سال هاست که این سوال در بین افرادی که در حال خرید جهیزیه هستند وجود دارد که سرخ کن بخریم یا خیر؟ پاسخ به این سوال چندان سخت نیست .

اما قبل از پاسخ به این سوال لازم است بگوییم همه ی ما عاشق خوردن غذاهای فست فودی هستیم چرا که ذاتا غذاهای سرخ کردنی از طعم دلپذیرتری برخوردار هستند. برای خوردن این غذاهای بهشتی یا باید به فست فود ها و رستوران ها مراجعه کرد و یا اینکه در منزل و با سرخکن های خانگی آن ها را تهیه کرد. در گذشته سرخ کن ها حجم زیادی برق و روغن مصرف می نمودند  تا آن که پای سرخکن های بدون روغن به میان آمد و در مدت زمان کوتاهی توانست دل بسیاری از افراد را به دست آورد. در این مقاله در تلاشیم تا شما را با انواع سرخ کن ها و نکات و معیار های خرید آن ها آشنا کنیم .

سرخ کن ها به دو صورت معمولی و بدون روغن در بازار یافت می شوند .

همه چیز درباره سرخ کن های معمولی

این سرخ کن ها خوراکشان روغن زیاد است. مواد غذایی عمدتا در این دستگاه ها باید در روغن بسیار زیادی غوطه ور باشند تا به خوبی سرخ و طلایی شوند. پوسته مواد غذایی را به خوبی کریسپی می کنند و داغی زیاد آن سبب نرم شدن داخل مواد غذایی شما می شود. همه اینها غذا رو خوشمزه‌تر می‌کنند، اما حیف که برای سلامتی مضر هستند! عملکرد آن ها به این صورت است که دستگاه دارای المنت های حرارتی و یک مخرن روغن بوده که با قرار دادن مواد غذایی در سبد و گذاشتن در مخزن روغن و روشن کردن دستگاه، المنت های حرارتی مخزن روغن را داغ نموده و در نهایت عملیات سرخ کردن آغاز می شود. بعضی از مدل‌های سرخ‌کن معمولی فیلتر دارند که باعث افزایش عمر روغن و کاهش بو گرفتن غذا می‌شود.

همه چیز درباره سرخ کن های بدون روغن

سرخکن های بدون روغن این روز ها از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند. از آن ها می توان برای پخت گوشت، شیرینی ، سیب زمینی و سایر غذاهای فست فودی و سرخ کردنی استفاده نمود. با یک قاشق روغن شما می توانید حجم زیادی غذای سرخ کردنی تهیه کنید. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت می باشد این دستگاه،در واقع هوای داغ حاوی قطرات روغن را در اطراف غذای شما می‌چرخاند و غذا را تُرد و خوشمزه می‌کند و نیز سبب ایجاد واکنش شناخته‌شده‌ای به‌نام «واکنش میلارد» می‌شود. این واکنش در حضور گرما بین یک اسید‌آمینه و قند احیاکننده اتفاق می‌افتد. درنتیجه رنگ و طعم غذا تغییر می‌کند.

بدین صورت شما با استفاده از این سرخکن ها غذاهای سرخ کردنی خوشمزه و بدون روغنی تهیه می کنید که به دلیل وجود مقدار کمی چربی و کالری می توان گفت از سلامت بیشتری نسبت به سایر دستگاه های سرخکن برخوردار است .

تا اینجا به شناخت نسبی از این سرخکن ها رسیدیم و در نهایت به معرفی مشخصه ها و نکاتی می رویم که لازم است همه ی ما قبل از تهیه سرخکن بدانیم:

برای خرید بهترین سرخ کن به چند نکته توجه کنید:

 توجه به محفظه و میزان گنجایش سرخ کن

چه قصد خرید سرخکن بدون روغن دارید چه سرخکن معمولی ، لازم است بگوییم که بهتر است با توجه به نیاز و تعداد اعضای خانواده خود و گنجایش و ظرفیت دستگاه خود را تعیین کنید. اگر بیشتر از 2 الی 3 نفر غذا تهیه نمی کنید از خرید دستگاه هایی با گنجایش زیاد خودداری کنید تا در مصرف انرژی و روغن صرفه جویی شود . همچنین سعی کنید در خرید بهترین سرخ کن بازار به محفظه این دستگاه ها دقت کنید تا جای ممکن دستگاهی خریداری کنید که به نسبت گود تر یا استوانه ای تر باشد که مواد غذایی با حجم بیشتری در خود جای دهد و مناسب خانواده های پر جمعیت باشد . همچنین برای خانواده هایی با جمعیت کم بهتر است سرخ کنی تهیه کنید که محفظه ای چهارگوش داشته باشد .

به سبد سرخ کن خود دقت کنید

عمدتا سبد های سرخن به دو صورت وجود دارند برخی به صورت دستی و نیز برخی آسانسوری . با وجود آسان بودن استفاده از سبد های آسانسوری احتمال آسیب دیدن آن ها نیز وجود دارد و همچنین در برخی مواد ممکن است مواد غذایی در بین آن گیر بیفتد که امکان خارج کردن آن ها سخت می باشد و ممکن است در حین خارج کردن با کفگیر سبد آسیب ببیند. اما سبد های دستی کار شما را آسان تر می کنند و شما می توانید به راحتی مواد غذایی را خارج نموده و سبد را در جایگاه خود قرار دهید .

 داشتن تایمر و نشانگر وضعیت در سرخ کن

این ویژگی و مشخصه در دستگاه های جدیدتر بیشتر دیده می شود به این صورت که شما با تنظیم نمودن میزان زمان کافی برای سرخ شدن مواد غذایی یا دادن برنامه پخت به آن دستگاه شروع به کار نموده و نیز شما را از وضعیت پخت غذا، میزان زمان مانده و وضعیت کلی آن آگاه می کند. این مشخصه می تواند کار شما را بسیار ساده کند .

به فیلتر دستگاه دقت کنید 

همه ی ما می دانیم که سرخ کردن مواد غذایی همواره با دوده و بوی ناشی از سرخ کردن همراه است . تمام دستگاه های سرخ کن دارای فیلتر برای جلوگیری از پخش شدن بوی ناشی از سرخ کردن دارند که عمدتا به مرور زمان خراب و از کار می افتد. پس دستگاهی را خریداری کنید که فیلتر های قابل تعویض داشته باشد و یانمونه های فیلتر های آن را بتوان در بازار پیدا کرد.

به لایه داخلی دستگاه دقت کنید

سعی کنید بهترین سرخ کن را انتخاب کنید که جنس لایه داخلی محفظه آن نچسب باشد چرا که نه تنها ضایعات غذا کم می شود بلکه نظافت و شست و شوی آن نیز به راحتی انجام می شوند .

پنجره نظارت و یا در شیشه ای

این ویژگی سبب می شود تا شما بدون آن که لازم باشد درب سرخ کن ها را بردارید به راحتی از طریق درب شیشه ای و یا پنجره نظارت میتوانید از روند سرخ شدن غذا اطلاع پیدا کنید .

برند مناسب

برای تهیه سرخ کن مناسب حتما در نظر داشته باشید تا از برند مناسبی خریداری کنید از جمله از بهترین برند هایی که سرخ کن با کیفیتی را روانه بازار می کنند میتوان به تفال ، فیلیپس و ... اشاره کرد . سرخکن های بزرگ معمولا روغن بیشتری مصرف می کنند و تایم و زمان طولانی تری را برای سرخ کردن لازم دارند اما سرخکن های کوچک بر عکس آن ها هستند . در کل سعی کنید سرخ کن را از برندی خریداری کنید تا از خدمات پس از فروش مناسب و ضمانت و گارانتی متناسبی برخوردار باشد .

نکات استفاده از سرخ کن ها

انتخاب روغن سرخ کردنی مناسب

انتخاب روغن مناسب در تهیه ی غذای سرخ شده خوشمزه بسیار مهم است چرا که بعضی از روغن های نامناسب در بازار وجود دارند که نه تنها از نظر بهداشتی مناسب نیستند بلکه باعث می شوند تا مواد سرخ شده طعم و رنگ نا مناسبی پیدا کنند . اگر مواد غذایی آب دار و نمک زده شده را به داخل روغن بیاندازید ، روغن مورد نظر یا کف می کند و یا سرریز می شود . اگر بعد از خوردن غذای سرخ شده متوجه شده اید که بو و طعم سوختگی می دهد در صورتی که ظاهر آن سالم است بدانید که روغن شما سوخته و دیگر مناسب استفاده نمی باشد .

مواد یخ زده و فریز شده را داخل سرخ کن نیندازید

در صورت قرار دادن مواد یخ زده و فریز شده به داخل روغن داغ بر اساس کاهش دمای روغن ، روغن داخل آن ها به بیرون پرتاب می شود و حالت کف کرده به خود می گیرد پس بنابراین برای محافظت از دوام بالای دستگاه سرخ کن لازم است تا در هنگام سرخ کردن مواد یخ زده ابتدا آن ها را در دمای گرم و مناسب قرار دهید تا کمی از حالت یخ زده خارج شود .در داخل روغن داغ آب نریزید و تا حد ممکن دمای روغن خود را کنترل کنید.

 شست وشو

در هنگام خرید سرخ کن در نظر داشته باشید تا ظرف روغن آن به صورت متحرک باشد تا برای شست و شو راحت بتوان آن را از داخل دستگاه خارج کرد . در هنگام شست و شوی دستگاه دقت کنید تا به فیلتر آن آب نفوذ نکند چرا این فیلتر کربنی به هیچ وجه نباید آب به خودش بببیند .

متن ابتدایی
متن پنهان