بلاگ

بهترین جنس قابلمه [سالم ترین قابلمه ها برای پخت و پز]

بهترین جنس قابلمه

زمانی که می خواستم سرویس قابلمه جهیزیه ام را بخرم فروشنده به من توصیه کرد که به سراغ بهترین جنس قابلمه بروم و سالم ترین قابلمه را انتخاب کنم .در حقیقت امروزه با وجود شایعاتی که در رابطه با پیرامون جنس قابلمه ها و سلامتی و ایمنی آن ها وجود دارد خیلی از خانم ها ترجیحشان بر این است که به سراغ بهترین ظروف پخت و پز بروند ، اما خب خیلی از افراد از جنس قابلمه ها شناختی ندارند و نمیدانند که هر کدام چه ویژگی هایی دارند. همیشه هم نمیتوان تنها به حرف دیگران اعتماد کرد به همین دلیل ما تحقیقاتی را در این زمینه انجام دادیم و از دیگر خانم های باتجربه که از انواع قابلمه ها سال ها استفاده کرده اند نظر سنجی کردیم تا بتوانیم بهترین قابلمه ها را بررسی کنیم و با مزایای و معایب آنان آشنا شویم .

سرویس قابلمه mgs

قابلمه عروس

سرویس قابلمه 9 پارچه evita

سرویس قابلمه 10 پارچه روگن مدل RU-7010

تمام نظرات را جمع آوری کرده ایم تا در انتها به یک نتیجه گیری کلی برسیم .

بهترین جنس قابلمه

بهترین جنس سرویس قابلمه ها در بازار

در ادامه علاوه بر معرفی بهترین قابلمه ها مزایای و معایب استفاده از هر کدام را برای شما شرح داده ایم .

1. قابلمه گرانیتی

همین ابتدا به سراغ جنسی برویم که این روز ها بسیار محبوب شده اند و طرفداران بسیار زیادی را به دست آورده اند . در حقیقت گرانیت نام سنگ زیبایی است که کارشناسان از آن برای طرح دادن به به قابلمه های گرانیتی الگو گرفته اند به همین دلیل برای شباهتی که وجود دارد به آنان نام قابلمه گرانیتی را نسبت داده اند ، قابلمه گرانیت از مزایا و معایب بالایی برخوردار هستند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد .

مزایای قابلمه گرانیتی

 • قابلمه های گرانیتی نسبت به قابلمه های چدنی از وزن کمتری برخوردار هستند .
 • قابلمه گرانیت شست وشوی راحتی دارند .
 • قابلمه های گرانیتی خاصیت نچسبی قوی دارند به همین دلیل درون آن ها می توان انواع غذاها را تهیه کرد .
 • بهترین قابلمه های گرانیت هیچ تاثیری بر رنگ و طعم غذا ندارند .
 • این نوع قابلمه ها گرما را به خوبی توزیع می کنند .
 • درون فر و مایکروویو قابل استفاده هستند .

سرویس قابلمه دستی لوکس ۹ پارچه

سرویس قابلمه 9 پارچه ی AEC

سرویس قابلمه راکلند 14 پارچه

سرویس قابلمه pmt

معابیب قابلمه گرانیتی

 1. قابلمه های گرانیت تقلبی به فراوانی در بازار وجود دارند به همین دلیل به هنگام خرید آن باید دقت فراوانی به خرج دهید .
 2. در نگهداری آنان باید دقت زیادی کرد تا خط و خشی بر روی پوشش ان ها ایجاد نشود .
بهترین جنس قابلمه گرانیتی

2. قابلمه سرامیکی

قابلمه سرامیکی تنها قابلمه ای است که در انواع رنگ های متنوع روانه بازار می شوند این نوع قابلمه ها علاوه بر ظاهر جذابی که دارند تقریبا می توان گفت جزو دسته قابلمه های بهداشتی شمرده می شوند روکش های سرامیکی تقریبا همانند روکش های تفلون هستند البته از تفلون ها بهداشتی تر هستند ، اما همه ها می دانیم که سرامیک جنسی شکننده است به همین دلیل در صورت برخورد ضربه با قابلمه های سرامیکی احتمال آن که پوشش سرامیکی آنان آسیب ببیند زیاد است . از جمله از بهترین جنس قابلمه می توان به قابلمه سرامیکی اشاره کرد .

مزایا قابلمه سرامیکی

 1. بهترین قابلمه های سرامیک از ظاهر زیبایی برخوردار هستند.
 2. هنگام پخت انواع مواد غذایی درون قابلمه های سرامیکی هیچ گونه واکنش شیمیایی رخ نمی دهد .
 3. قابلمه های سرامیک نسبت به دیگر قابلمه ها دیرتر گرم می شوند و از آن می توانید برای غذاهای آرام پز استفاده کنید .

معایب قابلمه سرامیکی

 1. پوشش سرامیکی این نوع قابلمه ها شکننده هستند به همین دلیل احتمال آسیب آنان وجود دارد .
 2. با توجه به تنوع و ظاهر زیببایی که دارند معمولا از قیمت بالایی هم برخوردار هستند .
بهترین جنس قابلمه سرامیکی

در این قسمت پرطرفدار ترین قابلمه های بازار را مشاهده و در صورت نیاز از دیجی کالا خریداری نمایید

سرویس قابلمه یونیک 16 پارچه

قابلمه بریونی ترکیه

3. قابلمه آلومینیومی

قطعا قابلمه های آلومینیومی و روحی را دیده اید در زمان های قدیم تر از این نوع قابلمه ها زیاد استفاده می شد و جزو پر طرفدارترین جنس قابلمه ها در بازار بودند البته هنوز هم با گذشت زمان و به وجود آمدن انواع قابلمه هایی چون گرانیتی ، سرامیکی ، تفلون و … خیلی از افراد هستند که هنوز هم قابلمه های روحی و آلومینیوم را ترجیح می دهند .

بیشتر بخوانید
قیمت 45 مدل ماهیتابه رژیمی ارزان 1401 [با کارایی بالا]

آلومینیوم ها فلز هایی هستند که از خاصیت واکش پذیری بالایی برخوردار هستند به همین دلیل وقتی غذاهای اسیدی و قلیایی را درون این نوع قابلمه ها درست می کنید متوجه تغییر رنگ و طعم بد غذا می شود و آن هم به این دلیل است که مواد موجود در فلز آلومینیوم با مواد غذایی واکنش می دهد اما امروزه بر روی ظروف آلومینیوم عملیاتی به نام آنودایز انجام می دهند تا واکنش پذیری این نوع قابلمه ها کمتر شود طی این عملیات مقاومت قابلمه ها هم بالاتری می رود.

مزایا قابلمه روحی و آلومینومی

 1. شاید در مقایسه با قابلمه های مسی از رسانندگی کمتری برخوردار باشند اما در هر صورت رسانندگی گرمایی بالایی را از خود نشان داده اند .
 2. بهترین قابلمه های روحی و آلومینیومی وزن نسبتا پایینی دارند .
 3. قابلمه های روحی و آلومینیومی با توجه به مقاومتی که دارند درون مایکروویو ها و فر ها قابل استفاده هستند .

معایب قابلمه روحی و آلومینیومی

 1. از این نوع قابلمه ها نمی توان درون ماشین طرف شویی استفاده کرد .
 2. باید به خوبی از آنان مراقبت کنید تا هیچ گونه خط و خشی بر روی پوشش ایجاد نشود چرا که در صورت استفاده شدن ممکن است پوشش از بین رود و دوباره خاصیت واکنش پذیری این نوع قابلمه ها برگردد .
 3. باید حتما به سراغ بهترین قابلمه های آلومینیومی آنودایز شده بروید و نمونه آنان را بخرید.
بهترین قابلمه آلومینیومی و روحی

4. قابلمه مسی

از بهترین جنس قابلمه می توان به قابلمه مسی اشاره کرد . یکی از دلایل معروفیت قابلمه های مسی این است که به خوبی گرما را انتقال می دهند ، مضاف بر آن مس دارای مواد معدنی آهن است و بسیاری از پزشکان توصیه کرده اند کسانی که آهن بدن آن ها کم است می توانند از ظروف مسی استفاده کنند چرا که هنگام پخت مواد غذایی درون این نوع قابلمه ها آهن و مس موجود در آن ها با مواد غذایی ترکیب می شود و هنگام سرو وارد بدن می شوند . ا

مزایای قابلمه مسی

 1. در بین همه ی قابلمه ها، قابلمه های مسی رسانندگی گرمایی بسیار عالی را از خود نشان داده اند .
 2. بهترین قابلمه های مسی گرما را به صورت یکنواخت توزیع می کند .
 3. اگر از قابلمه های مسی به خوبی نگهداری شود از دوام بالایی برخوردار خواهند بود.
 4. درون آن ها ماده معدنی آهن وجود دارد.

معایب قابلمه مسی

 1. در حین استفاده از قابلمه های مسی ممکن است درخشندگی خود را از دست بدهند که برای نوع کردن ، باید آنان را پولیش کاری کنید.
 2. با وجود آن که فلز مس گران است قابلمه های مسی هم از قیمت بالایی برخودار خواهند بود .
 3. شاید وجود مس و آهن آن برای عده ای که آهن بدنشان پایین است مفید واقع شود اما برای کسانی که آهن بدن انان بالا است به هیچ عنوان نباید از قابلمه های مسی استفاده کنند.
 4. درون قابله های مسی نمی توانید مواد اسیدی تهیه کنید چرا که باعث تحریک واکنش پذیری می شود واز همه مهم تر باعث می شود تا طعم و رنگ غذا تغییر کند توصیه می شود تا از قابلمه های مسی که دارای روکش هستند استفاده کنید .
بهترین قابلمه مسی

5. قابلمه چدن

یکی از بهترین جنس قابلمه ها قابلمه چدن می باشد ، این نوع قابلمه ها در دو حالت لعاب دار و بدون لعاب در بازار وجود دارند این مدل قابلمه ها در دسته قابلمه های سنگین وزن قرار دارند اما به خوبی گرما را حفظ می کنند و متاسفانه قابلمه چدن به اندازه قابلمه های مسی و آلومینیوم و روحی گرما را به صورت یکنواخت و مساوی توزیع نمی کند.

قابلمه چدن بدون لعاب

قابلمه های چدن بدون لعاب را نمی توان درون ماشین ظرف شویی استفاده کرد چرا که هیچ گونه پوشش لعاب کاری بر روی آنان وجود ندارد ممکن است در صورت پخت غذاهای اسیدی واکنش پذیری رخ دهد. این مدل از قابلمه ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند قابلمه های چدن بدون لعاب ضد زنگ نیستند به همین دلیل بر روی آن ها عملیات هایی به نام سیزنینگ کردن انجام می دهند ،در ضمن توجه داشته باشید که قابلمه های چدن بدون لعاب ممکن است در تغییر طعم و رنگ مواد غذایی تاثیر گذار باشد.

قابلمه چدن لعاب دار

همین لعاب ساده باعث برتری قابلمه های چدن لعاب دار نسبت به قابلمه های چدن بدون لعاب شده است . وجود لعاب در این نوع قابلمه ها ویژگی های مثبت زیادی را برای آنان ایجاد کرده است که از جمله آن ها می توان به غیر واکنش پذیر شدن آن ها با مواد اسیدی ، بی تاثیری در رنگ طعم غذا ،قابلیت ضد زنگ و .. اشاره کرد اما در کنار همه این عوامل باید بگوییم که بهترین قابلمه چدن لعاب دار نسبت به قابلمه چدن بدون لعاب از قیمت بالاتری برخوردار هستند به علاوه ممکن است خاصیت نچسب بودن آن ها کمی پایین تر باشد .

بهترین جنس قابلمه چدن

6. قابلمه استیل

استیل را می توان نوعی فلز در نظر گرفت که حاوی ترکیبات آهن ، کروم و نیکل می باشد ،شاید خیلی از افراد با توجه به این که قابلمه استیل خاصیت نچسبندگی قوی ندارند علاقه ای به آنان نشان ندهند اما با این حال باید بگوییم که قابلمه های مسی در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی را از خود نشان داده اند ،یکی از اصلی ترین ویژگی قابلمه های استیل این است که می تواند گرما را به صورت یکنواخت توزیع کند.

بیشتر بخوانید
آون توستر فلر [خرید و بررسی ارزان ترین مدل های آون توستر فلر]

مزایا قابلمه استیل

 1. بهترین قابلمه های استیل از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند.
 2. نسبت به ضربه و خورگی آسیب ناپذیر هستند و به راحتی خراب نمی شوند .
 3. قابلمه های استیل برای پخت انواع غذاهای آبکی ماند خورش ها بسیار مناسب هستند .
 4. قابلمه های استیل علاوه بر آن که قابلیت استفاده درون فر و مایکروویو را دارند قابل استفاده درون ماشین ظرف شویی نیز هستند .

معایب قابلمه استیل

 1. قابلمه های استیل برای پخت غذاهای خشک مناسب نیستند چرا که امکان ته گرفتن و سوختن این مدل غذا ها را افزایش می دهند .
 2. جنس استیل از قابلیت رسانندگی گرمایی ضعیفی برخوردار است .
 3. اگر از این نوع قابلمه ها به خوبی نگهداری نشود ممکن است به مرور زمان دچار آسیب شوند .
 4. مواظب باشید که درون این قابلمه ها خط و خشی ایجاد نشود چرا که در این حالت امکان دارد نیکل موجود در استیل با مواد غذایی ترکیب شود .
بهترین قابلمه استیل

7. قابلمه تفلون

زمانی که برای اولین بار قابلمه های تفلون روانه بازار شدن با استقبال بسیار خوبی رو به رو شدند قابلمه های تفلون کاملا نچسب هستند و به راحتی می توان با کمترین روغن ممکن انواع غذاها را درون آن ها تهیه کرد که در این حالت از سلامت بالاتری هم برخودار خواهند بود اما بعد از گذشت چندی شایعاتی در رابطه با مضر بودن قابلمه های تفلون به وجود آمد و مشخص شد ماده شیمیایی که در ساختار این نوع قابلمه ها وجود دارد با ایجاد برخی از بیماری ها ارتباط مستقیمی دارد بنابراین امروزه کمتر کسی است که به سراغ این جنس از قابلمه ها برود .

بهترین قابلمه تفلون

8. قابلمه پیرکس

بهترین قابلمه های پیرکس یا شیشه ای از ظاهر بسیار شیک و مدرنی برخوردار هستند و به شما این امکان را می دهد تا به راحتی از روند پخت غذای خود درون این نوع قابلمه ها مطلع شوید در کل ظروف شیشه ای را به دلیل سالم بودن و بهداشت بالایی که دارند می توان بهترین جنس قابلمه معرفی کرد ، اگر به خوبی از این نوع قابلمه های شیشه ای نگهداری کرد می توان گفت که از دوام مناسبی برخوردار خواهند بود . در نگهداری از این نوع قابلمه ها باید دقت کنید تا قابلمه های شیشه ای دچار شوک حرارتی و ضربه نشود که این جنس از قابلمه ها شکننده هستند و احتمال شکستن آن ها وجود دارد گرچه طی عملیات هایی قابلمه های شیشه ای را در کوه هایی با دمای بالا قرار می دهند تا مقاومت آن ها را زیاد کنند .

بهترین جنس قابلمه پیرکس

بهترین قابلمه برای پخت و پز کدام است ؟

قابلمه های شیشه ای با توجه به بهداشتی که دارند سالم ترین قابلمه برای پخت غذا هستند در رده دوم قابلمه های گرانیتی قرار می گیرند. البته قابلمه های دیگر هم در صورت اصل بودن برای پخت غذا مناسب هستند.

قابلمه جنس خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

یک قابلمه جنس خوب باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد و در طعم و رنگ غذا بی تاثیر باشد ،ضد زنگ باشد و … .

سرویس قابلمه چی خوبه ؟

با توجه به مزایای و معایبی کهدر رابطه با هر کدام از قابلمه ها در این مقاله ذکر کردیم می توانید به راحتی پاسخ سوال سرویس قابلمه چی خوبه را پیدا کنید .

قابلمه سرامیکی بهتره یا گرانیتی ؟

انتهاب بین این دو نوع قابلمه بسیار سخت است اما با توجه به این امر که قابلمه های گرانیتی نسبت به سرامیکی از مقاومت بالاتری برخوردار هستند می توان گفت که قابلمه گرانیتی بهتر است .

4.4/5 - (34 امتیاز)

2 دیدگاه در “بهترین جنس قابلمه [سالم ترین قابلمه ها برای پخت و پز]

 1. عاطفه اسدی گفت:

  من تو قابلمه استیل اصلا نمی تونم غذا درست کنم همش تهش میسوزه واقعا چجوری توش غذا درست می کنین ؟

  1. پریسا گفت:

   دوست عزیز قابلمه استیل به دلیل این که در کفی آن فولاد به کار رفته شده است حتی پس از خاموش کردن شعله هم عملیات پخت را ادامه میدهد باید یک ربع قبل از کامل شدن پخت شعله را خاموش کنید تا از سوختن غذا جلوگیری شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.