نمایش دادن همه 2 نتیجه

از قدیم الایام تا به امروز چای جزو نوشیدنی های مورد علاقه ی ایرانیان بوده و همیشه برای سرو آن علاقه نشان میدهند ،در فرهنگ ایران و ایرانی چای و استکان چای جایگاه ویژه ای داشته و دارند . به اصطلاحا استکان های کمر باریک شیشه ای و کریستالی در کنار نعلبکی برای سرو چای بسیار جذاب بوده و لذت دیگری دارد چرا که رنگ سرخ چای را به راحتی به دلیل شفاف بودن به رخ میکشند . چایی ها  نوعی گیاه دارویی به شمار میروند که فواید زیادی به همراه دارند و بیشتر برای رفع خستگی سرو میشوند .

علاوه بر چای نوع استکان و فنجان آن هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، استکان های چای عموما همراه نعلبکی در ست های شیش تایی تولید میشوند و به فروش میرسند و دارای جنس های متنوعی هستند که در این مقاله ما در تلاشیم شما را با انواع استکان چای آشنا کنیم تا بتوانید نوشیدنی دلپذیرتری داشته باشید .

انواع جنس استکان چای

استکان های بامبو

بامبو نام چوبی است که امروزه پس از کشف مزیت ها و ویژگی های منحصر به فرد آن برای ساخت انواع ظروف به کار میرود ، ظروف ساخته شده از بامبو جزو بهداشتی ترین ها و بهترین ظروف هستند و امروزه در اکثر خانه ها نمونه هایی از این ظروف به چشم میخورد و جلا و زیبایی بسیار بالایی دارند . استکان و فنجان و نعلبکی های جنس بامبو طرفداران خاص خودش را دارد . ظروف چوبی بامبو واکنش پذیر نیستند و نوشیدن چای در آن ها ضرری ندارد ، سازگاری زیای با محیط زیست دارند و در طرح ها و شکل های بسیار جذاب و متنوعی ساخته میشوند .

پس در نتیجه میتوان گفت که ظروف بامبو از جمله استکان های آن ها بسیار سالم و بی خطرند  و از مقاومت بالایی برخورداند به همین دلیل  توصیه میکنم اگر کسی هستید که حساسیت زیادی برای ایمن بودن ظروف دارید حتما بامبو را جزو گزینه های خود قرار دهید چرا که میتوانید به راحتی نوشیدنی های داغ از جمله چای را در آن ها سرو کنید . یکی از نکات قابل توجه در استفاده از این ظروف آن است که برای تمیز کردن و شستشوی این ظروف بهتر است آن ها را در ماشین ظرف شویی قرار ندهید و به صورت دستی آن ها را بشویید تا از ایمنی بالاتر برخوردار باشند و مدت زمان زیادی برای شما ماندگار بمانند.  امروزه ظروف بامبو آن قدر چشمگیر شده است که حتی به عنوان ظروف پذیرایی هم از آن ها استفاده میشود .

استکان چای کریستالی

کریستال نوعی شیشه است که در ترکیبات آن از سرب استفاده شده است و اصطلاحا میگویند کریستال همان شیشه ی دارای سرب است . کریستال نسبت به شیشه ظریف تر و آراسته تراست به همین دلیل از ظروف کریستال بیشتر برای ظروف پذیرایی استفاده میشود .وجود سرب در مواد اولیه ی آن ها باعث شده است که کریستال ها دارای تزیین ها و تنوع های طراحی متنوع تری باشند .اما نکته ی منفی که وجود دارد آن است که کریستال ها نسبت به شیشه شکننده تر و حساس ترند ، هرچه قدر سرب بیشتری در ساخت کریستال به کار برده شود شفافیت بیشتری درآن ها  ایجاد میکنند .به همین دلیل مواد داخل آن ها به راحتی در معرض چشم قرار دارند و ریختن چای و نوشیدنی در استکان های کریستالی جلای بسیار با شکوهی را به آن ها میبخشند .

راه های بسیار زیادی برای تشخیص بین شیشه  و کریستال وجود دارد به عنوان مثال اگر به  دو ظرف مورد نظر ظربه ای کوچک بزنید آن ظرفی که صدای بلند تری مانند زنگ ایجاد میکند کریستال است و کریستال ها از شیشه سنگین ترند . نکته ی منفی این ظروف ایمنی کم آن هاست ، به دلیل وجود سرب در کریستال ممکن است در صورت نگهداری نوشیدنی های داغ و غذاهای داغ در آن ها سرب موجود در آن ها با مواد غذایی ترکیب شود که خطر ناک است اگر چه امروزه مدل هایی از کریستال های بدون سرب را در بازار تولید میکنند .

استکان های سفالی

از قدیمی ترین نوع ظروف میتوان به ظروف سفالی اشاره کرد .ظروف سفالی به دو دسته ی لعاب دار و بدون لعاب تقسیم میشوند که بر اساس تحقیقات نوع لعاب دار آن ها برای سرو غذا و پخت استفاده میشود و از نوع بدون لعاب آن برای سرو و نگهداری آب و مایعات استفاده میشود . نگهداری آب در این ظروف  باعث میشود که آب حالت طبیعی خود را حفط کند و به نوعی میتوان گفت آن را تصفیه میکند و نه تنها مضراتی تدارند بلکه نوشیدن آب در آن ها مفید هم هست . ظروف سفالی با محیط زیست سازگارند چرا که مواد اولیه ی سفالگری خاک و گل است .امروزه بر روی ظروف سفالی شکل ها و طرح های جذاب را نقاشی میکنند که آن ها را بسیار جذاب کرده است .پس ظروف سفالی و به خصوص استکان های سفالی را هم میتوان جزو دسته ی بهداشتی ترین ظروف دانست .

استکان های مسی

استکان های مسی که حالت کمر باریک دارند بسیار نوستالژیک هستند . از ظروف مسی علاوه بر استفاده ی آن ها برای سرو غذا و نوشیدنی از آن ها  برای تزیین دکور منازل هم لستفاده میشود. ظروف مسی جزو ظروفی هستند که علاوه بر نکات مفید که به همراه دارند مضرراتی را هم به دنبال دارند . سرو نوشیدنی در ظروف مسی خواص و فواید ویژه ای دارند ، خواص واکنش پذیری آن ها بالاست چرا که یون های مسی موجود در آن ها با مواد غذایی و نوشیدنی ها تر کیب میشوند و  جذب بدن میشوند ، این چیز خوبی است چرا که مس از مواد مورد نیاز بدن است اما اگر به طور مکرر از از ظروف مسی و به خصوص استکان های آن ها استفاده شود یون های زیادی جذب بدن خواهد شد و بیشتر شدن آن ها از حد اعتدال مضر است و خطراتی را به دنبال دارد .

سرو نوشیدنی و غذا در ظروف مسی بر رشد مو و بهبود پوست و ... تاثیر گذار است و زیاد شدن یون های مس باعث ایجاد مسمومیت میشود و مشکلاتی بر روی کبد میشود .

استکان چای سرامیکی

ظروف سرامیکی همان ظروف بهداشتی و معروف چینی هستند با این تفاوت که درجه ی دمای پخت آن ها متفاوت است ، به همین دلیل دوام ظروف چینی بالاتر از سرامیک هاست و سنگین ترند . از ویژگی های خوب ظروف سرامیکی آن است که در هنگام  ریختن اب جوش در آن ها و سرد و گرم شدن استکان ها امکان شکسته شدن آن ها در مقابل بلور و سرامیک کمتر است . ظروف سرامکی را هم میتوان نوعی ظروف سفالی لعاب دار دانست. ظروف سرامیکی هیچ گونه مواد سمی ندارند .

نکته ای که باید توجه داشت آن است که امکان ایجاد شدن لک بر روی سرامیک ها به شدت بالاست برای همین بهتر است بعد ازسرو نوشدنی در استکان ها و فنجان های سرامیکی آن ها را سریع بشوییم تا لکی بر آن ها ایجاد نشود .از ویژگی های خوب لیوان های سرامیکی آن است که میتوان طرح های متنوع و جذابی را بر روی آن ها چاپ کرد .

انواع استکان

استکان چای پایه دار

وجود پایه برای استکان ها باعث شده است تا استکان ها ظاهر شکیل تری پیدا کنند و بیشتر برای پذیرایی مناسب باشند ، یکی دیگر از ویژگی های پایه ی آن ها این است که باعث میشوند بر روی سینی ثابت بمانند و در حین حمل کردن آن ها دچار لغزش نشوند و نوشیدنی درون سینی بریزد .بسیاری از افراد علاقه ی زیادی به ظروف پایه دار دارند که خرید استکان های چای پایه دار برای آن ها پیشنهاد میشود .

 بدون پایه

استکان های بدون پایه ظاهری عامیانه تر و معمولی تری را نسبت به حالت پایه دار دارند به همین دلیل بیشتر برای مصارف روزانه استفاده میشوند .این مدل استکال ها معمولا بدون دسته یا دسته دار هستند و در مکان های عمومی کاربرد دارند .

استکان چای دسته دار و بدون دسته

استکان ها معمولا یا به صورت دسته دار  یا بدون دسته هستند و افراد میتوانند بر اساس سلیقه ی خود آن ها را انتخاب کنند، اما مطمئنا حالت دسته دار آن ها راحت تر است چرا که با وجود نوشیدنی های داغ در داخل آن ها امکان به دست گرفتن ان ها مشکل است به همین دلیل وجود دسته این مشکل را بر طرف کرده است ، با این وجود هنوز هم افرادی هستند که به استکان های بدون دسته و اصطلاحا کمر باریک علاقه نشان میدهند همانند زمان قدیم که در این مدل از استکان ها چای سرو میشد و سرو نوشیدنی برای این افراد درون استکان های کمر باریک لذت بیشتری دارد .