اتو را عمدتا می توان به عنوان ضروری ترین لوازم یک منزل خطاب کرد که احتمالا به شکل های مختلفی چون اتو بخار دستی ، اتو پرس و یا اتوهای مخزن دار در منازل خود داشته و از آن استفاده می کنیم. شاید بدانید که اتوکشی فرآیندیست که نه تنها موجب زیبا و مرتب جلوه دادن پوشاک و البسه می شود بلکه به دلیل دمای بالای کف اتو باکتری های روی البسه کشته شده و به بهداشت بیشتر شما کمک بخصوصی می کند .

اگر بخواهیم بهترین مارک تو بخار و اتو پرس را به شما معرفی کنیم لازم است بدانید که انتخاب آن تا حد زیادی به میزان بودجه ای که برای خرید آن اختصاص داده اید بستگی دارد، اما به طور کل برند هایی همچون تفال ، بایترون ، فیلیپس ، بوش ، پاناسونیک پرچمداران بهترین اتو های موجود در بازار هستند. اما لازم است بدانید که کیفیت و قدرت یک اتو را تنها از نام برند و کشور سازنده آن نمیتوان تشخیص داد و ملاک درستی برای ارزیابی کیفیت آن نیست بلکه ویژگی ها و صفاتی وجود دارند که می توان با ملاک قرار دادن آن ها بهترین انتخاب را برای خود رقم بزنید .

اتو بخار

با به بازار آمدن این اتوها دیگر اتوهای خشک از میان رفتند و جایشان را به اتوهای بخار دادند. این اتو ها وزن سبک تری نسبت به اتوهای خشک و استیل داشتندو به دلیل به کار بردن بخار در روند اتو کشی ، زمان این فرآیند را کوتاه و به صرفه جویی انرژی کمک کردند. کفی به کار برده شده در آن ها عودتا از تفلون ، سرامیک یا تیتانیوم است که نسبت به کفی های آهنی یا استیل در اتوهای خشک از مزایای بسیار زیادی برخوردار بودند. برند های فیلیپس ، تفال ، بوش و پاناسونیک از جمله برند هایی هستند که تا کنون توانسته اند به خوبی به طراحی و ساخت اتو بخار های با کیفیت بردازند.

قبل از خرید اتو بخار به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • جنس کف اتو
 • وزن و راحتی استفاده
 • قابلیت های آن

1- جنس کف اتو بخار

کف اتوی شما مهمترین بخش اتوست و حائز اهمیت بسیار زیاد میباشد. درواقع گرفتن بهترین نتیجه از یک اتو بخار دقیقا بستگی به همین قسمت دارد و نقش مهمی در بهبود روند اتو کشی ایفا میکند. عموما اتوها دارای کفی های استیل، سرامیک، تیتانیوم هستند. به یاد داشته باشید که کفی های استیل دیگر از رده خارج شده و در ساخت اتوهای خشک از آن استفاده میشد. اما امروزه دیگر در اتوهای بخار شاهد کفی های سرامیکی یا تیتانیومی هستیم که مزیت های بسیار زیادی داشته و راحتی استفاده از یک اتو را برای ما به ارمغان می آورند. این کفی ها موجب میشوند اتو بخار به آسانی بر روی لباس سر بخورد و عملیات اتوکشی را به آسانی انجام دهد.

 نکته:  هر چقدر کف اتو بخار عریض تر باشد، به شما این امکان را می دهد که با یک بار کشیدن اتو بر روی لباس، به راحتی بتوانید بخش زیادی از لباس خود را اتو نمائید.

2- طراحی و وزن اتو بخار

وزن و طراحی اتو باید مطابق استاندارد ها باشد. چرا که وزن زیاد اتو و یا عدم راحتی استفاده از آن حس ناخوشایندی را به فرد القا کند. البته باید به این موضوع توجه داشت که وزن اتو در این فرآیند تاثیر گذار است و لازم نیست فشار زیادی بر روی آن القا کنید و سنگینی آن موجب افرایش کیفیت فرآیند اتوکشی میشود .

قابلیت های اتو بخار

بی شک بعد از جنس کفی اتو بخار ویژگی که بیش از هرچیز اهمیت دارد و لازم است به خوبی بررسی کنید در ارتباط با قابلیت های اتو بخار شماست. یک اتو بخار خوب اتو بخاریست که ویژگی های زیر را درخود جای داده باشد.

 • ضد رسوب بودن
 • ضد چکه بودن
 • سیستم بخاردهی عمودی
 • سیستم قطع خودکار
 • سلف کلین (Self Clean)
 • چرخش 360 درجه سیم

اتو پرس

چندیست که اتو های پرس جای خود را در خانه ها باز نموده اند. شاید دلیل خرید این دسته از اتو ها به دلیل عملکرد خوب آن بوده است که تا حدی شما را از رفتن به اتوشویی بی نیاز می کند. اتو کشیدن لباس برای افراد کم حوصبه کار دشواریست چرا که نیاز به دقت بالایی دارد تا تمامی قسمت های البسه به خوبی اتو شده باشد از این رو عدمتا این دسته افراد به سراغ اتوهای پرس می روند .مساحت زیاد سطح اتو پرس خانگی نسبت به اتو بخار زمان اتوکشی شما تا حد بسیار زیادی کاهش میدهد و با توجه به فشار وارده بر آن اتو کشی را با کیفیت بالاتری انجام میدهد.

برند ها ژانومه ، بایترون ، بکو پرچمداران تولید اتو پرس هستند.

قبل از خرید اتو پرس به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • توان دستگاه را بررسی کنید هرچه توان آن بالاتر باشد کار شما راحت تر است
 • به خاطر داشته باشید هرچه مخزن آب آن بزرگتر باشد دستگاه توان تولید بخار بیشتری دارد و اتوکشی را برای شما راحت تر می کند
 • حتما اتویی تهیه کنید که امکان کنترل دما و تنظیم میزان بخار آب را داشته باشد تا بر اساس نوع پارچه بتوانید میزان دما و بخار را تنظیم کنید.
 • هرچه مساحت آن بزرگتر باشد زمان اتو کشی شما کاهش می یابد. اگر مساحت آن کم باشد کار شما سخت خواهد بود.
 • اتوی شما دارای قابلیت هایی همچون قطع خودکار ، قفل صفحه اتو و .. باشد.

اتو مخزن دار

در گذشته بیشتر از اتو های مخزن دار در خیاطی ها و تولیدی های لباس استفاده می شدند . اما با گذشت زمان و تغییرات و پیشرفتی درآن ها دستگاه های خانگی آن نیز روانه بازار ها شد و به خانه های برخی افراد راه پیدا کرد. این اتو از نظر ساختار مشابه به اتوهای بخار هستند با این تفاوت که در این اتو ها روند اتو کشی و کیفیت نتیجه آن بستگی به وزن و کفی اتو نداشته و نقش اصلی در صاف کردن لباس بیشتر بر قدرت بخار متکی است . در کنار اتو یک مخزن تعبیه شده است که از طریق یک سیم و مجرا به دسته اتو کشی بخار متصل است. بخار مورد نیاز در مخزن دستگاه که معمولا بر روی میز و قرار می‌گیرد و بصورت ثابت است تامین می‌شود و بخار از طریق لوله‌ای به اتو منتقل می‌شود.

مزیایی که پست پرده استفاده از این اتوی مخزن دار وجود دارد این بوده که امکان اتوکشی با حجم زیاد بخار، امکان اتوکشی با صفحه سرد اتو و فقط توسط بخار (در بعضی از مدل‌ها)  را برای افراد فراهم می آورد .