نمایش 1–12 از 14 نتیجه

شاید شما هم خیلی نام اردورخوری یا ظرف اردورخوري را شنیده باشید اما معنای اردوخوری چیست ؟ و کاربرد ظروف اردور خوری چیست؟ قبل از توضیح اینکه اردو خوري چیست آشنایی با مفهوم اردو لازم است .اردو یا اردور در واقع همان پیش غذای خودمان است که در فرانسوی به آن اردو میگویند . پیش غذا را قبل از غذای اصلی سرو می کنند و اندازه و حجم آن کمتر از غذای اصلی است و گاهی به جای قاشق و چنگال با دست خورده می شود . اردو یا پیش غذا در کشور های مختلف به صورت­ های گوناگونی پخته و سرو می­شود . انواع سوپ ، پوره و خوراک ها جزء پیش غذاهای محبوب ایرانی می باشند .

اگر شما عاشق سرو کردن انواع پیش غذا ، خوراکی های کوچک ، سالاد و دسرهای مختلف هستید و یا جز دسته افرادی خوش ذوقی هستید ، که به تزیین میز پذیرایی علاقه زیادی دارند ، پس در جرگه استفاده کنندگان از انواع اردوخوری ها قرار می گیرید . در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا نکات خرید این ظروف ، انواع  و ... آشنا شوید .

اردوخوری چیست ؟

به ظروف سرو اردو ، اردورخوری میگویند . از انواع اردو خوری ها برای سرو پیش غذاهای مختلف و یا فینگر فود ها استفاده می شود . از انواع اردور خوری های پر کاربرد می توان به اردو خوری سرامیکی ،اردو خوری چوبی ،اردو خوری بامبو ، اردو خوری چینی و ... استفاده می شود . از انواع اردو خوری دردار نیز برای سرو انواع سوپ و یا غذا هایی که نیاز دارد تا دمای آن کمی حفظ شوند استفاده می شود . امروزه انواع اردو خوری جدید در بازار موجود هستند که شما میتوانید از آن ها برای هرچه بهتر برگزار شدن مهمانی ها و جشن هایتان استفاده کنید .

کاربرد اردوخوری

می توان گفت یکی از اصلی ترین کاربرد هایی که اردوخوری ها برای ما دارند شکیل کردن میز پذیرایی ما و قرار دادن انواع خوراکی های هم شکل و یا هم خانواده در کنار هم و به صورت یک گروه می باشد تا جلوه ای زیبا به میز ما بدهد . طبیعتا هر چه مهمانی مهم و رمسی تر باشد تعداد و تنوع خوراکی ، دورچین و غذاهایی که برای پذیرایی از مهمان ها در نظر میگیریم افزایش پیدا می کند . این که بخواهیم ظروف مختلف و متعددی را بر روی میز قرار دهیم به جز به هم ریختگی و شلختگی میز کار دیگری انجام نمی دهد . این کار باعث می شود مهمان ها سردرگم شده و نتوانند به خوبی هنگام سرو غذا از خوراکی ها استفاده کنند و از یک شخصیت شلخته از شما در ذهن مهمان ها نقش میبندد . خوشبختانه با ورود انواع اردوخوری ها به بازار این مشکل تا حد بسیار زیادی حل شده است . استفاده از اردورخوری های چند تکه که چندین ظرف کوچک بر روی یک استند و یا صفحه قرار گرفته اند بهترین پیشنهاد برای چنین مهمانی هایی است . به علت تنوع بسیار زیاد انواع اردو خوری و سرویس اردو خوری های جدیدی که امروزه روانه بازار شده اند خرید و داشتن چند نمونه از انواع آن در هر خانه ای پیشنهاد میشود . اما اینکه چگونه بهترین استفاده را از اردوخوری ها برای تزیین سفره یا انواع میز داشته باشیم ، مقوله ای است که امروز در اینجا می خواهیم در مورد آن بحث کنیم .

چگونه انواع میز یا سفره غذا را با اردو خوری تزیین کنیم ؟

انواع مختلفی از اردورخوری ها برای پذیرایی وجود دارند . از جمله اردوخوری های پرکاربرد و جدید می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  • اردورخوری سرامیکی
  • اردوخوری چوبی
  • اردورخوری بامبوم
  • اردورخوری چینی
همچنین طرح و مدل های بسیار زیادی برای اردوخوری ها وجود دارند که از جمله پرطرفدار ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  • اردوخوری حلزونی
  • اردوخوری درب دار
  • اردوخوری چند تکه
  • اردوخوری طرحدار
  • اردورخوری های فانتزی
نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که شما با توجه به نوع غذا یا خوراکی میخواهید سرو کنید و همچنین با توجه به بقیه ظروف پذیرایی خود باید اردورخوری مناسب را انتخاب کنید .

اردوخوری سرامیکی جدید

می توان گفت اردوخوری های سرامیکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین انواع مدل اردورخوری جدید که در بازار موجود هستند است . اردوخوری سرامیک سفید ، به دلیل سادگی با انواع ظروف پذیرایی دیگر به راحتی ست و هماهنگ می شوند . به خصوص ترکیب اردورخوری چوب بامبو با سرامیک هماهنگی زیادی دارند و بسیار زیبا و کلاسیک می شود . اردوخوری سرامیک بامبو نیز از محصولات بسیار پرطرفدار و پرفروش به حساب می آیند .

انواع ظروف اردو‌خوری جدید

تخته پذیرایی

تخته های پذیرایی یکی از انواع مدل های اردوخوری ها هستند که به صورت یک تخته صاف در جنس های مختلف چوبی ، بامبو ، شیشه ای ، سرامیکی و ...وجود دارد . از تخته های پذیرایی بیشتر برای سرو انواع میوه های برش خورده ، انواع تارت ها ، غذاهای اسلایسی و همچنین فینگرفود ها استفاده می شود . یکی دیگر از کاربرد های تخته های پذیرایی برای درست کردن سینی اردور که به سینی مزه نیز معروف هستند است .

اردورخوری چند تکه

اردوخوری های چند تکه نیز بسیار پرطرفدارند و برای مواقعی که انواع غذاهای مختلفی برای سرو دارید بهترین انتخاب هستند . این اردورخوری ها در جنس های گوناگونی وجود دارند و متشکل از چندین تکه ظرف است که زمانی که کنار هم قرار میگیرند یک شکل واحد مانند دایره ، قلب ، گل و ... را تشکیل میدهند . برخی از آن ها نیز بر روی یک صفحه یا استند قرار میگیرند .

شات پلیت

برای سرو انواع سالاد های تک نفره مانند سالاد ماکارانی و یا دسر ها و انواع سس ها و ... می توان از یکی از انواع اردوخوری هایی که به شات معروفند استفاده کرد این ظروف مانند یک لیوان و یا استکان کوچک هستند که حجم مناسب برای یک نفر را دارند . همچنین یک نوع دیگر از انواع اردوخوری های موجود در بازار شات پلیت ها هستند که شات های پذیرایی بر روی یک صفحه از جنس بامبو یا شیشه و یا یک استند فلزی قرار میگیرد . شات پلیت ها انتخاب شیک و زیبایی برای یک مهمانی عصرانه هستند .

اردوخوری های فانتزی

امروزه استفاده از اردوخوری های فانتزی بسیار باب شده اند . استفاده از اردورخوری هایی به شکل قاشق برای پذیرایی تک نفره ، اردوخوری هایی به شکل ماهی برای سرو انواع ماهی ، اردورخوری های شکلاتی برای سرو انواع دسر و...

اردورخوری حلزونی

اردوخوری حلزونی یکی از محبوب ترین ظروف اردورخوری محسوب می شود . می توانید از این ظروف حلزونی برای سرو کشک بادمجان ، شله زرد ، سالاد ماکارونی و غیره استفاده کنید . بعضی افراد از این ظروف برای انواع شکلات و پاستیل یا حتی قرار دادن میوه های رنگارنگ استفاده می کنند .

چگونه ظرف مناسب اردو انتخاب کنیم ؟

انتخاب ظروف اردوخوری برای پذیرایی از مهمان ها و سرو خوراکی و غذاها کاملا به سلیقه و نوع غذایی که میخواهید سرو بستگی دارد . اردور یک پیش غذاست پس برای این که بتوانید هنگام سرو پیش غذا بهترین پذیرایی را از مهمان های خود داشته باشید باید بتوانید یک ظرف اردور شیک و زیبا انتخاب کنید . ظروف اردورخوری میتوانند یک میز غذاخوری شیک و مدرن را را برای شما به ارمغان بیاورند . ظاهر فانتزی و متنوع ظروف اردوخوری باعث میشود تا مهمان ها جذب شوند و حتی اگر هم دوست ندارند از غذا مزه کنند . برای آن که بهترین انتخاب را داشته باشید باید ببینید غذا یا فینگر فودی را که تهیه کرده اید از چه موادی تشکیل شده اند . اگر از انواع غذاهای آبکی مانند انواع سوپ باشند بهترین انتخاب اردوخوری چوبی در دار است . اگر از انواعی هستند که در آن ها سس به کار برده شده است پیشنهاد میشود که از اردورخوری های سرامیکی استفاده کنید تا شست و شو و تمیز کردن آن به راحتی انجام پذیرد . همچنین برای غذاهایی که نیاز دارند که با سس خورده شوند اردوخوری های چند تکه که یک ظرف کنار خورد برای سرو سس غذا دارند بهترین انتخاب هستند . و یا می توانید از انواع شات ها برای سرو این گونه غذا ها استفاده کنید . اگر بخواهید از اردو‌ر های استفاده کنید که خود ظرفشان خوراکی است ، مانند آن هایی که تارت هستند یا مانند جامبو شلز ، خوراکی می‌ باشند ، می‌ توانید از سینی‌ اردو یا تخته پذیرایی استفاده کنید . برای فینگر فود‌ های مایع یا سس دار که اندازه کوچکی دارند هم می‌ توانید از نوع اردوخوری قاشقی استفاده کنید .