آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو [آموزش گام به گام]

آذر 21, 1399
بلاگ
آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو

خیلی از افراد در رابطه با پخت کیک درون مایکروویو از ما سوال می پرسند ، تا به حال درون مایکروویو خود کیک پختید؟ کسانی که درون مایکروویو خود کیک تهیه کرده باشند می دانند که طرز تهیه پخت کیک درون مایکروویو نیازمند دستورالعمل ها و نکاتی است تا کیک مورد نظر طعم مناسب تری پیدا کند و از همه مهم تر به خوبی پف کند و پف خود را از دست ندهد ، با توجه به این که خیلی از افراد از پخت کییک درون مایکروویو ناراضی هستند و علت آن ها تنها به دلیل رعایت نکردن نکات لازم است تصمیم گرفتیم تا آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو را به همراه نکات ضروری آن برای شما شرح دهیم .

مایکروویو سامسونگ مدل 40LIT

ماکروویو پاناسونیک مدل NN-ST34

مایکروویو تکنو مدل 342

مایکروویو سامسونگ مدل 3513

به این طریق شما می توانید بهترین کیک را در میکروویو های خود تهیه کنید بدون آن که نگران خراب شدن و یا بد شکل شدن ظاهر کیک خود و طعم آن شوید .

آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو

طرز تهیه پخت کیک در مایکروویو ها

قبل از آموزش تصویری پخت کیک درمایکروویو ابتدا نیاز است تا مواد لازم برای پخت کیک خود را آماده کنید ،از جمله از مواد اولیه ای که برای پخت کیک موردنیاز است باید به شکر ، روغن ، تخم مرغ ، شیر ، بکینگ پودر ، آرد و … اشاره کرد . برای آن که کیک شما طعم های متفاوتی پیدا کند می توانید از مواد متفاوتی مانند شکلات ، انواع میوه ها ، خامه ها و… در داخل کیک خود استفاده کنید .

مواد اولیه پخت کیک در مایکروویو

مواد لازم برای پخت کیک

کره یا روغن50 گرم یا 1/2 پیمانه
آرد 2 پیمانه
بگینک پودر2 قاشق مربا خوری
وانیل1 قاشق مربا خوری
شیر1/2 پیمانه
تخم مرغ 3 عدد
شکر1 پیمانه

مرحله اول : آب کردن کره

پس از آن که مواد اولیه خود را آماده کردید نیاز است تا کره مورد نیاز را درون ظرفی آب کنید اگر هم از روغن استفاده می کنید نیاز به انجام این کار نیست . برای آب کردن کره باید کره خود را به تیکه های کوچک تقسیم کنید و سپس آن را درون ظرفی بریزید و به مدت 10 تا 20 دقیقه آن را بر روی شعله ملایم قرار دهید تا کره کم کم آب شود .

روغن در پخت کیک

مرحله دوم : اضافه کردن شکر

در این مرحله از آموزش تصویری پخت کیک درون مایکروویو باید در حالی که کره شما در حال آب شدن است کم کم به آن شکر اضافه کنید و در همین هنگام باید مواد خود را به خوبی به هم بزنید تا به طور کامل با هم مخلوط شوند .

مخلوط کردن شکر و تخم مرغ در پخت کیک

مرحله سوم : الک کردن آرد

در اینجا باید آرد را الک کنید ، بهتر است تا آرد خود را سه مرتبه الک کنید ، بعد از الک کردن آرد خود بکینگ پودر را به آن اضافه کنید و هم بزنید بعد از آن توصیه می شود تا یک بار دیگر مخلوط آرد و بکینگ پودر را الک کنید.

الک کردن آرد در پخت کیک در مایکروویو

مرحله چهارم : اضافه کردن تخم مرغ و شیر

تا انجام این مراحل قطعا مخلوط کره و شکر شما کمی خنک شده است در این هنگام باید تخم مرغ و شیر را به مخلوط موورد نظر خود اضافه کنید ، در این قسمت توصیه می شود که از همزن استفاده کنید اما اگر همزن نداشتید بهتر است با چنگال به خوبی مواد خود را با یکدیگر مخلوط کنید .مواد خود را به حدی به هم بزنید تا حالت کرمی شکلی پیدا کنند .

مخلوط کردن شکر و کرده در پخت کیک

مرحله پنجم : اضافه کردن آرد

خب در این مرحله وقت اضافه کردند آرد است که یکی از مهم ترین و اصلی ترین مرحله ها در پخت کیک است ، وقتی که مخلوط شما حالت کرمی رنگی پیدا کرده باید آرد را خیلی آهسته و آهسته و یا قاشق قاشق داخل ظرف بریزید البته دقت کنید که باید ظرف بزرگ تری را انتخاب کنید ، در همین حین که آرد را به مواد تان اضافه می کنید باید مواد خود را به صورت مرتب به هم بزنید تا مخلوط یکدستی داشته باشید .

آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو

مرحله ششم : اضافه کردن کاکائو و میوه

در اینجا اگر قصد دارید کیک شما حالت کاکائویی پیدا کند می توانید پودر کاکائو به آن اضافه کنید و یا برخی هستند که از انواع مارمالاد ها استفاده می کنند . می توانید میوه هایی مانند سیب و موز و .. را به صورت ریز شده به مواد خود اضافه کنید ، این مورد کاملا سلیقه ای می باشد .

مرحله هفتم : ریختن مواد در قالب

در اینجا وقتی که مواد شما کاملا آماده شده است باید ظرف یا قالب فلزی کیک خود را چرب کنید تا کیک به ظرف نچسبد میتوانید برای نچسبیدن کیک کف قالب خود مقداری آرد بریزد و یا این که از کاغذ های نسوز استفاده کنید . حال باید ظرف خود را درون مایکروویو قرار دهید و درجه مناسبی را برای ان تنظیم کنید .

پخت کیک در مایکروویو

مرحله هشتم : درآوردن کیک از قالب

این مرحله آخرین مرحله در مقاله آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو می باشد ، در واقع بعد از آن که مدت زمان تعیین شده مایکرووی برای پخت کیک تمام شد بلافاصه کیک خود را از دستگاه خارج نکنید بزارید کیک چند دقیقه استراحت کند و سپس آن را خارج کنید ، نکته مهمی که در این مرحله وجود دارد این است که نباید سریع کیک را از قالبش جدا کنید باید بگذارید تا کیک شما خنک شود ، در این هنگام خیلی راحت می توانید کیک خود را از قالبش دربیاورید.

آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو

نکات هم برای پخت کیک در مایکروویو

1. قبل از آن که کیک را درون مایکروویو قرار دهید بهتر است چمد دقیقه قبل تر مایکروویوی خود را گرم کنید .

2. اعداد درجه بندی شده در مایکروویو مضرب ده هستند پس اگر جایی برای دستور العمل غذایی گفته شده بود که درجه مایکروویوی خود را بر روی 165 قرار دهید بهتر است شما بر روی درجه 170 مایکروویو را تنظیم کنید .

مایکروویو فلر مدل MW 034

مایکروویو مایدیا مدل EG142A5L

مایکروویو مایدیا مدل MW-F2826-EBL-S

مایکروویو پاناسونیک مدل NN-SM332

3. زمانی که کیک خود را درون مایکروویو قرار دادین تا آماده شدن کیک نباید درب دستگاه را باز کنید ، چرا که انجام این کار باعث می شود تا پف کیکی از بین برود .

4.حواستان باشد که قالب کیک شما نباید خیلی کوچک باشد ، البته نباید هم خیلی بزرگ باشد . در حقیقت نصف قالب خود باید مواد کیک را بریزید تا کیک به خوبی پف کند .

آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو

5. اگر به هنگام پخت کیک مایکروویو خود را در بالاترین درجه حرارت تنظیم کنید و مدت زمان پخت را کوتاه کنید کیک خوبی را نمی توانید درست کنید ، کیک باید آرام آرام آماده شود .

6. اگر شیر نداشتید می توانید از ماست و جوش شیرین استفاده کنید .

7. بهت است وانیل را با تخم مرغ مخلوط کنید و سپس به مواد خود اضافه کنید .

8. برای آن که مطمئن شوید مرکز کیک هم پخته شده است می توانید خلال دندان یا جارو را به وسط کیک فرو کنید و بعد در بیاورید اگر مقداری از مایع کیک به خلال دندان و یا چاقو چسبیده باشد نشان دهنده آن است که وسط کیک شما هنوز خوب پخته نشده است .

آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو

وجود کانوکشن برای پخت کیک

برخی از مایکروویوها دارای کانوکشن هستند اما برخی هم هستند که بدون کانوکشن به فروش می رسند ، در واقع از هوای خشک و داغ کانوکشن مایکروویو ها برای پخت انواع کیک و شیرینی ها استفاده می شود حال می خواهیم ویژگی های پخت کیک درون مکایکروویو کانوکشن دار را برای شما شرح دهیم.

بعد از آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو به سراغ مزایای مایکروویوی کانوکشن دار می رویم .

پخت یکنواخت

اگر دقت کنید وقتی کیک خود را درون فر قرار می دهید متوجه خواهید شد قسمت هایی از کیک که به دیواره ها نزدیک تر هستند بیشتر پخته شده اند اما در وسط کیک ممکن است این گونه نباشد ، در رابطه با پخت کیک در مایکروویو به خصوص از نوع کانوکشن دار آن ها کیک شما به صورت کاملا یکنواخت پخته می شود .

پخت یکنواخت کیک در مایکروویو

پخت سریع

پخت کیک درون دستگاه هایی مانند مایکروویو ، مایکروفر و سولاردام با مدت زمان کمکتری پخته می شود و نیاز نیست تا ساعت ها برای پخت کیک صبر کنید .

غذای سالم و کم چرب

این ویژگی در رابطه با همه مایکروویو ها صدق می کند ، شما می توانید هر نوع غذایی را درون مایکروویو ها با روغن کمتری آماده کنید .

دمای ثابت

با وجود مایکروویو ها شما می توانید درجه دمایی مورد نیاز خود را مشخص کنید ، مایکروویو ها دمای خود را به صورت ثابت نگه می دارند . دمای ثابت تاثیر بسیار مهمی بر پخت مناسب غذای شما دارد .

دمای ثابت مایکروویو
پخت کیک در مایکروویو بهتر است یا فر ؟

در واقع باید این نکته را عرض کنم که انتخاب این مورد سلیقه ای است ، خیلی از افراد کیکی که درون فر پخته می شود را بهتر دوست دارند اما بلعکس برخی دیگر کیک پخته شده درون مایکروویو و مایکروفر را بیشتر می پسندند ، در این مقاله تفاوت ها را ذکر کردیم.

پخت کیک در مایکروویو ال جی ، سامسونگ و کنوود فرق می کند ؟

پخت کیک درون مایکروووی سامسونگ ، ال جی و کنوود فرقی با یکدیگر ندارند تنها لازم است تا نکات پخت کیک در مایکروویو را رعایت کنید ، تا کیک شما به خوبی پخته شود .

چه کنیم تا کیک ما د مایکروویو پف کند ؟

برای آن که کیک شما در مایکروویو ظاهر بهتری پیدا کند نیاز است نکات مهم پخت کیکی در مایکروویو را مطالعه کنید که ما در این مطلب شما را با این نکات آشنا کرده ایم.

آموزش پخت کیک در مایکروویو چگونه است ؟

با آموزش تصویری و ویدیو شما راحت تر می توانید متوجه دستورالعمل پخت کیک شوید .

4.1/5 - (72 امتیاز)
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

6 دیدگاه در “آموزش تصویری پخت کیک در مایکروویو [آموزش گام به گام]

 1. فاطمه امانی گفت:

  لطفا پخت کیک در ماکروفر بدون کانوکشن رو هم بفرمایید

  1. shokufeh گفت:

   بله در اسرع وقت سعی می کنیم تا مطلبی با عنوان پخت کیک در مایکروفر بدون کانوکشن همراه با نکات مهم آن نیز بنویسیم .

 2. آرش گفت:

  سلام وقتی کیک و تو ماکرویو درست میکنم وسط کیک مثل کوه میشه و بیشتر پف میکنه مشکل از کجاست؟

  1. shokufeh گفت:

   سلام و درود ، بهتره که که دور قالب رو خیلی چرب نکنید و زمانی که مایع کیک رو داخل قالب میریزید به طور یکنواخت در همه ی قسمت ها پخش کنید و در انتهای قالب رو چند بار به زمین بکویید تا مواد کاملا یکدست و یکنواخت شود .

 3. زینب گفت:

  سلام میشه از قالب سیلیکونی واسه ماکروویو استفاده کرد ؟

  1. shokufeh گفت:

   بله ، مدل قالب های سیلیکونی آنتی باکتریال با توجه به مقاومت خوبی که در برابر حرارت دارند قابل استفاده در فر و مایکروفر هستند . پیشنهاد میدم برای اطلاعات بیشتر مطلب مورد نظر که لینکش را براتون قرار میدم مطالعه کنید .
   https://delavaa.com/suitable-dish-for-baking-cakes-in-the-microwave/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.