نمایش یک نتیجه

امروزه ظروف و لوازم آشپزخانه  از جهت برند ، قیمت ، کیفیت و ایمن بودن آن ها بسیار برای کسانی که روزانه با آشپزی سروکار دارند مورد توجه قرار گرفته است . یکی از مهم ترین لوازم مورد نیاز برای آشپزی سرویس قابلمه است . سرویس قابلمه در طعم غذا و رنگ آن بسیار موثر است و ازجهت زیبایی ظاهری برای بسیاری حائز اهمیت است . به همین دلیل دقت بسیاری بالا و توجه فراوانی برای خرید آن صرف می شود . یکی از پرطرفدار ترین  و محبوب ترین سرویس قابلمه در بازار امروز سرویس ظروف قابلمه های گرانیتی است .

به دلایل متفاوتی این سرویس توجه بسیاری از سمت کسانی که مشتاق  و علاقه مند به آشپزی هستند و روزانه با آن سرو کار دارند جلب کرده است . از این دلایل میتوانیم به طور خلاصه به چند مورد مانند داشتن روکش نچسب ، طرح و رنگ های متفاوت و جذاب ، از بین نرفتن طعم غذا و ویژگی های متنوع دیگر اشاره کنیم . در مطالب پایین تر سعی داریم شما را با مزایا ، معایب و ویژگی های دیگر این سرویس ظروف قابلمه و انواع مختلف آن آشنا کنیم . اگر مشتاق به خرید سرویس قابلمه های گرانیتی هستید ادامه ی مطلب را دنبال کنید ما شما را با این ظروف آشنا میکنیم تا خرید راحت تر و مطمئن تری داشته باشید.

ویژگی های قابلمه گرانتی

اکثر عموم مردم بر این باورند که جنس این سرویس قابلمه از جنس گرانیت است اما اینطور نیست و فقط به دلیل تشابه ظاهری این اسم به این سرویس ظروف قابلمه نسبت داده شده است . قابلمه های گرانیتی بر خلاف قابلمه های سرامیکی قابلیت نچسب بودن آن ها دوام بیشتری دارد و از استقامت بیشتری برخوردار هستند اما قابلمه های سرامیکی اکثرا بعد از مدتی استفاده خاصیت نچسب بودن آن ها از بین می رود . قابلمه های گرانیتی برای حرارت دهی به گرمای کمتری نسبت به قابلمه های چدن نیاز دارند و وزن قابلمه های چدن سنگین تر است .

قابلمه های تفلون و گرانیتی هردو از قابلیت نجسب بودن برخوردار هستند اما قابلمه های تفلون نسبت به قابلمه های گرانیتی  از دوام کمتری برخوردارند ، قابلمه های استیل جزو قابلمه هایی است که بیشتر برای پخت غذای های آبدار مناسب است  زیرا این قابلمه ها گرما را به سرعت منتقل میکند و امکان سوختن غذا در آن بالا است اما د رقابلمه های گرانیتی گرما را حفظ میکند و امکان سوختن غذا در آن کمتر است . قابلمه های مسی به دلیل واکنش پذیر بودن فلز مس  بر خلاف قابلمه های گرانیتی در طعم و رنگ غذا موثر است . قابلمه های آلمینیومی به دلیل آن که دارای آلمینیوم است ضررات بیشتری نسبت به قابلمه های دیگر دارد و سلامت انسان را ممکن است به خطر بندازد . قابلمه های شیشه ای و لعابی ممکن است دوام کمتری نسبت به قابلمه های گرانیتی داشته باشد.

ایمن بودن قابلمه های گرانیتی

پس از به روز شدن دنیای امروز و هوشیار شدن مردم و پخش شدن شایعه هایی مربوط به سرطان زا بودن جنس قابلمه ها امروزه مردم دقت بسیاری برای خرید سرویس ظروف آشپزخانه به خرج میدهند وسرویس ظروف آشپزخانه از نظر سلامتی و ایمن بودن بسیار مورد توجه قرار گرفته است . پس از تحقیقات افرادی متوجه شدند که بعضی از ظروف در رنگ و طعم غذا تاثیر فراوانی داشته  بعضی ظروف ضررات جبران ناپذیری بر سلامت انسان گذاشته به همین دلیل  مردم بیشتر به دنبال خرید و تهیه ی سرویس قابلمه هایی هستند که از ایمنی  بالاتری برخوردار باشند و ضامن سلامتی آن ها باشد . به طور کلی نمیتوان گفت که چه نوع سرویس ظرفی از ایمنی کامل برخوردار است و یا چه نوع سرویسی ضرر دارد و استفاده از آن درست نیست ، اما تاحدودی میتوان اطمینان داشت که سرویس ظروف گرانیتی از ایمنی قابلی برخوردار هستند .

مزایای استفاده ازقابلمه گرانیتی

 • این سرویس ظروف از قابلیت نچسب بودن بالایی برخوردار هستند .
 • این سرویس حرارت را به طور کامل توزیع میکند و در برابر حرارت مقاوم هستند و باعث میشود نگران سوختگی غذا نباشید.
 • شستشو و تمیز کردن این ظروف از راحتی بیشتری نسبت به سایر قابلمه ها برخوردار است .
 • ویزگی منحصر به فرد این ظروف علاوه بر نچسب بودن ، دوام بالای آن است .
 • امکان قرار دادن ظروف گرانیتی در داخل  مایکروویو وجود دارد .
 • برای تهیه ی غذا در ظروف گراتینی از روغن کمتری استفاده میشود.
 • برخلاف سایر سرویس ظروف قایلمه ای تاثیری در طعم و رنگ غذا ندارند .

معایب استفاده از قابلمه های گرانتی

سرویس قابلمه ی گرانتی دارای معایب بسیار کمی است که آن ها را عیب به شمار آورد  و جزو بهترین سرویس های قابلمه است .

 • به دلیل نازک بودن بدنه ی این ظروف گرما را به مدت طولانی حفظ نمیکند .
 • وزن  سایز های بزرگتر این ظروف نسبت به سایر سنگین تر است .

تشخیص جنس اصل و فیک بودن ظروف گرانیتی

ظروف گرانیتی اصل عمر طولانی تری دارند و استقامت بیشتری دربرابر گرما دارد . این ظروف باید از فروشگاه های معتبر خریداری شود و مطمئنا سرویسی که قیمت آن بسیار پایین باشد نمیتوان با اطمینان گفت که اصل است .ظروف گرانیتی اصل به سختی خش میوفتد و به آسانی شسته میشود . ظروف گرانیتی اصل حتما باید از فروشگاه های معتبر خریداری شود .

قیمت قابلمه های گرانیتی

ظروف گرانتی همانند دیگر ظروف و لوازم مختلف دارای برند های متفاوت و قیمت های متفاوتی است و عوامل مختلفی در قیمت آن ها تاثیر گذار است .قیمت این قابلمه ها با توجه به سایز و تعداد چند پارچه بودن آن ها متفاوت است به عنوان نمونه قیمت  ظروف گرانتی عمدتا با توجه به برند ها و مارک های مختلف متفاوت است  روزانه این قیمت ها در حال تغییر است و نمیتوان دقبق گفت از چه قیمتی شروع مشود . به عنوان نمونه قیمت سرویس قابلمه ی گرانیتی 8 پارچه برند کاندید  860 هزار تومان است و قیمت سرویس قابلمه ی7 پارچه ی برند کاراجا 3 میلیون 700 هزار تومان است .

طرز نگهداری ظروف قابلمه ای

لازم به ذکر است که برای دوام بیشتر و سالم موندن قابلمه های گرانیتی همانند دیگر سرویس ظروف نیاز به رعایت کردن چند نکته ی مهم است این نکات به شرح زیر است :

 • هنگام تهیه ی غذا در این ظروف باید از کفگیر و قاشق هایی از جنس چوب استفاده کرد .
 • تا حد امکان باید از ضربه خوردن قابلمه جلوگیری کنیم.
 • قابلمه نباید همراه با غذای داخلش در یخجال یا فریزر نگهداری شود .
 • تا جای ممکن بهتر است برای شستن این ظروف از ابر یا پارچه ای نرم  استفاده شود  .
 • قابلمه ی خالی را مستقیم بر روی حرارت قرار تدهیم .
 • بهتر است از سیم ظرف شویی برای شستن آن استفاده نشود .
 •  بعد ار تهیه ی غدا در این ظروف بهتر است بلافاصله شسته شود .
 • میتوان برای تهیه ی غذا در این ظروف از شعله ی مناسب استفاده کرد .

راهنمایی برای خرید ظروف گرانیتی

انواع مختلفی قابلمه با برند های متفاوت در بازار عرضه می شود  اما مهم ترین نکته ای که باید در هنگام خرید سرویس قابلمه در نظر گرفت بهداشت و ایمن بودن آن است و سپس باید توجه داشته باشید بدانید که می خواهید سرویس قابلمه ی مورد نظرتان چه ویژگی هایی داشته باشد و بنا بر آن ویزگی ها خریدتان را کامل کنید و احساس رضایت داشته باشید .با توجه به معایب پایین و مزایای بالای ظروف گرانیتی این قابلمه جزو پر ظرفدار ترین ها به شمار می آید و مطمئنا یکی از بهترین گزینه هایی است که میتوان برای خرید سرویس قابلمه ی مناسب در نظر داشت .