کدام مدل پارچ برای سرو نوشیدنی مناسب است؟+بررسی 7 مدل جدید

اسفند 1, 1400
بلاگ
پارچ

از قدیم الایام تا به کنون برای سرو نوشیدنی و یا نگهداری آب و نوشیدنی و خنک کردن آن در یخچال و همچنین پر کردن سماور از انواع پارچ بهره میبردند . شاید در گذشته انواع مسی و استیل و برنجی آن برای کاربرد های دیگر و انواع سفالی برای نگهداری و خنک کردن آب به صورت طبیعی استفاده میشد اما به مرور زمان مدل های مختلفی طراحی و وارد بازار شدند به طوری که امروزه شاید بیش از هزاران طرح و رنگ و مدل توسط برند ها و کمپانی های مختلف تولید و برای کاربرد های مختلفی وارد بازار شده اند .

ست پارچ و لیوان هفت پارچه ونا لب طلایی

لیوان 6 پارچه بارل کوتاه

فنجان بلینک مکس مدل مشبک

هر چقدر هم که بطری های نوشیدنی خود به زیبایی طراحی شوند اما هیچکدام به زیبایی انواع پارچ زمانی که نوشیدنی های مختلف درون آن میریزید و بر سر میز قرار میگیرد نیست . این وسیله کاربردی در مدل های بسیار مختلفی وجود دارند که در این مقاله میخواهیم به بررسی انواع مختلف آن به طور کامل بپردازیم پس با ما همراه باشید.

پارچ تک بخرم یا ست پارچ و لیوان ؟

پارچ تک بخرم یا ست پارچ و لیوان ترک ؟ پاسخ این سوال را نمیتوان به صورت جامع و برای همه داد . اما میتوان گفت اگر میخواهید برای نگهداری از آب خنک در یخچال این وسیله را خریداری کنید دیگر نیاز به هزینه اضافی و خرید ست با لیوان آن نیست همچنین برای کنار سماور که به طور معمول از انواع پلاستیکی آن انتخاب میکنند هم همین است اما اگر برای سرو نوشیدنی و بر سر میز غذاخوری و هنگام پذیرایی از مهمان استفاده کنید شکی در آن نیست که هر چه لوازم پذیرایی شما هماهنگی بیشتری با هم داشته باشند جلوه میز پذیرایی شما بیش از پیش خواهد بود پس خرید ست پارچ و لیوان مناسب تر از خرید تک آن است .

انواع پارچ آب

پارچ آب انواع مختلفی دارند و در جنس های مختلفی تولید میشوند . از انواع پارچ آب موجود در بازار موارد زیر را میتوان نام برد .

1.پارچ پیرکس

یکی از مدل های پارچ آب که از قدیم هم بوده و اکنون هم مدل های جدید آن تولید میشوند انواع پارچ پیرکس است . به طور کلی انواع ظروف پیرکس نسبت به انواع شیشه ای کمی مقاوم ترند البته این مقاوم بودن فقط از لحاظ مقاوم بودن نسبت به ضربه است و گرنه هر دو مدل نسبت به تغیر دمایی مقاومند . از مزایایی که پارچ های پیرکس نسبت به انواع سرامیکی ، استیل و چینی دارند این است که به خاطر شفاف بودن آن در هنگام پذیرایی از مهمان و سرو نوشیدنی بر روی میز رنگ نوشیدنی درون آن دیده میشود و جلوه بسیار زیبایی را به میز پذیراییتان خواهد داد .

پارچ پیرکس

2.پارچ آب پلاستیکی

امروزه دیگر کمتر کسی را میتوان یافت که حتی برای کنار سماور خود هم از انواع پارچ پلاستیکی استفاده کند چه برسد به عنوان پارچ پذیرایی و داخل یخچالی . البته امروزه تا حدی تولید کنندگان ظروف پلاسکو در ایران پیشرفت کرده اند که برخی از مدل های آن کاملا شیک و طراحی ویژه ای دارند .

پارچ آب پلاستیکی

قیمت پارچ آب پلاستیکی

به طور معمول پارچ آب پلاستیکی از همه انواع پارچ موجود در بازار لوازم آَپزخانه ارزان تر است . حتی با کیفیت ترین انواع پارچ پلاستیکی باز هم از انواع پذیرایی کریستالی و پیرکس آن ارزان تر است . البته این را هم باید در نظر داشته باشید که انواع پلاستیکی را یا برای کنار سماور خریداری میکنند که بتوانند آن را با آب پر کنند و یا برای این خریداری میکنند که درون یخچال بگذارند پس اگر قیمت بالاتری هم داشت منطقی نبود . از بهترین برند هایی که مشغول به تولید پارچ پلاستیکی هستند میتوان به برند با کیفیت و خوش آوازه لمون اشاره کرد .

3.پارچ آب شیشه ای

از انواع دیگر پارچ های مختلف موجود در بازار پارچ آب شیشه ای را میتوان نام برد . اگر در میان ظروف شیشه ای قدیمی جست و جو کنید انواع ظروف شیشه ای به چشم میخورند که بیشتر به رنگ سبز ، آبی ، نارنجی و قرمز بودند چیزی که بیشتر از همه در میان آن ها پر کاربرد بود و هنوز هم استفاده از آن رواج دارد پارچ آب شیشه ای آن بود . تصور کنید آب درون این پارچ های رنگی چه جلوه بی نظیری را به میز پذیراییتان خواهد داد . البته اگر جزو افراد ساده پسند هم پاشید میتوانید از انواع ساده بی رنگ آن خریداری کنید که برخی از آن ها توسط درب های فانتزی بامبو کمی جلوه فانتزی تری پیدا کرده اند .

پارچ آب شیشه ای

قیمت پارچ آب شیشه ای

قیمت پارچ آب شیشه ای بر اساس عوامل بسیار متعددی تایین میشود . مثلا برخی از آن ها با طرح های مختلف چاپی دیزاین میشود که خوب نسبت به انواع ساده آن میتواند گران تر باشد . برخی دیگر به همراه درب بامبو به طرح های گوناگون توپی و یا مدل های دیگر تولید میشوند که خوب این هم میتواند در بالا رفتن قیمتش تاثیر گذار باشد . جنس شیشه و ضخامت آن و یا ضد ضربه بودن و مقاومت نسبت به تغییر دما نیز از عوامل دیگری است که میتواند در قیمت نهایی تاثیر گذار باشد .

4. پارچ آب چینی

همه ما تجربه نوشیدن اب از پارچ سفید گل قرمزی منزل مادر بزرگهایمان را داریم . شاید امروزه انقدر مدل ها و طرح های مختلف پارچ ها را در مغازه ها ببینیم که دیگر کسی به خرید پارچ آب چینی فکر هم نمیکند اما نمیتوان حس نوستالژی که پارچ های استیل به مت القا میکنند را نا دیده گرفت . علاوه بر آن امروزه برند های خوب تولید کننده ظروف چینی در کشورمان مانند چینی زرین پارچ های چینی خود را به قدری زیبا و شکیل طراحی میکنند که واقعا نمیتوان گفت انواع چینی آن قدیمی اند .

5.پارچ سرامیکی

یکی دیگر از انواع پارچ های موجود در بازار پارچ سرامیکی است . انواع ظروف سرامیکی به طور کلی از سفال تهیه میشوند و بر روی آن لایه ای از جنس سرامیک کشیده میشود تا هم ظاهر جذاب تری داشته باشند و هم مقاوم تر شوند . در گذشته که استفاده از یخچال هنوز تا این حد همه گیر نشده بود و شاید از هر 20 خانه فقط یک خانه یخچال داشت برای خنک کردن آب آن را درون کوزه سفالی میریختند و پس از مدتی حرارت از اب خارج و آب درون کوزه گرم میشد . البته که پارچ های سرامیکی امروزی دیگر خاصیت خنک کردن آب را مانند انواع قدیمی آن به خاطر لعابی که بر روی آن کشیده شده است ندارد اما به خاطر رنگبندی زیبا و در برخی موارد طراحی های متفاوت آن جزو پر فروش هاست .

پارچ

6.پارچ استیل

از گذشته پارچ استیل یکی از پر کاربرد ترین انواع پارچ ها برای همه بود . حتی هنگام پذیرایی در مساجد ، در حسینیه ها به هنگام عذاداری محرم و مکان های عمومی هنوز هم از این مدل استفاده میکنند . علت آن هم وزن پایین آن و مقاوم بودن نسبت به ضربه و انواع آسیب است . البته این نکته را نمیتوان فراموش کرد که طعم آب در انواع ظروف استیل کمی تغیر میکند و ممکن است که مورد پسند همه نباشد . همچنین اگر از استیل ضد زنگ ساخته نشده باشد بدون شک بعد از مدتی استفاده شروع به زنگ زدن و آسیب دیدن خواهد کرد . البته این نکته را هم نمیتوان از یاد برد که به طور کل این مدل برای استفاده و سرو نوشیدنی برای مهمان اصلا مناسب نیست .

7.پارچ فانتزی

چند مدتی است که انواع پارچ فانتزی به مدل های مختلف طراحی و تولید میشوند که واقعا هم با استقابل از سمت مصرف کنندگان رو به رو شده است . از انواع مدل های فانتزی میتوان پارچ پیرکس درب بامبو را نام برد که واقعا طراحی جذابی دارند . برخی دیگر باز از لحاظ طراحی متفاوت ترند و در نگاه اول شاید متوجه نشوید که این یک پارچ فانتزی است . مثلا برخی به مدل های سر یک اسکل یا یک پرنده پایه دار و یا مدل های متنوع دیگر تولید میشوند که هر کدام در نوع خود جذاب و کاربردی اند .

پارچ فانتزی

قیمت پارچ و لیوان

قیمت پارچ و لیوان بر اساس جنس آن ها ، تعداد پارچه و اقلام آن ، برند سازنده و عوامل بسیار متعدد دیگری تعیین میشود . اما خوب است بدانید که به طور معمول قیمت انواع ست کریستال از همه انواع آن بالاتر است و پس از آن جنس چینی و در رده بعدی آن ها که در رده قیمت های ارزان قرار میگیرد انواع سرامیکی آن است . البته از مدل های جدیدتر و فانتزی تر آن که بیشتر به جنس پیرکس و شیشه ای تولید میشوند هم هستند که به خاطر نوع طراحی که دارند قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر دارند .

خرید پارچ

در خرید هر جزئی از لوازم خانه و آشپزخانه اگر پیش از خرید بدانید که نکات مهم خرید این وسیله کدام است و خوب است که پیش از خرید چه مواردی را رعایت کنیم بدون شک بهترین خرید را انجام خواهید داد . خرید پارچ شاید در نگاه اول کار ساده ای باشد اما اگر کمی در آن عمیق شوید متوجه خواهید شد که نه تنها کار ساده این نیست بلکه با وجود این همه مدل و طراحی مختلف این وسیله که هر کدام کاربردی خاص و متفاوت دارند خرید میتواند سخت باشد . در ادامه نکاتی را که باید در هنگام خرید پارچ مد نظر قرار دهید را برایتان آماده کرده ایم که مطالعه آن به همه پیشنهاد میشود .

خرید پارچ

گنجایش

اولین چیزی که در خرید پارچ باید به آن دقت کنید گنجایش پارچ است . مانند هر وسیله دیگری پارچ ها هم گنجایش های مختلفی دارند و در هر کدام حجم مشخصی مایعات جای میگیرد . اول از همه ببینید این وسیله کاربردی را برای چه کاربردی میخواهیم خریداری کنید . برای کنار سماور ، داخل یخچال و یا پذیرایی بر سر میز غذا پس از آن با توجه به کاربردی که برایش در نظر گرفته اید گنجایشی که فکر میکنید از همه بیشتر مناسب کار شماست را انتخاب و خریداری کنید .

اندازه

از دیگر فاکتور های مهم هنگام خرید پارچ توجه به اندازه پارچ است . خیلی مهم است مدلی که انتخاب میکنید برای کجا کاربرد دارد . مثلا اگر برای نگهداری آب یا نوشیدنی برای یخچال میخواهید ، حتما سایز آن از لحاظ قدی را با قد طبقات یخچال خود مطابقت دهید که بتوانید در یخچال آن را جا بدهید . همچنین اندازه آن در مقایسه با سایر ظروف پذیرایی روی میز نه باید خیلی کوچکتر و نه خیلی بزرگتر باشد تا تناسب و زیبایی ظاهری و دیزاین میز شما رعایت شود .

پارچ

جنس بدنه

از دیگر موارد مهمی که هنگام خرید این وسیله کاربردی در خانه و آشپزخانه باید حتما مد نظر خود قرار دهید جنس بدنه آن است . جنس بدنه از این جهت مهم است که بر اثر کوچکترین ظربه ای آسیب نبیند و یا برخی از جنس ها حالت کدری دارند و پس از ریختن نوشیدنی در آن رنگ نوشیدنی را هم کدر نشان میدهند که اصلا خوب نیست . برخی دیگر به خاطر جنس بدنه آن ها سنگین وزنند و حمل و نقل آن سخت است . در هنگام خرید حتما به جنس بدنه دقت کافی را داشته باشید .

نوع دسته

نوع دسته پارچ یکی از موارد بسیار مهمی است که حتما باید به آن دقت لازم را داشته باشید . زمانی که میخواهید به وسیله پارچ برای خود آب بریزید و یا برای مهمان های خود نوشیدنی سرو کنید تمام وزن پارچ و نوشیدنی درون آن را دسته آن تحمل میکند . پس بسیار مهم است از انواعی خریداری کنید که یا دسته ای مطابق با جنس بدنه و یکسره با بدنه آن داشته باشد و یا اگر هم دسته پلاستیکی یا چوبی دارد به طور کاملا محکم به بدنه چسبیده باشد تا از شکستن دست و افتادن پارچ جلوگیری شود .

قیمت

یکی از موارد دیگری که حتما و حتما در هنگام خرید هر چیزی باید از قبل مد نظر قرار دهید این است که برای خرید آن وسیله چه مقدار بودجه در نظر گرفته اید و میخواهید برای خرید آن چقدر هزینه کنید . حال با توجه به آن بودجه ای که در اختیار دارید قیمت اجناس را بررسی کنید و آن هایی که با بودجه شما هماهنگی دارند را انتخاب کنید . جدای از آن ببینید قیمت وسیله ای که میخواهید خریداری کنید با توجه به کاربرد و جنس آن ارزش انقدر هزینه کردن را دارد یا خیر سپس برای خرید آن اقدام کنید .

بهترین مارک پارچ

برند های متفاوتی در رابطه با تولید انواع مختلف پارچ در مدل ها ، ابعاد و جنس های مختلف فعالیت میکنند . از بهترین برند های پارچ شیشه ای میتوان به پاشا باغچه اشاره کرد و از بهترین برند های پارچ پلاستیکی هم میتوان به لمون و توپاز اشاره کرد . البته همیشه خرید از بهترین برند های بازار نمیتواند تضمین دد که بهترین جنس و کیفیت را خریداری میکنید اما حداقل خیالتان جمع است که اگر وسیله شما مشکلی هم داشت یا پس از یکی دو بار استفاده با ایراد رو به رو شد هم گارانتی دارد و هم این برند آنقدر معروف هست که به راحتی بتوانید نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش آن را پیدا کنید .

پارچ پیرکس درب بامبو بخرم یا نه ؟

یکی از انواع پارچ های موجود در بازار که طراحی جدید و جلوه زیبایی هم بر روی میز پذیرایی شما دارد پارچ پیرکس درب بامبو است . خیلی از افراد برای خرید این مدل شک دارند و مدام میپرسند پارچ پیرکس درب بامبو بخرم یا نه ؟ غلت تعلل در خرید آن ها موارد زیادی است . برخی فکر میکنند درب آن چون از جنس بامبو است بر اثر استفاده مکرر و برخورد مدوام با رطوبت خراب و یا پوسیده میشود که این مورد فرضیه کاملا اشتباهی است .

برخی نیز فکر میکنند چون جنس بدنه آن پیرکس نازک است ممکن است بر اثر کوچکترین ضربه ای آسیب ببیند و بشکند که خوب این هم اشتباه است چون به طور معمول بدنه آن از جنس پیرکس ضد ضربه ساخته میشود . این به آن معنا نیست که به طور کل نشکند اما ضربه های معمولی را کاملا تحمل میکند .

به جز سرو نوشیدنی از این وسیله کاربردی برای چه کاری استفاده میشود ؟

به جز سرو نوشیدنی میتوان برای تزیین محیط آشپزخانه از آن نیز استفاده کرد . مثلا چند شاخه گل درون آن بگذارید و بر روی اپن قرار دهید .

پارچ کریستالی برای سرو نوشیدنی مناسب تر است یا پیرکس ؟

بستگی دارد میخواهید برای استفاده روزمره و درون یخچال از آن استفاده کنید یا برای پذیرایی از مهمان . اگر هدف پذیرایی از مهمان باشد که خوب مدل های کریستالی شیک ترند .

پارچ پلاستیکی چه کاربردی دارد ؟

انواع پلاستیکی آن معمولا برای ریختن آب درون کتری و سماور کاربرد دارد .

امتیاز مطلبpost
پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.