نمایش دادن همه 2 نتیجه

ترازو یک وسیله بسیار کاربردی برای آشپزخانه هر بانویی است . بسیاری از شیرینی ها و غذاها برای تشخیص مقدار مواد اولیه مصرفی در آن به وزن دقیق نیاز دارند . اگر حتی یک گرم اضافه تر ریخته شود ممکن است که خراب شوند . و یا هنگامی که شما در رژیم غذایی هستید و میخواهید کالری مصرفی روزانه خود را محاسبه کنید نیاز دارید که وزن دقیق  موادی که خوردید را بدانید .

در گذشته از ترازو هایی که معروف به کفه ای بودند استفاده میشد . به این صورت که محصول شما در یک کفه و سنگ هایی که وزن آن مشخص بود در کفه دیگر قرار می گرفت هر جایی که این دو صفحه کاملا کنار هم قرار می گرفتند وزن وسیله با وزن سنگ ها برابر بود . پس از محاسبه وزن سنگ ها وزن محصول مورد نظر به دست میامد . اما امروزه از انواع ترازو ای دیجیتالی چه در مراکز خرید و چه در آَپزخانه برای مصارف شخصی استفاده می شود که دقت بسیار بالاتری نسبت به سایر مدل های آن دارد .

ترازو

ترازو ابزاری است که برای وزن کشی مایعات و اجسام از آن استفاده می شود .از انواع آن می توان به ترازو های دو کفه ای ، دیجیتال ، هوشمند ، فروشگاهی ، آشپزخانه ، جیبی و ... اشاره کرد . که هر کدام با توجه به نیاز مصرف کننده امکانات و ویژگی های خاصی دارند .

ترازو دیجیتال

ترازو دیجیتال همانطور که از نام آن پیدا است با صفحه نمایش دیجیتالی همراه شده است که وزن دقیق مواد غذایی را نمایش می‌دهد. این مدل ها دقت نمایش زیادی دارند و با باتری کار می‌کنند . انواع دیجیتالی آن توانایی محاسبه حتی کمترین مقدار را دارد و برای مصارف شیرینی پزی بسیار پر کاربرد است .

ترازو دو کفه ای

ترازو دو کفه یکی از قدیمی‌ ترین محصولاتی است که شما در گذشته در پیشخوان بقالی‌ های قدیمی بسیار آن‌ ها را مشاهده کرده‌ اید . اندازه‌ گیری با استفاده از این مدل ها توسط سنگ‌ های مخصوصی انجام می شود . سنگ‌های که بسته به سنگینی و سبکی وزن محصول اندازه آن در کفه روبرویی ترازو قرار می گیرد .این ترازوها دو کفه دارند که در یک‌طرف آن وزنه و در طرف دیگر آن محصولات به‌منظور وزن‌ کشی قرار داده می‌ شوند .

امکان خطا در این ترازوها وجود داشت و دلیلی آن اندازه نامشخص وزن سنگ‌های بود که مورداستفاده قرار می‌گرفت . گاهی ممکن بود که وزن جنس بیشتر از وزن سنگ‌ ها و گاهی ممکن بود وزن جنس کمتر از اندازه سنگ‌ ها باشد و این امر خطا را رخ می‌داد .

ترازو آشپزخانه

ترازو آشپزخانه یکی از لوازم کاربردی و لازم در آشپزخانه شماست که در مراحل اولیه تهیه و آماده ساز غذا و برای فهمیدن وزن دقیق مواد غذایی کاربرد دارد . این مدل ها که دقت بالایی هم دارند معمولا تا وزن 5 کیلو گرم توانایی محاسبه دارند و به طور معمول به صورت رو میزی قابل استفاده هستند و جای کمی را هم اشغال می کنند .

ترازو فروشگاهی

در فروشگاه ها از ترازوی دیجیتالی استفاده می گردد که مطابق با نیاز فروشگاه باید دارای فابلیت هایی باشد ، برخی از انواع فروشگاهی دارای بارکد خوان برای تشخیص قیمت جنس و امکانات دیگیر می باشد .

نکات مهم قبل از خرید ترازو

میزان دقت 

به این نکته توجه کنید چرا که در ترازوهایی که از دقت کافی برخوردار نباشند ممکن است وزن مورد نظرتان را اشتباهه تشخیص دهد به عنوان مثال اگر دقت ترازویی 100 گرم باشد میتواند وزن شما را تا 100 گرم جابه جا نشان دهد .

محدوده اندازه گیری 

  در اکثر ترازو ها محدوده وزنی آن ها حدودا بین 150 تا 180 کیلو گرم میباشد .

امکان ذخیره سازی

 از دیگر قابلیت هایی که بعضی از ترازو های دیجیتالی دارند امکان ذخیره ی وزن ها در حافظ است  که باعث میشود شما از وزن های پیشین خود مطلع شوید.

اتوماتیک

اکثر ترازو های دیجیتالی این قابلیت را دارند که تنها با یک لمس ساده روشن یا خاموش شوند .

اتصال به کامپیوتر

برخی از ترازو هارا میتوان به کامپیوتر وصل کرد تا فرد بتواند وزن خود را آنالیز کند .

نمایشگر

شاید این مورد زیاد اهمیت نداشته یباشد اما برای کسانی کخ چشمتان ضعیفی دارند بسیار مهم است که صفحه ی نمایشگر  ترازو هر قدر بزرگتر باشد راحت تر میتوان وزن مورد نظر را خواند .

هشدار اتوماتیک

این قابلیت نشان میدهد که اگر وزن شما بیشتر از  ظرفیت وزن تعیین شده باشد  ترازو به شما هشدار میدهد .

قابلیت سخن گفتن

بعضی از انواع آن ها قادر هستند که وزن مورد نظر را برای شما اعلام کنند .

جنس ترازو 

ترازو ها اکثرا از جنس خای شیشه نشکن و آلومینیوم و پلاستیک هستند که اصولا در طرح و رنگ های متنوعی تولید میشوند .

شاخص توده بدنی

شاخص توده ی بدنی که آن را با نام BMI میشناسند . درواقع در بعضی از ترازو ها این قابلیت را دارند که شاخص توده بدنی شما را که نشان دهنده ی نسبت وزن و قد شماست را نشان دهد .

بلوتوث

برخی از ترازو ها قابلیت بلوتوث و اتصال به آن را دارند و میتوان با اتصال آن ها به بوتوث گوشی اطالاعات ذخیره شده را به راحتی انتقال دهید .

نکات مهم در استفاده از ترازو های دیجیتالی

1 _ بهتر است در هنگام اندازه گیری ترازو را بر روی فرش ، موکت و پارکت های چوبی نگذارید  چرا که در این صورت ترازو وزن دقیق را به شما نشان نخواهد داد و برای ان که بتوانید اندازه گیری دقیق انجام دهید بهتر است که ترازو ها را بر روی سرامیک و موزاییک قرار دهید .

2 _  اگر قصد که وزنتان را هروز اندازی گیری کنید بهتر است که این کار را هر روز اول صبحا وقتی که ناشتا هستد اندازه بگیرید تا اندازه گیر دقیق تری داشته باشید .

3 _ بعد از جابه جا کردن دستگاه بهتر است که یکبا دستگاه را خاموش و روشن کرده و سپس اندازه بگیرید تا از تنظیمات دقیق تری برخوردار باشد .

4 _ در هنگام وزن کشی بهتر است که لباس های سنگین و اضافه به تن نداشته باشید و تکان نخورید تا وزن دقیقتان به شما داده شود .

5 _ بهتر از در هنگام رژیم وزن کشی های خود را به حداقل برسانید چرا که ممکن اسنت سبب کاهش انگیزه  شما شود .

6 _ در زمان بیماری و مشکلات دیگر بهتر است که وزن کشی نکنید چرا که در این زمان ها وزن بدن پایین میاید و وزن دقیقتان به شما نشان داده نمیشود .

7 _ سعی کنید که  از برخورد ضربه به ترازو یا برخورد آن ها به زمین جلوگیری کنید چون ممکن است رازو از کار بیفتد و خاموش شود .

8 _ اگر ترازوی شما ضد آب  نبوده بهترر است تا از ریختن مایعات بر روی آن ها جلوگیری کنید تا خطراتی آن ها را تهدید نکند .

9 _ بهتر است از ترازو های ضد آب و محکم استفاده کنید تا در صورت ضربه و ریختن  ناگهانی مایعات بر روی آن ها کارایی خود را از دست ندهند .