نمایش دادن همه 3 نتیجه

خرید جهیزیه با لذت و شیرینی بسیار زیادی در هنگام خرید همراه است اما نمیتوان استرس و دقدقه هایی که در زمان خرید پیش می آید را نادیده گرفت . زمانی که مشغول خرید جهیزیه بودم با سوالات و مسائل زیادی رو به رو می شدم که پاسخ آن را نمی دانستم . همیشه این مشکل را داشتم که بین مدل های مختلف یک وسیله کدام بهتر از همه است . دوست داشتم جهیزیه ام در بین دوستانم و فامیل تک باشد . یکی از چیز هایی که خریدش برایم معظل شده بود قابلمه و ماهیتابه بود .

سرویس قابلمه خریده بودم  اما به تعدادی قابلمه و ماهی تابه در سایز های بزرگتر و کوچکتر و یا چند عدد هم سایز نیز نیاز داشتم . دوست داشتم که باز هم سرویس بخرم اما خوب که بررسی کردم دیدم اصلا برایم به صرفه نیست که باز هم سرویس قابلمه بخرم . تصمیم گرفتم تعدادی قابلمه و ماهیتابه تک بخرم . قابلمه هایم را خریدم اما در خرید ماهیتابه به مشکل برخوردم . کدام را بخرم ؟ چه جنسی خوب است ؟ چه برندی از همه بهتر است ؟ سرویس ماهی تابه چند پارچه بخرم یا تک به تک بخرم ؟ و سوالاتی از این قبیل که در سرم پر شده بود و جوابی برایشان نداشتم .

تصمیم گرفتم انواع جنس و مدل های ماهی تابه را بررسی کنم و سپس با توجه به ویژگی هایی که مد نظر دارم چند نمونه را انتخاب کنم . نوشته زیر تمام جست و جو و بررسی های من در ارتباط با ماهی تابه ها است پس اگر قصد خرید دارید خوب است که تا انتهای این مطلب را بخوانید .

موضوعاتی که بررسی کرده ام به شرح زیر است :

 1. انواع ماهیتابه
 2. جنس های مختلف ماهیتابه
 3. سایز بندی ماهی تابه ها
 4. نکات خرید ماهیتابه

انواع ماهیتابه

ماهیتابه ها انواع مدل های مختلفی دارند که هر مدام کاربرد های مخصوص به خودشان را دارند . انواع غذا ها را می توان در آن ها بدون هیچ محدودیتی درست کرد . از مرغ و خورشت و ماهی گرفته تا انواع برنج و ته چین و ماکارانی . از انواع ماهیتابه های پرکاربرد می توان موارد زیر را نام برد :

 • ماهیتابه وک
 • ماهیتابه رژیمی
 • ماهیتابه گریل
 • ماهیتابه دیواره بلند
 • ماهیتابه های فانتزی
 • تابه های دو دسته
 • تابه های تک دسته

هر کدام از این ماهیتابه ها کاربردی دارند مثلا از تابه های گریل برای تهیه غذاهای کبابی و گریل شده بدون استفاده از روغن استفاده می شود . و یا از وک ها می توان برای پخت انواع خوراک ها ، سرخ کردنی ها و انواع پاستا و خورش استفاده کرد .

ماهیتابه های دیواره بلند برای پخت ته چین و حتی دم کردن برنج نیز استفاده میشوند . انواع فانتزی ماهی تابه ها با اشکال مختلف نیز در سایز کوچک وجود دارند که می توان انواع کوکو و نیمرو و خاگینه قالبی را در آن درست کرد .

اما به نظر من بهترین انتخاب می تواند ماهی تابه های رژیمی باشد که دو طرفه هستند و به راحتی از هم جدا می شوند و می توان همزمان از هر دویشان استفاده کرد و انواع سرخ کردنی ها را درست کرد . همچنین برای درست کردن غذاهای رژیمی بهترین هستند .

تابه های مستطیل شکل یا بیضی شکل نیز وجود دارند که می توانید هنگام درست کردن ماهی به صورت درسته از آن ها استفاده کنید .

جنس های مختلف تابه

 • ماهیتابه چدن
 • ماهیتابه پیرکس
 • ماهیتابه تفلون
 • ماهیتابه سرامیکی
 • ماهیتابه گرانیتی
 • ماهیتابه استیل
 • ماهیتابه روحی

هر کدام از جنس های مختلف قابلمه ها و ماهی تابه هایی که ما استفاده می کنیم یک سری مزایا و معایب دارد که من بر اساس استفاده شخصی خودم و جست و جو هایی که در این زمینه داشته ام مزایا و معایب آن را برایتان می گویم .

اگر سلامت قابلمه و ماهیتابه برایتان اهمیت دارد می توانید از ماهی تابه های استیل و پیرکس و سرامیکی استفاده کنید . این جنس ها به سالم ترین ظروف پخت و پز معروفند اما هر کدام نیز معایبی دارند . برای مثال استیل به دلیل آن که در کف آن فولاد به کار رفته است حرارت را در خود نگه داشته و حتی تا چند دقیقه بعد از خاموش کردن شعله پخت را ادامه می دهد . و یا جنس پیرکس نیز بر اثر ضربه ممکن است آسیب دیده و بشکند . سرامیک هم شکننده است .

ماهیتابه های چدنی روکش دار و بدون روکش هم بسیار خوب هستند اما انواع بدون روکش که به مرور زمان زنگ می زنند و همچنین نچسب نیز نیستند و چدن های روکش دار نیز به دلیل استفاده مکرر روکشش آسیب می بیند . اما از انواع ماهیتابه های تفلون بهتر عمل می کنند و عمر طولانی تری دارند . انواع گرانیتی نیز هستند که در مقایسه با ماهیتابه های تفلون بهتر هستند اما با جنس سرامیکی برابر عمل می کنند و اگر بین جنس سرامیکی و گرانیتی دو دل هستید باید بگویم فقط در ساختار متفاوتند .

بهترین برند های ماهیتابه

اگر از بهترین برند های تولید کننده سرویس های پخت و پز ماهیتابه ها بخواهم بگویم موارد زیر را می توان نام برد که جزو بهترین و پر فروش ترین ها هستند و در سال های اخیر به بهترین نحو ممکن عمل کرده اند :

 1. برند یونیک
 2. برند کرکماز
 3. برند دسینی
 4. برند آگرین
 5. برند کارال
 6. برند تفال
 7. برند کوییزین آرت
 8. برند گرین لایف
 9. برند ایرانی کاندید
 10. و ...

نکات نگهداری از تابه ها

اگر نکات استفاده درست از تابه و قابلمه هایتان را بدانید و به آن عمل نید می توانید به طول عمر آن ها می افزایید

 1.  قبل از اين که از تابه برای اولين بار استفاده کنيد يک بار آن را با مايع ظرفشويی بشوييد ، بگذاريد خشک شود و بعد با کمی روغن چرب کنيد .
 2. هرگز براي هم زدن مواد داخل ماهیتابه از وسايل تيز فلزي مانند چاقو ، همزن و... استفاده نکنيد .
 3. براي تميز کردن تابه‌هاي روکش دار مانند تفلون ، سرامیکی ، گرانیتی و چدنی حتما از اسفنج استفاده کنيد و هرگز به سراغ سيم ظرفشويي نرويد .
 4. گاهي اوقات استفاده از ماشين ظرفشويی می توانيد به دسته ها و رنگ بدنه آسيب برساند . اگر می خواهيد تابه ها را داخل ماشين ظرفشويی بگذاريد از قبل درباره مقاومت آن ها مطمئن شويد .
 5. هر گاه دیدید که تابه شما دچار خط و خش شده و قسمتی از روکش درون آن از بین رفته است به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید .
 6. هنگام استفاده تابه های تفلون قبل از قرار دادن بر روی شعله گاز مقداری روغن درون آن ریخته و سپس بر روی حرارت قرار دهید .
 7. به هیچ عنوان قابلمه های خود را درون فریزر قرار ندهید زیرا موجب آسیب دیدن روکش آن ها می شود .
 8. تابه های چدنی به شدت نسبت به ضربه حساسند و ممکن است بشکنند .
 9. از پختن غذاهای اسیدی درون تابه های چدن بدون روکش خودداری کنید زیرا اسید موجود در مواد غذایی باعث خوردگی ظروف چدن می شود و همچنین مض برای سلامتی شماست .

نکات خرید انواع ماهیتابه

 1. اگر یک تابه دیواره بلند در منزل داشته باشید می توانید از آن برای پخت انواع خورشت و برنج و پاستا استفاده کرد و نیز می توانید برای سرخ کردن موارد غذایی نیز از آن بره برد . ماهیتابه های دیواره بلند کاربرد یک قابلمه را نیز برای شما دارند .
 2. پیشنهاد می شود از انواع تابه هایی خریداری کنید که در شیشه ای دارند و یا این که قسمتی از آن شیشه ای باشد تا به راحتی بتوانید هنگام پخت درون آن را ببینید .
 3. اگر اهل خوردن انواع استیک هستید تابه های مخصوص آن وجود دارد که شیار های باریکی دارد ، وجود یک تابه مخصوص استیک در هر خانه ای لازم نیست میتوان از تابه های گریل نیز برای این کار استفاده کرد .
 4. برخی از تابه های سرامیکی رنگی در برابر حرارت رنگ خود را از دست میدهند و ظاهر زشتی پیدا میکنند . بهتر است اگر ماهیتابه را برای استفاده روزمره خریداری میکنید از انواع یره تر آن استفاده کنید .
 5. وجود یک ماهیتابه نچسب برای هر آشپزخانه ای از واجبات است . درست کردن انواع کوکو و ماهی و ... در این تابه های نچسب بسیار بهتر از انواع دیگر تابه است .
 6. اگر جزو افرادی هستید که به سلامت ظرفی که درون آن آشپزی میکنید اهمیت میدهید حتما یک ماهیتابه پیرکس و استیل خریداری کنید .
 7. تابه های تمام سرامیک نیز هستند که مناسب استفاده در فر و ماکروفرند . برای درست کردن انواع پای ، لازانیا و ... میتوانید از آن استفاده کنید ولی باید توجه کرد که این تابه ها را نمیتوان بر روی شعله مستقیم قرار داد .
 8. تابه های چدنی از وزن سنگینی برخوردارند و به همین دلیل انتخاب خوبی نمیتواند باشد اما اگر خواهان خریداری آن ها هستید دقت کنید که چدن اصل خریداری کنید زیرا انواع تقلبی آن در بازار زیاد شده است .