نمایش دادن همه 4 نتیجه

دو سوم از بدن انسان ها را آب و مواد معدنی داخل آن تشکیل میدهد ،اکثر مردم بر این باورند که سرو آب در هر نوع لیوانی فرقی نمیکند اما باور غلطی است چرا که جنس لیوان در  جذب مواد مفید آب به بدن بسیار تاثیر گذار است ، ما در ادامه انواع جنس لیوان ها را بررسی میکنیم .

لیوان ها جزو ظروف سرو نوشیدنی میباشند و حتی در گذشته هم انسان های اولیه برای خوردن آب  انوع متفاوتی از لیوان ها را میساختند مانند لیوان های چوبی ، لیوان های سفالی و ... و با پیشرفت دنیای تکنولوژی و به روز شدن جهان امروز لیوان ها در اشکال متفاوت تری تولید شدند ، به عنوان مثال سایز آن ها را افزایش دادن و نام قمقمه را به آن ها دادند که برای مصارف روزانه ی دانش آموزان، ورزشکاران و ... مفید میباشد و باز هم با پیشرفت های روز افزون علم  اعمالی بر روی به اصطلاح این مدل قمقمه ها انجام شد مانند آنکه ویژگی حفظ طولانی مدت دمای سرد یا گرم نوشیدنی درون آن ها . در ادامه با جنس های مختلف لیوان ها و ویژگی های هر کدام آشنا خواهیم شد .

انواع جنس لیوان

 لیوان مسی

این نوع از لیوان ها به دلیل داشتن ظاهری متفاوت و نوستالژیک  برای دکور استفاده میشوند ، فواید زیادی به خصوص برای سلامت بدن دارند البته اگر از آنها به طور مکرر برای سرو نوشیدنی استفاده شود علاوه بر فواید مفید آن ضرراتی هم به همراه خواهد داشت . نوشیدن آب در لیوان های مسی باعث میشود که یون ها ی موجود در مس با آب ترکیب شود و جذب بدن شود به همین دلیل اکثر کسانی که از این نوع لیو ان ها استفاده میکنند باید حد اعتدال آن را رعایت کنند زیرا جذب زیاد یون های مسی به بدن ممکن است سرطان زا باشد .

در مصرف آن ها بهتر است نکته ی مهمی را در نظر داشت ، برای آن که یون ها ی داخل آن ها با آب ترکیب شود لازم است که برای چند ساعت آب را در داخل ظرف یا لیوان مسی ریخته و کنار بگذارید و بعد از گذشت چند ساعت آن را  بنوشید در این صورت این لیوان فواید مهمی را به همراه خواهد داشت. البته از آن نباید غافل شد که یون مس  تاثیرات مفید بر بدن دارد ازجمله این تاثیرات میتوان به تاثیر مثبت آن بر پوست ،مو ، قلب ،گوارش و ... اشاره کرد .بعضی از انواع آن ها دارای خطاطی و طرح هایی هستند که ظاهر جذابی به آن ها میبخشد و باعث میشود بسیاری از آن ها برای دکور منزل خود استفاده کنند.

 فلزی

اولین ویژگی بارز لیوان های فلزی نشکن بودن آن هاست این لیوان ها به دلیل آنکه قابلیت گرم نگهداشتن و یا سرد نگهداشتن نوشیدنی ها را دارند محبوبیت فراوانی را به دست آورده اند . باتوجه به آنکه آن ها در برابر گرما و سرما مقاوم اند به همین دلیل میتوان برای گرم کردن نوشیدنی ، آن ها را بر روی حرارت مستقیم قرار داد. به دلیل آن که باعث انتقال گرما میشوند نمیتوان بلافاصله پس از ریختن نوشیدنی های داغ در آن ، آن ها را در دست گرفت  مگر آن که دسته ی آن ها روکشی داشته باشد که مانع این قضیه میشود . و به دلیل سبک بودن میتوان آن ها به راحتی حمل و جابه جا کرد و برای دانش اموزان ،کوهنوردان و کسانی که اهل سفر هستند گزینه ی مناسبی میباشد .

شیشه ای

لیوان های شیشه ای امکان شکسته شدن آن ها بالاست از آن ها بیشتر برای پذیرایی ومیهمانی استفاده میشود این مدل از لیوان ها به دلیل شفاف بودن بدنه ی ۀن ها مایع داخل آن ها در معرض دید قرار میگیرد و به همین دلیل جلوه ی دیگری به آن ها داده میشود . آن ها در طرح ، شکل و ابعاد متفاوتی تولید میشوند که تنوع فراوانی را برای خریدار ایجاد میکند .ظروف از جنس شیشه قابل شستشوی آسان هستند .

سرامیکی

لیوان های سرامیکی همانند لیوان های شیشه ای امکان شسته شدن آن ها بالاست اما یکی از خاصیت های جادوئی که این لیوان ها نسبت به سایر آن ها دارند امکان چاپ عکس و طرح های دلخواه بر روی آن هاست که همین قضیه آن ها را بسیار  جذاب نشان میدهد و محبوبیت فراوانی را در بین عموم پیدا کرده اند و یکی از نکات منفی  آن ها این است که اگر در آن نوشیدنی سرو شود اما بلافاصله شسته نشود امکان ایجاد شدن لکه  در آن بسیار بالا است اگر رنگ لیوان روشن باشد این لکه ها بسیار نمایان میشوند .

پلاستیکی

یکی از انواع لیوان های پلاستیکی لیوان های یک بار مصرف هستند . از جمله نکات منفی آن ها  غیر قابل تجزیه بودن و ضررات بالای آنها برای بدن از جمله سرطان زا بودن میتوان نام برد. براساس تحقیقات صورت گرفته در تهیه ی ظروف پلاستیکی از نفت استفاده میشود و به دلیل داشتن جنس نامناسب پلیستیرن نباید نوشیدنی های داغ در آن ها سرو شود که خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت . لیوان های پلاستیکی بسیار سبک  هستند و برای مجالس میهمانی و پذیرایی مناسب نیستند اما یکی از ویژگی های آن ها تنوع رنگ  آن هاست .  آن ها سبک و نشکن و بهداشتی میباشند و برای مصارف یکبار مصرف بسیار مناسب میباشند .

کاغذی

با پیشرفت علم و با تولید لیوان های کاغذی لیوان های پلاستیکی جای خود را به این مدل داده اند یکی از نکته های مثبت آن ها نسبت به مدل پلاستیکی مدت زمان تجزیه ی آن هاست که نسبت به مدل پلاستیکی آن ها بسیار کمتر است . بر اساس تحقیقات مدت زمان تجزیه شدن ظروف پلاستیکی بین 300 و 500 سال به طول می انجامد اما امکان تجزیه ی ظروف کاغذی 6 ماه طول میکشد . لیوان های کاغذی با افزودن ماده ای به آن ها خاصیت ضد آب به آن ها بخشیدن و دارای طرح و شکل های بسیار متنوع و جذاب میباشند. سرو نوشیدنی های داغ در این لیوان ها نسبت به جنسپلاستیکی بی ضرر تر است .  جنس های کاغذی هم همانند جنس های پلاستیکی سبک و،نشکن و بهداشتی هستند .

البته فکر نکنید به دلیل داشتن نکات مثبت این لیوان ها نسبت به جنسپلاستیکی آن ها ممکن است خیلی برای مصارف روزانه مناسب باشند به هیچ وجه نمیتوان چنین برداشتی کرد چرا که هردوجزو ظروف یکبار مصرف به شمار میروند و ضررات بالایی برای بدن دارند به همین دلیل بهتر است از آن ها در ایام و میهمانی های بزرگ استفده گردد نه به صورت روزانه .

چوبی

یکی از نکته های مفیدی که در لوازم چوبی آشپزخانه ها کاربرد دارد خاصیت  غیر واکنشی بودن و خنثی بودن آن هاست . محصولات چوبی عموما عمر پر دوامی دارند ، در چند سال اخیر بر اساس تحقیقاتی که انجام شده  است میزان کشف شدن باکتری ها و میکروب ها در اجناس چوبی بسیار پایین است . بر اساس هنر و ایده های خلاقانه ی سازنده ی آنها لیوان های چوبی میتواند در اشکال و طرح های متفاوت و جذابی در بازار عرضه شود اشکال و طرح های جالب و گوناگون آن ها مصرف کنندگان زیادی را جذاب میکند و حتی از آن ها در زمینه ی ظروف پذیرایی استفاده میشود یکی از بهترین ظروف چینی ظروف گیاهی بامبو است که سالم و بی خطر هستند و از هیچ گونه سمی در آن ها استفاده نمیشود .اصولا ظروفی که از جنس چوب هستند از مقاومت بالایی برخوردارند .

سفالی

قدمت لیوان های سفالی بسیار زیاد است ، انسان ها اولیه و غار نشین برای نوشیدن آب از با استفاده از خاک و گل و ... سعی میکردند لیوان هایی را از جنس سفال بسازند تا بتوانند از آن ها استفاده کنند لیوان های سفالی اصل از آن دسته از لیوان هایی هستند که بسیار بی خطر هستند و حتی آب در این لیوان ها خاصیت خود را حفظ کرده و بسیارمفید هستند این لیوان ها به دلیل جنس آن ها بسیار با طبیعت و محیط زیست سازگار هستند و برخلاف جنس مسی و فلزی موادی در آن ها به کار نرفته که نگران ترکیب شدن آن با آب و جذب آن به بدن باشید .

انواع لیوان

لیوان دسته دار

لیوان های دسته دار عموما دارای حجم و گنجایش بیشتری نسبت به فنجان ها و استکان ها هستند به همین دلیل از آن ها بیشتر برای سرو نوشیدنی های سرد استفاده میشود یکی از انواع دسته دار  را میتوان به ماگ ها اشاره کرد . سرو نوشیدنی های داغ در آن ها به دلیل داشتن دسته بسیار راحت تر است .

 لیوان پایه دار

لیوان های پایه دار عموما ظاهری شکیل تر نسبت به دسته دار دارند به همین دلیلی از ای نوع لیوان ها بیشتر برای مجالس و میهمانی ها استفاده میشود . از مدل پایه دار هم همانند مدل دسته دار برای سرو نوشیدنی های سرد استفاده میشود .

استکان

جنس استکان ها عموما از شیشه است ، از استکان ها بیشتر برای سرو چایی و نوشیدنی های داغ استفاده میشود . از این نوع لیوان ها برای مصارف دیگری هم استفاده میشود به عنوان مثال برای ساخت شمع های خانگی از قالب استکان ها ممکن است استفاده شود .

فنجان

از فنجان های سایز کوچک بیشتر برای سرو انواع قهوه ها استفاده می شود . قهوه ها به دلیل داشتن کافئین زیاد بهتر است در این نوع فنجان ها سرو شود .از فنجان های سایز بزرگ هم میتوان برای سرو چایی و نوشیدنی های داغ دیگر از جمله هات چاکلت ، نسکافه و ... استفاده کرد .

لیوان شربت خوری

همانطور که از اسم آن ها پیداست ، مناسب سرو شربت هستند . شکل آن ها عموما استوانه ای و بلند و اکثرا از جنس شیشه هستند که شفافند و باعث میشود رنگ های متفاوت شربت ها در آن ها نمایان شود .