بلاگ

انواع فلفل ساب و نمک ساب در آشپزخانه [بررسی کاربرد]

فلفل ساب

یکی از فوت و فن های مهم آشپزی درجه یک و ارائه یک غذای خوشمزه استفاده از ادویه های مختلف است . فلفل یکی از ادویه هایی است که فقط برای تندی نباید از آن استفاده کرد . فلفل علاوه بر خواص دارویی و درمانی که دارد در طعم غذا میتواند بسیار تاثیر گذار باشد . این را میدانستید که دانه فلفل تکه تکه شده در غذا عطر و طعم بی نظیری نسبت به پودر فلفل به غذا میدهد ؟ اینجاست که داشتن یک فلفل ساب میتواند به کمک شما بیاید . فلفل ساب و نمک ساب در کنار پاسماوری یکی از لوازم کاربردی آشپزخانه است که با داشتن یک نمونه از آن میتوانید به جز فلفل و نمک هر ادویه دیگری را که نیاز دارید آسیاب کنید . این وسیله کاربردی انواع مختلفی دارد که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد .

پیشنهاد می کنیم دیگر مطالب سایت در مورد شکر پاش و ظرف روغن ریز و از همه مهم تری کتری و قوری نیز مطالعه کنید .

کاربرد فلفل ساب

کاربرد فلفل ساب در آشپزخانه و هنگام آشپزی کم نیست . استفاده از ادویه ها در آشپزی ایرانیان شاید مانند آشپزی های هندی تا این حد پر رنگ نباشد اما نمیتوان از نقش ادویه ها در طعم و مزه غذا های مختلف چشم پوشی کرد . در گذشته هر شخص اصل آن گیاه ، میوه ، دانه یا ریشه مورد نظر را خریداری میکرد و پس از طی مراحلی آن را به ادویه تبدیل میکرد . اما در چند دهه گذشته با وجود این همه ادویه فروشی های مختلف و ادویه های آماده کارخانه ای کمتر کسی خودش برای آماده سازی ادویه ها قبول زحمت میکرد .

اما چیزی که در چند سال گذشته با وجود تورم و گران شدن روز به روز لوازم و وسایل ، شاهد آن هستیم این است که ادویه ها دیگر به خوبی گذشته نیستند و همچنین این که خلوص کافی را ندارند . پس دوباره افراد باید به همان روش قدیمی و سنتی به آماده سازی ادویه در منزل بپردازند ؟ نه قطعا که اینطور نیست . لوازم آشپزخانه روز به روز با توجه به نیاز بشر در حال آپدیت شدن هستند . فلفل ساب ها یکی از این لوازمند که با برخی از مدل های آن نه تنها انواع دانه فلفل را میتوان آسیاب کرد بلکه میتوان ادویه های مختلف و حتی نمک دریا و نمک آسیاب نشده را نیز آسیاب کرد .

کاربرد نمک ساب

انواع فلفل و نمک ساب

فلفل ساب ها انواع مختلفی دارند . انواع چوبی ، پلاستیکی ، استیل ، فلزی ، سرامیکی و … که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند وجود دارند . انواع فلفل پاش و نمک ساب را در ادامه به طور کامل همراه با ویژگی ها آن شرح داده ایم .

1.فلفل ساب دستی

فلفل ساب دستی یک وسیله کاربردی در آشپزخانه است که به وسیله آن میتوانید انواع ادویه های نکوبیده ، دانه فلفل ، نمک دریا و نمک آسیاب نشده و این قبیل چیز ها را آسیاب کنید . همه مدل های این وسیله از یک محفظه برای قرار گیری دانه های فلفل تشکیل شده است . با بستن قسمت بالایی بر روی محفظه و چرخاندن آن ، تیغه دانه های فلفل را به طور کامل خرد میکند . البته این به آن معنا نیست که کاملا بتواند دانه فلفل را پودر کند اما به اندازه ای آن را خرد میکند که برای استفاده چه در غذای در حال طبخ و چه غذایی که آماده نوش جان کردن است مناسب باشد .

نمک ساب دستی

2.فلفل ساب چوبی

یکی از فانتزی ترین مدل های این وسیله کاربردی ، فلفل ساب چوبی است . به طور کلی وجود ظروف و لوازم چوبی ظاهر زیبایی در خانه و آشپزخانه ایجاد میکند . در رابطه با جنس چوبی این وسیله کاربردی هم چنین است . وجود یک مدل از مدل های چوبی این وسیله کاربردی در کنار پا سماوری های چوبی میتواند در زیبا سازی آشپزخانه شما تاثیر گذار باشد . البته یکی از مواردی که در رابطه با جنس چوبی آن باید در نظر داشته باشید این است که به طور کلی تمیز کردن سختی دارد و به راحتی نمیتوان آن را شست . اما هم نسبت به ضربه مقاوم است و هم وزن نسبتا متوسطی دارد .

.فلفل ساب چوبی

3.فلفل ساب استیل

یکی دیگر از انواع این وسیله کاربردی ، فلفل ساب استیل است . معمولا یکی از پر فروش ترین انواع این وسیله کاربردی همین جنس استیل آن است . اگر مطمعن باشید جنس استیلی که خریداری میکنید از نوع استیل ضد زنگ ساخته شده باشد که دیگر هیچگونه نگرانی از بابت خراب شدن آن نخواهید داشت . فلفل ساب های استیل نسبت به انواع های فلزی سبک ترند و نسبت به انواع چوبی نیز بسیار راحت تر تمیز میشوند . یکی از مزایای استفاده از مدل های استیل این است که این مدل فلفل ساب به راحتی با انواع دکور آشپزخانه شما ست میشود مخصوصا اگر سرویس آشپزخانه و ست ادویه و پاسماوری شما هم از انواع استیل باشد .

فلفل ساب استیل

4.فلفل ساب و نمک ساب پلاستیکی

فلفل ساب و نمک ساب پلاستیکی یکی دیگر از انواع فلفل ساب هاست . انواع پلاستیکی آن در رنگبندی و سایز های مختلفی تولید میشوند و با هر سلیقه ای میتوانید یکی از انواع آن را انتخاب کنید . البته شاید انواع پلاستیکی استحکام کافی هنگام چرخاندن را نداشته باشد اما با توجه به وزن سبک و قیمت مناسب و همچنین رنگبندی بالایی که دارد به نسبت ارزش خرید بالایی دارد .

بیشتر بخوانید
تلویزیون مجیک و کولر گازی مجیک ساخت کجاست؟[بخرم یا نخرم؟]

5.فلفل ساب سرامیکی

یکی دیگر از انواع فلفل ساب های موجود در بازار ، فلفل ساب سرامیکی است . فلفل ساب سرامیکی ظاهر کاملا جذاب و زیبایی دارد همچنین این که به جز کاربرد فلفل ساب میتوان از آن به عنوان یک وسیله تزئینی آشپزخانه هم استفاده کرد . فلفل ساب های سرامیکی هم طرح های مختلفی دارند و هم در چندین رنگبندی تولید میشوند . البته این نکته را نباید از یاد برد که به طور کلی جنس سرامیکی آسیب پذیر است و ممکن است که با اندک ضربه ای آسیب ببیند و بشکند و همچنین از وزن سنگین آن هم نمیتوان چشم پوشی کرد .

6.فلفل ساب برقی

اگر جزو افرادی هستید که گردن درد و یا دست درد دارید و یا به طور کلی نمیخواهید که به دست و گردن خود فشار وارد کنید پیشنهاد ما به شما یک فلفل ساب برقی است . فلفل ساب برقی دیگر مانند فلفل ساب دستی نیاز به وارد کردن فشار ندارد و با روشن کردن آن میتوانید انواع ادویه مورد نیاز خود را آسیاب کنید . البته باید این را در نظر داشته باشید که فلفل ساب های برقی نسبت به انواع دیگر فلفل ساب های دستی از قیمت بالاتری برخوردارند اما قدرت آسیاب آن نسبت به انواع دستی بسیار بالاتر است .

فلفل ساب برقی

خرید فلفل ساب دستی

خرید فلفل ساب دستی و ادویه ساب دستی برای کسانی که نسبت به ادویه های آسیاب شده بازاری کمی بد بینند و ترجیح میدهند که ادویه مورد نیاز خود را خود در خانه آسیاب کنند واجب و ضروری است . شاید برخی از افراد تصور کنند که فلفل ساب دستی که وسیله ساده ایست و خرید آن کاری ندارد . به فروشگاه میرویم و یکی از انواع آن را انتخاب میکنیم . اما باید بدانید که این طور نیست . حتی برای خرید همین فلفل ساب ساده هم نکات مهمی وجود دارد که اگر آن را رعایت نکنید نمیتوانید خرید مطلوبی داشته باشید . در ادامه راهنمای خرید فلفل ساب و ادویه ساب را آماده کرده ایم که میتوانید مطالعه کنید .

قیمت فلفل ساب و نمک ساب

عوامل متعددی میتواند در قیمت فلفل ساب و نمک ساب تاثیر گذار باشد . جنس یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در قیمت آن است . معمولا انواع فلزی و چوبی از انواع پلاستیکی آن گران ترند . همچنین فلفل ساب های برقی نسبت به فلفل ساب های دستی از قیمت بالاتری برخوردارند . اگر دقت کرده باشید به طور معمول ادویه ساب ها در سایز های مختلفی تولید میشوند . از سایز کوچک کوچک گرفته تا سایز های بزرگتر رستورانی که خوب طبیعی است که مدل های بزرگتر آن نسبت به انواع کوچکتر از قیمت بالاتری برخوردار باشند .

قیمت فلفل ساب و نمک ساب

طرز استفاده از فلفل ساب و نمک ساب

طرز استفاده از فلفل ساب و نمک ساب اصلا سخت نیست . فلفل ساب ها یک محفظه برای قرار گیری دانه های درسته فلفل دارند . پس از اینکه محفظه آن را از فلفل پر کردید درب آن را ببندید و شروع به چرخاندن آن کنید با چرخاندن ، تیغه درون محفظه شروع به چرخیدن میکند و به این صورت دانه های فلفل خرد میشود و درون غذای شما میریزد . در رابطه با نمک ساب هم همین است . برخی از افراد به نمک های آسیاب شده بسته بندی بازار اطمینان ندارند به همین جهت پیشنهاد میشود که از سنگ نمک های ریز و یا نمک دریا درون نمک ساب ریخته و به همان صورت آسیاب کنید .

بیشتر بخوانید
فونیکس (Phoenix) ساخت کجاست؟[بررسی کیفیت محصولات فونیکس]

خرید فلفل ساب و نمک ساب

در خرید فلفل ساب و نمک ساب شاید در وهله اول تصور کنید که خرید این وسیله ساده که کار خاصی ندارد . اما پیشنهاد میکنم با دیدن اولین مدل اقدام به خرید آن نکنید و ابتدا نکات زیر را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید کنید .

  1. بدنه این وسیله کاربردی باید محکم باشد به طوری که با چند بار چرخش و یا ضربه دیدن سریع نشکند .
  2. وزن آن نباید زیاد باشد چون اگر چنین باشد استفاده از آن و در دست گرفتن آن برایتان سخت میشود .
  3. این وسیله کاربردی همان گونه که گفتیم به جنس های گوناگونی تولید میشوند اما از بین همه ی آن ها جنس چوبی آن از سایر مدل های آن مقاوم تر است البته که تمیز کردن آن کمی مشکل است .
  4. حتما به محفظه آن دقت کنید که راحت پر میشود یا نه . برخی از مدل ها محفظه تنگی دارند که برای پر شدن حتما باید از قیف استفاده کرد .
  5. اگر دوست دارید به جز فلفل سایر ادویه ها را هم بتوانید در منزل آسیاب کنید به این نکته دقت داشته باشید که وسیله شما این قابلیت را دارد یا نه .
  6. یکی دیگر از عواملی که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید جنس تیغه آن است که حتما باید از استیل ضد زنگ ساخته شده باشد .
  7. چون در محیط آشپزخانه انواع و اقسام سرخ کردنی ها درست میشود مدل های چوبی شست و شویشان کمی مشکل است .
  8. برخی از فلفل ساب و نمک ساب ها در سایز های بسیار بزرگ تولید میشوند که یا بیشتر جنبه تزئینی دارد یا اگر هم بخواهد استفاده شود به جز رستوران ها استفاده از آن در منزل کمی منطقی نیست . ترجیحا از سایز های متوسط و کوچک خریداری کنید .
خرید فلفل ساب و نمک ساب

فلفل ساب و نمک ساب بخرم یا فلفل پاش ؟

خیلی از افراد این سوال برایشان پیش می آید . چون به هر حال وجود یک فلفل ساب و نمک پاش برای خانه لازم است اما واقعا خرید این وسیله کاربردی هم جزو لزومات است ؟ بله قطعا هست . با توجه به این که میزان مرغوبیت همه مواد غذایی روز به روز دارد پایین میاید چه بهتر که برای ادویه جات پودر شده که دقیقا نمیدانیم نحوه پودر شدن آن چگونه بوده و آیا ادویه خالص را آسیاب کرده اند یا خیر حتما یک ادویه ساب در خانه داشته باشید .

بهترین مارک نمک ساب و فلفل ساب

برند های زیادی هستند که فلفل ساب و نمک ساب با کیفیت ها و مدل های مختلف تولید میکنند . از بهترین مارک این وسیله کاربردی میتوان به کارال ، باریکو ، بروفه ، ایکیا ، کراش گراین و برند های معتبر دیگری اشاره کرد . برخی برند ها فقط مدل های چوبی را تولید میکنند ، برخی برند ها فقط مدل های استیل و برخی دیگر فقط انواع پلاستیکی و برقی را تولید میکنند . اما مثلا برند معروف ایکیا هم انواع مدل های فلزی و استیل و چوبی دارد و هم پلاستیکی .

فلفل ساب چوبی بهتر است یا استیل ؟

از لحاظ ظاهری مدل های چوبی ظاهر زیباتری نسبت به انواع استیل دارند اما ماندگاری مدل های استیل بهتر از انواع چوبی است .

از چه نوع نمک و فلفلی برای این وسیله باید استفاده کرد ؟

برای این وسیله باید از دانه فلفل سیاه و برای نمک ساب هم باید از نمک دریا یا سنگ نمک ریز استفاده کرد .

نمک ساب برای پذیرایی از مهمان مناسب است ؟

این وسیله کاربردی بیشتر در آشپزخانه استفاده میشود اما برخی از مدل های فانتزی تر آن هم هستند که میتوان سر میز شام و نهار و برای پذیرایی از مهمان قرار داد .

امتیاز مطلبpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.