طرز استفاده از هواپز [بررسی دما و زمان برای پخت غذا در آن]

خرداد 8, 1400
بلاگ
طرز استفاده از هواپز

افرادی که علاقه مند به آشپزی هستند قطعا از وجود انواع دستگاه های جدیدی که تکنولوژی به روزی دارند اطلاع دارند . یکی از دستگاه هایی که امروزه بسیار محبوب شده اند هواپز ها می باشند ، خیلی از افراد با توجه به آن که هواپز ها جزو دستگاه های جدید بازار لوازم خانگی و آشپزخانه به شمار می رود زیاد با نحوه کار آن نیز آشنایی چندانی وجود ندارند پس تصمیم گرفته ایم تا مقاله ای هم راجع به طرز استفاده از هواپز بنویسیم . ما در وبسایت خود مقالات زیادی در رابطه با هواپز ها نوشته ایم که از جمله این مقالات می توان به هواپز چیست ؟ ، بهترین مارک هواپز و کارایی هواپز نیز اشاره کرد .

هواپز ها را می توان دستگاهی دانست که به شما امکان پخت وعده غذایی سالم را می دهد حال این که چگونه باید از این دستگاه استفاده کنیم و یا چه غذاهایی را می توانیم با هواپز ها بپزیم را باید در ادامه مطالعه کنید .

نکات مهم در استفاده از هواپز ها

نحوه طرز استفاده از هواپز ها

با توجه به شکل ظاهری هواپز ها خیلی از افراد به اشتباه آن را با بخارپز ها اشتباه میگیرند . درون هواپز ها یک لامپ هالوژنی وجود دارد که حرارت مورد نیاز را به وجود می آورند به علاوه آن درون هواپز ها نوعی فن وجود دارد که این فن کمک می کند تا هوای داغ به وجود آمده درون هواپز ها به خوبی در همه جای دستگاه گردش کند ، با وجود این فن مواد غذایی به صورت کاملا یکنواخت مغز پخت می شود .هواپز ها برای پختن مواد غذایی نیازی به روغن و آب نمی باشد که این نکته باعث شده تا غذای شما سالم تر و کم کالری تر باشد .

هواپز ها دارای دو سینی مجزا هستند و همچنین به صورت دو طبقه هستند به گونه ای که هر سینی درون طبقه خود قرار میگیرد و این امکان وجود دارد تا دو غذای متفاوت را به صورت همزمان درون هواپز ها تهیه کنید . در ادامه با مراحل طرز استفاده از هواپز ها آشنا میشوید .

مراحل استفاده از هواپز

 1. اگر اولین بار از این دستگاه ها استفاده می کنید توصیه می کنم تا سینی های دستگاه را به خوبی بشویید و آن را تمیز کنید . باز کردن درب هواپز ها کمی متفاوت است برای باز کردن درب آن ها دکمه ای در قسمت کناری درب وجود دارد که باید این دکمه را فشار دهید تا درب باز شود و بری باز کردن قفل درب هم باید دکمه را به داخل و به سمت پایین فشار دهید .
 2. بعد از تمیز کردن سینی هواپز آن را به خوبی خشک کنید و کمی آن را چرب کنید تا از چسبندگی جلوگیری شود .
 3. برای پخت مواد غذایی کم کالری و رژیمی توصیه ما این است که مواد غذایی را بر روی سینی بالایی قرار دهید .
 4. اگر می خواهید با هواپز ها غذای بخارپز شده درست کنید بهتر تا بر روی غذای مورد نظر فویل بکشید و کمی آب درون ظرف بریزید.
 5. بعد از آن که مواد غذایی را درون ظرف گذاشتید باید درب ظرف را محکم قفل کنید تا بدین روش از هدر رفتن گرما و انرژی و به خصوص از هدر رفتن بوی غذا نیز جلوگیری شود .
 6. بعد از آن بهتره تا به سراغ تنظیمات دما بروید برای پخت مواد غذایی لازمه تا میزان حرارت مورد نیاز را تنظیم کنید که برای هر کدام از مواد غذایی متفاوت است .
 7. کلید تایمری که درون هواپز وجود دارد به شما کمک می کند تا مقدار زمان مورد نیاز برای پخت مواد غذایی خود را تنظیم کنید . در کل توصیه ما این است که غذا در مدت زمان مناسب با میزان حرارت کم پخته شود تا غذا به خوبی مغز پخت شود .
مراحل استفاده از هواپز

نکات مهم در طرز استفاده از هواپز ها

1. در برخی موارد پیش آمده است که غذا به سینی هواپز میچسبد و جدا کردن آن ها باعث شده تا ظاهر غذا کمی بد شود بنابرین توصیه ما این است که قبل از قرار دادن مواد غذایی درون سینی هواپز ، سینی آن ها را کمی چرب کنید .

2. برای پخت بهتر غذا درون هواپز ها بهتر است به جای بالا بردن دمای هواپز ها مدت زمان آن ها را افزایش دهید و دما را پایین بیاورید تا مواد غذایی به خوبی مغز پخت شود .

3. اگر دوست دارید تا مواد غذایی شما مانند مرغ و گوشت و ماهی کمی طلایی تر و زیبا تر به نظر برسد بهتره تا قبل از قرار دادن آن ها درون هواپز کمی بر روی آن ها روغن بزنید .

4. توصیه می کنم که همیشه در کنار مواد غذایی خود سبزیجاتی چون سیب زمینی ها ، کلم بروکلی ، قارچ و هویج و … قرار دهید تا انرژی لازم برای آن نیز بهینه تر شود .

5. اگر جزو دسته افرادی هستید که برای رژیم خود همیشه به دنبال غذاهای کم کالری هستید پیشنهاد می کنم تا دستگاه هواپز را حتما خریداری کنید .

6. برای داشتن غذای سالم و کم کالری بهتره تا مواد غذایی را در سینی بالایی هواپز ها قرار دهید چرا که وقتی مواد پروتئینی در طبقه بالایی قرار میگیرد روغن آن ها بر روی سینی پایین نیز می ریزد و همین عامل باعث شده تا غذای شما کالری کمتری پیدا کند .

7. غذای پخته شده درون هواپز ها همانند غذایی که درون توستر ها پخته می شوند خشک و برشته نیستند ، در حقیقت غذایی که درون هواپز ها آماده می شوند با توجه به حرارت لامپ هالوژنی سطح روی مواد غذایی کاملا برشته و خشک می شود اما داخل آن ها حالت نرم و خود را حفظ کرده اند .

نکات مهم در استفاده از هواپز ها

انواع غذا با هواپز

حال که با طرز استفاده از هواپز ها آشنا شدید می خواهیم انواع غذاهایی که می توان با هواپز ها تهیه کرد را بررسی کنیم .هواپز ها از آن دسته از دستگاه های هستند که به کمک آن ها می توان انواع غذاها را تهیه کرد . به خصوص آن که می توان انواع غذاها را بدون روغن تهیه کرد . درون هواپز ها شما می توانید انواع مواد غذایی مانند گوشت و مرغ و ماهی و سیب زمینی ها و حتی انواع سبزیجات ها را درون هواپز ها تهیه کنید . مدت زمان پخت مواد غذایی درون هواپز ها نسبت به پخت مواد غذایی بر روی اجاق گاز و یا درون مایکروفر ها کوتاه تر است.
در کل با وجود هواپز ها می توان غذاهایی چون استیک ، مرغ بریان ، پیتزا ، سیب زمینی سرخ کرده ، مرغ و ماهی و … نیز درست کرد .

زمان پخت مواد غذایی در هواپز

در ادامه زمان پخت چند تا از غذاهای معروف را در اختیار شما قرار میدهیم و فقط دقت داشته باشید که در این زمان لازم است تا مواد غذایی را پشت و رو کنید و نکته مهمی که در این جا وجود دارد این است که زمان پخت ممکن است بر اساس نوع غذا و وزن و حجم و با توجه به بافتی که دارد متفاوت باشد . یکی از مهم ترین نکات در طرز استفاده از هواپز ها دانستن میزان دما و مقدار زمان هواپز برای غذا است .

مواد غذاییزمان لازم برای پخت دمای لازم برای پخت
ماهی15 تا 30 دقیقه 130 تا 150 درجه
مرغ کامل 75 تا 90 دقیقه180 تا 200 درجه
میگو 15 تا 20 دقیقه۱۴۰-۱۶۰ درجه
سیب زمینی۱۲ تا ۱۵ دقیقه۱۸۰-۲۰۰ درجه
کباب کردن گوشت۲۰ تا ۳۰ دقیقه۲۲۰-۲۴۰ درجه
بال مرغ ۱۵ تا ۲۰ دقیقه۱۵۰-۱۸۰ درجه
سوسیس۱۰ تا ۱۵ دقیقه۱۲۰-۱۵۰ درجه
کیک۳۰ تا ۴5 دقیقه۱۴۰-۱۶۰ درجه
بادام زمینی۲۰ تا ۳۰ دقیقه۱۴۰-۱۶۰ درجه

پخت کیک در هواپز

خیلی از دوستان به دنبال دستور تهیه پخت کیک درون هواپز ها هستند . در اینجا ما طرز تهیه کیک در هواپز را بررسی می کنیم . برای پختن کیک در هواپز ها تنها نیاز است تا طبق دستوری که دارید مایع کیک را آماده کنید . سپس توجه داشته باشید که در این زمان لازمه تا هواپز ها را از 20 دقیقه قبل روشن کنید و روی درجه 200 درجه بزارید تا هواپز گرم شود و به یاد داشته باشید که قالب کیک را کمی با روغن چرب کنید .

بعد مواد کیک را درون قالب بریزید و قالب را درون هواپز بر روی پایه کوچک قرار دهید و دمای کیک را بر روی 150 درجه نیز تنظیم کنید و پس از آن که سر هواپز را گذاشتید به مدت 30 دقیقه صبر کنید تا کیک به خوبی آماده شود حال برای این که روی کیک هم به خوبی پخته شود و حالت طلایی پیدا کند نیازه تا حدود 10 دقیقه دیگر دمای هواپز را بر روی 200 درجه تنظیم کنید تا کیک به خوبی پخته شود . برای آن که کیک شما به خوبی بپزد لازمه تا تنظیمات دما را به درستی انجام دهید .

پخت کیک در هواپز

پخت سیب زمینی در هواپز

برای آن که بتوانید سیب زمینی سرخ کرده درون هواپز ها درست کنید نیاز است تا این مراحل را انجام دهید . ابتدا لازم است تا سیب زمینی ها را به خوبی بشویید ، سپس بعد از پوست کردن آن را خلال خلال کنید . در این قسمت لازمه سیب زمین های خود را با یک قاشق روغن مخلوط کنید و بر روی آن ها ادویه بزنید سپس سیب زمینی ها را بر روی توری هواپز بچینید .

در این قسمت سیب زمینی های خلال شده را می توانید بر روی توری هواپز بچینید و یا آن ها را درون کاسه هواپز قرار دهید . برای پخت سیب زمینی در هواپز لازمه تا دما را روی 200 درجه سانتی گراد و به مدت زمان 20 دقیقه تنظیم کنید . با این مدت زمان و دما سیب زمینی ها به خوبی حالت ترد و برشته ای پیدا می کنند .

پخت سیب زمینی در هواپز

پخت ماهی در هواپز

یکی دیگر از غذاهایی که می توان در هواپز ها درست کرد ماهی می باشد که به خوبی در هواپز ها آماده میشود . برای تهیه ماهی در هواپز لازمه تا این مراحل را طی کنید . ماهی را با یک قاشق غذاخوری روغن ترکیب کنید و سپس در این زمان لازمه تا ادویه ها و پودر سیر را اضافه کنید و سپس باید به مدت یک ساعت صبر کنیم و اجازه دهیم تا ماهی استراحت کند . ماهی را بر روی پایه فلزی هواپز قرار میدهیم و دمای هواپز را بر روی دمای 176 درجه سانتی گراد و زمان آن را بر روی 20 دقیقه نیز تنظیم می کنیم و پس از پایان شما ماهی برشته و خوش طعمی دارید که آماده سرو می باشد .

پخت ماهی در هواپز

در ادامه لیستی از بهترین مدل های هواپز در بازار را برای شما تهیه کرده ایک تا بتوانید به راحتی آن را خریداری بکنید.

هواپز رومانتیک هوم مدل 01

یکی از شیک ترین هواپز هایی که در بازار وجود دارد این مدل هواپز است که ظرفیتی 11 لیتری دارد و به رنگ مشکی و سفید جذابی تولید می شود که کمی کم یاب است .

هواپز دسینی مدل توربو

این مدل هواپز دارای ظرفیتی به اندازه 12 لیتر می باشد . این هواپز از برند دسینی از قیمت متناسبی برخوردار می باشد و مجهز به دو طبقه است که به صورت همزمان می توان از آن استفاده کرد .

هواپز مکسی مدل M1

این مدل هواپز دارای ظرفیت بسیار خوبی به اندازه 18 لیتر می باشد و به کمک آن می توانید انواع غذاهایی که می خواهید در فر درست کنید را در اینجا بدون نیاز به روغن زیاد آماده کنید .

هواپز هانوور مدل 1045

این نوع هواپز دارای توان مصرفی به اندازه 1300 وات است و دارای قابلیت هایی چون قابلیت تنظیم حرارت و قابلیت یخ زدایی سریع و ... را دارا می باشد .

هواپز هانوور مدل 1042

یکی از بهترین مارک هواپز در بازار مارک هانوور می باشد که8 بهترین مدل هواپز ها را روانه بازار می کند . این نوع هواپز دارای توان مصرفی 1300 وات و همچنین ظرفیت 12 لیتر نیز می باشد .

هواپز مگا مدل MHO-409

از دیگر هواپز های پر طرفدار می توان به این هواپز از برند امگا اشاره کرد که ظرفیت آن برای تعداد افراد 8 نفر مناسب می باشد و توان مصرفی به اندازه 800 وات نیز دارد .

هواپز فلیور ویو مدل توربو

یکی از بهترین هواپز هایی که در بازار وجود دارد این مدل هواپز با ظرفیت 11 لیتر نیز می باشد .  توان مصرفی این هواپز به اندازه 1300 وات است و دارای دو سینی پایه بلند و پایه کوتاه نیز می باشد .

هواپز رومانتیک هوم مدل KP

مدل هواپز روانتیک هوم دارای تایمر بوده و ظرفیتی به اندازه 12 نفر دارد ، به کمک هواپز ها می توان سالم ترین مواد غذایی را بدون نیاز به روغن زیاد آماده کد .

هواپز آریته مدل 4618

این مدل هواپز با توجه به طراحی زیبایی که دارد مورد سلیقه شیک پسندان می باشد که به صورت 6 نفره کاربرد دارد و در مقابل توان مصرفی آن معادل 1800 وات نیز می باشد .

هواپز ساچی مدل AF-4770

این نوع هواپز یکی از متفاوت ترین هواپز ها به شمار می رود ظرفیت آن مناسب برای تعداد افراد 6 نفر می باشد و از نظر طراحی یکی از زیباترین هواپز ها در بازار به شمار می رود .

هواپز عرشیا مدل AF116-1788

برند عرشیا از دیگر برند های خوب در تهیه هواپز ها می باشد ، این مدل هواپز 8 کاره عرشیا با توجه به عملکرد خوب و با کیفیتی که دارد یکی از بهترین ها به شمار می رود و برای 12 نفر نیز کاربرد دارد .

برای پخت یک مرغ کامل در هواپز چه دما و زمانی نیاز است ؟

برای آن که بتوانید یک مرغ کامل درون هواپز بپزید نیاز دارید تا تایمر هواپز را بر روی 75 تا 90 دقیقه تنظیم کنید و سپس مقدار دمای آن را بر روی 180 تا 200 درجه قرار دهید .

از هواپز می توان به عنوان بخارپز استفاده کرد ؟

برای بخارپز کردن مواد غذایی درون هواپز ها شما می توانید غذای خود را با فویل پوشش دهید و درون ظرف هواپز آب بریزید تا به کمک بخار آن غذا پخته شود .

با هواپز چه غذاهایی می توان درست کرد ؟

به کمک هواپز ها شما می توانید انواع مواد غذایی را بپزید که در این مطلب کامل راجع به آن توضیح دادیم .

4.2/5 - (32 امتیاز)
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

1 دیدگاه در “طرز استفاده از هواپز [بررسی دما و زمان برای پخت غذا در آن]

 1. فاطمه♥️ گفت:

  سلام توی هواپز خورشت و خوراک ابدار هم میشه پخت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.