نمایش یک نتیجه

از بین تمام نوشیدنی های گرم مختلف که وجود دارند ، چای از محبوب ترین نوشدنی ها در بین ایرانیان است . از وسایلی که در درست کردن چای به ما کمک می کنند می توان به ، کتری قوری ، سماور ، کتری برقی و چای ساز اشاره کرد . از میان تمام این وسایل چای ساز طرز استفاده آسان تر و سریع تری دارد . و به راحتی به کمک آن می توانید چای درست کنید و چای درست شده را بر روی آن گرم نگه دارید .

هنگامی که مهمان سر زده برایتان می آید و شما چای آماده ندارید اگر قصد داشته باشید به کمک سماور چای درست کنید تا زمانی که آب جوش بیاید و چای دم بکشد خیلی معطل می شوید . اما به کمک چای ساز به راحتی می توانید در مدت زمان خیلی کم چای درست کنید . قصد ما از نوشتن این مطلب آشنا کردن شما با انواع مدل های این وسیله کاربردی و برند های مطرح تولید کننده آن و راهنمای خرید بهترین چای ساز می باشد . پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید .

چای ساز

چای ساز وسیله ای است که برای دم کردن چای و گرم نگه داشتن آن استفاده می شود . یک کتری و یک قوری دارد که کتری به وسیله یک المنت داخلی داغ می شود و قوری هم بر روی یک صفحه گرم نگه دارنده قرار می گیرد و یا قوری چای بر روی کتری قرار می گیرد . روشن و خاموش شدن کتری و قوری توسط یک دکمه به راحتی انجام می شود . اگر هم آب داخل کتری تمام شود یا به نقطه جوش برسد دستگاه به طور خودکار خاموش می شود .

انواع چای ساز

به غیر از برند های مختلف تولید کننده چای ساز مدل های مختلفی هم وجود دارد . به طور کلی سه مدل اصلی چایساز وجود دارد .چایساز استند دار ، چایساز بدون قوری و چایساز های بالا پایین که در ادامه هر یک را به اختصار توضیح می دهیم .

چای ساز استند دار

این مدل از چای ساز ها دارای یک استند در زیر خود هستند که بر روی یک صفحه هم قوری و هم کتری قرار می گیرند . چایساز های استند دار بسیار مناسبند برای قرار گیری در محیط آشپزخانه به خاطر ظاهر زیبایی که دارند باعث زیباتر شدن فضای آشپزخانه شما نیز می شوند .  زمانی که شما دستگاه را به برق وصل کنید صفحه به آرامی گرم شده و چای دم می کشد .

چای ساز بدون قوری

این مدل از چای ساز ها بدون قوری بوده و فقط یک کتری دارند و یک المنت گرم کننده که باعث جوش آمدن آب درون کتری می شود و همچنین یک توری مخصوص چای درون کتری قرار دارد که پس از آن که آب جوش آمد باید چای خشک را درون آن ریخته و درب کتری را ببندید . بخار آب جوش باعث دم کشیدن چای می شود . این مدل چایساز ها بسیار ساده اما کار راه انداز هستند و از قیمت پایین تری نسبت به باقی انواع دیگر این دستگاه برخوردارند .

چای ساز بالا پایین

این مدل از چای ساز ها درست مانند چایساز استند دار بر روی یک استند قرار می گیرند تنها تفاوتی که با هم دارند این است که قوری چای بر روی کتری قرار می گیرد . بخار داغ حاصل از  آب جوش باعث دم کشیدن چای شده و موجب می شود که عطر و طعم چای در آن باقی بماند و تغیر نکند . تنها ایرادی که می توان به این نوع چایساز گرفت ارتفاع زیاد آن است .

تفاوت کتری برقی با چای ساز

کتری های برقی آب را در کوتاه ترین زمان به نقطه جوش می رسانند ولی متاسفانه اکثر آن ها قادر نیستند تا آب را به دمای مشخص و مورد نظر ما برسانند . برای تهیه و درست کردن انواع خاصی از دمنوش های گیاهی به دمای خاصی از آب نیاز است برای مثال جهت تهیه چای سبز دمای 180 درجه مورد نیاز است و کتری های برقی تنها آب را به نقطه جوش می رسانند و بعد از آن به طور خودکار قطع می شوند .

به همین دلیل از چای ساز ها استفاده می شود زیرا اکثر چای ساز ها این قابلیت را دارا می باشند تا آب را به دمای مورد نظر ما برسانند و به وسیله چایی ساز ها بر روی دمای آب کنترل کامل داریم و همچنین در قوری که کنار آن می باشد امکان دم کردن چای و یا دمنوش امکان پذیر است . از دیگر مزایای چایی ساز ها نسبت به کتری های برقی وجود ظرف جدا گانه جهت دم کردن چایی و یا دمنوش و گرم نگه داشتن آن برای زمان طولانی است .

راهنمای خرید چای ساز

نوع چای ساز

بهتر است نوع چای ساز را بر اساس سلیقه خود انتخاب کنید ، ذائقه ی هر فرد متفاوت می باشد و اگر عطر و طعم چای برای شما بسیار مهم است بهتر است از دستگاه هایی که کتری آب جوش در زیر و قوری چای بر روی آن قرار می گیرد  استفاده کنید ، به دلیل این که سازندگان این مدل از چایساز اعتقاد دارند که دم کردن چای توسط این مدل دستگاه که چای با حرارت غیر مستقیم دم می کشد باعث حفظ عطر و طعم چای می شود .

اگر ظاهر چایساز برای شما اهمیت دارد و می خواهید آشپزخانه ی خود را زیبا کنید بهتر است از چای ساز هایی که استند دارند و کتری و قوری بر روی یک صفحه کنار هم قرار می گیرند استفاده کنید . در مجموع خرید چایساز بستگی به سلیقه شما دارد .

نوع بدنه چای ساز

یکی دیگر از ویژگی هایی که در هنگام خرید چای ساز باید به آن دقت کنید بدنه چایساز می باشد . چند نوع بدنه برای دستگاه چایساز وجود دارد که شامل بدنه فلزی ، پلاستیکی و شیشه ای می باشد . هر کدام از این بدنه ها دارای معایب و مزایا خاص خود می باشد . بدنه های پلاستیکی باعث بد رنگ و بد طعم شدن چای می شود ، بدنه فلزی باعث داغ شدن بیش از حد شده و باعث تیره شدن رنگ چای می شود و بدنه شیشه ای ممکن است به مرور زمان خراب شود و یا با کوچک ترین ضربه ای بشکند . بهتر است قبل از خرید این دستگاه به کیفیت بدنه آن توجه کنید .

حجم کتری چای ساز

برای مشخص شدن حجم کتری مناسب چای ساز بهتر است به میزان مصرف خانواده ی خود نگاه کنید . سعی کنید با توجه به مصرف چای خانواده خود حجم مناسبی را انتخاب کنید . چایساز ها در اندازه ها و حجم های مختلف وجود دارند که هر کس بتواند با توجه به میزان مصرفی که دارد انتخاب کند .

نشانگر میزان آب

در هنگام خرید دستگاه چای ساز باید به دارا بودن نشانگر میزان آب دقت کنید . در دستگاه چایساز بر روی بدنه کتری نشانگر تعبیه شده است . نشانگر به این معنی می باشد که شما از میزان آب درون کتری مطلع شوید و در صورت نیاز به آن آب اضافه کنید . و یا این که بیش از حد مجار در آن آب نریزید که پس از به جوش آمدن آب سر برود .

صافی کتری

زمانی که آب درون کتری به نقطه جوش برسد رسوبات در آن ته نشین می شود . در چایساز ها نیز این اتفاق می افتد . صافی کتری در چایساز ها وظیفه جلو گیری از ورود رسوبات به درون فنجان را دارد . صافی موجود در چای سازها دو نوع هستند که شامل صافی پلاستیکی و صافی فلزی می باشند . صافی در دهانه خروجی آب قرار می گیرد و در برخی از کتری ها قابل شست و شو می باشد . بسیار مهم است که چایسازی که تهیه می کنید داراری صافی باشد زیرا ورود رسوبات به داخل چای موجب بد رنگ و بد طعم شدن چای می شود .

گرم نگه دارنده

گرم کن در چای ساز به شما این امکان را می دهد که بتوانید محتوای درون کتری و قوری را گرم نگه دارید ، دمایی که قسمت گرم نگه دارنده نگه می دارد کمتر از دمای جوش بوده تا چای نجوشد اما گرم باقی بماند .

سیستم قطع کننده خودکار

سیستم قطع کننده در چای ساز ها باعث می شود تا زمانی که آب درون کتری به جوش بیاید دستگاه به صورت خودکار خاموش شود ، این کار سبب می شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی شده و همچنین بر اثر جوشیدن زیاد آب کتری رسوب نبندد .

تنظیم کننده درجه حرارت

در برخی از دستگاه های چای ساز مدل استند دار تنظیم کننده درجه حرارت وجود دارد که در آن می توانید میزان حرارت را به دلخواه خود تنظیم کنید . شما با این ویژگی می توانید آب را زود تر یا دیر تر به جوش بیاورید که بسیار مفید و کاربردی است . همچنین برای زمانی که فقط میخواهید چای شما گرم بماند بسیار مفید است .

تایمر در چای ساز

وجود تایمر در چای ساز ها باعث می شود تا شما بتوانید زمان را به گونه ای تنظیم کنید که پس از مدتی چای ساز به صورت اتومات خاموش شود . زمانی که شما مشغول به کار هستید چایساز در زمان مشخصی خاموش می شود که کاربردی به نظر می رسد .

بهترین مارک چای ساز

چای ساز ها دستگاه هایی هستند که آب را با سرعت بالایی جوش می آورند و پس از جوش آمدن آب داخل کتری ، می توانید چای را در مدت زمان کوتاهی دم کنید . از این دستگاه ها برای دم کردن چای ، انواع دمنوش ها و همچنین گرم نگه داشتنشان استفاده می شود . چای ساز از یک قوری و کتری تشکیل شده است . برخی از بهترین برند های تولید کننده چای ساز عبارتند از :

 • پارس خزر
 • بوش
 • تفال
 • فلر
 • هاردستون
 • ساپر
 • برلیانت
 • فیلیپس
 • کنوود
 • همیلتون
 • کلورانس
 • هایسونگ
 • زیلان
 • رکسون
 • مجیک
 • فونیکس

خرید چای ساز برای جهیزیه

خرید جهزیه یکی از پروسه های سخت و نفس گیر برای عروسان جوان است . علاوه بر گرانی بی رویه محصولات برقی صحبت های ضد و نقیض فروشنده های لوازم خانگی سبب می شود تا هنگام خرید لوازم برقی جهیزیه به مشکل بر بخورند . یکی از وسایلی که بسیار کاربردی است و خرید آن نیز با چالش رو به رو است خرید چای ساز برای جهیزیه است .

اگر چه برای ما ایرانی‌ های عاشق چای دم‌ کرده هیچ چیز جای قوری و کتری را برای دم کردن چای نمی‌ گیرد اما چند سالی است که چای‌ ساز‌ ها جایشان را توی آشپزخانه‌ های ما باز کرده‌اند . سرعت جوش آوردن آب مهم‌ ترین دلیلی است که ما داریم به استفاده از چایساز عادت می‌ کنیم .

خرید چای ساز

همه ی افراد می دانند که خرید وسایل برقی آشپزخانه کار آسانی نیست . انتخاب برند ، انتخاب مدل و صد ها مورد دیگر چالش هایی هستند که در هنگام خرید لوازم برقی با آن رو به رو هستید . خرید چای ساز هم از این امر مستثنی نیست . برای خرید این وسیله برقی باید در ابتدا به بودجه ای که می خواهید برای این کار خرج کنید توجه کنید و با توجه به بودجه تان انتخاب کنید . مورد بعدی که باید به آن توجه کنید ترکیب رنگی آشپزخانه شماست . با توجه به تم رنگی آشپزخانه رنگ وسایل برقیتان را انتخاب کنید . البته رنگ سیلور وسایل برقی با همه چیز ست می شود .

موارد دیگری که باید به آن دقت کنید این است که میزان مصرف چای و آب جوش شما در طول روز چقدر است و با توجه به آن چای ساز با حجم مناسب خود را انتخاب کنید . خوب است از برند هایی انتخاب کنید که اگر هم ایرانی نیستند نمایندگی خدمات پس از فروش آن وجود داشته باشد تا هر زمان که آسیب دید بتوانید آن را تعمیر کنید .

راهنمای استفاده از چای ساز

 1.  برای جلوگیری از ایجاد لایه چربی بر روی چای هنگام استفاده از چای ساز قبل از هر بار استفاده قوری و صافی آن را به طور کامل با آب سرد بشویید .
 2.  ﺳﻴﻢ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺭﺍ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺩﺍﻍ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﺩﻭﺭ ﺁﻥ ﻧﭙﻴﭽﻴﺪ .
 3.  ﺩﻭ ﺷﺎﺧﻪ ﺑﺮﻕ دستگاه شما ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺭ ﺟﺎﻳﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﻗﻊ ﺿﺮﻭﺭی ﺑﺘﻮﺍﻧﻴﺪ ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺩﺳﺘﺮﺳﯽ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﺪ .
 4. ﻫﻴﭽﮕﺎﻩ چایساز ﺭﺍ ﺩﺭ ﻧﺰﺩﻳﮑﯽ ﺍﺟﺎﻕ ﮔﺎﺯ و یا ﮔﺮﻡ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﻫﺎی دیگر قرار ندهید .
 5. هرگز چایساز را درون آب و یا جایی که رطوبت است قرار ندهید .
 6. ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺍﺗﺼﺎﻝ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺑﻪ ﺑﺮﻕ ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﮐﻪ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻭﻟﺘﺎژ ﻗﻴﺪ ﺷﺪﻩ ﺑﺮ ﺭﻭی ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺑﺎ ﺑﺮﻕ ﺷﻤﺎ ﻳﮑﺴﺎﻥ ﺑﺎﺷﺪ .
 7. برای خاموش کردن چایساز هیچ گاه آن را از برق نکشید بلکه آن را توسط دکمه قطع و وصی خاموش کنید .

چای ساز بوش

می توان گفت برند بوش بهترین انتخاب برای خرید وسایل برقی از جمله پای ساز می باشد که می تواند انتخابی فوق العاده برای خریداران باشد . این برند جزو پر فروش ترین برند های تولید کننده چایساز در چند دهه اخیر می باشد . کیفیت بالا و ویژگی های منحصر به فردی که این برند در تولید تمامی محصولاتش دارد سبب این قضیه شده است .

چایساز متئو

برند متئو از آن برند هاییست که شما می توانید مطمعن باشید که اگر محصولات این برند را خریداری نمایید تا چندین سال دیگر نیازی به تعویض و یا تعمیر آن پیدا نخواهید کرد . برند متئو جزو بهترین تولید کننده های لوازم برقی محسوب می شود . چای ساز های متئو نیز جزو بهترین و پر طرفدار ترین محصولات این برند است .

چای ساز فلر

فلر یک برند آلمانی می باشد که در زمینه فروش محصولات خانگی فعالیت دارد . برند فلر توانسته است با پیشرفت خود نظر افراد زیادی را به خود جلب کند . تمامی محصولات فلر از استیل ضد زنگ تولید شده است که همین امر موجب افزایش طول عمر محصولات این برند شده است . با خرید چای ساز فلز لذت نوشیدن یک چای دلنشین را به خود هدیه دهید .

چایساز واتسون

واتسون نیز یکی دیگر از برند های قدیمی و نام آشنا و مطرح در بین برند های تولید لوازم برقی است . چای ساز های برند واتسون همگی از قیمت و کیفیت عالی بر خوردارند . با خرید این محصول شما نسبت به بقیه انواع دم آور ها ، کتری قوری ها ، سماور ها و ... بی نیاز خواهید بود .

چای ساز هاردستون

قطعا نام برند هاردستون را شنیده اید و به گوشتان خورده است . هاردستون برندی معروف و نام آشنا در تولید لوازم برقی است که بهترین محصولات را در چند سال اخیر تولید و روانه بازار کرده است . چای ساز های هاردستون نیز جزو پر فروش ترین چایساز ها بین باقی برند های تولید کننده لوازم برقیست .

چای ساز اونیک

یکی از برندهای مطرح در تولید وسایل برقی آشپزخانه از جمله چای سازی برند اونیک می باشد که دارای کیفیت ساخت بالایی است . محصولات اونیک دارای عمری با دوام هستند که تا سالیان سال می‌ توانند برایتان کارایی داشته باشد . با خرید چایساز اونیک می‌ توانید از مزایا فوق‌ العاده آن در آماده‌ سازی چای استفاده کنید .

چایساز بلزا

چای ساز های بلزا از آن دسته از چایساز هاست که علاوه بر درست کردن چای می توانید انواع دم نوش ها و گرم نوش ها را نیز توسط آن درست کنید . یکی از ویژگی های برجسته این برند مناسب بودن قیمت های محصولات آن و همچنین کیفیت محصولات است .