شات پلیت همان تخته سرو است؟[بررسی انواع شات پلیت جدید 1400]

بهمن 25, 1400
بلاگ
شات پلیت

شاید تا 3 سال قبل اگر از شات پلیت صحبت میکردیم کسی حتی این وسیله که به یکی از وسایل کاربردی پذیرایی تبدیل شده است را نمیشناخت . اما اخیرا یکی از ظروف پذیرایی که مخصوصا در مهمانی های عصرانه و جشن ها بسیار مورد استفاده قرار میگیرند این ظروف هستند . شات پلیت ها عموما صفحه های چوبی هستند که یا بر روی یک صفحه گردان قرار دارند و یا در اندازه های کوچک تر به صورت ساده طراحی میشوند و برای قرار گیری انواع فینگر فود و تنقلات بر روی آن بسیار مناسب است . و همینطور که از اسم آن هم پیداست بر روی صفحه چوبی این تخته سرو های متفاوت جایی برای قرار گیری فنجان های کوچک که به شات معروفند قرار دارد .

این شات ها هم برای سرو نوشیدنی در کنار تنقلات و فینگر فود های شما کاربرد دارد و هم برای سس در کنار فینگر فود هایی که نیاز به سس دارند و یا سبزیجات و تنقلاتی که به همراه انواع دیپ ها خورده میشوند . البته برای سرو دسر های تک نفره و همچنین سالاد های تکی نیز کاربرد دارند . در ادامه بیشتر با این وسیله کاربردی و جدید پذیرایی آشنا خواهید شد پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید .

شات پلیت چیست ؟

شات پلیت چیست ؟ خیلی از افراد به طور کل با شات پلیت ها آشنا نیستند و خوب حق هم دارند چون مدت زیادی از طراحی و ورود این مدل از ظرف پذیرایی به بازار لوازم خانه و آشپزخانه نگذشته است . شات پلیت ها یکی از نمونه های تخته سرو های چوبی هستند . شات پلیت ها یک صفحه چوبی به همراه تعدادی فنجان کوچک که به شات معروفند است و در مدل های 4 ، 6 و 12 نفره تولید میشوند .

برخی از مدل های آن به حالت مستطیل ، دایره و یا مربع ساده به همراه تعدادی فنجان هستند ولی در برخی از مدل های جدید آن این صفحه چوبی بر روی یک صفحه گردان قرار میگیرد که علاوه بر اینکه جایی برای سرو تنقلات و انواع فینگر فود بر روی آن قرار دارد چندین جا هم برای قرار گیری شات ها بر روی آن تعبیه شده است . در ادامه بیشتر با این وسیله کاربردی و کاربرد های شات پلیت آشنا خواهید شد با ما همراه باشید .

شات پلیت چیست ؟

کاربرد شات پلیت

از کاربرد شات پلیت ها شاید برخی فقط سرو تنقلات به همراه نوشیدنی در شات های آن را بلد باشند و دیده باشند اما شات پلیت ها کاربرد های فراوانی دارند . میتوان انواع سبزیجات و میوه ها را بر روی آ به صورت آراسته چیدمان کرد و در کنار آن درون شات ها انواع دیپ برای سبزیجات و یا خامه و شکلات برای میوه کنار میوه ها قرار داد . همچنین میتوان انواع فینگر فود را بر روی آن چیدمان کرد و در شات های آن سس قرار داد . از کاربرد های دیگر شات پلیت ها سرو دسر های تک نفره درون شات ها و همچنین سرو شیرینی بر روی صفحه آن است . میتوان انواع سالاد های تک نفره و یا شات میگو برای یک نفر را نیز درون شات های آن سرو کرد .

انواع تخته سرو

تخته سرو ها ، جزو جدید ترین ظروف پذیرایی چند سال اخیر بازار ظرف و ظروف محسوب میشود که در این مدت توانسته نظر افراد زیادی را به خود جلب کند . تخته سروچوبی ، تخته سرو سنگی ، شات پلیت و … جزو انواع تخته سرو ها محسوب میشوند . هر کدام از این مدل ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و هر کدام از آن ها برای کاربرد خاصی طراحی شده اند . در ادامه این مطلب به طور کامل با هر کدام از مدل های تخته سرو آشنا خواهید شد . با ما همراه باشید .

1.شات پلیت گردان

همانطور که گفتیم شات پلیت ها انواع گوناگونی دارند که یکی از مدل های پر طرفدار آن همین شات پلیت گردان است . این مدل تخته سرو های پذیرایی از یک صفحه تشکیل شده اند که بر روی یک صفحه گردان قرار دارد و بر روی این صفحه هم که ممکن است از جنس چوبی ، فلزی ، سنگی و یا پلاستیکی باشد جایی برای قرارگیری شات ها تعبیه شده است . شات پلیت گردان هم یکی از انواع گوناگون تخته سرو ها هستند که از لحاظ کاربردی به نسبت انواع دیگر تخته سرو ها کاربردی ترند .

شات پلیت گردان

2.شات پلیت چوبی

شات پلیت چوبی یکی از انواع شات پلیت های موجود در بازار و همه اینجا زیر مجموعه تخته سرو ها هستند . به نسبت انواع تخته سرو هایی که در بازار موجودند ، شات پلیت ها هم کاربردی ترند و هم این که جذابیت ظاهری بیشتری نسبت به انواع دیگر تخته سرو ها دارند . به خصوص شات پلیت چوبی که هم مقاومت بالایی دارند و هم به راحتی با انواع ظروف پذیرایی شما ست میشوند .

3.تخته سرو چوبی

یکی دیگر از انواع تخته سرو های موجود در بازار که جزو مدل های پر طرفدار و پر فروش هم محسوب میشود ، تخته سرو چوبی است . تخته سرو چوبی مدل های مختلفی دارد که از انواع آن میتوان به شات پلیت چوبی ، شات پلیت چوبی گردان ، اردو خوری چوبی و انواع تخته سرو چوبی ساده به اشکال هندسی مختلف اشاره کرد .

خوبی که تخته سرو های چوبی دارند این است که اگر از جنس چوب طبیعی ساخته شوند که خوب هم مقاومت بالایی دارند و هم بسیار زیبا هستند . با انواع ظروف پذیرایی هم میتوان انواع تخته سرو ها را ست کرد و برای سرو تنقلات و فینگر فود های مختلف از آن بهره برد .

تخته سرو چوبی

4.تخته سرو سنگی

تخته سرو سنگی یکی دیگر از نمونه های تخته سرو است که معمولا از جنس سنگ مرمر ساخته میشود . تخته سرو های سنگی را به صورت شات پلیت نمیسازند چون هم وزن بالایی دارد و هم در سایز های بزرگتر و مدل گردان حمل و نقل آن بسیار سخت میشود . تخته سرو های سنگی را هم میتوان بر روی پایه های فلزی نقره ای و طلایی قرار داد و هم میتوان به صورت بدون پایه بر روی میز پذیرایی قرار داد .

البته برخی از مدل های آن در زیر خود یک پایه کوتاه به طول 2 تا 3 سانتی متر دارند که دیگر این مدل ها را نمیتوان بر روی پایه های فلزی قرار داد اما این مدل ها هم زیبایی منحصر به فرد خود را دارند . اما پیشنهاد ما به تمام افراد که میخواهند تخته سرو بخرند خرید یک شات پلیت است که هم زیباتر است و هم کاربردی تر.

خرید شات پلیت

خرید یک شات پلیت مطابق با سایز میز پذیرایی یا میز نهارخوری شما میتواند جلوه زیبایی را به میز پذیرایی شما بدهد علاوه بر آن با چیدن تنقلات و وسایل پذیرایی خود درون شات پلیت ، مسئولیت تعارف کردن بر دوش شما نخواهد افتاد و به صورت سلف سرویس تمامی مهمان های شما به بهترین نحو ممکن پذیرایی خواهند شد . خوب است بدانید که پیش از خرید شات پلیت باید نکاتی را مد نظر قرار دهید که با رعایت این نکات میتوانید یک خرید خوب و رضایت بخش را تجربه کنید . در انتها این مطلب نکات جامعی را خدمت شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین شات پلیت را بتوانید برای خود خریداری کنید .

خرید شات پلیت

تفاوت تخته سرو و شات پلیت

تخته سرو و شات پلیت کاربردی شبیه به هم دارند و کاربرد آن هم سرو انواع فینگر فود و تنقلات است . اما تفاوت آن بیشتر در حالت ظاهری آن است . شات پلیت ها عموما یک صفحه دایره ای شکل گردان است که در وسط این صفحه چندین جا برای سرو انواع تنقلات و فینگر فود شما قرار دارد و در اطراف آن سوراخ هایی برای قرار گیری فنجان ها در داخل آن تعبیه شده است . برای فینگر فود هایی که نیاز به سس دارند و یا سبزیجات و تنقلاتی که به همراه دیپ ها مصرف میشوند این وسیله بسیار کاربردی است .

تفاوت تخته سرو و شات پلیت

راهنمای خرید شات پلیت

همان گونه که گفتیم شات پلیت یک صفحه چوبی به همراه تعدادی فنجان کوچک است که علاوه بر سرو تنقلات و فینگر فود میتوانید درون لیوان ها به دلخواه دسر ، سس و یا نوشیدنی بریزید . برای خرید این وسیله که مدت زمان زیادی هم از همه گیر شدن استفاده از آن در میان افراد نگذشته است باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت .

  1. اصولا این مدل تخته سرو را از جنس چوب و یا گیاه بامبو میسازند که خوب مقداری گران است . باید دقت داشته باشید که برخی از آن ها را از جنس های دیگر و با روکش طرح چوب میسازند که قیمت پایین تری داشته باشد اما نکته ای که وجود دارد این است که این مدل ها دوام بالایی ندارند و ممکن است روکش آن آسیب ببیند .
  2. پیش از این که اقدام به خرید کنید این را مد نظر قرار دهید که ابعادی را انتخاب کنید که مناسب میز پذیرایی شما باشد چون پذیرایی به وسیله شات پلیت سخت است و باید در جایی ثابت قرار بگیرد و به صورت سلف سرویس پذیرایی شود .
  3. نکته بعدی که حتما در هنگام خرید باید مد نظر قرار دهید تعداد فنجان ها یا همان شات آن است . برخی از انواع آن مستطیل شکل است و 4 فنجان روی آن تعبیه شده است . برخی دیگر که گردان نیز هستند به شکل دایره هستند و 6 شات دارند و مدل بزرگتر آن 12 عدد فنجان دارد که به تعداد نفراتی که میخواهید پذیرایی کنید یکی از انواع تخته سرو را انتخاب کنید .

قیمت شات پلیت

قیمت شات پلیت با توجه به جنس چوب آن و همچنین طراحی و مدل آن تعیین میشود . مثلا انواع چوب گردو آن قیمت بالاتری نسبت به بامبو دارد و همچنین مدل های گردان آن به دلیل نوع طراحی خاصی که دارد از سایر مدل های آن قیمت بالاتری دارد . برخی از انواع شاتپلیت ها 4 نفره ، برخی دیگر 6 نفره و برخی دیگر 12 نفره اند و این تعداد نفرات به معنای تعداد شات های موجود روی آن است . طبیعی است که مدل هایی که برای تعداد نفرات بالاتر تعبیه شده است از قیمت بالاتری هم برخوردارند .

شات پلیت چوبی بهتر است یا سنگی ؟

اولین مدل های این ظرف پذیرایی بیشتر از جنس چوبی ساخته میشدند اما مدل های جدید تری که تولید شدند مدل های سنگی هستند که هم کمی گران ترند هم وزن سنگین تری دارند اما زیبایی آن ها وصف نشدنی است .

شات پلیت چه کاربرد هایی دارد ؟

برای سرو انواع فینگر فود ، تنقلات با سس ، انواع سبزیجات با دیپ و … میتوان از این وسیله کاربردی استفاده کرد .

شات پلیت گردان در چه حدود قیمتی است ؟

معمولا مدل های گردان گران تر از مدل های معمولی هستند اما اگر همین مدل گردان از جنس های سنگی و … باشند قیمت آن نیز کمی بالاتر میرود .

امتیاز مطلبpost
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.