انواع فرش ماشینی کدام است؟ [پر طرفدار ترین مدل ها]

آبان 17, 1401
بلاگ
انواع فرش ماشینی

همانطور که در مطلب انواع فرش دستباف ایرانی هم مطالعه کردید ، همه ی فرش ها چه دستباف و چه ماشین باف انواع مختلفی دارند که بر اساس ویژگی های مختلفی طبقه بندی میشوند . مثلا فرش های دستباف هم از لحاظ طرح ، هم از لحاظ اندازه ، هم از لحاظ جنس نخ و از منظر های گوناگونی دسته بندی میشدند اما فرش های ماشینی را از دو منظر دسته بندی میکنند بر اساس شانه فرش و بر اساس نخ خواب فرش . همانطور که در مطلب انواع فرش دستباف به معرفی انواع این فرش پر طرفدار پرداختیم در این مطلب هم میخواهیم به معرفی و بررسی انواع فرش ماشینی بپردازیم . هر چه بیشتر از انواع فرش اطلاعات داشته باشیم بهتر میتوانیم یک فرش خوب و با کیفیت بخریم . به همین جهت پیشنهاد میکنیم حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و این مطلب را تا انتها مطالعه کنید .

انواع فرش ماشینی بر چه اساس دسته بندی میشود ؟

میدانید انواع فرش ماشینی بر چه اساس دسته بندی میشود ؟ فرش های ماشینی مانند فرش های دستباف به چندین دسته بندی تقسیم نمیشوند فقط بر اساس این که چند شانه اند و بر اساس نخ خواب آن ها دسته بندی میشوند . البته میتوان بر اساس تراکم های متفاوتی که دارند و همچنین بر اساس طرحی که دارند و اندازه هم آن ها را دسته بندی کرد اما معمولا شانه و نوع نخ خواب مهم ترین دسته بندی فرش های ماشینی است که در این مطلب میخواهیم به بررسی این دو دسته بندی بپردازیم . نخ خواب در واقع همان قسمت ظاهری و رویی فرش است و میتوان گفت زیر بنای فرش و مهم ترین قسمت فرش را نخ خواب تشکیل میدهد . در رابطه با شانه فرش هم که در مطالب قبلی توضیحاتی داده بودیم که در واقع به تعداد گره های فرش در یک متر از عرض فرش شانه گفته میشود .

حال در ادامه بیشتر در ارتباط با این دو دسته بندی صحبت خواهیم کرد پس با ما همراه باشید .

انواع فرش ماشینی بر چه اساس دسته بندی میشود ؟

1.انواع فرش ماشینی بر اساس شانه

مهم ترین دسته بندی برای فرش های ماشینی مقدار شانه و تراکم فرش است و در واقع سایر ویژگی های فرش به این دو مورد بستگی دارد . شانه که همان تعداد گره های فرش در یک متر از عرض فرش گفته میشود و تراکم هم به تعداد گره های فرش در یک متر از طول فرش گفته میشود . مثلا قیمتی که برای انواع فرش ماشینی در نظر گرفته میشود با توجه به مقدار شانه و تراکم فرش تغییر پیدا میکند و یا طرحی که مد نظر شماست شاید بر روی فرش 350 شانه قابل پیاده سازی نباشد و حتما باید از فرش هایی با تراکم 700 شانه و یا بالاتر انتخاب کنید . در ابتدا فرش های ماشینی 350 و 500 شانه بافته میشد که فرش های 350 شانه بعد از مدتی به طور کلی کنار گذاشته شد و جای خود را به فرش های 500 شانه با تراکم 1000 داد .

با پیشرفت در زمینه صنعت نساجی و ورود ماشین آلات فرش بافی با تکنولوژی های به روز دنیا ، فرش های ماشینی با شانه و تراکم بالاتر نیز بافته شد . پس از فرش های 500 شانه فرش های 700 شانه بافته و وارد بازار شدند که ابتدا با تراکم 2250 و سپس با تراکم 2550 و در نهایت با تراکم های 3000 بافته و وارد بازار میشدند . بعد از آن هم فرش های ماشینی 1000 شانه با تراکم 3000 نیز وارد بازار شدند که تقریبا مشابه با فرش های دستباف گونه هستند . پس از آن هم با ورود دستگاه های بسیار پیشرفته تر فرش هایی با تراکم و شانه بسیار بالاتر وارد بافته و وارد بازار شدند که کاملا مشابه با فرش های دستباف هستند و به آن ها فرش دستباف گونه گفته میشود .

انواع فرش ماشینی بر اساس شانه

2.انواع فرش ماشینی بر اساس نخ خواب

حال که با انواع فرش ماشینی بر اساس شانه آشنا شدیم ، میخواهیم انواع فرش ماشینی بر اساس نخ خاب آن ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم . نخ خواب در واقع قسمت اصلی تشکیل دهنده فرش است و همان بخشی که مشتری در ابتدا میبیند نخ خاب است . زمانی که شما بر روی یک فرش دست میکشید در واقع در حال لمس کردن نخ خاب آن فرش هستید . چه فرش های ماشینی و چه فرش های دستباف از سه قسمت نخ تار ، نخ پود و نخ خاب تشکیل میشود . در ابتدا نخ پود به صورت یکی در میان از میان نخ تار عبور داده میشود و یک بستر برای بافت نخ خاب نیز فراهم میشود . تمام فرش های ماشینی به جز گلیم فرش ها از نخ خاب روی سطح فرش تشکیل میشود .

این نخ خاب که به آن پرز هم گفته میشود از جنس های مختلفی تشکیل میشود . در بافت انواع فرش ماشینی از الیاف مصنوعی برای بافت نخ خاب استفاده میشود از 4 جنس نخ اکرلیک ، نخ پلی استر ، نخ پروپیلن و نخ فلامنت بافته میشود . هر 4 نوع این نخ ها الیاف مصنوعی هستند و هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند . نخ های اکرلیک دوام بالا و وزن سبکی را به فرش اعطا میکنند اما استحکام متوسطی دارند . نخ های پلی استر جزو نخ های آزمایشگاهی محسوب میشوند که جنس آن از پلیمر است . پرزدهی این فرش بسیار کم است و رنگبندی بسیار جذاب و زیادی هم دارد . مزیت اصلی این فرش ها قیمت پایین و تنوع در طرح دهی به فرش هاست .

انواع فرش ماشینی بر اساس نخ خواب

بررسی قیمت انواع فرش ماشینی جدید

حال که انواع فرش ماشینی بر اساس نخ خاب و شانه و تراکم را بررسی کردیم میخواهیم به بررسی قیمت انواع فرش ماشینی جدید بپردازیم . همانطور که پیش از این هم گفتیم موضوع تراکم و شانه فرش یکی از اصلی ترین مواردی است که در تعیین قیمت فرش ماشینی تاثیر گذار است . هر چه تراکم و شانه فرش بالاتر باشد در واقع کیفیت ، استحکام و زیبایی و ظرافت فرش بیشتر است و بالطبع قیمت آن هم بالاتر میرود . جنس نخ خاب فرش هم در تعیین قیمت فرش بسیار مهم است چون قیمت هر نخ با مدل دیگر متفاوت است و از لحاظ کیفیتی هم با یکدیگر تفاوت دارند . موضوع دیگری هم که در تعیین قیمت ها موثر است ابعاد فرش است که همه این را میدانیم که قیمت فرش 6 متری با فرش 12 متری متفاوت است .

بررسی قیمت انواع فرش ماشینی جدید

مدل های جدید انواع فرش ماشینی + پر فروش ترین مدل ها

انواع فرش ماشینی مدل ها و طراحی های متفاوتی نیز دارند که در مقالات دیگر و به خصوص در مقاله پرفروش ترین طرح های فرش ماشینی به آن ها اشاره کردیم . بر خلاف فرش های دستباف که تقریبا همگی حتی به مقدار کم باز هم طراحی سنتی در آن دخیل شده است ، فرش های ماشینی این گونه نیستند . فرش های ماشینی مدل های فانتزی ، مردن ، سنتی ، کلاسیک ، ساده ، وینتیج و … دارد و حتی برای کودک و نوجوان و آشپزخانه و … نیز فرش دارند که میتوانید انتخاب کنید . مدل های جدید فرش های ماشینی هم که همگی جزو پر فروش ترین مدل های فرش شناخته میشوند ، همگی فرش هایی هستند که با سبک دکوراسیون های جدید که همگی مدرنند سازگاری داشته باشد .

مدل های جدید انواع فرش ماشینی + پر فروش ترین مدل ها
کیفیت فرش های 700 شانه چگونه است ؟

فرش های 700 شانه از فرش های 300 و 500 شانه کیفیت بسیار بالاتری دارند اما بالطبع فرش های 1000 شانه از 700 شانه بهترند .

فرش با نخ اکرلیک بهتر است یا نخ پلی استر ؟

اگر موضوع قیمت برای شما مهم نباشد فرش های با نخ اکرلیک بهترند اما قیمت بالایی دارند در غیر این صورت فرش هایی که نخ خاب آن ها پلی استر هست هم از کیفیت خوبی برخوردارند و قیمت آن ها نیز کمتر است.

امتیاز مطلبpost
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.