داشتن یک همزن و مخلوط کن خوب برای هر خانم خونه داری ضروری بوده و میتواند به عنوان یکی از ابزار های کاربردی و کارآمد کمک دست او در تهیه انواع خوراکی ها باشد.

اگر شما اهل پخت کیک و شیرینی باشید احتمالا به مفرط از همزن ها استفاده می کنید . برخی از افراد خرید یک همزن برقی خوب را غیر ضروری دانسته و معتقدند همزن یا مخلوط کن جزو ابزار ها و وسایل غیر ضروری بوده و می توان از ابزار های دیگری برای هم زدن و مخلوط کردن مواد غذایی استفاده کرد. اما در حقیقت استفاده از همزن علاوه بر جلوگیری از خستگی و بالا بردن سرعت تهیه کیک و شیرینی شما به یکنواخت تر شدن و همگون تر شدن مواد همزده شده کمک بسیار زیادی می کند و به صراحت می توان گفت ترکیب مواد شما بسیار سریعتر و با کیفیت تر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با انواع همزن ها و نکات خرید آن ها بهتر است ادامه مطلب را بخوانید .

تاریخچه همزن ها

قبل از آن که همزن ها و نکات آن ها را برای شما شرح دهیم ، لازم دانستیم نیمچه تاریخچه ای از آن ها و مراحل تکمیل شان را بگوییم . از ساده ترین همزن ها و پیشرفته ترینشان به ترتیب نام میبرم :

در ابتدا برای هم زدن و مخلوط کردن مواد غذایی از قاشق استفاده می شد ، سپس لیسک ها را جایگزین آن ها کردند که حالتی پلاستیکی داشتند و به راحتی تمیز میشدند .این وسیله علاوه بر هم زدن برای برای پخش کردن خامه و کرم ها کاربر دارند . بعد از لیسک ها نمونه هایی از همزن ها ی دستی بدون برقی به میانه کار آمدند که شبیه قاشق بودند با این تفاوت که در سر آن ها حالت های چرخشی مانند وجود داشت که باعث می شدند مواد اولیه به طور کامل با هم مخلوط شوند اما خوب انرژی زیادی صرف می شود و مدت زمان بالایی نیاز است، از نمونه هایی از آن ها میتوان به ویسک بالونی ، ویسک مسطح ، ویسک مارپیچی ، ویسک توپی ، حلقه ای و ... اشاره کرد .

بعد از آن همزن های برقی به وجود آمدند که دارای یک بدنه و دو پایه همزن بودند در کنار بدنه آن ها پدالی تعبیه شده بود که با چرخاندن پدال پایه ها شروع به چرخیدن می کردند و عمل هم زدن را انجام میدادند . همه ی همزن هایی که در بالا نام بردیم نیاز به وقت و انرژی زیادی دارند که با پیشرفت تکنولوژی همزن های برقی دستی و به ترتیب کاسه ای به بازار ارائه شدند که طرفداران بسیاری را به دست آوردند .

انواع همزن های برقی

همزن‌های برقی در دو نوع همزن دستی و کاسه‌دار در بازار موجود می باشند که هر کدام از آن ها طرفداران مختص به خود را دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم .

همزن برقي دستی:

اگر به صورت حرفه ای به پخت شیرینی و کیک نمی پردازید و صرفا گهگاهی از این دستگاه ها استفاده می کنید این دسته از همزن ها می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد و خرید همزن حرفه ای هزینه اضافه ای محسوب می شود. همزن های معمولی که به مدل دستی معروف هستند تنها دارای دو بخش بدنه و سری بوده و طرز کار آن به سادگیست و تنها با وصل نمودن سری آن می توانید دستگاه را روشن نموده و به درون ظرف حاوی مواد غذایی خود قرار دهید. این دستگاه ها به راحتی مواد کیک و یا سفیده تخم مرغ را هم می زنند. اما در پی خرید آن نکات و معیار هایی را باید توجه خود قرار دهید تا خرید خوبی داشته باشید که در ادامه به آن می پردازیم .

همزن هاي برقي کاسه دار

تا پیشتر ، این همزن ها صرفا در قنادی ها و یا توسط افرادی که به صورت حرفه ای به در زمینه پخت شیرینی و کیک فعالیت داشتند استفاده میشد و کمتر در خانه ای می توانستید این دسته از همزن های برقی کاسه دار را ببینید. اما با به بازار آمادن آن ها در ابعاد و اندازه های کمی کوچکتر دیگر خانم ها به سمت خرید این همزن ها روی آوردند و دیگر کمتر کسی را می توان یافت که برای جهیزیه یا خرید لوازم منزل خود همزن های دستی تهیه کند .

نوع کاسه دار آن ها به دلیل داشتن کاسه ای برای نگهداری مواد غذایی به این صورت نامیده می شوند و می توان آن ها را پیشرفته ترین نوع همزن های موجود در بازار دانست. دیگر لزومی ندارد برای مدت طولانی همزن را در دست خود نگه دارید چرا که با ریختن مواد و نصب کاسه در محل مورد نظر و روشن نمودن دستگاه اقدام به همزدن مواد غذایی بپردازید بدون آن که نیاز باشد انرژی را صرف کنید .

قبل از خرید همزن به چه نکاتی توجه کنیم :

توان دستگاه

توان دستگاه شما میزان قدرت آن را نشان می دهد و ارتباط مستقیمی با مصرف انرژی دارد . توان همزن شما هرچه بیشتر باشد، قدرت آن بیشتر و در نتیجه مواد غذایی شما سریع تر و آسان تر مخلوط می شوند. همچنین لازم به ذکر است که به این صورت با بالا بودن توان، فشار کمتری به دستگاه وارد می شود.

تعداد سری ها (تيغه ها)

عموما همزن ها دارای چند سری مختلف هستند که هر کدام برای کاربرد خاصی طراحی شده اند به عنوان مثال سری خمیر زن، سری تخم مرغ زن، ورز دهنده و ... . تا حد امکان همزنی تهیه کنید که دارای سری های مختلف باشد تا بتوانید از آن ها در موارد مختلف استفاده کنید .

 قابلیت تنظیم سرعت

ما برای تهیه مواد غذایی همیشه به یک سرعت ثابت نیاز نداریم بلکه با توجه به مواد غذایی مان ممکن است از حداقل یا حداکثر سرعت استفاده کنیم. پس دستگاهی را تهیه کنید که قابلیت تنظیم سرعت را نیز داشته باشند .

جنس تیغه ها

مواد کیک یا شیرینی شما ارتباط مستقیمی با تیغه های دستگاه شما دارند پس جنس آن، میزان مقاومت، ضد زنگ بودن بسیار مهم می باشد. معمولا جنس این تیغه‌ها از پلاستیک، کروم یا استیل ضد زنگ است و طبیعی است که کیفیت دو نوع استیل و کروم مقاوم تر ، بادوام تر و نهایتا بسیار بهتر از پلاستیک است.

قابلیت شستشو

قابلیت شستشو برای همزن‌ها از آنجایی مهم است که این دستگاه‌ها مرتب دچار آلودگی یا آغشته به مواد غذایی هستند و نیاز به شست شوی زیاد دارند. هنگام خرید توجه کنید که همزنی را انتخاب نمایید. که قابلیت جداشدن سری ها از بدنه ، امکان جدا شدن کاسه و ... را داشته باشد. چرا که شستشوی مرتب دستگاه هم در بالا بردن ضریب بهداشتی و  عمر دستگاه موثر خواهد بود.

وزن همزن

مقدار وزن بیشتر در مورد همزن های بدون پایه مهم است، چرا که شما قطعا برای مدت طولانی نیاز است تا آن را در ظرف مورد نظر خود قرار دهید. وزن زیاد آن می تواند به مرور به دست شما فشار وارد کند . پس طبیعی است با این اوصاف هرچه وزن دستگاه کمتر باشد، کار کردن با آن راحت تر خواهد بود و شما را خسته نخواهد کرد. البته این مورد برای همزن های دستی کاربرد دارد وگرنه نوع کاسه دار آن ها بدون دخالت دست کارشان را انجام می دهند .

جنس کاسه همزن

اگر همزنی که تهیه می کنید دارای کاسه می باشد جنس بدنه آن بسیار مهم است . جنس کاسه در این همزن ها معمولا از پلاستیک یا استیل است . کاسه پلاستیکی چون نرم اند دوام پایین تری دارند و به مرور ممکن است دچار خط و خش  شده و مقداری از پلاستیک داخلی آنها کنده شود و از آنجایی که تهیه این کاسه ها ممکن است سخت باشد پس تا حد امکان همزن های کاسه ای تهیه کنید که دارای کاسه استیل ضد زنگ و ضدخش باشند تا عمر و دوام بالایی داشته باشند .

صدای همزن

این ابزار ها هم جزو لوازم برقی هستند که از خود درهنگام روشن بودن سر و صدا تولید می کنند که نوع قدیمی تر ی آن ها سر صدای بسیار بالاتری داشتند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی همزن هایی را تولید کرده اند که از صدای کمتری برخوردار هستند . اگر فکر میکنید که صدای لوازم برقی برای شما اهمیت دارد به سراغ همزن هایی بروید که سر و صدای کمتری تولید می کنند .