فرق هواپز و بخارپز؟ [هواپز بهتره یا بخارپز؟ کدام را بخریم؟]

فروردین 20, 1400
بلاگ
فرق هواپز و بخارپز

برای خرید جهیزیه ام تصمیم داشتم تا از خرید وسایل غیر ضروری نیز دوری کنم بنابراین بین دو راهی های زیادی قرار گفتم که کدام دستگاه را بخرم یکی از دغدغه هایی که داشتم انتخاب بین دو دستگاه هواپز و بخارپز و بررسی فرق هواپز و بخارپز بود .به گفته اطرافیانم هواپز ها یکی از دستگاه های جدید در بازار هستند که حسابی معروف شده اند و بخارپز ها هم برای تهیه غذاهای رژیمی و سالم بسیار کاربرد دارند، متاسفانه این دو دستگاه هر دو از مزیت های بالایی برخوردار هستند و همین عامل باعث شده تا انتخاب بین آن دو سخت شود مثل این که فرض کنید در یک جاده گم شده اید و به یک دو راهی رسیده اید که نمی دانید انتهای آن به کجا می رسد .

هواپز فلیور ویو مدل توربو

هواپز رومانتیک هوم مدل 01

هواپز دسینی مدل توربو

البته پیش تر در رابطه با هواپز ها مقالاتی راجع به بهترین مارک هواپز و هواپز چیست نوشته ایم و همچنین در رابطه با بخارپز ها به همین گونه است و مقاله بهترین بخارپز را نوشته بودیم که در آن بهترین بخارپز های سال را بررسی کردیم پس قبل از خرید پیشنهاد می کنم این مطالب را هم بخوانید .

فرق هواپز و بخارپز

بررسی کاربرد هواپز ها

قبل از بررسی فرق هواپز و بخارپز بهتره تا با با نحوه کار و کاربرد این دو دستگاه آشنا شوید که در این قسمت کاربرد هواپز ها را بررسی می کنیم . هواپز ها را می توان یکی از محصولات جدید در بازار دانست که همزمان با ورود به بازار محبوبیت بسیار زیادی را به دست آوردند این دستگاه که در حقیقت دارای یک لامپ هالوژنی هستند وقتی دستگاه روشن می شود این لامپ شروع به داغ شدن می کند و گرمایی که از آن ساطع می شود باعث پخت مواد غذایی می شود .

بخارپز دبلیو ام اف مدل Vita

فنی هم درون هواپز ها تعبیه شده است تا به واسطه این فن جریان هوای گرم به خوبی به همه جای دستگاه انتقال پیدا کند و سبب پخت یکدست تر مواد غذایی شود، درون هواپز ها معمولا دو سینی مجزا وجود دارد که می توان هم زمان درون آن ها دو نوع مواد غذایی مختلفی را آماده کرد . مواد غذایی که در هواپز ها پخته می شود از کیفیت بالایی برخوردار هستند و هیچ گونه ضرری برای بدن ندارند. برای شناخت بهتر کاربرد هواپز ها توصیه می کنم تا مقاله بررسی کارایی هواپز ها را مطالعه کنید .

بررسی کاربرد هواپز ها

بررسی کاربرد بخارپز

حال که کاربرد هواپز ها را شناختید لازم است تا برای بررسی فرق هواپز و بخارپز با کاربرد بخارپز ها هم آشنا شوید . بخارپز کردن یکی از بهترین روش های پخت و پز مواد غذایی می باشد به گونه ای که این روش را سالم ترین روش پخت مواد غذایی می گویند ، در واقع با استفاده از بخارپز کردن ارزش مواد غذایی به خوبی حفظ می شود و تمام آب مواد غذایی نیز از بین نمی رود و از همه مهم تر نیازی به استفاده از روغن نمی باشد .

بخارپز پارس خزر مدل Digi Steel

بخارپز هاردستون مدل FSP8001

بخارپز پارس خزر مدل FS-12000P

این نوع دستگاه ها عموما چند منظوره هستند و می توان از آن برای بخارپز کردن سبزیجات ها ، تهیه پاستا ، تخم مرغ ، برنج و … نیز اشاره کرد . درون بخارپز ها سبد استیلی وجود دارد و همچنین قابلمه ای از آب داغ درون آن قرار دارد که مواد غذایی با بخار به وجود آمده از آن به حالت بخارپز شده در می آید .

بررسی کاربرد بخارپز

تفاوت هواپز و بخارپز

حال به سراغ موضوع اصلی بحث بررسی فرق هواپز و بخارپز می رویم : اصلی ترین و عمده ترین تفاوت هواپز و بخارپز در شیوه پخت مواد غذایی می باشد . درون بخارپز های برقی مواد غذایی به کمک بخاری که از آب داغ حاصل می شود پخته می شوند و از آن ها می توان برای پخت مرغ ، سبزیجات ، گوشت و … نیز استفاده کرد .

اما در هواپز ها اینگونه نیست و هیچ بخاری وجود ندارد که غذا به کمک آن پخته شود بلکه درون هواپز ها حرارتی که از لامپ هالوژنی به وجود می آید باعث پخت مواد غذایی می شود و یکی دیگر از تفاوت هواپز و بخار پز این مورد می باشد که مواد غذایی پخته شده دون هواپز ها ترد تر و برشته تر هستند اما برای بخار پز ها این گونه نمی باشد و حتی به گفته برخی از افراد مواد غذایی که درون هواپز ها درست می شود نسبت به بخارپز ها از طعم و مزه دلپذیر تری برخوردار است . هر دو ی این دستگاه ها برای پخت و پز مواد غذایی نیازی به روغن ندارند و همین عامل سبب شده تا هر دو جزو دستگاه های سالم نیز به شمار روند. برخی از افراد هستند که به کمک هواپز ها پیتزا درست می کنند .

تفاوت هواپز و بخارپز

کارایی بخار پز بیشتر است یا هواپز ؟

مواد غذایی که درون هواپز آماده می شود کمی شبیه به مواد غذایی آماده شده درون مایکروویو ها و یا توستر ها می باشد اگر نمونه این دستگاه ها را دارید بهتره مدل بخار پز را خریدار کنید گرچه تنها با یک قابلمه و یک ظرف مقاوم به راحتی می توانید مواد غذایی خود را بر روی اجاق گاز بخارپز کنید ، همچنین حتی این قابلیت وجود دارد که با روشی مواد غذایی خود را با مایکروویو ها بخارپز کنید . همین ویژگی های باعث شده تا نتوان برای خرید یکی از این دو دستگاه را انتخاب کرد . امیدواریم با این مطلب به خوبی فرق هواپز و بخارپز را متوجه شده باشید .

کارایی بخار پز بیشتر است یا هواپز ؟
هواپز بهتره یا بخارپز؟

برای پاسخ به سوال هواپز بهتره یا بخارپز نمی توان نظر کارشناسانه ای را بیان کرد چرا که استفاده و نیاز هر شخص متفاوت است ، برای انتخاب بین این دو دستگاه ابتدا ببینید که کدام یک بیشتر برای شما کاربرد دارد و سپس خرید کنید .

کدام دستگاه سالم تر است ؟

هم بخار پز و هم هواپز با توجه به ان که برای پخت و پز مواد غذایی نیازی به روغن ندارند به همین ترتیب می توان این گونه برداشت کرد که هر دوی آن ها جزو دستگاه های پخت و پز سالم به شمار می روند .

بخار پز خوبه یا نه ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله بخارپز ها یکی از بهترین و سالم ترین دستگاه ها برای پخت و پز مواد غذایی به شمار می رود .

4.6/5 - (25 امتیاز)
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.