بلاگ

لیست کامل جهیزیه داماد [وسایلی که خریدشان بر عهده داماد است]

لیست کامل جهیزیه داماد

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی که وجود دارد فراهم کردن امکانات لازم برای شروع زندگی مشترک بدون کمک خانواده ها مشکل است. رسم و رسومات عروسی در هر منطقه و کشوری متفاوت است و هر رسومی دارای شرایط و قوانینی است که نیاز است مردم بر طبق آن عمل کنند . در اکثر کشور های آسیایی امری عادی است که تهیه جهیزیه بر عهده خانواده عروس باشد اما با این حال لوازمی هم وجود دارند که لازم است خانواده داماد برای خرید آن اقدام کنند و یا به دلیل آن که خرید جهاز هزینه سنگینی می طلبد و یا بر اساس بعضی از رسومات این امر در مراسم خواستگاری بیان می شود که داماد موظف است تا چند نوع کالای بزرگ جهاز را در جهت کمک به خانواده همسر خود تکمیل کند.لیست کامل جهیزیه داماد موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

اما اگر قرار باشد منطقی فکر کنیم متوجه می شویم که از این جهاز قرار است هر دو طرفین استفاده کنند و در واقع این اقدام برای آسایش و راحتی هر دو برای شروع زندگی مشترک انجام می شود بنابراین لازم است تا هر دو طرفین به یکدیگر کمک کنند تا در اول زندگی با مشکلاتی رو به رو نشوند . بنابر توضیحات بالا در ادامه لیستی از وسایلی که خریدشان برعهده داماد است را برای شما تهیه کرده ایم . لیست کامل جهیزیه داماد در ادامه برای شما آورده شده است .

لیست کامل جهیزیه داماد

لیست کامل جهیزیه داماد

لیست کامل جهیزیه داماد بنا بر رسم و رسوم هر منطقه ای متفات است اما این نکته در همه جا وجود دارد که جهیزیه داماد سبک تر از جهیزیه عروس بوده و خرده ریز های بسیار جزئی کلافه کننده در لیست جهیزیه کامل وجود ندارد .اصولا چند عدد از وسایل و کالاهای بزرگ توسط خانواده داماد تهیه می شود که البته این نوع کالاها باید به صورتی توافقی در جلسات خواستگاری بیان شود تا دو طرف موافقت خود را در خرید آن ها اعلام کنند البته امروزه اینه نکته وجود دارد که جوانان خودشان به صورت مشترک این کالاها را خریداری می کنند . از جمله از وسایل جهیزیه داماد میتوان به میز تلویزیون ، لوازم صوتی و تصویری ، فرش ، چند دست رخت خواب ، لوستر و … اشاره کرد . در جدول زیر لیست کامل جهیزیه داماد را برایتان آورده ایم :

1لوازم صوتی و تصویری معمولا خرید تلویزیون ، میز تلویزیون ، سینمای خانگی ، دستگاه dvd و … بر عهده داماد است .
2فرشاگر در یک خانه 4 تخته فرش لازم باشد 2 تخته بر عهده عروس و 2 تخته بر عهده داماد است .
3لوسترلوستر سالن پذیرایی ، اتاق ها و آشپزخانه در صورت نیاز بر عهده داماد است .
4سرویس رختخوابسرویس رختخوابی که به رختخواب مهمان معروف است ، تشک و سرویس رختخواب روی تخت عروس و داماد نیز بر عهده داماد است .
5لوازم برقی بزرگدر برخی از فرهنگ ها و رسوم خرید چند تکه لوازم برقی بزرگ مانند یخچال فریزر ، لباسشویی ، ظرفشویی ، تلویزیون بر عهده داماد است که برخی به جای آن سرویس چوب را تقبل میکنند .
6سرویس چوبدر برخی خانواده ها به جای خرید چند تکه لوازم برقی بزرگ داماد سرویس مبل ، نهارخوری و بوفه و همچنین سرویس چوب اتاق خواب را خریداری میکند .

در کشورهای متفاوت لیست کامل جهیزیه داماد شامل چیست ؟

اگر قرار باشد از جهت تاریخی به جهیزیه نگاه کنیم می توان گفت که جهیزیه سنت و عرفی است که از قدیم در کشور های آفریقایی وجود داشته و این سنت خرید جهیزیه قدمت بسیار طولانی داشته است .  در ادامه بعضی از رسومات جهیزیه دیگر کشور ها را برای شما مثال زده ایم :

در کشوری مانند هند سنت خرید جهیزی به گونه ای است که خانواد عروس باید تمام جهاز را تهیه کند و حتی علاوه بر آن این عقیده وجود دارد که خانواد عروس باید تا آخر عمر تامین کننده نیاز مالی زوجین باشند .

در کشور های اروپایی و آمریکا این رسم به گونه ای است که برای خرید جهیزیه معیاری را قرار داده اند این معیار بدین گونه است که باید براساس موقعیت و شرایط اجتمایی به خرید جهیزیه بپردازند .در واقع این رسم غلطی است چرا که باعث می شد تا افرادی که از نظر مالی ناتوان هستند نتوانند با خانواده هایی که از لحاظ مالی توانمند هستند وصلت کنند و همین امر باعث شده تا امروزه این رسم دیگر پا برجا نباشد .

لیست کامل جهیزیه داماد

در برخی از کشور های عرب زبان خانواد داماد علاوه بر خرج و مخارج عروسی باید جهیزیه را به صورت تمام و کمال تهیه کنند که از این نظر ممکن است خانواد داماد دچار مشکلات اقتصادی بسیاری شوند و توان تهیه جهیزیه و برگزاری مراسم را نداشته باشند .

در کل لازم به ذکر است که بگوییم خرید جهیزیه یک رسم و عرفی است که از گذشته پا برجا بوده اما صرفا بدین معنی نیست که حتما همه ی مردم موظف هستند به آن عمل کنند مانند کشور های اروپایی و آمریکایی که دیگر کمتر کسی به این رسم اعتقاد دارد و رسوم خرید جهیزیه بیشتر در کشور های آسیایی دیده می شود .

 نکات لازم در هنگام خرید جهیزیه داماد

در هنگام خرید جهیزیه لازم است تا نکاتی را مد نظر خود قرار دهیم تا بتوانیم با بهترین شرایط بهترین کالا ها را برای جهاز خریداری کنیم ، این نکته را به یاد داشته باشید که بهتر است کالاهای جهیزیه از کیفیت خوب و عمر متناسبی برخوردار باشند.نکات لازم برای خرید جهیزیه داماد را در ادامه برایتان آورده ایم :

1.تهیه لیست و اولویت بندی

اولین نکته در هنگام خرید جهیزیه برای داماد تهیه لیست و اولویت بندی لوازم است . لیست کامل جهیزیه داماد را که پیش از این برایتان آورده ایم ، همانطور که دیدید تعداد کالاهای جهیزیه داماد به اندازه تعداد کالاهای جهیزیه عروس خانوم خیلی زیاد نبوده و شاید به تعداد انگشتان دست هم نرسد اما نکته ای که وجود درد آن است که همین تعداد کالای کم تقریبا بودجه ی بالایی را لازم دارد بنابراین بهتر است تا قبل از خرید ، آن ها را بررسی کنید و لیستی از کالا هایی را که قرار است خریداری کنید آماده کنید .

لیست کامل جهیزیه داماد

سپس لازم است تا کالا هایی را که فکر می کنید نیاز بیشتری به آن دارید را اولویت بندی کنید تا ابتدا بودجه ی لازم برای خرید آن ها را کنار بگذارید و این نوع کالا ها را خریداری کنید ،در این هنگام دیگر شما با خیال راحت می توانید به خرید کالاهای غیر ضروری اقدام کنید ، مطمئنا داشتن نظم فکری همراه با برنامه ریزی دقیق باعث می شود تا با فکر راحت تری به خرید کالاهای مورد نیاز جهاز داماد پرداخت .

2.مشورت قبل از خرید را فراموش نکنید

پس از آن که لیست کامل جهیزیه داماد را تهیه کردید باید بر اساس این لیست برای خرید اقدام کنید . شاید چون شما تجربه ای از زندگی مشترک ندارید در اولویت بندی و تهیه لیست دچار مشکل بشوید بنابراین به شما توصیه می کنیم تا از افراد بزرگتر و با تجربه تر کمک بگیرید ، کسانی که طعم زندگی مشترک همراه با خوبی ها و بدی هایش چشیده اند می توانند به شما در این راه کمک کنند . نکته ی دیگری که وجود دارد این است که بهتر است تا قبل از خرید هر نوع کالایی درباره ی مارک ها و برند های موجود آن ها تحقیقاتی را انجام دهید تا بتوانید برند های محبوب و ویژگی های آنان را بشناسید و محصولی را خریداری کنید که از کیفیت خوب و ویژگی های قابل قبولی برخوردار باشد .

لیست کامل جهیزیه داماد

در رابطه با تحقیقات راجع به برند های متفاوت می توانید از کسانی که در این حرفه هستند و اطلاعات کافی دارند مشورت بخواهید ،علاوه بر این ها این عوامل باعث می شود تا شما گول افراد و فرروشنده های تقلبی را نخورید و محصولی را خریداری کنید که برای شما کارایی بالایی داشته باشد و به خصوص برای پول و زحمت خود ارزش قائل شده و بی خودی آن ها به هدر نخواهید داد .

3.زمان بندی مناسبی انتخاب کنید

زمانبندی خرید جهیزیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است با توجه به شرایط اقتصادی دنیای امروز ، بعضی از خانواده ها هستند که از چند سال قبل به فکر تهیه جهیزیه فرزندشان می باشند اما این نکته هم حائز اهمیت است که روزانه دنیای محصولات تکنولوژی بزرگ و بزرگتر می شود و همچنین بر تنوع محصولات افزوده می شود که در این حال نمیتوان محصولات چند سال قبل را استفاده کرد چرا که با این شرایط کالای یک سال پیش قدیمی شمرده می شود چه برسد به آن که ساخت آن برای چندین سال قبل باشد .

لیست کامل جهیزیه داماد

پس در این هنگام توصیه می شود تا از چند سال قبل برای خرید و تهیه کالا های ساده تر مانند تشک ، رخت خواب و … اقدام کنید و بهتر است تا کالاهای برقی را در سالی که قرار است زندگی مشترک خود را آغاز کنید خریداری کنید . نکته ی دیگری که وجود دارد آن است که بهتر است بعد از گرفتن جواب بله و مشخص شدن کالاهای جهاز خودلیست کامل جهیزیه داماد را بنویسید و سپس دیگر کم کم به فکر تهیه آن ها باشید تا در زمان نزدیک شدن به زمان عروسی خیال راحت تری داشته باشید .

4.منزل عروس و داماد را بررسی کنید

در هنگام نوشتن لیست ماکل جهیزیه داماد و همچنین عروس موضوعی که حتما باید به آن دقت کنید منزل عروس و داماد است . بهتر است قبل از اقدام به خرید لوازم بزرگتر یا لوازماتی مانند: فرش ، تلویزیون ، یخچال و … ابتدا خانه ای که قرار است زندگی مشترک خود را در آن آغاز کنید را بررسی کنید و از ابعاد آن و اندازه خانه اطلاعاتی را بدست آورید تا بدانید کالاهای خود را چگونه و در چه ابعاد و اندازه ای خریداری کنید و یا آن که کالاهای خود را متناسب با متراژ منزل خریداری کنید به عوان مثال بعد از برسی خانه این اطلاعات را بدست خواهید آورد که چه تعداد فرشی را لازم است خریداری کنید .

لیست کامل جهیزیه داماد

5.به چشم و هم چشمی در خرید توجه نکنید

این نکته را همیشه در نظر داشته باشد که از این کالاها قرار است شما و همسرتان استفاده کنید نه افراد دیگر پس تنها نظر شما و همسرتان در خرید اولویت دارد و بهتر است تا به افراد دیگر اجازه اظهار نظر ندهید البته این بدین معنی نیست که از مشورت صرف نظر کنید .

در این مواقع شاید چشم و هم چشمی های زیادی به وجود آید اما توصیه می شود تا به شدت از این گونه جو ها دوری کنید چرا که نه تنها بر روی  تصمیم گیری ها و افکار شما تاثیر می گذارد بلکه باعث می شود تا ذهن شما مشوش شود و دچار اضطراب شوید ، در این هنگام از توجه به بودجه ، نیاز و کیفیت کالا دور می شوید  پس بهتر است تا به دنبال این گونه تنش ها نباشید .  به هیچ عنوان خود را با سایرین مقایسه نکنید ، توصیه می شود که در آرامش به خرید جهاز خود بپردازید و از لحضات خود لذت ببرید . این را همیشه به یاد داشته باشید که نوع جهیزیه ، کیفیت وکم و زیاد بودن آن نشانه دهنده ی خوشبختی کسی نیست .

لیست کامل جهیزیه داماد

سوالات متداول

اگر داماد خانه داشته باشد باز هم باید لوازمی برای جهیزیه خریداری کند ؟

لوازمی که داماد به عنوان جهاز با خود میبرد ربطی به داشتن یا نداشتن خانه ندارد . یکی از وظایف داماد فراهم کردن خانه ای برای سکونت همسر خود است . اما برخی از خانواده ها عقیده دارند که اگر داماد از خود خانه داشته باشد خرید لوازم برقی بزرگ دیگر نیاز نیست .

لیست کامل جهیزیه داماد را چه کسی تعیین می کند ؟

نوشتن لیست لوازمی که بر عهده داماد است کاملا توافقی است و دو خانواده برای آن تصمیم میگیرند که بر چه اساس باید باشد .

هزینه خرید تلفن بر عهده داماد است یا عروس ؟

خرید همه ی لوازم مورد نیاز برای شروع یک زندگی حتی آن هایی که از گذشته تا کنون به عنوان جهاز عروس شناخته می شود کاملا توافقی است . تلفن نیز بر اساس توافق طرفین خریداری میشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *