فرش دستباف گونه چیست ؟ [ تفاوت فرش دستبافت گونه با دست باف ]

مهر 13, 1401
بلاگ
فرش دستباف گونه چیست

اگر تا به حال به دنبال خرید فرش رفته باشید حتما اصطلاحاتی را درباره فرش ها شنیده اید . فرش دستباف ، فرش 1000 شانه ، فرش تراکم 500 ، فرش دستبافت گونه و … اما در میان آن ها اصطلاح فرش دستباف گونه از همه غریبه تر است . آیا تا به حال نام فرش دستبافت گونه به گوشتان خورده است ؟ اصلا فرش دستباف گونه چیست ؟ فرش دستبافت گونه چه تفاوتی با فرش های دستبافت که در بازار هستند دارد ؟ قیمت آن ها در چه حدودی است آیا مانند فرش های دستبافت گران است و یا مانند فرش های ماشینی از قیمت متعادل تری برخوردار است ؟ پاسخ تمام این سوالات و سوالات دیگری نظیر آن را در این مطلب به شما خواهیم داد . اگر شما هم کنجکاوید که بدانید این فرش چرا به این نام نام گذاری شده است حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید .

پس از خواندن این مطلب پیشنهاد میکنیم که دیگر مطالب مهم ما در رابطه با فرش نظیر نکات نگهداری از فرش دستباف و بهترین برند فرش ایرانی را نیز برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید .

منظور از فرش دستباف گونه چیست ؟

منظور از فرش دستباف گونه چیست ؟ آیا همان فرش دستبافت معمولی است ؟ برخی از افراد بر این باورند که فرش دستبافت گونه همان فرش دستباف است اما در حقیقت اینطور نیست . فرش های دستباف گونه در حقیقت نوعی فرش ماشینی هستند اما به خاطر ویژگی های خاصی که دارند به فرش های دستبافت شباهت زیادی دارند به همین دلیل به آن ها دستبافت گونه میگویند . هر فرش ماشینی دارای دو مشخصه تراکم و شانه است . شانه به تعداد گره در هر یک متر مربع از عرض میگویند و تراکم به تعداد گره در هر یک متر مربع از طول فرش گفته میشود .

هر چه تراکم فرش ماشینی بیشتر باشد ، فرش سنگین و تو پر تر و هر چه شانه آن بیشتر باشد فرش ریز نقش تر و زیباتر است . هر چه شانه و تراکم فرش بالاتر باشد فرش شباهت بیشتری به فرش دستبافت دارد به همین جهت به فرش های بالاتر از 700 شانه فرش های دستباف گونه گفته میشود .

فرش دستباف گونه چیست

چرا فرش دستباف گونه بخریم ؟

شاید پیش خودتان تصور کنید که اصلا چرا فرش دستباف گونه بخریم ؟ همانطور که میدانید فرش های دستبافت از قیمت بسیار بالایی برخوردارند به نوعی که شاید بیش از 90 درصد افراد توان خرید این نوع از فرش را ندارند . فرش های دستباف به خاطر نوع بافندگی که دارند از استحکام بیشتری برخوردارند . در بافت فرش های دستباف بافنده فرش ، نخ خود را به دور نخ تار ( چله ) با یک گره مخصوص می زند به طوری که در فرش های دستبافت گره های زده شده توسط بافنده محکم شده و به هیچ وجه نخ خاب آن از فرش جدا و بیرون نمی آید.

در فرش های ماشینی به وسیله دستگاه به دور نخ تار یک گره سطحی و یو مانند زده شده و به وسیله چسب به کار رفته در فرش ، مستحکم می شود به همین دلیل فرش ماشینی به مرور زمان در اثر شستشو این چسب ها را از دست می دهند و امکان باز شدن گره ها و شل شدن فرش وجود دارد اما این تغییرات به مرور زمان و پس از چند سال و چندین مرتبه شستشو به وجود می آید . فرش های دستبافت گونه از لحاظ استقامت و نوع بافت شباهت بسیار زیادی به فرش های دستبافت دارند اما از لحاظ قیمتی بسیار پایین ترند به همین جهت است که فرش های دستبافت گونه طرفداران زیادی دارد . حال در ادامه میخواهیم ببینیم که ویژگی های فرش دست بافت گونه چیست ؟

ویژگی های فرش دست بافت گونه چیست ؟

حال که میدانیم فرش دستباف گونه چیست و چرا خرید فرش دستبافت گونه اولویت دارد میخواهیم بررسی کنیم که ویژگی های فرش دست بافت گونه چیست ؟ در ادامه به تمام ویژگی های این نمونه از فرش های پر فروش اشاره خوهیم کرد .

  • قیمت ارزان تر از فرش های دستبافت
  • مقاومت بیشتر نسبت به فرش های ماشینی
  • طراحی های جذاب مشابه با فرش های دست باف
  • نرمی بافت فرش های دستباف گونه یکی دیگر از ویژگی های آن هاست .
فرش دستباف گونه چیست

بررسی قیمت فرش ماشینی دستباف گونه

موضوع مهمی که باید پیش از خرید فرش دستباف گونه به آن دقت کافی داشته باشیم ، بررسی قیمت فرش ماشینی دست باف گونه است . برای بررسی قیمت فرش دستبافت گونه باید به این نکته توجه داشته باشید که قیمت نهایی فرش به عوامل بسیار زیادی وابسته است . برای مثال ابعاد فرش ، تراکم فرش ، برند فرش ، اعتبار کمپانی تولید کننده فرش و فروشگاهی که شما فرشتان را از آن جا خریداری میکنید . این عوامل همگی در قیمت نهایی فرش تاثیر گذارند . اما قیمت فرش ماشینی دست بافت گونه در مقایسه با کیفیت بالایی که دارد مناسب است و برای کسانی که جزو طرفداران فرش های دستبافت هستند اما نمیخواهند به آن اندازه هزینه زیاد بپردازند بهترین انتخاب است .

خرید فرش دستباف گونه به قیمت درب کارخانه

برای کسانی که در خرید فرش تجربه و تخصص کافی ندارند تشخیص این که این فرشی که در مقابل آن هاست ماشینی معمولی است ، ابریشم باف است ، فرش تراکم بالاست و یا فرش دستبافت گونه است سخت است و ممکن است که برخی از فروشندگان سودجو و شیاد فرش معمولی را به عنوان فرش دستبافت نما به آن ها قالب کنند و یا فرش دستباف گونه را با قیمتی بالاتر از قیمت اصلی به شما بفروشند . همانطور که به شما توضیح دادیم که فرش دستباف گونه چیست اکنون هم میخواهیم بگوییم که چگونه به خرید فرش دستباف گونه به قیمت درب کارخانه بپردازید .

برای خرید فرش دستباف گونه به قیمت درب کارخانه شما یا باید به یک فروشگاهی که با شما آشناست بروید و یا به فروشگاه ها و نمایندگی های فروش برند های معتبر و بزرگ مراجعه کنید تا بتوانید بهترین فرش دستبافت نما را با بهترین قیمت ممکنه خریداری کنید .

فرش دستباف گونه چیست

طریقه بافت فرش دستباف گونه چگونه است ؟

خیلی از افراد میخواهند بدانند که طریقه بافت فرش دستباف گونه چگونه است ؟ در واقع باید بگوییم که طریقه بافت فرش دستبافت گونه با فرش های دیگر تفاوتی ندارد و مانند سایر فرش های ماشینی موجود در بازار بافته میشوند . در حقیقت تمام فرش های 700 شانه به بالا و با تراکم بالا تر از 1000 که ریز نقش و زیبا هم هستند جزو فرش های دستبافت گونه اند و در بافت و نوع نخ و نحوه تولید آن تفاوتی با فرش های دستبافت معمولی وجود ندارد . به علت تراکم بالایی که این مدل فرش ها دارند مقاومت آن ها هم نسبت به فرش های ماشینی معمولی بالاتر است .

فرش دستباف گونه چیست
فرش دستباف گونه بهتر است یا فرش ماشینی ؟

همانطور که در این مطلب هم توضیح دادیم در واقع فرش های دستبافت گونه هم فرش های ماشینی اند اما تراکم و شانه آن ها متفاوت است ؟

قیمت فرش دستبافت نما با فرش ماشینی یکی است ؟

قیمت فرش های دستباف نما یا همان فرش های دست بافت گونه بسیار کمتر و ارزان تر از فرش دست بافت است .

ابعاد فرش های دست باف گونه چقدر است ؟

فرش های دستباف گونه مانند سایر فرش ابعاد استانداردی دارد و در اندازه های 6 ، 9 و 12 متری و به سفارش در ابعاد 24 متری تولید میشوند .

امتیاز مطلبpost
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.