راهنمای سایزبندی قابلمه [همراه با جدول سایزبندی]

تیر 24, 1399
دسته‌بندی نشده
راهنمای سایزبندی قابلمه

با راهنمای سایزبندی قابلمه ها ، هوشمندانه تر آشپزی کنید !
یکی از مشکلاتی که اکثر خانم ها به خصوص نوعروسان در هنگام خرید قابلمه با آن مواجه هستند این است که نمی توانند سایز قابلمه مورد نظر را به نسبت تعداد نفراتی که قرار است برای آن ها غذا تهیه کنند بسنجند . قطعا انتخاب سایز مناسب قابلمه تاثیر بسیار زیادی در پخت و پز ما دارد به عنوان مثال ممکن است هنگام پخت غذا برای یک جمع 15 نفره از یک قابلمه 8 نفره استفاده کنیم که در این حالت به احتمال زیاد غذای بسیار کمی آماده می شود اما اگر با توجه به تعداد نفرات سایز مناسبی از قابلمه را انتخاب کنیم قطعا به اینجور مشکلات بر نخواهیم خورد.

سرویس قابلمه mgs

قابلمه عروس

سرویس قابلمه 9 پارچه evita

سرویس قابلمه 10 پارچه روگن مدل RU-7010

راستش را بخواهید زمانی که تازه عروس بودم با این مشکل مواجه شده بودم ، بنابراین تصمیم گرفتم تا با پرس و جو از افراد با تجربه اطلاعاتی را در رابطه با راهنمای سایزبندی قابلمه ها بدست آورم. در ادامه این مقاله سعی کردم تا با طراحی جدول سایز بندی قابلمه ها به سوالات متداول شما پاسخ دهم و از این طریق به شما کمک کنم تا قابلمه سایز مناسب را برای تعداد افراد خانواده خود انتخاب کنید .

جدول راهنمای سایز قابلمه

ابتدا تمام اطلاعات جمع آوری شده در رابطه با راهنمای سایز قابلمه را در غالب جدولی برای شما می آورم تا با استفاده از آن بتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را به راحتی پیدا کنید . این جدول شامل سایز قابلمه و تعداد افراد مشخص آن می باشد که می توان گفت که چکیده کاملی از سایزبندی قابلمه هاست .

جدول راهنمای سایزبندی قابلمه

چگونه سایز قابلمه را اندازه بگیریم ؟

همانطور که اطلاع دارید قابلمه ها در سایزها و تعداد پارچه های مختلفی تولید می شوند . سایز قابلمه را با استفاده از قطر دهانه آن اندازه گیری میکنند به عنوان مثال اگر اندازه قطر دهانه قابلمه ای 18 سانتی متر است سایز آن قابلمه 18 است . قابلمه های موجود در بازار در سایز بندی های متفاوتی وجود دارند و علاوه بر سایز هایی که در جدول تعریف کرده ایم انواع سایز قابلمه هایی چون سایز 17 ، سایز 23 ، سایز 60 و … وجود دارند اما عرف آن ها از سایز 12 تا سایز 52 است ، البته قابلمه هایی با سایز 100 هم وجود دارند که برای مراسمات بزرگ در هتل ها ، رستوران ها و هیئت ها قابل استفاده هستند .

سرویس قابلمه دستی لوکس ۹ پارچه

سرویس قابلمه 9 پارچه ی AEC

سرویس قابلمه راکلند 14 پارچه

سرویس قابلمه pmt

پس اگر از شما پرسیده شود که واحد اندازه گیری قابلمه چیست و یا نحوه اندازی گیری سایز قابلمه چگونه است ؟ می توان راجع به دهانه قابلمه صحبت کرد . هر سایز قابلمه متناسب برای تعداد افراد مشخص شده ای است تا خریداران راحت تر بتوانند آن ها را انتخاب کنند . در ادامه این مقاله به سوالات متداولی که در رابطه با راهنمای سایزبندی قابلمه ها از ما پرسیده شده است پاسخ خواهیم داد ، اگر باز هم سوالاتی در رابطه با سایز قابلمه و تعداد نفرات داشتید با ما در میان بگذارید .

سرویس قابلمه یونیک 16 پارچه

قابلمه بریونی ترکیه

در این بخش می توانید محبوبت ترین قابلمه های بازار را مشاهده و از دیجی کالا خریداری نمایید

سایز قابلمه

چگونه بهترین سایز قابلمه ها را انتخاب کنیم ؟

بر اساس اطلاعاتی که در رابطه با راهنمای سایز بندی قابلمه ها در بالاتر در اختیارتان قرار دادیم سعی کنید قابلمه ای را خریداری کنید که به کار شما بیاید ، به عنوان مثال اگر اهل برگزاری مهمانی ها و دورهمی های بزرگ نیستید بهتر است اندازه قابلمه با سایز 40 به بعد را خریداری نکنید که برای شما کاربردی نخواهند داشت و یا اگر فکر میکنید که مهمانی های بزرگی را در منزلتان برگزار میکنید بهتر است از قابلمه های سایز 42 به بعد نمونه اش را در منزل به همراه داشته باشید.

در ادامه به سراغ سرویس های پیشنهادی متناسب با تعداد افراد خانواده می رویم :

اگر خانواده 2 یا 3 نفره هستید :

برای خانواده دو نفره یا سه نفره سه نوع قابلمه پیشنهاد می شود که حتما بهتر است آن ها را در منزل خود داشته باشید چرا که قطعا برای شما کاربرد خواهد داشت . البته علاوه بر آن ممکن است خانواده شما بزرگ تر شود پس بهتر است با پیش بینی های احتمالی جلو رویم .

 • قابلمه سایز 16 یا 18 برای مصرف روزانه
 • قابلمه سایز 22 یا 24 برای جمع های دوستانه
 • قابلمه سایز 32 یا 34 برای پذیرایی

اگر خانواده 4 یا 5 نفره دارید :

برای این تعداد قطعا قابلمه بزرگ تری باید خریداری شود و غیر از آن بهتر است با توجه به تعداد مهمانان احتمالی قابلمه های دیگری هم خریداری شود .

 • قابلمه سایز 22 یا 24 برای مصرف روزانه
 • قابلمه سایز 30 یا 32 برای جمع های صمیمی و دوستانه
 • قابلمه سایز 38 یا 40 برای پذیرایی

اگر خانواده 6 یا 8 نفره دارید :

قطعا امروزه کمتر خانواده ای با این تعداد وجود دارند اما در هر صورت نیاز است تا با در نظر گرفتن احتمالات قابلمه های سایز مناسبی را در اختیار داشت ، در کنار این عوامل اگر خانواده شما به این تعداد است بهتر است لیست راهنمای سایزبندی قابلمه را همیشه به همراه داشته باشید .

 • قابلمه سایز 28 یا 30 برای مصرف روزانه
 • قابلمه سایز 34 یا 36 برای جمع های صمیمی و دوستانه
 • قابلمه سایز 42 یا 44 برای پذیرایی

سایز قابلمه ها

پاسخ به سوالات متداول در رابطه با راهنمای سایزبندی قابلمه ها

قابلمه سایز 16 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

این قابلمه مناسب برای پخت غذا برای دو نفر می باشد ، البته قابلمه های کوچکتری هم وجود دارند در سایز های 12 و 14 که به آن ها اصطلاحا قابلمه کودک میگویند ، قابلمه سایز 16 را دقیق نمی توان جزو این دسته حساب کرد چرا که قابلیت پخت برنج برای یک یا دو نفر و حتی در صورتی که افراد کم غذا باشند برای 3 نفر را فراهم آورده است ، قابلمه سایز 16 جزو محبوب ترین و پرفروش ترین سایز قابلمه ها است .

قابلمه سایز 18 چند نفره است ؟

این سایز قابلمه مناسب برای پخت غذا برای 3 نفر میباشد و بیشتر مناسب خانواده های دو نفره و سه نفره می باشد . بر اساس راهنمای سایزبندی قابلمه ها ، با داشتن این نوع قابلمه شما می توانید برای 2 تا 3 نفر غذا تهیه کنید .

قابلمه سایز 20 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

قابلمه سایز 20 مناسب برای پخت غذا برای تعداد افراد 3 نفر تا 4 نفر می باشد اما اگر خانواده دو نفره دارید و احتمال میدهید که مهمان ناخوانده ای به جمعتان اضافه می شود حتما این سایز قابلمه را در منزل خود داشته باشید . قابلمه سایز 20 کاربرد بسیار بالایی دارد و حتما وجود آن در منزل مفید خواهد بود ، از این قابلمه به عنوان سایز قابلمه 4 نفره یاد می شود.

راهنمای سایزبندی قابلمه ها

قابلمه سایز 22 چند نفره است ؟

قابلمه سایز 22 کمی از قابلمه سایز 20 کوچکتر است و سنگین تر از آن ها هستند در واقع هر چه سایز قابلمه ها بیشتر میشود به این معنی است که قطر دهانه آن ها بزرگتر است و وزن سنگین تری دارند . این سایز قابلمه متناسب برای 5 نفر می باشند .

قابلمه سایز 24 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

قابلمه سایز 24 متناسب برای تعداد افراد 6 نفر می باشد ، این نوع قابلمه با توجه به آن که از سایز و حجم بزرگ تری برخوردار هستند حجم بیشتری از برنج را می توان درون آن پخت . من خودم با قابلمه سایز 24 برای تعداد افراد 8 نفر غذا آماده کرده ام . البته دقت داشته باشید که به میزان غذای افراد هم باید توجه کنید ، از دیگر پرفروش ترین قابلمه ها می توان به قابلمه سایز 24 اشاره کرد.

قابلمه سایز 26 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

این سایز قابلمه بیشتر برای جمع های کوچک و یا خانواده های 6 و 7 نفره کاربرد دارد .

قابلمه سایز 28 برای چند نفر است ؟

قابلمه های سایز کوچک تر مانند 20 – 24 برای جمع های کوچکتر 4 تا 6 نفره کاربرد داشت . برای جمع های کمی بزرگتر تا حدود 8 نفر از این سایز از قابلمه استفاده میشود.

قابلمه سایز 16 برای چند نفر

قابلمه سایز 30 برای چند نفر است ؟

این سایز از قابلمه متناسب برای پخت غذا برای 7 تا 9 نفر می باشد ، همچنین قابلمه سایز 30 از حجم و سایز بزرگ تری برخوردار هستند و خیلی از خانم های خانه دار برای مهمانی ها و مجالس خود از قابلمه سایز 30 استفاده می کنند که جزو محبوب ترین ها است .

قابلمه سایز 32 چند نفرست ؟

قابلمه سایز 32 سنگین تر و بزرگ تر است ، به همین دلیل برای دورهمی های تا حدود 10 تا 12 نفر بسیار کاربرد دارد ، در این نوع قابلمه ها می توان انواع خورش ها و غذاهایی چون برنج را پخت . قطعا برای میهمانی های خود از قابلمه سایز 32 استفاده خواهید کرد پس پیشنهاد می شود تا نمونه ای از این سایز قابلمه را در منزل خود داشته باشید.

قابلمه سایز 34 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

براساس راهنمای سایزبندی قابلمه ها می توان گفت که قابلمه های سایز 34 مناسب برای پخت غذا برای حدود تعداد افراد 12 تا 13 نفر کاربرد دارد .

قابلمه سایز 36 چند نفرست؟

یکی از سوالاتی که زیاد پرسیده شده این است که قابلمه سایز 36 چند نفره است ؟ در واقع قابلمه های سایز 36 برای دورهمی ها و میهمانی های تا حدود 15 ، 16 نفر کاربرد دارد و این قابلمه در این سایز جزو پرفروش ترین ها است .

قابلمه سایز 42 برای چند نفر است

قابلمه سایز 38 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

قابلمه سایز 38 بیشتر در مراسمات کوچک کاربرد خواهد داشت ، این قابلمه بزرگ برای 16 تا 20 نفر کاربرد دارد ، اما در کل توصیه می شود قبل از پخت غذا برای چنین تعداد افرادی راهنمای سایزبندی قابلمه را مطالعه بفرمایید ، قابلمه سایز 38 توانایی پخت غذا برای تعداد افراد بالاتر از 20 نفر را هم فراهم آورده است .

قابلمه سایز 42 چند نفره است ؟

این قابلمه برای تعداد افراد 22 نفر تا 25 نفر قابل استفاده خواهد بود ، البته بسته به میزان غذای افراد می توان تعداد افراد کمتر یا بیشتری را هم در نظر گرفت ، در واقع از قابلمه سایز 42 بیشتر در مجالس بزرگ تر و مهمانی های رسمی تر استفاده خواهد شد ، وجود یک قابلمه سایز 42 در منزل بسیار کاربردی خواهد بود.

قابلمه سایز 20 برای چند نفر

قابلمه سایز 44 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

این اندازه قابلمه برای تعداد افراد 25 تا 28 نفر کاربرد دارد که می توان گفت برای مجالس بزرگ تر و رسمی تر کاربرد دارند .

قابلمه سایز 46 برای چند نفر است ؟

قابلمه سایز 46 این قابلیت را برای آشپز فراهم آورده است تا برای تعداد افراد 28 تا 32 نفر غذا تهیه کند .

قابلمه سایز 48 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

برای تعداد افراد 38 تا 42 نفر پیشنهاد می شود تا از قابلمه سایز 48 استفاده شود .

قابلمه سایز 50 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

قابلمه های سایز 50 و بالاتر که اکثرا در آشپزخانه ها خیلی کم پیدا میشوند و بیشتر مناسب برای مکان هایی هستند که در آن ها مجالس بزرگ برگزار میشود . این سایز قابلمه ها مناسب برای پخت مواد غذایی برای 35 تا 40 نفر می باشند .

قابلمه سایز 52 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

این سایز قابلمه برای پخت مواد غذایی برای 40 تا حداکثر 45 نفر کاربرد دارد .

قابلمه سایز 24 برای چند نفر

قابلمه سایز 54 برای چند نفر کابرد دارد ؟

قابلمه های سایز 54 که بسیار سنگین تر از سایز های قبلی هستند مناسب برای پخت غذا برای تعداد افراد 45 تا 50 نفر کاربرد دارد .

چه سایز قابلمه ای برای 15 نفر جواب گو است ؟

بر اساس راهنمای سایزبندی قابلمه ها و این مورد که میزان غذای هر فردی متفاوت است ، از جمله از قابلمه هایی که برای 15 نفر کاربرد دارد می توان به قابلمه سایز36 و قابلمه سایز 38 اشاره کرد .

راهنمای سایزبندی ماهیتابه چگونه است ؟

راهنمای سایزبندی ماهیتابه ها همانند قابلمه ها انجام می شوند و بر اساس اندازه دهانه ماهیتابه سایز ماهیتابه را می توان تعیین کرد ، اما در رابطه با تعداد نفرات آن نمی توان همانند راهنمای سایز بندی قابلمه ها پیش رفت ، مانند سایز های قابلمه با داشتن راهنمای سایزبندی ماهیتابه ها خیلی بهتر می توانید در آشپزی عمل کنید.

آیا سایز قابلمه و تعداد نفرات آن در پخت غذا مهم است ؟

در واقع این موضوع برای افراد زیادی سوال است ، در حقیقت اصلی ترین دلیلی که این مقاله را نوشتم همین اهمیت سایز قابلمه و تعداد نفرات آن است ، سایز های قابلمه به ما نشان می دهند تا براساس آن برای چه تعداد افراد مشخصی غذای مناسبی را تهیه کنیم ، پس می توان این گونه نتیجه گرفت که سایز قابلمه و تعداد نفرات اهیمت بالایی در آشپزی داشته و دانستن آن ها برای هر آشپزی خالی از لطف نیست علاوه بر آن سایز قابلمه برای برنج هم اهمیت زیادی دارد .

سایز قابلمه و تعداد نفرات

راهنمای خرید سرویس قابلمه

در این قسمت یک سری نکات کلی که در هنگام خرید سرویس قابلمه باید در نظر بگیرید را برای شما شرح میدهیم :

1- مشخص کردن چند پارچه بودن قابلمه و سایز بندی قابلمه

باید در نظر داشته باشید که چند پارچه بودن ست مورد نظر و سایز قابلمه های خود را بر اساس میزان مصرف و نیاز خود برای تهیه مواد غذایی ، تعیین کنید . همانطور که پیش تر در رابطه با راهنمای سایزبندی قابلمه ها گفتیم قابلمه ها در سایز ها و تعداد پارچه های مختلفی طبقه بندی می شوند و ممکن است در ست سرویس قابلمه کفگیر و اقلام دیگری نیز وجود داشته باشد .

2- نوع طراحی بر روی سرویس قابلمه

امروزه سرویس قابلمه در انواع شکل و طرح های متفاوتی تولید می‌شوند . این تنوع شامل طراحی‌ های مختلف در درب ، شکل قابلمه و دستگیره آن‌ها می‌باشد . در این زمینه سلیقه شما است که میتواند به کمکتان بیاید پس برحسب سلیقه و با رضایت کامل آن ها را انتخاب کنید تا بعد از مدتی استفاده دلتان را نزند. در ضمن برخی از افراد ترجیح می‌دهند که در هنگام پخت و پز امکان بررسی غذا بدون برداشتن درب وجود داشته باشد در این حالت پیشنهاد می کنیم قابلمه‌ای با درب شیشه‌ای انتخاب کنید که چنین امکانی را برای شما فراهم می‌ آورد .

راهنمای خرید قابلمه

3- سعی کنید از برندهای مطرح سرویس قابلمه تهیه نمایید !

تا جای ممکن حتما از برند ها و نمایندگی های معتبر خریداری کنید تا از اصل بودن و بهداشتی بودن قابلمه ها اطمینان حاصل کنید و با خاطر آسوده تری بتوانید از آن ها استفاده کنید .  از برند های مهم و مطرحی که سرویس قابلمه تولید می کنند ، می‌توان به دسینی، پی اس دی ، هاس جوهر ، کارال ، زرساب ، زوپینی ، یونیک ، عروس ، فورته ، وینود و… اشاره کرد .

4- می توانید سرویس قابلمه را به صورت اینترنتی خریداری کنید .

امروزه خرید اینترنتی بسیار رایج شده است . یکی از بهترین و راحتترین روش تهیه سرویس قابلمه با توجه به شلوغی بازار ها ، خرید اینترنتی سرویس قابلمه است. امروزه در کشورمان چندین فروشگاه معتبر اینترنتی فعالیت دارند که می‌توانید سرویس قابلمه مورد نظر خود را از این فروشگاه ها تهیه نمایید . یکی از این فروشگا‌ه های معتبر ، سایت ذکر شده است که شما می‌توانید از میان سرویس های قابلمه با سایز بندی های مختلف ، سرویس مورد نظر خود را با قیمت مناسب و تخفیف های ویژه خریداری و در درب منزل تحویل بگیرید ، البته توصیه می شود تا قبل از خرید راهنمای سایزبندی قابلمه را مطالعه کنید .

خرید اینترنتی قابلمه

5- سرویس قابلمه ارزان قیمت و با کیفیت مناسب از کجا بخریم ؟

معمولا سرویس‌ های قابلمه تولید شده توسط برند های معتبر، کیفیت مناسب و قیمت بسیار بالایی دارند . اما برخی از برند ها وجود دارند که دارای کیفیت مناسب و قیمت پایینی هستند . علاوه بر این برخی از عمده‌ فروشی ها هستند که قابلمه ها را به صورت تکی نیز به فروش میرسانند . بهتر است از فروشگاه ها و نمایندگی هایی خریداری کنید که ظروف را با قیمت مناسب و ارزان و با حذف واسطه و همکاری مستقیم با وارد کننده ها و تولیدکنندگان به فروش می رسانند .

با انواع جنس سرویس های قابلمه بیشتر آشنا شوید!

قابلمه تفلون

تا چندی پیش قابلمه های تفلون طرفداران بسیاری را در سرتاسر جهان داشته اند اما با گذشت زمان و پخش شدن شایعاتی مربوط به سرطان زا بودن آن ها کم کم این قابلمه ها جایگاه خود را از دست دادند . در واقع قابلمه ها با بدنه های آلومینیومی و چدن ساخته میشوند که با روکش هایی از جنس های متفاوت مانند تفلون آن ها را پوشش میدهند . در ساخت تفلون ها ماده ای به نام پلی تترا فلوئور واتیلن وجود دارد که خاصیت های متفاوتی از جمله نچسب بودن به قابلمه های تفلون بخشیده است ، اما در کنار آن ها تفلون نکات منفی هم به همراه دارد .

در حقیقت باید گفت که قابلمه های تفلون جزو قابلمه هایی هستند که نکات منفی آن ها بیشتر از نکات مثبت آن هاست و حتی کارشناسان هم توصیه کرده اند که بهتر است از این ظروف کمتر استفاده شود . در واقع تا به حال ندیده ام پشت سر ظروفی اینقدر حرف و حدیث در میان باشد ، راستش را بخواهید تا چندی پیش خودم از تفلون استفاده میکردم اما با شنیدن این گفته ها بی خیال قابلمه های تفلون شدم در رابطه با سایز قابلمه تفلون باید بگویم که سایزبندی آن دقیقا همانند جدول مربوطه در بالا است .

قابلمه تفلون

قابلمه چدن

برای پخت و پز های طولانی مدت قابلمه های چدن بهترین گزینه هستند . قابلمه های چدن تقریبا سنگین وزن هستند ، مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند و گرما را به خوبی در خود نگه میدارند . در ساخت قابلمه های چدنی آلیاژی از جنس آهن و کربن استفاده میشود . اگر درون این قابلمه ها آلومینیوم به کار نرود خاصیت های بسیاری را به همراه دارند ، اما اگر در ساخت آن ها آلومینیوم به کار رود نه تنها مزیتی نداشته بلکه مضراتی را هم به دنبال خواهند داشت. چدن در واقع فلزی است که دوام بالا و عمر طولانی دارند و از نظر من تنها نکته منفی که در قابلمه های چدن بدون آلومینیوم میتواند وجود داشته باشد سنگین وزن بودن آن هاست که ممکن است برای بسیاری از خانم ها امکان جا به جایی آن ها سخت باشد ،

قابلمه چدن

قابلمه استیل

قابلمه های استیل جزو قابلمه های بهداشتی و سالم به شمار میروند . این قابلمه ها عمر طولانی دارند و از جنس استیل ضد زنگ هستند که مزیت های بسیاری را به همراه دارند و بیشتر برای تهیه غذاهای مایع بسیار مناسب میباشند اما دو نکته منفی در آن ها باعث شده است تا برای تهیه بعضی از غذاها نامناسب شمرده شوند  ، یکی از نکات آن است که این قابلمه ها حرارت را به صورت مستقیم انتقال میدهند و ممکن است غذا در آن ها به راحتی ته بگیرد و بسوزد ، به همین دلیل مرتبا باید غذا را در داخل آن ها هم بزنید تا این مشکل برای غذایتان ایجاد نشود .

قابلمه های استیل از نچسبی بالایی به اندازه تفلون برخوردار نیستند و برای جلوگیری از این امر عملیاتی بر روی آن ها انجام داده شده است و در بازار عرضه میشوند به عنوان مثال میتوانید از قابلمه های استیل چند لایه استفاده کنید یا از قابلمه های استیلی استفاده کنید که جنس کفی آن ها از چدن باشد ، راهنمای لازم در رابطه با سایزبندی قابلمه ها و تعداد نفرات برای قابلمه استیل همانند دیگر قابلمه ها است .

قابلمه استیل

  قابلمه سرامیکی

قابلمه های سرامیکی را میتوان از جدیدترین نوع قابلمه ها نام برد که چند سالی هستند وارد بازار شده اند . در این قابلمه ها از هیچ گونه ترکیبات مضری برای ساختار آن ها استفاده نشده است . قابلمه های سرامیکی بیشتر برای پخت غذاهایی با شعله ی کم مناسب هستند . قابلمه های سرامیکی در برابر سایش و حرارت مقاوم هستند اما نکته منفی که در آن ها وجود دارد این است که بعد از استفاده های طولانی مدت از این قابلمه ها ممکن است خاصیت نچسب بودن خود را از دست بدهند اما با این حال کارشناسانی هستند که این قابلمه ها را نسبت به قابلمه های قبلی برتر میدانند .قابلمه های سرامیکی اصولا از قیمت بالایی برخوردارند .

نکته ی دیگری که باید لحاظ شود این است که سرامیک شکننده است و ممکن است بر اثر ضربه یا برخورد با زمین پوشش سرامیکی آن ها خرد شود و خاصیت نچسب بودن خود را از دست بدهند .

قابلمه سرامیکی

قابلمه گرانیتی

قابلمه گرانیتی در واقع ترکیبی از قابلمه های سرامیکی و تفلون هستند . قابلمه های گرانیتی جزو جدید ترین قابلمه هایی هستند که امروزه وارد بازار شده اند . پوشش گرانیتی بسیار پر دوام و ماندگار است و به راحتی خاصیت نچسب بودن خود را از دست نمی دهد . قابلمه های گرانیتی مقاوم هستند و مواد غذایی در آن ها دیرتر میسوزد . این قابلمه ها گرما را به خوبی در خود نگه میدارند و در رنگ و طعم غذا تاثیری نمی گذارند . به شخصه قابلمه های گرانیتی را برای استفاده های روزانه ترجیح میدهم ضمن آن که شستشوی آن ها راحت است و به روز تر از دیگر قابلمه ها هستند .

قابلمه گرانیتی

قابلمه آلومینیومی و روحی

جنس قابلمه های آلومینیومی نازک است به همین دلیل ممکن است بر اثر ضربه تغییر شکل بدهند . این قابلمه ها حرارت را به خوبی به طور یکنواخت پخش میکنند . در واقع این قابلمه ها برای سلامت انسان مضر هستند چرا که در هنگام پخت مواد غذایی اگر به آن ها مواد اسیدی مانند آبلیمو و سرکه و … اضافه کنیم اسید موجود در آن ها با آلومینیوم واکنش نشان میدهند و وارد غذا میشوند که ممکن است باعث مشکلات بیماری زایی نظیر سرطان شود . وزن این قابلمه ها اصولا سبک است و برای جابه جایی بسیار راحت هستند . در حقیقت بهتر است از این ظروف کمتر استفاده شود چرا که آلومینیوم برای سلامت انسان ضرر دارد .

در رابطه با سایز بندی قابلمه روحی و قابلمه آلومینیومی می توانید به جدول راهنمای سایزبندی قابلمه ها مراجعه کنید .

قابلمه آلومینیومی و روحی

قابلمه های مسی

در قدیم از ظروف مسی به فراوانی استفاده میشد به همین دلیل امروزه این ظروف بیشتر حالتی نوستاژیک به خود گرفته اند و اکثر افراد از این ظروف برای دکور استفاده میکنند ، گرچه امروزه کسانی هستند که از این ظروف برای پخت و پز و سرو غذا استفاده میکنند چرا که قابلمه های مسی رسانای خوب گرما هستند و حرارت را به راحتی در کل قابلمه پخش می کند .

این قابلمه ها اگر به صورت مس خالص باشند ممکن است خطراتی را برای انسان به همراه داشته باشند ولی نوعی از قابلمه های مسی هستند که آن ها را به اصطلاح قلع اندود میکنند و باعث میشوند تا مس موجود در این قابلمه ها با مواد غذایی ترکیب نشوند . معمولا ظروف مسی با مواد غذایی اسیدی و شور واکنش نشان میدهند و در تغییر رنگ و طعم غذا دخالت دارند . اگرچه اگر از قابلمه های مسی به درستی استفاده شود فواید خوبی را برای سلامت انسان به همراه دارند اما من ترجیح میدهم از آن ها بیشتر برای دکور منزلم استفاده کنم . اندازه گیری سایز قابلمه مسی همانند دیگر قابلمه ها است .

قابلمه مسی

قابلمه های شیشه ای

قابلمه های شیشه یا پیرکس نوعی از قابلمه ها هستند که از جنس شیشه شفاف هستند و به دلیل جنس شیشه ای بودن آن ها در هنگام پخت غذا باعث میشوند تا آشپز از روند پخت غذا در آن ها با اطلاع باشد . قابلمه های شیشه ای بسیار بهداشتی بوده و در طرح و شکل های متفاوتی تولید میشوند که جلای بسیار زیبایی را به آشپزخانه های شما میبخشند . قطعا میدانید که شیشه شکننده است به همین دلیل امکان شکسته شدن آن بر اثر ضربه و شوک حرارتی هر آن وجود دارد به همین دلیل امروزه طی عملیات هایی شیشه ها را مقاوم در برابر شوک حرارتی و ضربه ساخته اند .

قابلمه شیشه ای

سایز قابلمه را چگونه اندازه گیری کنیم؟

شما می توانید سایز قابلمه خود را بر اساس قطر دهنه آن اندازه کنید ، اگر قطر دهنه قابلمه ای 16 باشد بدین معنی است که آن قابلمه سایز 16 است.

چه سایز قابلمه ای برای 15 نفر جواب گو است ؟

بر اساس راهنمای سایزبندی قابلمه ها و این مورد که میزان غذای هر فردی متفاوت است ، از جمله از قابلمه هایی که برای 15 نفر کاربرد دارد می توان به قابلمه سایز36 و قابلمه سایز 38 اشاره کرد

برای خانواده 4 نفره چه سایز قابلمه هایی مورد نیاز است؟

یک خانواده 4 نفره بهتر است قابلمه هایی با سایز های 22، 30 و 38 را در اختیار داشته باشد، البته ممکن است قابلمه های دیگر هم استفاده شود .

دانستن سایز قابلمه چه اهمیتی دارد؟

با دانستن سایز قابلمه مناسب شما می دانید که برای تعداد افراد مشخص درون چه سایز قابلمه ای غذای خود را آماده کنید.

قابلمه سایز 40 برای چند نفر کاربرد دارد ؟

اگر مهمانانی با تعداد 20 تا 23 نفر به منزل خود دعوت می کنید قطعا نیاز به یک قابلمه با سایز 40 دارید .

4.6/5 - (76 امتیاز)
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

17 دیدگاه در “راهنمای سایزبندی قابلمه [همراه با جدول سایزبندی]

 1. نازنین محبی گفت:

  ممنون بابت مطلب خوبتون.
  به نظرتون کدوم برند تو قابلمه کیفیت بهتری داره

  1. احدي گفت:

   با سلام ممنون از مطالب مفيد و كاربرديتون
   اگر امكانش باشه سايز بندي آبكش برنج رو هم لطفا بگذاريد
   كه ىثلا براي همون سايز ٣٦ قابلمه چه اندازه ي آبكش بايد تهيه كرد كه بشه برنج رو داخلش خالي كرد

   1. shokufeh گفت:

    ممنون از نظرتون ، بله حتما راجع به این موضوع هم مطلبی را منتشر خواهیم کرد .

  2. shokufeh گفت:

   ممنون از نظرتون ، برای شناخت بهترین مارک قابلمه ها در بازار پیشنهاد می کنم مقاله بهترین مارک قابلمه را مطالعه کنید .

 2. fatemeh گفت:

  مطلب بسیار مفیدی بود 👍👏

  1. shokufeh گفت:

   ممنون از نظرتون

 3. rahele moradi گفت:

  قابلمه سایز 12 و 14 برای کسایی که تو خوابگاه زندگی میکنن هم خیلی کاربردیه

  1. shokufeh گفت:

   ممنون از نظرتون
   بله برای کسایی که تنها زندگی می کنند و یا خانواده دو نفره هستند پیشنهاد میشه البته سایز 16 هم برای چنین افراد خیلی کاربردیه

   1. باران گفت:

    با سلام…من توی یه قابلمه ای با قطر ۳۲ ، ۱۳تا۱۴پیمونه برنج رو دم گذاشتم و خوب هم بود…اینو گفتم شاید ب درد امثال تازه عروسایی مثل خودم بخوره

 4. مهسا گفت:

  عالی بود ممنونم واقعا کاربردی بود

  1. پریسا گفت:

   خوشحالیم که راضی بودید

 5. سمیه گفت:

  عالی بود خیلی ممنون بابت مطالبتون

  1. پریسا گفت:

   رضایت شما مخاطبین گرامی هدف اصلی ماست

 6. شقایق گفت:

  برای نوزاد چه سایزی قابلمه میخرن واسه رو سیسمونیش ؟

  1. پریسا گفت:

   معمولا قابلمه هایی که روی سیسمونی میزارن مخصوص بچه ها و سرویس جدا هستند سایز خاصی ندارند

 7. م گفت:

  سلام تشکر از مطلب بسیار مفیدتون. آیا ارتباطی بین حجم قابلمه با تعداد پیمانه برنج هم وجود داره؟

  1. parisa گفت:

   عرض سلام و وقت بخیر بله کاملا رابطه مستقیم دارند هر چه حجم قابلمه بزرگتر مقدار برنج بیشتری هم میتونید توش بپزید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.