نمایش دادن همه 8 نتیجه

بشقاب ها ظروفی برای سرو غذا هستند که در شکل ها و طراحی های متفاوت تولید می شوند . از گذشته و از زمان انسان های اولیه بشر در تلاش بوده تا وسایلی برای خوردن راحت تر غذا بسازد که با مرور زمان بشقاب ها به میان آمدند که روز به روز بر تنوع و طرح های مختلف بشقاب ها افزوده می شود . حالا چرا نام بشقاب به این ظروف داده شده است !! بشقاب واژه ای فارسی است که (بش) به ترکی به معنی خالی استه همرا با قاب میتوان آن را قاب خالی معنی کرد . ساختن این نام برای این ظروف در زمان قدیم داستان خودش را دارد که می توانید آن را در بخش تاریخچه ی بشقاب ها بخوانید .

در اینجا ما سعی داریم شما را با انواع بشقاب ها و جنس های مختلف آن ها آشنا کنیم تا از نظر کیفیت و ویژگی های آن ها بهترین نمونه ی بشقاب ها را خریداری و استفاده کنید .

جنس های مختلف بشقاب

بشقاب مسی

ظروف مسی از جمله ظروفی هستند که از گذشته تا امروزه مورد استقاده قرار گرفته اند . مس و آهن از جمله مواد مورد نیاز بدن است و به همین خاطر کسانی که این مواد در بدنشان پایین باشد ، پزشکان رژیم غذایی ویژه ای برای آن ها در نظر می گیرند تا بتوانند از طریق غذاهایی مانند میوه های خشک شده ، سیب زمینی و ... که به طور طبیعی مس در ذات آن ها وجود دارد این مواد را در بدن خود تامین کنند . هنگام پختن غذا درون قابلمه های مسی مقداری از مس آن وارد غذای شما شده و می تواند مقداری از نیاز بدن شما به مس را تامین کند . البته علاوه بر مواد مفید موجود در ظروف مسی مضرراتی را هم به همراه دارند .

با اینکه به گفته ی متخصصان مس از مواد مفید و تامین کننده نیاز برای بدن می باشند اما زیاد بودن آن در بدن زیان هایی به دنبال خواهد داشت به همین دلیل سازنده های ظروف مسی  اکثرا برای ظروف مسی از پوشاننده هایی از جنس استیل ضد زنگ و قلع برای روکش آن ها استفاده می کنند . در کل بهتر است از ظروف مسی پوشش شده با قلع استفاده کرد . نکته ای که در بشقاب های مسی وجود دارد آن است که سرو غذا در داخل این بشقاب ها باعث می شود که یون های مسی با غذا ترکیب شوند و وارد بدن شود .

اما اگر مس بیش از حد وارد بدن شود باعث مسموییت ، حالت تهوع و... میشود .اگر علاقه به ظروف مسی قدیمی دارید بهتر است از آن ها برای دکور استفاده کنید زیرا ظروف مسی قدیمی به دلیل این که لعاب ندیده اند قابل استفاده برای سرو غذا و نوشیدنی را ندارند. سرو غذا های اسیدی در این ظروف مشکل ساز است .

بشقاب ملامین

قدمت این ظروف به 50 سال قبل در ایتالیا برمیگردد.در زمان های قدیم ظروف ملامینی طرفداران زیادی داشت و حتی از این ظروف برای پذیرایی و مجالس های مهم هم استفاده میکردند اما با گذشت زمان و به وجود آمدن انواع ظروف دیگر به بازار کار رفته رفته این ظروف طرفدانش را از دست داده و  تولیدشان کاهش یافته . این روز ها  ممکن است از ظروف ملامینی برای پیک نیک ،مسافرت و .. استفاده شود . سرو مواد غذایی اسیدی در این ظروف مشکلی ایجاد نمیکنند . میتوان تا حدود آن ها را نشکن دانست اما باز هم در اثر ضربه موجب لب پریدگی و ترک میشوند .نکته ای که در شستشوی آن ها باید رعایت شود بهتر است از سیم های ظرف شویی در هنگام شستشوی آن ها استفاده نشود که باعث میشود لعاب پوشاننده  از بین روذ .

البته نکته ای هم که حائز اهمیت است این است که به نظریه و اعتقاد برخی دانشمندان  این ظروف قابلیت نگه داشتن مواد رنگی که در طراحی آن ها استفاده میشوند را ندارند . اگر قصد خرید ظروف ملامینی را دارید حتما از مارکی خریداری کنید که مهر استاندارد و وزارت بهداشت را داشته باشد.

بشقاب چینی

ظروف چینی یا سرامیکی در مقابل سایر ظروف بهداشتی تر و ایمن تر بوده . شستشوی این ظروف بسیار راحت است . ظروف چینی به دلیل آن که در هنگام ساختشان از حرارت بسیار بالا حدود 1400 درجه استفاده میشود به همین دلیل از مقاومت نسبتا بالایی برخوردارند. از ویژگی های دیگر این ظروف میتوان به شفافیت و ضد خش بودن آن ها اشاره کرد که براثر ضربه های قاشق چنگال بر روی آن ها خراشی ایجاد نمیشود .ظروف چینی ضد آب بوده ودرصد نفوذ آب در آن ها بسیار پایین بوده . در این بشقاب های چینی انواع غذاهای سرد و گرم سرو میشود و مشکلی ایجاد نمیکنند . بشقاب های چینی قابل استفاده در ماکروویو و فر هستند . برای طراحی این ظروف با استفاده از قابلیت عکس برگردان و رنگ های مصنوعی میتوان بر روی آن ها طرح هایی را ایجاد کرد .

بشقاب چوبی

امروزه ظروف چوبی به خصوص ظروف چوبی بامبو محبوبیت های فراوانی پیدا کرده اند .از بهداشتی ترین بشقاب ها مبتوان به این ظروف اشاره کرده ضمن آن که آن ها بسیار مقاوم اند و عایق حرارت هستند و دوام و ماندگاری بالایی دارند ، بر خلاف ظروف پلاستیکی تجزیه پذیر هستند و با محیط زیست هم سازگارند .در کل مزیت های این جنس از ظروف بسیار بالا هستند به همین دلیل امروزه در اکثر خانه ها نمونه هایی از این ظروف دیده میشود و با داشتن ظاهری شیک و متنوع و جذاب علاوه بر استفاده های روزانه از آن ها به عنوان ظروف پذیرایی هم استفاده میشود .

بشقاب شیشه ای

ظروف شیشه ای که در بازار وجود داشتند مقاومت کمی در مقابل دمای بالا داشتند به همین دلیل کارخانه ای فرانسوی ظروف شیشه ای را در طی عملیات هایی که بر روی آن ها انجام شد مقاومت آن ها را بالا بردند و نام پیرکس را به آن ها نسبت دادند . ظروف شیشه ای یا پیرکس به دلیل آن که واکنش پذیری مواد شیشه ای پایین است جزو دسته ی بهداشتی ترین ظروف همانند ظروف چینی و سرامیکی و چوبی قرار میگیرند . این ظروف غیر قابل نفوذ و ضد آب هستند و شستشوی آن ها بسیار راحت است .

بشقاب پلاستیکی

ظروف پلاستیکی از ظروفی هستند که مضررات آن ها بالاست و به همین دلیل بسیار کم از آن ها استفاده میشود مگر در مجالس های عمومی و بزرگ ،این ظروف واکنش پذیری بالایی دارندو مواد موجود در آن ها با غذا ترکیب میشود که مضر است . نمیتوان آن ها را داخل فر و یا مایکروویو  قرار داد .با محیط زیست سازگار نیستند و باز یافت آن ها در محیط بین 300 تا 500 سال به طول می انجامد . حالت پذیری این ظروف بالاست به همین دلیل شکل گیری آن ها راحت است .ظروف پلاستیکی دارای مواد شیمیایی هستند که برای بدن مفید نمیباشد بنا براین بهتر است تا حد امکان از این ظروف استفاده نکنید .

بشقاب سفالی

از قدیم الایام تا امروزه از ظروف سفالی برای سرو غذا استفاده میکنند . نمونه هایی از ظروف سفالی که مربوط به ده ها هزار سال پیش است در موزه ها نگهداری میشوند . نوعی دیگر از ظروف سفالی ظروف سرامیکی هستند در واقع لعابی که در هنگام ساخت ظرف سفالی استفاده میشوند آن ها را به ظروف سرامیکی تبدیل میکنند . این نوع ظروف با محیط زیست سازگارند و طبیعی و غیر سمی هستند ، استفاده ی غذا ها در آن ها مشکلی ایجاد نمیکند اما نکته ای در اینجا وجود دارد و آن این است که در ظروف سفالی آبی رنگ بهتر است غذا سرو نشود چرا که این ظروف ترکیبات سربی دارند که باعث ایجاد مسمومیت های غذایی میشوند.

انواع بشقاب

پلو خوری

بشقاب های پلوخوری عموما قطری بین 25 تا 30 سانتی متر دارند و همان طور که از اسم آن ها پیداست برای سرو پلو از آن ها استفاده میشوند و سایز آن ها بزرگتر است ، در هر وعده ی غذایی بر سر سفره یا میز برای سرو غذای اصلی از این نوع بشقاب ها استفاده میشود .

پیش دستی

پیش دستی ها عموما قطری بین 12 تا 18 سانتی متر دارند میتوان گفت پیشدستی ها ظروفی در سایز کوچکتر از پلو خوری هستند که اکثرا برای میهمانان استفاده میشود .معمولا این ظروف  ست ظروف پذیرایی مانند قندان ، میوه خوری ، شیرینی خوری و ... هستند . از این نوع بشقاب ها استفاده های دیگری هم میشوند مانند قرار دادن پنیر و کره در آن ها برای  سرو صبحانه و موارد دیگر .

دیس

بزرگترین نوع بشقاب را دیس مینامند که در سایز های بزرگ تر و با قطر بین 33 تا 36 سانتی متر تولید میشوند .برنابراین با استفاده از آن ها بر سر سفره یا میز در هر وعده ی غذایی این امکان را میدهد غذا به طور کامل در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد به همین دلیل از این نوع بشقاب ها استفاده میکند تا هرکس که بخواهد به مقدار دلخواه از غذای اصلی برای خودش بکشد .

خورشت خوری

بشقاب های خورشت خوری کمی گود تر از از پلوخوری ها هستند تا فضای مناسب تری برای نگهداری خورشت ها داشته باشند .قطر این بشقاب ها حدود 18 سانتی متر و بیشتر است و سایز های آن متغیر است اما برای خورشت های آب دار بهتر است این مدل از بشقاب ها گودتر باشند .البته غیر از خورشت از آن ها برای سرو غذاهای دیگر هم استفاده میشود .

نعلبکی

کوچکترین سایز بشقاب ها در اختیار نعلبکی هاست نعلبکی ها عمدتا در کنار فنجان استفاده میشوند . در طراحی نعلبکی ها گودی کمی در وسط آن ایجاد میکنند که محل قرار گیری استکان و فنجان است و باعث ثابت نگه داشتن استکان و فنجان میشود .

 سوپ خوری

بشقاب های سوپ خوری عموما میتوان گفت در قطر های 23 تا 25 سانتی متر و قطر 3 تا 5 سانتی متر تولید میشوند که بیشتر در مجالس رسمی و میهمانی های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند و اکثرا در حالت معمولی برای خوردن سوپ در  از کاسه ها و پیاله ها استفاده میکنند .