اگر برای اولین بار نام آیروپال را میشنوید قطعا این سوالات در ذهنتان پیش می آید که :

آیروپال چیست ؟

آیروپال و آرکوپال چه تفاوت هایی دارند ؟

آیا آرکوپال و آیروپال یکی هستند ؟

چه کاربردی دارند ؟

جنس ظروف آیروپال از چیست ؟ و ......

ما در این بخش در تلاشیم تا شما عزیزان را با ظروف آیروپال آشنا کنیم و معرفی آن ها همراه با ویژگی ها و خصوصیات و قابلیت های آن ها را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید جواب سوالات خود را در این مقاله پیدا کنید . قبل از این که به سراغ معرفی این محصول برویم بهتر است بدانید که آیروپال نام ظروفی است که امروزه به دلایل مختلفی از جمله : مقاومت بالا بهداشتی بودن ، سبک بودن ، طرح‌های زیبا و متنوع و ارزان‌ قیمت بودن طرفداران زیادی را پیدا کرده است و شرکت مقصود در ایران یا بهتر است بگوییم برند مقصود در ایران آن ها را تولید میکنند.

آیروپال ، اوپال و آرکوپال

اوپال نوعی سنگ از نوع سیلیکات ها و سنگ های رسوبی است که از آن ها برای ساخت ظروف استفاده میشود . درواقع اوپال ماده ای بین شیشه و چینی است و خاصیت هایی نسبت به آن ها دارد به عنوان مثال خاصیت نشکن بودن آن نسبت به شیشه بیشتر است و یا وزن سبک تری نسبت به چینی دارند . ساختار این ظروف همانند شیشه است اما به دلیل وجود ماده ای که در ساختار آن ها استفاده میشود حالت ظروف چینی را به خود میگیرند . اوپال ها در مقابل دما و حرارت مقاوم هستند به همین دلیل قابلیت آن را دارند که از آن ها در ماشن ظرف شویی و ماکروفرو و مایکروویو استفاده شوند. درواقع برای ظروف اوپال دو نام به کار برده میشوند یکی آرکوپال و دیگری آیروپال است .

ظروف آرکوپال در واقع همان ظروف اوپال هستند اما با توجه به کارخانه ای که  این ظروف را تولید میکردند به آن ها نام آرکوپال را نسبت داده اند چرا که اولین کارخانه ای که آرکوپال ها را تولید کرد اسمش آرک بود به همین دلیل پیشوند آرک را به اوپال اضافه کردند . بعد ها با گذشت زمان کارخانجات ایرانی در صدد آن برآمدند که بتوانند ظروف اوپال را با توجه به محبوبیتی که بین ایرانیان پیدا کرده بود تولید کنند و بر اساس اسم کشور عزیزمان ایران که حرف اول آن ها در خارجه به صورت آی (I) نوشته و خوانده میشود به اوپال های تولید شده در ایران پیشوند (آی) را اضافه میکردند به همین دلیل نام آیروپال را به آن ها نسبت دادند . مقصود از برندهای شناخته شده ایران محسوب می شود که سرویس آرکوپال آن با نام تجاری آیروپال تولید می شوند.

تفاوت ظروف آیروپال و چینی

ظروف اوپال بسیار سبک تر از ظروف چینی بوده و دلیلش هم آن است که در ساخت آن ها از قالب و پرس استفاده نکرده اند ، پس با توجه به نازک بودن ان ها ، ظروف اوپال نسبت به چینی سبک تر بوده و امکال حمل و نقل ان ها ساده تر و راحت تر است و خیلی از افراد هستند که به دلیل سبک بودن ، ظروف اوپال را نسبت به چینی برای پذیرایی مناسب تر میدانند . نکته ی بعدی مقاومت این ظروف نسبت به چینی بوده است . ظروف اوپال بسیار مقاوم تر از چینی بوده چرا که اگر از دست لیز بخورد و به زمین بیوفتد امکان شکسته شدن آن ها نسبت به چینی کمتر است .

ظروف اوپال را با توجه به عمل آنیل کردن در دمای 1500 درجه ( یک عملیات ویژه حرارتی ) که در ساخت ان ها انجام میشود  با خبال راحت تری نسبت به چینی میتوان در مایکروویو و فر استفاده کرد چرا که مقاومت آن ها به حرارت و دمای بالا بیشتر است. پس در انتها نتیجه میگیریم که ظروف اوپال در 3 چیز نسبت به چینی برتری دارند یک : سبک بودن ان ها ، دو : نشکن بودن آن ها نسبت به چینی ، سه : قابلیت استفاده در مایکروویو و فر و ... . در انتها باید در نظر داشت که ظروف اوپال با توجه به طرح ها و مدل های مختلفی که هر روز روانه ی بازار میشوند میتواند رقیب سر سختی برای ظروف چینی باشد ضمن آن که محبوبیت ظروف چینی به خاطر زیبایی های متنوع آن ها و بهداشتی بودن آن ها میباشد .

تفاوت ظروف آیروپال و شیشه

همانطور که پیش تر گفتیم ساختار ظروف اوپال همانند شیشه است و تفاوت های بزرگی درآن ها دیده نمیشود تنها ویژگی که باعت شده است ظروف اوپال نسبت به شیشه برتری پیدا کنند نوع ماده ی جدید است که در ساختار ظروف اوپال به کار برده شده است ، نام این ماده فلوراید یا فلدسپات است که باعث شده خاصیت رنگدهی به ظروف اوپال بدهد به همین دلیل است که ظروف اوپال ظاهری زیباتر و شکیل تر نسبت به شیشه دارند و در رنگ ها و شکل های متنوع تری نسبت به شیشه در بازار عرضه میشوند . درواقع میتوان گفت که اوپال نوعی پیرکس طرح دار است . ترکیباتی که در ساخت ظروف اوپال استفاده میشود شامل : پودر آهک، کربنات سدیم، فلدسپات، کربنات سدیم، سیلیس و...  می باشد.

ویژگی های سرویس ظروف آیروپال

وزن سبک

یکی از محبوب ترین ویژگی های ظروف اوپال وزن کم آن هاست . به دلیل سبک بودن ظروف اوپال خیلی از افراد از ظروف اوپال برای پذیرایی استفاده میکنند و به دلیل همین ویژگی ظروف اوپال را به چینی ترجیح میدهند .

قابلیت نشکن

دومین ویژگی ظروف اوپال قابلیت نشکن بودن آن ها نسبت به چینی است . فرض کنید که ظرف چینی شما از دستتان سر بخورد و به زمین بیوفتد مطئنا با منعکس کردن صدایی بلند در هنگام برخورد به زمین به چند تیکه ی مختلف تقسیم شده اند اما اگر ظرف اوپال شما به زمین برخورد کند امکان آن که بشکند و خرد شود بسیار کمتر است .

 استفاده در مایکروویو و فر

باتوجه به آن که بر روی ظروف اوپال یک سری عملیات حرارتی ویژه انجام میدهند به همین دلیل مقاومت آن ها در برابر دماو حرارت زیاد ، بالا میرود .بنابر این شما میتوانید با خیال آسوده تر از ظروف اوپال داخل دستگاه های مایکروویو ، فر و ... استفاده کنید .

ظاهر زیبا 

درسته که ظروف چینی به دلیل داشتن ظاهر های زیبا و متنوع جایگاه ویژه ای را در بازار به خود اختصاص داده اند اما در مقایسه با شیشه ظروف اوپال جایگاه بالاتری دارند . اما این را باید در نظر داشت که روز به روز نمونه های زیبا تری از ظروف اوپال به بازار عرضه میشوند و بر انواع طرح و رنگ های ظروف اوپال افزوده میشود که باعث میشوند دست خریداران در انتخاب ظروف مورد نظر باز تر باشد .

نکات مهم درخرید ظروف آیروپال

  • در هنگام خرید بهتر است ظرروف اوپال با موج کمتر را در اولویت قرار دهید چرا که وجود زیاد این موج ها باعث میشود که شستشوی ان ها سخت تر باشد و به راحتی شسته نشوند .
  • لب پریدگی روی این ظروف علاوه بر بهداشتی نبودن و تجمع آلودگی ، ممکن است در هنگان شستشو دست شما را زخمی کند  پس بهتر است در زمان خرید ، ظروف را به دقت چک کنید تا این مشکل را نداشته باشند .
  • با توجه به آن که قرار است از این ظروف برای چه مکان و مصارفی استفاده کنید در انتخاب طرح مناسب دقت لازم را داشته باشید .
  • اگر قصد  دارید از ظروف اوپال برای مصارف روزانه استفاده کنید بهتر است برای حفظ درخشندگی و زیبایی ، آن ها را درماشین ظرف شویی بشویید تا با استفاده های مکرر مشکلی بر روی آن ها ایجا نشود .
  • اگر قصد دارید از ظروف اوپال برای تعداد بالا استفاده کنید بهتر است آن را همرا با سرویس و ست کاملش خریداری کنید تا همه ی اقلام مورد نیاز آن در دسترس باشد و ظاهر شکیل تری را به سفره ی شما ببخشد .

آیا ظروف اوپال بی خطر هستند ؟

بر اساس تحقیقاتی که انجام دادیم مشخص شده است که چندین سال پیش گزارشی از مسمومیت به دلیل سرب موجود از ظروف اوپال منتشر شده بود اما با تحقیقاتی که کارشناسان بر روی این ظروف انجام دادند مشخص شد که مسمومیت به دلیل لعاب نامناسب و استفاده ی مکرر از ظروف اوپال بوده است به همین دلیل است که توصیه میشود از برند های معتبرخریداری کنید . با وجود همه ی اینا باز هم ترسی نسبت به ظروف اوپال به جان مردم افتاده بود و باعث شد که خط تولید ظروف اوپال  متوقف شود . اما بعد ها کارخانجات خط تولید ظروف اوپال خود را به راه انداختند و با استقبال مردم از این ظروف و گزارش نشدن هیچ مورد مشکوکی تا کنون باعث شده است که ظروف اوپال با توجه به جنسی که بین دو ظرف بهداشتی شیشه و چینی دارند جزو دسته ی ظروف بهداشتی قرار بگیرند .

قیمت ظروف آیروپال

ظروف آیروپال با قیمت های متفاوتی در بازار عرضه میشوند . با توجه به مدل ، برند ، چند پارچه بودن و تعداد نفرات ظروف قیمت این ظروف متفاوت است . شما می توانید برای خرید این ظروف زیر قیمت بازار و به قیمت عمده به قسمت خرید اینترنتی سایت ما مراجعه فرمایید.