دسته‌بندی نشده

انواع ترازو

انواع ترازو

مطئنا ترازو ها را در مکان های مختلفی به چشم دیده اید . درواقع ترازو ها انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن ها کاربردهای متفاوتی دارند و در مکان های گوناگونی با توجه به نیاز  افراد ، مورد استفاده قرار میگیرند . به یاد دارم که در زمان نوجوانی باید مقاله ای را در خصوص اهمیت ترازو در زندگی روزمره ، انواع آن و کابرد های آن مینوشتم و به مدرسه ارائه میدادم . حالا با گذشت سال ها فرزندم از من درخواست کرد تا در مقاله ی او که در رابطه با یکی از دروس مدرسه اش بود بهش کمک کنم و انواع ترازو و کاربرد های هر کدام را برایش شرح دهم تابتواند جواب سوالات خود را پیدا کند .

ترازو جیبی دیجیتال مدل Diamond A04

ترازو دیجیتال شیائومی مدل Smart scale2

ترازو دیجیتالی مدل JY-200

ترازو دیجیتال شیائومی مدل Mi body composition scale

اکنون به این فکر افتادم که ممکن است این سوالات ، سوالات اکثر دانش آموزان باشد و ممکن است مادران با وجود مشغله های فراوان نتوانند از عهده ی پاسخ دهی به آن ها بر بیایند بنابراین تصمیم گرفتم مطالب و اطلاعاتم را درخصوص با اهمیت ترازو ، انوع آن و کاربرد های هرکدام به اشتراک بگذارم .

آنچه در این مقاله خواهید خواند :

 • انواع ترازو چیست
 • هرکدام از ترازو ها در کجا ها کاربرد دارند
 • نحوه استفاده از ترازو در گذشته
 • نکات لازم در زمان خرید ترازو
 • و …
انواع ترازو

کاربرد ترازو در قدیم

در زمان قدیم هم از مدل های مختلفی از ترازو ها در شکل های ساده تری استفاده می شد . در اصل ترازو ها برای اندازه گیری و تعیین وزن اشیا و انسان ها کاربرد دارد اما در ایام قدیم از آن ها برای مصارف دیگری هم استفاده میکردند . درواقع میتوان چنین بیان کرد که قدمت ترازو ها به حدود 5000 سال پیش از میلاد برمیگردد. از استفاده های ترازو در زمان گذشته میتوان به موارد زیر اشاره کرد : در گذشته از ترازو ها برای سنجش  و اندازه گیری زمان استفاده میکردند و کاربرد دیگر آن این بود که در ریاضیات برای سنجش نسبت معکوس و مستقیم کاربرد فراوانی داشته و از آن ها برای مقایسه جرم به جسم اسفاده میکردند .

ترازو دیجیتال جیبی200 گرمی مدل Scale MH

ترازو دیجیتال مدل NOTEBOOK

ترازو دیجیتال کمری فیت مدل برفی

ترازو دیجیتال پرسونال اسکیل مدل 23ale

به مرور زمان با پیشرفت علم و دانش روز به روز بر تنوع انواع ترازو ها اضافه شد و امروز انواع متفاوتی از ترازو ها همراه با کاربرد های متفاوت در بازار وجود دارند . قدیمی ترین ترازوی ایران ترازوی کفه ای حکمت نام دارد که توسط یک دانشمند ایرانی در آن زمان اختراع شد . درفارسی  معنی ترازو به همسطح بودن اشاره دارد .

انواع ترازو

انواع ترازو

امروزه ترازو ها در انواع متفاوتی تولید می شوند که هر کدام از آن ها کاربرد های فراوانی دارند و در زمان های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند . در اینجا کاربردی ترین ترازو ها را برای شما شرح داده ام چرا که ترازو ها در انواع بسیار مختلفی تولید میشوند که معرفی آن ها به زمان بسیار طولانی نیاز است .

 

انواع ترازو

انواع ترازو : ترازوی هوشمند

ترازوی هوشمند نوعی از ترازوی دیجیتالی است که وزن و شاخص توده بدنی را اندازه گیری میکند . این ترازو اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار میدهد که از این اطلاعات میتوان به مشخص شدن میزان چربی بدن، متابولیسم پایه، توده استخوانی و عضلانی، آب بدن ، نسبت چربی به بدن و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد . مطمئنا اگر قصد دارید وزن خود را کم کنید و یا اضافه کنید داشتن یک ترازوی دقیق هوشمند به شما کمک می کند تا در رژیم مورد نظر خود آسوده تر عمل کنید . با توجه به کاربرد های این ترازو ، از آن ها بیشتر در مطب پزشکان تغذیه ، باشگاه ها و سالن های ورزشی و …. استفاده می شود .

مزایای ترازوی دیجیتال

 • ترازو های دیجیتالی از تنظیمات دقیقی برخوردار هستند و بسیار قابل اعتماد بوده اند که وزن دقیق را نشان میدهند .
 • استفاده از این ترازو ها بسیار راحت است و تنظیمات پیچیده ای ندارند.
 • اگر به درستی از آن ها استفاده شود از دوام بالایی برخوردار خواهند بود .
 • تقریبا از وزن کمی برخوردار هستند و جابه جایی آن ها چندان مشکل نیست .
 • بعضی از ترازو های هوشمند دارای قابلیت های بسیار جذابی مانند اتصال به گوشی و کامپیوتر را دارند . در برخی از آن ها امکان ذخیره اطلاعات در حافظه آن ها وجود دارد  .

معایب ترازوی دیجیتال

 • با باتری کار میکنند که ممکن است در هنگام استفاده باتری تمام شود و ترازو خاموش شود و از کار بیافتد .
 • قیمت ترازو های هوشمند به نسبت کمی بیشتر است .
 • ممکن است در ترازو های هوشمند نامرغوب تنظیمات آن ها خراب شود و چون به حالت دستی قابل تنظیم نیستند خود فرد به راحتی نمیتواند تنظیمات آن ها را درست کند و نیاز به یه متخصص دارد .

 

انواع ترازو

انواع ترازو : ترازوی فروشگاهی

ترازو های فروشگاهی اصولا برای اندازه گیری مواد غذایی و کالا ها در فروشگاه ها کاربرد دارند . در گذشته های نه چندان دور برای بقالی یا سوپر مارکت و فروشگاه ها از ترازو های دو کفه ای استفاده میکردند اما امروزه نوع به روز تری از ترازو های دوکفه ای وجود دارند که کاربرهای فراوان تری را شامل می شوند . ترازوهای فروشگاهی دارای مدل های مختلفی هستند که پیشرفته ترین این ترازو ها ، ترازوی لیبل پرینتر است که همراه با تولید بارکد واقعی امکان هماهنگ شدن با صندوق فروشگاهی را آسان نموده است. در اکثر فروشگاه های بزرگ و بسیار شلوغ از این نوع ترازو ها استفاده می شود تا در وقت و زمان صرفه جویی شود . ترازوهای فروشگاهی در فروشگاه ها و تولیدی های مختلف همچون نانوایی ها، خرده فروشی ها و بسیاری اماکن دیگر قابل استفاده میباشند .

مزایای ترازوی فروشگاهی

 • در این ترازو ها امکان وارد کردن مشخصات کالا ها مانند قیمت آن ها ، تعداد خریداری شده از آن ها و .. وجود دارد که در این صورت دیگر نیاز به یاد داشت کردن آن ها به صورتی دستی نیست .
 • ترازو های فروشگاهی قابلیت اتصال به پرینتر ، کامپیوتر و شبکه های بی سیم را دارند .
 • قابلیت های تنظیم ساعت و تاریخ در آن ها وجود دارد .
 • امکان ثبت و نگهداری اقلام فروخته شده در حافظه آن ها وجود دارد .
 • قابلیت محاسبه ی  کل قیمت ها و تعداد کالا ها وجود دارد .
 • استفاده از این ترازو ها باعث میشود تا از نظر صرف زمان بسیار جلو بیافتید .
 •  قابلیت تنظیمات اتوماتیک از دیگر مزایای آن ها به حساب می آید.
انواع ترازو

انواع ترازو : ترازوی صنعتی

ترازو های صنعتی گروهی از ترازو ها هستند که جنس بدنه آن ها از مقاومت بالایی برخوردار است . این ترازو ها عموما در کار گاه های صنعتی برای وزن کشی محصولات با وزن بالا کاربرد دارند . به دلیل استقامت بالا ، این ترازو مناسب برای وزن کشی دقیق کالاهای سنگین است . این ترازو ها دارای مدل های مختلفی هستند به عنوان مثال نمونه ی قطعه شمار آن ها که قابلیت شمارش قطعات را در حین اندازه گیری محصولات دارد . جنس بدنه این قابلمه ها از جنس پلاستیک فشرده مقاوم است . بدنه ترازوی صنعتی در برابر عوامل محیطی هیچ آسیبی نمی‌بیند و  به دلیل سبک طراحی بسیار حرفه‌ای این ترازو ها امکان مشاهده هیچ خطایی وجود ندارد. در نظر داشته باشید که ترازوی صنعتی را متناسب با محیط کار خود باید انتخاب کنید . در هنگام خراب شدن میتوانید آن ها را پیش متخصصین حرفه ببرید .

بیشتر بخوانید
چگونه قابلمه های استیل را تمیز کنیم ؟

مزایای ترازو های صنعتی

 • ترازو های صنعتی قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارند .
 • این ترازو ها این امکان را به وجود می آورند که مصرف کننده بتواند هم زمان وزن و قیمت محصولات را ببیند .
 • ترازو های صنعتی دارای کفی از جنس استیل هستند و صفحه نمایش آن ها دو طرفه است که این امکان را ایجاد کرده اند که طرف مقابل هم از مشخصات محصولات بر روی ترازو مطلع شود .
 • این ترازو ها بسیار مقاوم بوده اند و علاوه بر رایانه قابلیت اتصال به پرینتر را هم فراهم آورده اند .

 

انواع ترازو

انواع ترازو : ترازوی آزمایشگاهی

این ترازو ها از قدرت دقت بسیار بالایی برخوردار هستند و امکان خطا در آن ها بسیار پایین است . ترازو  های ازمایشگاهی قابلیت اندازه گیری مواد بسیار ریز گرمی را هم برعهده دارند . ترازو های آزمایشگاهی اصولا دارای محفظه ای هستند تا از ورود و دخالت هوا جلوگیری کنند .  میتوان گفت که دقت این ترازو حدود ۰٫۰۰۰۰۱ گرم است . همانطور که از نام آن ها پیداست این ترازو ها در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند . دقت اندازه گیری اجسام و ماده های آزمایشگاهی باید بسیاربالا باشد به همین دلیل برای آن ها محفظه ای ساخته اند تا از ورود عناصر و مواد دیگر جلوگیری کنند تا خللی در اندازی گیری ایجاد نشود .

در این ترازو ها هر محصولی چه به صورت پودری باشد یا چه به صورت مایع قابلیت اندازه گیری همه ی آن ها را وجود دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که در نمونه هایی از آن ها حتی قابلیت اندازه گیری رطوبت هم وجود دارد .

مزایای ترازوی آزمایشگاهی

 • یکی از مزیت های ترازوی آزمایشگاهی وزن کشی دقیق ان هاست .
 • امکان برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌های دیگر در ان ها وجود دارد .
 • ممکن است از این ترازو ها در مصارف دیگری مانند طلافروشی ، عطاری و دارو خانه ها استفاده کنند .

 

انواع ترازو

انواع ترازو : ترازوی آشپزخانه

ترازو های آشپزخانه از اهمیت بالایی برای خانم های خانه دار به خصوص کسانی که آشپز های ماهری برخوردار هستند بسیار مهم است چرا که برای آشپزی های خود نیاز به اندازه گیری مواد غذایی دارند . این ترازو ها اصولا در اندازه های کوچکتری قرار دارند و قابلیت قرار گیری بر روی میز و کابینت آشپزخانه را دارد و اصولا دارای کاسه هایی هستند که با استفاده از آن ها میتوان مواد مایع را هم به راحتی اندازه گرفت . برخی از آن ها به صورت آنالوگ و مدل های جدید تر آن ها به صورت دیجیتالی است که مجهز به حافظه داخلی هستند که باعث میشود اطلاعات وزن کشی را ذخیره کنند. این ترازو ها  رای اندازه‌گیری سه واحد انس، پوند و گرم می‌توان این محصول را مورداستفاده قرار میگیرند .

ترازو های آشپزخانه در طرح و رنگ های مختلفی به فروش میرسند که میتوانید متناسب با محیط آشپزخانه خود آن ها را انتخاب کنید . معمولا بدنه جنس ترازو اشپزخانه از جنس پلاستیک با صفحه شیشه است با توجه به ظرافتی که این نوع ا ز ترازو در خود دارد به ان ترازو گرمی نیز گفته میشود . از مزیت های ترازوی آشپزخانه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • این ترازو از دقت بالایی در اندازه گیری برخوردار هستند .
 • مجهز به ظرف کاسه ای سبک میباشندد تا مواد مایع به راحتی بدون دخالت جسم دیگری قابل اندازه گیری باشند .
 • دارای رنگ بندی ها و طرح های متنوعی است که میتوان متناسب با دکور آشپزخانه آن ها را اندازه گرفت .

ترازو دیجیتال شیائومی مدل Mi Body Scale 2 XMTZC04HM

ترازو دیجیتال امرن مدل BF511

ترازو دیجیتال افق مدل گلبرگ

ترازو دیجیتال افق مدل 2003D

انواع ترازو

انواع ترازو : ترازوی دوکفه ای

احتمالا بسیاری از شما ها در زمان قدیم ترازو های دو کفه ای را دیده باشید این ترازو ها بیشتر در بقالی ها کاربرد دارند . روش سنجش ترازو های دو کفه ای کمی متفاوت تر از بقیه ترازو هاست .اندازه گیری ترازو های دو کفه ای اصولا توسط سنگ هایی با وزن های مشخص انجام می شود که در یک سمت جسم مواد غذایی را بر روی یک کفه و بر روی کفه دیگر سنگ هایی با وزن های مشخص قرار می دهند که بر روی آن ها اندازه ی وزن حک شده است و هر زمان که دو کفه با یکدیگر هعمسطح شد به این معنی است که وزن ماده کورد نظر با وزن سنگ ها برابر است .

انداه گیری با این ترازو ها کمی وقت بیشتر و انرژی بیشتری می خواهد . امروزه اکثرادر داخل مغازه ها از ترازو های دیجیتالی استفاده میشود مگر مغازه های قدیمی که هنوز هم بعضی از آن ها از ترازو های دو کفه ای استفاده می کنند . به مرور زمان ترازو ها به روز تر شدند و مدل های مختلف و متفوت تری از آن ها ساخته شد .

 • میتوان گفت که امکان خطا در این ترازو ها به نسبت وجود دارد .
 • اساس ساخت این ترازو ها اهرمی است که دو کفه را نگه داشته و باعث حفظ تعادل می شود .
 • مکن است در مواقعی در صئورت خطای دید وزن سنگ ها بیشتر از محصول شود و یا بالعکس که در این حالت وزن دقیق محصول به دست نمی آید .
بیشتر بخوانید
قیمت جارو برقی ال جی

 

انواع ترازو

انواع ترازو : ترازوی عقربه ای

امروزه با وجود انواع ترازو ها در انواع مختلف و به روز دنیا ، ترازو های عقربه ای  جزو ترازو های قدیمی محسوب میشود اما هنوز هم در بسیاری از خانه ها این مدل از ترازو به چشم میخورد . درصد خطای ترازو های دیجیتالی نسبت به ترازو های عقربه ای کمتر است و قیمت ترازو های عقربه ای نسبت به دیجیتالی کمتر است . نوعی از این ترازو ها برای وزن کشی کاربرد دارد و نمونه هایی هم از آن ها وجود دارد که مخصوص آشپزخانه است و برای وزن کشی مواد غذایی کاربرد دارند. این ترازو ها عموما صفحه رویی آن ها از جنس پلاستیک فشرده است و از مقاومت خوبی برخوردار هستند و امکان آن را دارد که تا وزن 120 کیلو را هم ساپورت کند .

ترازوی طلا فروشی

همان طور که از نام این ترازو ها پیداست در طلافروشی ها کاربرد فراوانی دارند . نام دیگر این ترازو ، ترازوی زرگری است . این ترازو ها برای وزن کشی طلا ها چه بزرگ و چه ریز ترین طلا ها کاربرد دارند و دقت آن ها بسیار بالاست و تا یک هزارم گرم هم اندازه گیری میکنند . ترازو های طلا فروشی عموما شبیه ترازو های آزمایشگاهی هستند و دارای محفظه شیشه ای هستند که خریدار و مشتری دید مناسبی به ترازو ندارد بدین دلیل برای امنیت بیشر صفحه ای در سایز بزرگتر بر روی دیوار روبه روی مشتری قرار داده شده است که وزن اندازه گیری شده بر روی ترازو در این صفحه نشان داده می شود تا مشتری بتواند از وزن طلای موردنظر خود با اطلاع شود .

در قدیم ها نمونه هایی از نوع سنتی ترازو های طلا فروشی وجود داشت که شبیه ترازو های دوکفه ای بودند با این تفاوت که در اندازه کوچکتر و سبک تر ساخته می شدند اما امروزه دیگر کاربرد ندارند .

انواع ترازو

ترازوی اندروید

با توجه به پیشرفت علم و دانش فناوری در دنیای امروز و تولید تکنولوژی های جدید کار انسان در خیلی از جهات آسان تر شده و یکی از بهترین فناوری های جدید گوشی موبایل است که اکثر افراد از آن استفاده میکنند و در روزمره بیشتر کارهایشان را با همین وسیله پیش می برند . قابلیت های گوشی های اندروید آنقدر زیاد شده است که حتی میتوانند کار ترازو را هم انجام دهند . با استفاده از این گوشی ها میتوانید همیشه همراه خود یک ترازو البته با طرفیت پایین داشته باشید که برای اندازه گیری چیز های کوچک مانند سکه ، طلا ،و .. کاربرد داشته باشد . برای استفاده از ترازو های گوشی کافی است تا اپلیکشن آن ها را بر روی گوشی موبایل نصب کنید

 • تبدیل گوشی به ترازو حتی امکانات دیگر
 • اندازه گیری اجسام سبک و کوچک
 • فناوری بسیار هوشمند و جدید

 

انواع ترازو

ترازوی ده کیلویی

در ترازو های ده کیلویی قابلیت متفاوت تری وجود دارد در این ترازو ها شما می توانید با دقت یک گرم کالا ها را اندازه گیری کنید یعنی آن که با اندازه گیری یک محصول با این تراو ها شما می توانید حتی وزن یک گرم از آن را هم مشاهده کنید . ترازو های ده کیلویی با باتری و برق کار میکنند و با توجه به نیاز خودتان و استفاده خود برای کارگاه‌های صنعتی، مصارف خانگی و سایر فعالیت‌های شغلی دیگر می‌توانید این محصول را خریداری و در اختیار بگیرید. این ترازو ها برای اندازه گیری طلا ، زعفران و حتی کار های آزمایشگاهی بسیار مفید است .

 • ترازو های ده کیلویی قابلیت اندازه گیری اجسام حتی یک گرم از آن ها را دارد .
 • این ترازو ها با توجه به نوع مصرف و استفاده برای هر حرفه و شغلی کاربرد دارد .
انواع ترازو

راهنمای خرید ترازو

ابتدا مشخص کنید که ترازوی مورد نظر شما قرار است برای چه منظوری استفاده شود تا با توجه به کاربرد هایی که از آن انتظار دارید بتوانید ترازوی متناسب با آن حرفه را خریداری کنید .در خرید ترازو لازم است نکاتی را قبل از خرید مشخص کنید :

 1. از ظرفیت  ترازوی خود با اطلاع شوید و بدانید که تحمل وزن آن چقدر است .
 2. دقت ترازو بسیار مهم است و باعث میشود تا وزن دقیق به شما نشان داده شود به عنوان مثال ترازوی با دقت 0.09 اندازه گیری دقیقی دارند .

ترازو دیجیتال شیائومی مدل Mi Body Scale 2 XMTZC04HM

ترازو دیجیتال امرن مدل BF511

ترازو دیجیتال افق مدل گلبرگ

ترازو دیجیتال افق مدل 2003D

3.از برند های مناسب و مطرح خریداری کنید تا ضمانت و خدمات پس از فروش خوبی را به شما ارائه دهند ، از جمله از برند های مناسب موجود در بازار میتوان به برند های کنوود ، پارس خزر ، تفال ، بیور آلمان ، بلک اند دکر ، سورین و … اشاره کرد .

4.اگر قصد دارید برای رژیم خود ترازو تهیه کنید توصیه میکنم از ترازو های دیجیتالی که دارای حافظه ، هشدار دهنده و علائم دیگر باشند استفاده کنید .

5.در طراحی آن ها دقت کنید که جنس آن ها از مقاومت بالایی برخوردار باشد و دوام خوبی داشته باشند .

انواع ترازو

قیمت ترازو

با توجه به نواسانات قیمت نمیتوان قیمت مشخصی را برای ترازو مد نظر داشت و به علت متفاوت بودن مدل ، جنس و طرح های مختلف ،قیمت ها نیز متفاوت است و قیمت ثابتی را نمیتوان مشخص کرد اما باید در نظر داشت در هنگام خرید با توجه به میزان بودجه مالی کالای مورد نظر را از برند های تایید شده و معتبر خریداری کنید.

ترازو دیجیتال استارت اگین مدل 001

ترازو دیجیتال نوت بوک مدل ATG

ترازو دیجیتال کمری مدل AZ EB9494

ترازو دیجیتال پرسونال اسکیل مدل Business counting

ترازو دیجیتال سان سان مدل 2003A کد 2020

ترازو دیجیتال مدل RT84

ترازو دیجیتال مدل NOTEBOOK به همراه ست 4 عددی پیمانه

ترازو دیجیتال مدل SCALE SA

امتیاز مطلبpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.