نمایش یک نتیجه

شاید دیگر این روزها کمتر کسی به سراغ خرید چرخ گوشت برود و افراد ترجیح می دهند گوشت تهیه شده از فروشگاه ها را خریداری نمایند اما هنوز هم هستند کسانی که به سلامتی خود اهمیت داده و سعی می کنند گوشت یا مواد غذایی خود را در منزل چرخ کنند . نکات زیادی در پی خرید آن ها وجود دارد. به عنوان مثال قبل از اینکه اقدام به خرید آن کنیم لازم است بررسی شود که در ماه چند بار از چرخ گوشت استفاده می کنیم ؟ بدین منظور برای افرادی که در طول یک ماه حجم زیادی گوشت یا مواد غذایی را چرخ می کنند ، باید چرخ گوشت قدرتمند و با سینی بزرگتر تهیه کنند و افرادی که حجم کمتری ازگوشت چرخ کرده استفاده می کنند بهتر است سایز کوچکتر آن را تهیه کنند.

از بهترین برند های تولید کننده میتوان به کنوود، بوش، پاناسونیک، پارس خزر و…اشاره کرد. در ادامه بیشتر به عملکرد و نکات مرتبط با تهیه چرخ گوشت اشاره خواهیم نمود.

معرفی انواع چرخ گوشت

چرخ گوشت های موجود در بازار در انواع متفاوتی وجود دارند که از میان آن ها می توان به نوع های دستی و برقی آن ها اشاره نمود. برخی از آن ها توانایی پوره کردن و چرخ کردن انواع مواد غذایی، خشکبار و ... را دارند و نیز برخی از مدل های امروزی آن نیز امکان درست کردن سوسیس ، کالباس و گلوله های گوشتی یا رنده کردن برخی صیفی جات و ... را نیز دارا می باشند . تمامی این ویژگی ها باعث شده است که یک چرخ گوشت خانگی تبدیل به یک دستگاه همه کاره شود!

نکات استفاده از چرخ گوشت

شست و شو

بعد از هر بار استفاده از این کالا محفظه و تیغه آن را به خوبی پاک کنید و اجازه ندهید حتی کوچکترین ذره ای از مواد غذایی شما بر روی آن باقی بماند چرا که به مرور زمان اکسید شده و موجب خرابی بدنه یا مواد غذایی که در سری بعد قصد چرخ کردن آن را دارید می شود .

میتوان برای آن که اطمینان پیدا کنید تمام گوشت از چرخ گوشت خارج شده است ، از کمی نان خشک استفاده کنید .

بعد از اتمام کار با چرخ گوشت ها تمام قطعات آن ها را بشویید . به خصوص تیغه آن ها و سپش سریع خشک کنید تا مانع از زنگ زدن آن ها شوید .

نوع گوشت

قبل از ریختن گوشت ها درون آن ها گوشت را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و با گوشت کوب له کنید تا راحت تر چرخ شوند.

گوشت های بدون رگ و پی را درون چرخ گوشت بریزیر چرا که ممکن است آن ها درون چرخ گوشت گیر کنند و مانع کار بشوند .

هنگام چرخ‌کردن گوشت، پیاز به آن اضافه نکنید. اضافه کردن پیاز ممکن است موجب خرابی موتور شود چون امکان نفوذ آب پیاز به دستگاه و موتور وجود دارد.

تیغه

هر 3‌ماه یک‌بار برای تیز کردن تیغه دستگاه اقدام ‌کنید .  در صورت کند شدن تیغه ها آن ها را پیش فرد متخصص ببرید چرا که ممکن است خودتان در هنگام تیز کردن آن ها بیشتر آن ها را کند کنید . اگر دیدی که گوشت های خارج شده از چرخ گوشت به صورت له شده هستند بدانید که تیغه ها کند شده اند.

موتور

برای مدت زمان طولانی از این دستگاه استفاده نکنید چرا که موتور چرخ گوشت های خانگی هیچگاه قدرت دستگاه های صنعتی را نداشته از این رو در صورتی که برای مدت طولانی بیشتر از 15 دقیقه از آنها استفاده کنید برای چند دقیقه ای دستگاه را خاموش و به آن استراحت دهید و مجددا استفاده کنید.توصیه می شود هر ده دقیقه یک بار این کار را انجام دهید .

چرخ گوشت خالی را روشن نگذارید چرا که باعث می شود به موتور آن آسیب وارد شود.

موارد دیگر

هرگز برای خرد کردن سبزیجات از آن ها استفاده نکنید چرا که آب موجود در بافت آن ها ممکن است به موتور چرخگوشت شما نفوذ کرده و موجب سوختن موتور آن شود.

همیشه هنگام چرخ کردن گوشت، گوشت‌کوب چرخ را درون محفظه استوانه‌ای قرار دهید تا از وقوع حادثه پیش‌بینی نشده پیشگیری کنید.

موادی مانند سیب زمینی و پیاز را اصلا در چرخ گوشت ها قرار ندهید .

چرخ گوشت ها را از رطوبت دور نگه دارید به همین دلیل است که توصیه شده پس از شست و شو آن ها را بلافاصله خشک کنید.

نکات و راهنمای خرید چرخ گوشت

این دستگاه نیز همچون سایر لوازم خانگی به خصوص لوازم برقی دارای مشخصه ها و نکاتیست که باید به آن توجه کنیم و قبل از خرید آن ها را به خوبی بررسی کنیم تا خرید خوبی برای ما رقم زده شود.

قدرت و توان

بی شک مهمترین مشخصه هر دستگاه لوازم برقی توان قدرت آن است . لازم است دستگاه مورد نظر شما توان و قدرت بالایی داشته باشد. البته نیاز شما نیز در انتخاب مقدار قدرت دستگاه نیز بی تاثیر نیست. اما لازم است بدانید که هرچه توان و قدرت دستگاه شما بیشتر باشد سرعت کارتان افزایش می یابد و در مدت زمان کوتاهی میتوانید حجم بیشتری از گوشت را چرخ کنید. به این صورت هم در زمان صرفه جویی می شود و هم فشار کمتری بر موتور دستگاه شما وارد می شودو باعث می شود تا عمر طولانی تری را به همراه داشته باشد.

حداکثر ظرفیت دستگاه 

معیار اندازه گیری ظرفیت چرخ گوشت ها کیلوگرم در دقیقه است و این ویژگی در واقع میزان خروجی شما را نشان می دهد. اگر خروجی یک دستگاه چرخ گوشت یک و نیم کیلو گرم در هر دقیقه باشد میتوان گفت که آن ظرفیت خوب و بالایی دارد.

معیار این ویژگی، کیلوگرم در دقیقه است. این ویژگی نشان دهنده ظرفیت خروجی چرخگوشت شما است.در واقع می توان این را گفت که ظرفیت خروجی بیشتر از یک و نیم کیلوگیرم در دقیقه را می شود ظرفیت بالا و خوبی برای نوع خانگی آن ها در نظر گرفت.

جنس تیغه

مهم ترین مسئله در این دستگاه ها در واقع جنس و میزان کیفیت دستگاه مورد نظر شماست . شما باید به دنبال دستگاهی باشید که تیغه های آن بسیار تیز و و با کیفیت باشد که به مرور زمان کند و فرسوده نشود البته اگر بنا به هر دلیلی تیغه ها کند شود میتوانید با مراجعه به متخصص آن ها را مجددا تیز و برنده کنید .

تعداد شبکه ها

همه ی ما احتمالا در دستگاه های چرخگوشت تیغه هایی را مشاهده نموده ایم که هر یک به شکل یا به اندازه مشخصی رشته های گوشتی را از مخزن دستگاه خارج می کنند . هرچه تنوع این شبکه ها بیشتر باشد شما راحت تر می توانید سایز و اندازه این رشته ها را تعیین کنید. همچنین برخی از این دستگاه ها دارای شبکه هایی برای تهیه سوسیس و کالباس ، گلوله های گوشتی و .. می باشند ، در نتیجه بودن این شبکه ها در دستگاه به عنوان مزیت بزرگ آن محسوب می شود.

سیستم محافظت حرارتی از موتور

استفاده از دستگاه به مرور زمان موجب افزایش دمای موتور می شود.در گذشته افراد برای مدتی دستگاه را خاموش می کردند و دوباره به فعالیت خود ادامه می دادند تا آن که پای دستگاه های چرخ گوشت با سیستم های محافظ حرارتی روانه بازار شد . با وجود این سیستم دستگاه به صورت خودکار در زمانی که الزام به خاموش کردن دستگاه وجود دارد دستگاه را خاموش و تا زمانی که دما به حد مناسب نرسیده اجازه روشن کردن دستگاه را نمی دهد . این ویژگی هم می تواند در هنگام انتخاب مناسب ترین چرخ گوشت شما را یاری کند.

دکمه برگردان: معمولا بیشتر چرخگوشت ها این دکمه را دارند. وجود این دکمه کمک می کند که اگر مواد غذایی و گوشت که قرار است چرخ کنید در داخل گلویی دستگاه گیر کند شما میتوانید با فعال کردن عملکرد معکوس مواد بازمانده را دوباره به داخل دستگاه برگردانید تا مجددا چرخ شوند .

اندازه سینی: اندازه سینی نیز می تواند تاثیر زیادی در انتخاب چرخ گوشت مناسب شما داشته باید چرا که برای مثال برای خانواده هایی که ماهی یکبار از این دستگاه استفاده می کنند یک چرخ گوشت قوی با سینی بزرگتر می تواند گزینه ی بهتری به شمار رود چون حجم بیشتری از گوشت را در هر نوبت به داخل می ریزد. اگر هم از جمله افرادی هستید که در بازه های زمانی کوتاه تری به سراغ این دستگاه می روید می توانید نوع کوچکتر و یا حتی دستی آن ها را انتخاب کنید.