با آمدن هوای سرد افراد باری دیگر به سراغ انباری های خود رفته و بخاری های خود را دوباره راه اندازی می کنند و یا در غیر این صورت به فکر خرید یک بخاری خوب می افتند. خرید یک بخاری خوب یا ایمنی و سلامت بالا در کنار مصرف کم انرژی از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار است .همانطور که میدانید خرید یک بخاری خوب ملزم به دانستن برخی نکات می باشد که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.بخاری ها در مدل های متفاوتی مانند گازی ، دیواری ، برقی و ... وجود دارند .

اولین گام برای خرید بهترین بخاری تشخیص مناسب ترین آن ها بر اساس ابعاد منزل است. پیشنهاد ما این است قبل از خرید بخاری حتما به نکاتی که در این مقاله گفته شده است توجه کنید و با دید باز و با اطلاع از نکاتی که در پی خرید آن وجود دارد بهترین آن را انتخاب کنید .

 مهمترین نکنه (ایمنی را فدای زیبایی نکنید)

قبل از هر چیزی لازم دانستم این نکته را گوشزد کنم که هیچگاه ایمنی بخاری خود را فدای زیبایی آن نکنید. بخاری شما در فصل سرما یکی از لوازمی است که آسایش شما را فراهم می کند و بی تردید برای شما شکل ظاهری آن نیز مهم می باشد چرا که قرار است جزئی از دکوراسیون منزل شما محسوب شود و می بایست بین آن و دکور شما تعادلی وجود داشته باشد . تولید کنندگان بخاری نیز تا حدودی توانسته اند سلیقه های مختلف و تقاضاهای بازار را در نظر بگیرند اما باز هم بهتر است هنگام انتخاب یک بخاری به هیچ عنوان معیار اصلی خود را زیبایی نگذارید و به قول معروف ایمنی را به هیچ عنوان فدای زیبایی وسایل خود نکنید.

چرا که هنوز هم در بازار لوازم سرمایشی و گرمایشی مانندبخاری هایی با طرح های بسیار زیبا و فانتری وجود دارند که از نظر زیبایی بسیار چشمگیر بوده و نظر هر شخصی را به خود جلب می کنند اما کارایی زیادی نداشته و صرفا قبض منزل شما را بالا می برد نه گرمای منزل شما را .!!

 به این هفت رنگ انرژی توجه کنید

تقریبا چند سالی است که ما بیشتر با برچسب انرژی و هفت رنگ آن به خوبی آشنا شده ایم. برچسبی که به صراحت میزان کارکردن و بازدهی و در نهایت مصرف آن را به ما خاطر نشان می کند. دیگر همه ی ما می دانیم اگر نشانگر آن رنگ های صدر برچسب را نشان دهد علامت خوبیست و انتخاب آن دستگاه می تواند برای ما مناسب باشد. یعنی با توجه به بازدهی بالای دستگاه، بخاری شما سوخت کمتری مصرف می کند و در نتیجه قیض گاز یا برق شما سرسام آور نخواهد بود.

بخاری های گازی یا برقی جزو لوازمی می باشند که ملزم به نصب این برچسب ها بر روی جعبه یا دستگاه هستند . در صورت نبود این نشان پیشنهاد می کنیم دستگاه را خریداری نکنید چرا که شما در این صورت دستگاهی را خریداری می کنید که از بازدهی و مصرف سوخت آن اطلاعی ندارید و ممکن است بعد ها برای شما زیان هایی را به همراه داشته باشد .

ترموکوبل، وسیله‌ای لازم در بخاری

آیا از ضرورت وجود ترموکوبل در بخاری اطلاع دارید ؟ هر چند بر اساس قانون تولید کنندگان تمامی لوازم گاز سوز لازم است از ترموکوبل در تولیدات خود استفاده کنند اما حتما قبل از خرید به این مشخصه توجه کنید و در صورت نبود آن ترجیح دهید مدل دیگری را انتخاب کنید . ترموکوبل (قطع‌کننده جریان گاز در صورت خاموش شدن ناگهانی بخاری) می باشد که موجب ایمنی بیشتر دستگاه شما می شود و می تواند از بسیاری از خطر های پیش رو شما را مصون نگه دارد.

در صورت خاموش شدن شعله بخاری  یا قطع و وصل شدن جریان گاز ترموکوبل جریان گار را قطع نموده و اجازه انتشار گاز ها در هوا و داخل بخاری را نمی دهد و خطر های زیادی چون گاز گرفتگی و انفجار و .. شما را تهدید نمی کند . بنابراین هرگز کالای گازسوزی را که در آن ترموکوبل به کار گرفته نشده انتخاب نکنید، چون چند هزار تومان ارزان‌تر خریدن در این زمینه زیاد مقرون به‌صرفه نیست و ارزش سلامت و جان شما بالاتر از این مبالغ ارزش دارد .

بخاری دیواری یا زمینی کداک یک؟

همانطور که می دانیم بخاری ها به دو شکل زمینی و دیواری طراحی و ساخته شده اند که هر یک کارایی و مزایای به خصوص خود را دارد . این که کدام را انتخاب کنیم بسته به نوع سلیقه شما و فضای مورد نظر شما دارد. شاید به ظاهر تنها تفاوت میان این دو در محل نصب آن ها باشد. اما ممکن است جمع‌آوری و نصب سالانه این وسیله برای شما کمی دردسرساز باشد به همین منظور برخی از افراد به سراغ مدل های دیواری رفته که هم جای کمتری گرفته و هم هزینه های مازاد برای آن نپردازند . اما به عنوان نکته می توان این را در نظر گرفت که بخاری های دیواری تنها مناسب منازل کوچک بوده و بازدهی کمتری نسبت به بخاری های زمینی دارند با توجه به افزایش قیمت گاز طبیعی زیاد مقرون‌به‌صرفه نیستند.

خدمات پس از فروش برای شما آرامش به ارمغان می آورد

قبل از خرید بخاری حتما به این موضوع توجه کنید که بخاری تهیه کنید که از نظر خدمات پس از فروش و گارانتی خیال شما را آسوده کند . در هر صورت بعد از مدتی بخاری شما نیاز به سرویس یا تعویض قطعات یا تعمیر دارد . بنابراین خدمات پس از فروش می تواند به شما کمک شایانی کند تا در هنگام بروز مشکل تنها با تماس به شرکت تولید کننده آن دستگاه خود را تعمیر یا سرویس کنید. پس بهتر است درباره کارخانه سازنده بخاری گازی موردنظرتان و شرایط خدمات پس از فروش آن اطلاعات خوبی کسب کرده و تا جایی که ممکن است از نمایندگی‌های مجاز کارخانجات تولیدکننده خرید کنید.

نکات مهم در استفاده از بخاری

 • تا حد امکان آن ها را نشویید سعی کنید با استفاده از یه پارچه تمیز و نم دار گرد و غبار بر روی آن را بگیرید .
 • اگر قرار است بخاری را برای مدتی در داخل انبار خود نگهداری کنید دور تا دور آن ها را با پلاستیک و یا نایلونی بپیچید .
 • برای نگهداری ، آن ها را درون انبار و فضای سر بسته نگهداری کنید .
 • هر روز بخاری را چک کنید تا از سوخت صحیح گاز آن اطمینان پیدا کنید .
 • در هنگام استفاده از بخاری ها نباید بوی نامتناسب و بدی به مشام برسد .
 • هر شب از محکم بودن و سلامت دود کش اطمینان حاصل کنید .
 • اگر قرار است بخاری را برای مدتی استفاده نکنید بهتر است  انتهای شیر را با درپوش یا وسیله ای بپوشانید تا راه آن مسدود شود .
 • شلنگ های گاز آن نباید در مجاوت حرارت قرار داشته باشد ، در ضمن توجه داشته باشید که بهتر است طول شلنگ ها از یک و نیم متربیشتر نباشد .
 • بهتر است پرده ها ، لباس ها و .... را در مجاورت بخاری قرار ندهید.
 • بهتر است شعله ی بخاری به رنگ آبی باشد و اگر اینطور نبود به این معنی است که در آن مشکلاتی به وجود آمده است .
 • قبل از نصب لوله بخاری از باز بودن مجرای آن اطمینان پیدا کنید .

انجام راهکار هایی در صورت مواجه شدن با گاز مونوکسید کربن

این گاز که ممکن است در صورت وجود مشکلاتی در بخاری تولید شود بی رنگ و بدون بو است و به همین دلیل بسیار خطرناک بوده و انسان ممکن است در آن واحد اصلا متوجه آن نشود . اگر در جایی که بخاری وجود دارد قرار داشید و کمی احساس سرگیجه و احساس بی حالی و حالت تهوع کردید حتما موارد زیر را سریع رعایت کنید تا مشکلات زیان باری برای شما به وجود نیاید .

 1. در ابتدا بخاری را خاموش کنید .
 2. سپس بلافاصله درب ها و پنجره ها را باز کنید تا هوای آزاد به درون راه پیدا کند .
 3. اگر احساس کردید که چشمان شما به سمت سیاهی می رود و هر آن ممکن است که بیهوش شوید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید .
 4. بعد از رفع شدن چنین مشکلاتی به سراغ بخاری خود برود و آن را برسی کید تا بفهمید مشکل آن در کجاست تا برطرف کنید .