بلاگ

عکس ترازو ها + انواع ترازو و کاربرد آن ها

عکس ترازو

زمانی که بچه بودم به یاد داشتم ، وقتی به بقالی یا همان سوپر مارکت های امروزی می رفتم برای خرید هر چیزی باید آن را بر روی ترازو وزن میکردیم و معادل وزن آن قیمتش را پرداخت می کردم ، از زمان قدیم تا به امروز ترازو ها در شکل های متفاوتی وجود داشتند ( در ادامه عکس ترازو و انواع آن ها را برای شما قرار می دهم ) ، ترازو ها انواع گوناگونی دارند که از آن ها می توان به ترازوی آشپزخانه ، ترازوی دیجیتالی ، ترازوی وزن کشی و … اشاره کرد ، البته هر کدام از این مدل ها کارایی مخصوصی دارند و نمی توان از آن ها در مصارف گوناگون استفاده کرد .

در ادامه این مقاله قصد داریم تا انواع ترازو ها را همراه با تصویر بشناسیم و با تمام کاربرد های آن آشنا شویم ، اگر قصد خرید ترازو را دارید پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

انواع ترازو و کاربرد آن

ترازو قدیمی یا ترازو دوکفه ای

ترازو های قدیمی به شکل دو کفه ای بودند ، این مدل ترازو ها به گونه ای بود که وقتی مقدار موادی را بر روی یک کفه ترازو قرار میدادیم همزمان بر روی کفه دیگر تعداد سنگ های مشخص شده ای که بر روی آن مقدار وزن مشخصی نوشته شده است را قرار میدادیم و زمانی که دو کفه با هم همتراز می شدند مشخص میشد که وزن مواد ما چقدر است .

کاربرد ترازو دو کفه ای : این مدل ترازو بیشتر در بقالی ها و فروشگاه ها کاربرد دارد .

ترازو قدیمی یا ترازو دوکفه ای

ترازو عقربه ای

ترازو های وزن کشی قدیمی به صورت عقربه ای بودند که با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان کم کم مدل های دیجیتالی بر روی کار آمدند ، اما با این حال باز هم نمونه های عقربه ای در بسیاری از خانه ها وجود دارد ف این مدل ترازو ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و وزن هایی تا 100 کیلو به بالا را هم ساپورت می کند ، عکس ترازوی وزن کشی عقربه ای را در ادامه می توانید مشاهده کنید .

ترازو عقربه ای

ترازو آشپزخانه

ترازوی های آشپزخانه به دو صورت آنالوگ و دیجیتالی در بازار وجود دارند . از ترازوی آشپزخانه عموما برای وزن کشی مواد غذایی مانند آرد ، روغن ، مواد دیگری چون عدس ، لوبیا ، برنج و … استفاده می شود . بر روی ترازو های آشپزخانه کاسه هایی وجود دارد که با استفاده از آن به راحتی می توان مواد غذایی مایع را اندازه گیری کرد .

ترازو آنالوگ آشپزخانه

این مدل ترازو ها به صورت عقربه ای هستند ، در زمان قدیم در آشپزخانه ها این مدل بسیار فراوان بودند . البته امروزه هم استفاده های زیادی از این مدل می شود .

ترازو آنالوگ آشپزخانه

ترازو دیجیتال آشپزخانه

با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه های جدیدی چون غذاساز ، پلوپز و … نمونه هایی از ترازو ها به نام ترازو دیجیتال آشپزخانه روانه بازار شدند که از دقت بسیار بالایی برخوردار بودند و تنظیمات های پیشرفته ای برای آنان وجود دارد .

ترازو دیجیتال آشپزخانه

ترازو فروشگاهی

امروزه سبک جدید تری از ترازو ها وجود دارد که از این مدل بیشتر در فروشگاه و سوپر مارکت ها استفاده می شود ، این مدل ترازو ها از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند و همچنین برای کشیدن وزن اجناس وقت بسیار کمتری میگیرد و لازم نیست تا بر اساس تعداد سنگ ها و وزن آن ها اندازه گیری کنیم .

ترازو فروشگاهی

ترازو هوشمند

ترازو های جدیدی که جدیدا روانه بازار شده اند از قابلیت های بسیار جدیدتری برخوردار هستند ، این مدل ترازو ها برای افرادی که همیشه در حال رژیم هستند بسیار کاربردی است، در پایین عکس ترازوی هوشمند را برای شما قرار داده ایم ، از قابلیت های این مدل می توان به صدای هشدار ، تنظیمات رژیمی ، اندازه گیری ، قابلیت اتصال به گوشی و … اشاره کرد .

ترازو هوشمند

ترازو آزمایشگاهی

بسیاری از دانشمندان و افرادی که در حوزه آزمایشگاه کار می کنند برای اندازه گیری مواد آزمایشگاهی نیاز به یک ترازوی بسیار دقبق دارند تا بتوانند اجسام بسیار ریز با وزن خیلی کم را اندازه گیری کنند ، به همین دلیل تراوزی آزمایشگاهی را تولید کردند . دقت این مدل ترازو ها حدود ۰٫۰۰۰۰۱ گرم است و حتی قابلیت این را دارد که اجسام پودر مانند را اندازه گیری کند .

ترازو آزمایشگاهی

ترازو عدالت

وقتی که نام ترازو های قدیمی را می شنویم و یا تصاویر آن ها را میبینیم ناخوداگاه به یاد کلماتی چون برابری ، هم وزن بودن و … میافتیم . به همین دلیل برای نشان عدالت  و برابری حقوق در بین تمامی مردم ایران برای نماد عدالت از ترازوی دو کفه ای استفاده می کردند .

ترازو عدالت

ترازو وزن کشی دیجیتالی

علاوه بر ترازو های وزن کشی آنالوگی ، ترازو های دیجیتالی وجود دارند که از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند . این مدل ترازو دیجیتالی با باتری کار می کند و علاوه بر آن قابل تنظیمات هستند .

ترازوی وزن کشی دیجیتالی

ترازو طلا فروشی

نمونه هایی از ترازو ها در بازار طلافروشی وجود دارد ، از این مدل ترازو ها برای وزن کشی وزن طلا و محاسبه قیمت آن استفاده می شود ، نمونه ای از عکس ترازو طلا فروشی را در زیر میتوانید مشاهده کنید .

عکس ترازوترازو طلا فروشی

ترازو اندروید

نمونه ای جدیدترین ترازو ها که به صورت اپلیکیشن هم قابل استفاده هستند ، این مدل ترازو ها که به ترازوی گوشی و یا ترازو اندروید شناخته می شوند امکان وزن کشی با گوشی وجود دارد ، البته نمی تواند اجسام با وزن سنگین را اندازه گیری کند .

ترازو اندروید

ترازو ده کیلویی

دقت این مدل ترازو ها به اندازه یک گرم است ، با این مدل ترازو که بیشتر برای افراد سرآشپز، کارگاه ها ، آزمایشگاه ها و .. کاربرد دارند . این مدل ترازو ها با برق و باتری کار می کند و همچنین  برای اکثر مصارف شغلی کاربرد دارد . در ادامه عکس ترازو ده کیلویی را مشاهده خواهید کرد.

ترازو ده کیلویی

ترازو زعفران

این نوع ترازو ها قابلیت اندازه گیری زعفران را فراهم آورده اند ، این مدل ترازو نام های دیگری چون ترازوی مثقال ، ترازوی مثقال کشی دارند ، برای آشنایی با این مدل می توانید عکس ترازو را در پایین مشاهده کنید .، این مدل ترازو ها در اندازه کوچکی قرار دارند و همچنین قیمت آن ها نسبت به دقت و کیفیت متفاوت است .

ترازو زعفران

ترازو جیبی

افراد که شبانه روز با ترازو سر و کار دارند نیاز دارند تا همیشه ترازویی همراه خود داشته باشند ، به همین دلیل ترازو هایی روانه بازار شده اند که همه آن را با نام ترازوی جیبی می شناسند ، این نوع ترازو در اندازه مناسبی تولید شده اند که قابلیت قرار گیری در داخل جیب را فراهم کرده اند ، در ادامه می توانید عکس ترازوی جیبی را مشاهده بفرمایید .

ترازو جیبی

ترازوی دستی

این مدل هم نمونه هایی از ترازو های دستی هستند ، برای اندازه گیری این مدل نیاز نیست تا ترازو را بر سطح مسطحی قرار دهید تنها به حالت ایستاد و با کمک دست می توانید مواد و اجسام را اندازه گیری کنید .

تراوزی دستی

ترازو صنعتی

نمونه هایی از ترازو ها وجود دارند که جنس بدنه ان ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل از این نوع ترازو ها باری وزن کشی اجسام سنگین استفاده می شود ، این مدل ترازو علاوه بر اندازه گیری قابلیت شمارش قطعات را فراهم آورده است . برخی این مدل را با نام ترازوی باسکول می شناسند .

ترازو صنعتی

نکات لازم قبل از خرید ترازو

تا به این جا با انواع ترازو های موجود در بازار آشنا شده اید و همچنین عکس ترازو ها را برای شما قرار داده ایم تا به طور کامل و همراه با تصویر ترازو ها را بشناسید ، حال به سراغ نکات لازم قبل از خرید ترازو برویم .

1. شناخت کاربرد ترازو ها

پس از آن که با انواع ترازو ها آشنا شدید بهتر است با کاربرد های آن هم آشنا شوید تا بتوانید تصمیم بگیرید که چه نوع ترازویی می تواند نیاز شما را رفع کند .

2. دقت و ظرفیت ترازو

دقت ترازو نکته ای است که باید حتما قبل از آن را آن را بررسی کنید ،در واقع دقت ترازو نشان می دهد که هر ترازویی توانایی اندازه گیری چه نوع اجسام و با چه نوع وزن هایی را دارند ، به خصوص برای شغل های چون آزمایشگاه ، طلا فروشی و … لازم است تا ترازوی خود را به گونه ای انتخاب کنند که از دقت و ظرافت بسیار خوبی برخوردار باشد . این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر چه ظرفیت ترازویی پایین تر باشد دقت آن بالاتر است .

عکس ترازو

3. قیمت ترازو

با توجه به وضعیت اقتصادی امروز ، قیمت ترازو اهمیت بالایی دارد ، البته این مورد هم وجود دارد که هرچه دقت ترازو بالاتر باشد ، قیمت آن نیز بالاتر است . در ضمن نمی توان به ترازو های ارزان قیمت اعتماد کرد چرا که برخی از افراد هستند که ترازو های تقلبی با دقت پایین را با قیمت بسیار پایینی عرضه می کنند .

4. انتخاب برند مناسب

برند های بسیار متفاوتی هستند که انواع ترازو ها را روانه بازار می کنند ، البته به طور معمول هر برندی ترازوی های مشخصی را تولید می کند به عنوان مثال برند ایرانی محک پیشرفته ترین و بهترین ترازو های فروشگاهی را روانه بازار می کنند ، از دیگر برند هایی که انواع ترازو های پرفروش و محبوبی را تولید می کنند میتوان به برند های بیور آلمان ، تفال ،سورین ، بلک اند دیکر و … اشاره کرد . عکس ترازو ها را در ابتدای مقاله برای شما قرار داده ایم .

عکس ترازو

 

انواع ترازو کدام است ؟

ترازو ها در انواع متفاوتی تولید می شوند که از جمله آن ها می توان به ترازو های فروشگاهی ، ترازو های وزن کشی ، ترازو های هوشمند و دیجیتالی ، ترازو های آشپزخانه و … اشاره کرد .

ترازوی دیجیتالی بهتر است یا عقربه ای ؟

ترازوهای دیجیتالی نسبت به ترازو های عقربه ای از قابلیت های بالاتر و به خصوص از دقت بالاتری برخوردار هستند ،به همین دلیل امروزه استفاده از ترازو های دیجیتالی بیشتر شده است .

قیمت ترازو چگونه است ؟

ترازو ها با توجه به قابلیت هایی که دارند ، نوع برند آن ها و … از قیمت های متفاوتی برخوردار هستند اما در کل برای خرید آن ها نیاز نیست که بودجه خیلی زیادی را برای آن کنار بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *