از نظر مردم قدیمی افغانستان و پاکستان خوش یمنی به همراه خود به زندگی زوج جوان می آورد .

در مراسم ازدواج این دو فرهنگ عروس و داماد می بایست از دو در متفاوت وارد شوند و به جای آن که مستقیما به یکدیگر نگاه کنند به طور اریب به یکدیگر نگاه می کنند به طوری که نیمه راست و چشم راست هر یک روبروی چشم راست دیگری قرار گیرد . زیرا اعتقاد دارند که نگاه مستقیم عروس و داماد به یکدیگر موجب ایجاد طلسم و جادو می شود و زندگی دو جوان به سمت سیاهی و نابودی خواهد رفت .

اعتقاد های بسیاری در رابطه با فلسفه وجود آیینه و شمعدان بر سر سفره عقد یا هنگام جاری شدن پیوند ازدواج وجود دارد که در فرهنگ و سنن مختلف گوناگون است . حال سوالی که پیش می آید این است که اگر آیینه و شمعدان نباشد در جاری شدن عقد و پیوند ازدواج خللی ایجاد می شود ؟ اکنون که راهنمای خرید آینه و شمعدان را خوانده اید ، در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

چرا باید آینه و شمعدان بخریم ؟

به هیچ عنوان بایدی وجود ندارد . اگر نظر من را بخواهید تمام رسم و رسوماتی که برای ازدواج وجود دارند بیخودی اند . حال اگر بخواهیم کمی تخفیف هم قائل شویم باید بگویم بیش از 90 درصد رسوماتی که قبل و بعد از عقد و عروسی خود را درگیر آن می کنیم و شیرین ترین روز های زندگی خود را برای پایبندی به این رسومات تلخ می کنیم فقط دست و پا گیرند و اگر اجرا نشوند نه تنها مشکلی پیش نمی آید بلکه مراسم ازدواج به راحتی هر چه تمام تر انجام می شود .

خرید آینه و شمعدان نیز یکی از آن رسوماتی است که از دیر باز در فرهنگ ما وجود داشته است اما اگر عروس و دامادی بر سر سفره عقد آینه و شمعدان نگذارند قرآن خدا به غلط می افتد ؟ کدام عروس و دامادی را دیده اید که به خاطر نداشتن آینه و شمعدان زندگیشان بهم خورده باشد ؟ این یک رسم قدیمی است که سر سفره عقد آینه و شمعدان میگذارند و بعد همین آینه به خانه عروس منتقل می شود. درواقع این رسم به زمانی باز می گردد که دختر و پسر قبل از عروسی و تا پای سفره عقد اصلا همدیگر را نمیدیدند . عقیده بزرگترها این بود که داماد باید برای اولین بار ، ورود عروس را از درون آینه ببیند تا نخستین تصویری که داماد در آینه میبیند چهره همسر آینده اش باشد .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

هر چند که رسم و فلسفه وجود آیینه شمعدان بر سر سفره عقد بسیار زیبا است اما اگر بودجه کافی برای خرید آن ندارید ، جای کافی برای نگهداری آیینه و شمعدان در خانه خود ندارید و اصلا از آینه و شمعدان خوشتان نمی آید با خیال راحت از کنار این خرید که کم هزینه هم نیست ، بگذرید .

از ما به شما نصیحت اگر آیینه و شمعدان نخرید بدبخت نمی شوید !!

خرافات مربوط به آینه و شمعدان سفره عقد

در مورد آینه و شمعدانی که بر سر سفره عقد قرار می گیرد خرافاتی وجود دارد که برخی از آن ها جالب و برخی دیگر موجب هراس انداختن به دل زوج جوان و اطرافیان آن ها خواهد شد . در ادامه به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

خاموش کردن شعله های عصبانیت

یکی از خرافات و سنت های در رابطه با آینه و شمعدان عروس که بر سر سفره عقد و پس از جاری شدن خطبه عقد در گذشته انجام می شد و تا به امروز نیز پا برجاست این است که شمع مقابل عروس توسط داماد و شمع مقابل داماد نیز توسط عروس به وسیله یک گل یا نماد های دیگر خاموش می شود و این به آن معناست که همانطور که شعله های شمع توسط عروس و داماد خاموش شد در زندگی مشترک هم عروس و داماد به عنوان آرامش دهنده و خاموش کننده شعله های عصبانیت و خشم یکدیگر هستند .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

گره خورن دل عروس و داماد به یکدیگر

در ایام گذشته رسم بر این بود که عروس و داماد تا روز عقد یکدیگر را نمی دیدند و در روز عقد هم پیش از جاری شدن خطبه عقد که عروس در کنار داماد می نشست بر روی صورت خود پارچه ای سفد رنگ قرار میداد و پس از عقد این پارچه را از روی صورت خود بر میداشت و اولین تصویری که داماد درون آینه میدید صورت همسر خود بود . گذشتگان معتقد بودند که در آن لحظه که عروس و داماد نگاهشان در آینه به یکدیگر گره میخورد و مهر یکدیگر نیز بر دلهایشان می نشیند .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

هر چه آینه بزرگتر بخت عروس بلندتر

امروزه به دلیل هزینه های بالای مراسم ازدواج و همچنین  کوچک بودن خانه زوج جوان برخی از عروس و داماد ها از خریدن آینه و شمعدان صرف نظر می کنند . با این کار ممکن است مورد سرزنش بزرگتر های فامیل قرار بگیرند . به آن ها حق بدهید !! قدیمی ها بر این باور بودند که هر چه آینه وش معدان عروس بزرگتر باشد ، بخت عروس نیز بلند تر و خوشبخت تر می شود . البته که همه ما میدانیم که این خرافات هیچ پایه و اساس علمی نخواهند داشت اما هنوز هم بر خی بر این عقاید پایبندند .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

نگهبان های زندگی عروس و داماد

برخی از قدیمی ها بر این باورند که شمعدان هایی که بر سر سفره عقد و در دو سمت آینه قرار می گیرند قرار می گیرند به عنوان نگهبان های زندگی زلال و شیرین عروس و داماد و شمع های روشن نماد گرز های آتشین در دستان این نگهبان ها هستند که در مقابل هر نوع شر و بدی از زندگی عروس و داماد محافظت می کنند . برخی نیز بر این باورند که شمعدان ها نماد فرزندانی هستند که در آینده قرار است ثمره این پیوند خجسته باشند و قرار است با گرمای وجودی خود فضای این پیوند را همواره گرم و پر نور نگه می دارند .

راهنمای خرید آینه و شمعدان

اگر آینه بشکند سیاه بخت می شوید

باور ها و سنت های قدیمی همیشه یکی از زیبایی های هیجان انگیز مراسم هایی مانند مراسم عروسی است و این سنت های دیرینه است که بر جذابیت این مراسمات اضافه می کند . اما گاهی این رسومات تا جایی جدی گرفته می شوند که تبدیل به خرافات می شوند و موجب ناراحتی ما می شوند . یکی دیگر از خرافاتی که در رابطه با آینه و شمعدان سفره عقد وجود دارد این است که باید مراقب باشید که آینه شما نشکند . اگر روزی خدایی نکرده آینه شما شکست ، شوربختی و تیره روزی عروس و داماد قطعی است .

بیشتر بخوانید
مخلوط کن کنوود چرا بخرم ؟ کیفیتش چطوره؟[لیست قیمت 1400]

خرافات در این باره زیادند که برخی از آن ها با انرژی مثبت خود سعی در زیباتر کردن این مراسمات می کنند و برخی دیگر با سخت گیری های بی جا موجب می شوند تا یک روز زیبا برای عروس و داماد به یک روز تلخ تبدیل شود . همه ما میدانیم که این چیز ها خرافاتی بیش نیستند و اگر رعایت می شوند دلیل بر مهم بودنشان نیست . هیچ کس به چشم خود ندیده که عروسی بدون آینه و شمعدان بدبخت شود و یا اگر آینه عروس به بلندی آسمان باشد آن عروس خوشبخت ترین زن است .

انواع آینه شمعدان عروس

زمانی که برای خرید آینه و شمعدان به مراکز خرید مراجعه کنید با بیش از صد ها مدل رو به رو می شوید که انتخاب را برای شما سخت می کند . این روزها چندین جنس و مدل از آیینه و شمعدان ها بیشتر مورد پسند قرار میگیرد که به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت .

آینه و شمعدان برنز

1.آینه و شمعدان برنز و برنج

این روز ها آینه و شمعدان های برنزی و برنجی بیش از بقیه انواع آن ها روی بورس هستند . این جنس ها به دلیل استحکامی که دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و همینطور این که در سال های طولانی مانند استیل که اگر لک بشود و یا درخشش خود را از دست بدهد دیگر مانند روز اول نخواهد شد اگر زیبایی اولیه را نداشت می توان روی آن پرداخت انجام داد تا دوباره مانند اول شود . البته جنس برنز و برنج آیینه و شمعدان ها معمولا از قیمت بالایی برخوردارند اما با توجه به استحکام و زیبایی ظاهری که دارند انتخاب بیشتر عروسان جوان است .

بسیاری از عروس و داماد ها که جای نگهداری کنسول را دارند کنسول های ست آینه و شمعدانشان را نیز خریداری کرده و به جای آن که آن ها را به دیوار نصب کنند بر روی میز کنسول قرار میدهند . ست این آینه و کنسول و شمعدان ساعت نیز موجود است که می توانید انتخاب کنید .

آینه و شمعدان نقره

2.آینه و شمعدان نقره

از سالیان دور تا به امروز لوازم نقره از ارزش بالایی نزد مردم برخوردار برخوردار بوده است . در آن زمان آینه و شمعدان سفره عقد بیشتر عروسان از جنس نقره بود . برخی از آن ها نیز نقره هایی با نقوش سیاه قلم بودند که آن نیز به آینه و شمعدان ارزش می بخشید .

این روز ها نیز آینه و شمعدان های نقره به علت آن که مانند طلا از روی وزن شان به قیمت روز محاسبه می شوند و هنگام فروش دارای ارزش و قیمت هستند ، پرطرفدار هستند .

آینه و شمعدان استیل

3.آینه و شمعدان استیل

بسیاری از عروس و داماد ها نه جایی برای نگهداری از آینه و شمعدان دارند و نه بودجه کافی برای خرید آن و فقط برای احترام به رسوم و پایبندی به سنت های قدیمی ازدواج اقدام به خرید آن می کنند . به همین سبب پیشنهاد می شود که از آینه و شمعدان های استیل خریداری کنند که هم نسبت به انواع دیگر مانند برنز و برنج و نقره سبک ترند و هم جمع و جور تر و صد البته این که ارزان تر است . البته نباید این را از یاد برد که ایتسل پس از چندین سال درخشش اولیه خود را از دست خواهد داد اما اگر فقط برای سر سفره عقد می خواهید از آن استفاده کنید گزینه بسیار مناسبی برای شماست .

آینه و شمعدان چوبی

آینه و شمعدان چوبی

بسیاری از افراد از لوازمی به جنس های برنز و برنج و نقره و حتی استیل خوششان نمی آید و ترجیح می دهند بیشتر لوازم منزلشان چوبی باشد . به همین دلیل اصلا به سراغ آینه و شمعدان هایی که تا کنون معرفی کردیم نمی روند . آینه و شمعدان های چوبی که با کنسول آینه از جنس خود تولید می شوند در چندین رنگ و طرح مختلف وجود دارند و بنا بر دکوراسیون منزل و سلقه خود می توانید انتخاب کنید . البته اگر نظر ما را بخواهیم آینه و شمعدان های چوبی خیلی مناسب برای سفره عقد نیستند اما برای قرار گرفتن روی کنسول و در منزل گزینه مناسبی به حساب می آیند .

کنسول آینه و شمعدان بخریم یا نه ؟

کنسول آینه و شمعدان بخریم یا نه ؟

خیلی از افراد ترجیح میدهند که آیینه و شمعدان خود را بر روی میز دراور خود قرار دهند و برخی دیگر به دلیل کمبود جا و ترجیه می دهند که آن را بر روی دیوار نصب کنند . اما اگر از لحاظ مالی مشکلی ندارید و همچنین جا برای نگهداری کنسول دارید بهتر است که کنسول خریداری کنید و آیینه و شمعدان خود را بر روی آن قرار دهید . به این طریق جلوه بیشتری به منزل شما می دهد .

سوالات متداول

آینه و شمعدان نقره بخریم یا برنزی ؟

اگر مسئله قیمت برایتان دارای اهمیت است پیشنهاد ما به شما این است که به هیچ عنوان به سمت آینه و شمعدان های نقره نروید به این دلیل که از قیمت بالایی نسبت به سایر مدل ها و اجناس برخوردارند .

آینه و شمعدان ایرانی بخریم یا خارجی ؟

آینه و شمعدان ها از حدود 400 هزارتومان شروع میشوند و گاه تا 20 میلیون تومان نیز ادامه دارند . آینه و شمعدان های خارجی قیمتی بالاتر دارند و از نظر جنس و کیفیتی هم تفاوتی با تولیدات داخلی ندارند .

آینه و شمعدان بخریم یا نه ؟

از قدیم الایام تا به امروز رسم بر این بوده است که بر سر سفره عقد از آینه و شمعدان استفاده میشد اجباری در کار نیست اما عمل کردن به رسوم نیاکان ما قشنگ است اما میتوانید از آینه و شمعدان زیبایی که در منزل دارید برای سر سفره عقد استفاده کنید .

4.9/5 - (13 امتیاز)

2 دیدگاه در “راهنمای خرید آینه و شمعدان سفره عقد [فلسفه وجود آن]

  1. larisa گفت:

    چه باور های قشنگی واقعا که دیگاه زیبایی داشتن نیاکان ما

    1. پریسا گفت:

      بله دقیقا همینطوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.