بلاگ

مضرات دستگاه میوه خشک کن [عوارضی که شاید اطلاع نداشته باشید]

مضرات میوه خشک کن

میوه خشک کن ها را می توان جزو دسته پر طرفدار ترین تنقلات ها به حساب آورد که از محبوبیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند ، برخی میوه ها را بر روی پارچه و یا سینی می چیدند و آن ها را در مقابل نور آفتاب قرار میدهند تا به آرامی میوه ها خشک شود اما متاسفانه این روش نیازمند زمان زیادی بود و لازم بود تا حداقل یک تا سه شبانه روز صبر کرد ، اما با دستگاه میوه خشک کن می توان انواع میوه ها را در مدت زمان کمتری حتی در فصول سرد خشک کرد ، به هرحال برخی هستند که خشک کردن میوه ها را به صورت طبیعی ترجیح می دهند و بر این باور هستند که میوه خشک کن ها دارای مضرات و معایبی هستند ، حال می خواهیم مضرات دستگاه میوه خشک کن و ویژگی های آنان را با هم بررسی کنیم .

راستی اگر میخوای بهترین مارک های میوه خشک کن را بشناسی توصیه می کنم مقاله بهترین مارک میوه خشک کن چیست را مطالعه بفرمایید .

مضرات میوه خشک کن

معایب دستگاه میوه خشک کن

مضرات دستگاه میوه خشک کن چیست ؟ میوه هایی که درون میوه خشک کن تهیه می شوند ضرر دارند ؟ و … در ادامه جواب این سوالات را پیدا خواهیم کرد .

1. مدت زمان خشک شدن میوه ها

درست است که تا حدودی گفتیم مدت زمان خشک شدن میوه ها در میوه خشک کن کوتاه تر از روش طبیعی است اما با این حال فرق خیلی چندانی با یکدیگر ندارند و ممکن است تا 8 یا حتی 12 ساعت خشک کردن میوه ها درون میوه خشک کن ها به طول بیانجامد ، حتی دستگاه هایی که از توان بسیار پایینی برخوردار هستند ممکن است این میوه ها تا 48 ساعت هم خشک کنند . که در این مدت زمان قطعا ممکن است باعث مضراتی بر روی میوه ها شود .

2. خشک نشدن آب میان بافتی

درون میوه خشک کن ها ، تکه های میوه کاملا به صورت یکسان درون ظرف قرار نمیگیرند به همین دلیل ممکن است آب میوه ها به طور کامل خشک نشوند ، وقتی بعد از اتمام کار شما میوه های خشک شده را برای نگهداری جمع آوری کنید متوجه می شوید به این دلیل که جریان عمودی درون میوه خشک کن وجود ندارد آب میوه ها هم به طور کامل خشک نمی شود و ممکن است میوه خشک ها کپک بزند و خراب شود و کپک زدن یک دانه میوه خشک در بین بقیه میوه ها سبب خراب شدن بقیه میوه ها می شود .

با از بین رفتن رفتن آب میوه ها ارزش غذایی انان از بین می رود و ویتامین c آنان تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و به طور کلی وقتی آب میان بافتی میوه ها از بین می رود طراوت آنان هم از بین می رود .

3. صدای میوه خشک کن

یکی دیگر از مضرات دستگاه میوه خشک کن ها صدای آنان می باشد . میوه خشک کن ها در زمان کار صدایی شبیه به صدای فن از خود تولید می کنند که این نوع صدا ممکن است برای عده ای اذیت کننده باشد ، پس بنابراین اگر فکر می کنید صدای میوه خشک کن ها اذیت کننده است پیشنهاد می کنم به سراغ این دستگاه نروید .

4. تغییر رنگ میوه ها

میوه هایی که درون میوه خشک کن خشک می شوند به دلیل حرارت زیادی که دریافت می کنند ممکن است تیره رنگ شوند و به رنگ قهوه ای در بیایند در این حالت آن طراوت و شادابی اولیه را از دست می دهند و این تغییر رنگ هم به دلیل فعال شدن برخی از آنزیم ها است . برخی برای سفید و نرم ماندند میوه های خشک از ترکیبات گوگردی و سولفیدی استفاده می کنند اما خب این ترکیبات ممکن است باری عده ای خطرناک و حساسیت زا باشد .

5. مصرف برق دستگاه میوه خشک کن

میوه خشک کن ها با توجه به این امر که نوعی دستگاه برقی محسوب می شوند و ساعت ها لازم است تا کار کنند ، مصرف برق بالایی هم دارند که بر روی هزینه های برق تاثیر گذارند ، در کل قبل از خرید لازم است به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید . مصرف برق میوه خشک کن را می توان یکی از اصلی ترین مضرات میوه خشک کن ها دانست.

مصرف برق دستگاه میوه خشک کن

مزایای استفاده از میوه خشک کن ها

حال که با معایب و مضرات میوه خشک کن ها آشنا شده ایم بهتر است مزایای استفاده از میوه خشک کن ها را هم بررسی کنیم .

1. کاربری آسان

تا زمانی که برای اولین بار با وسیله و یا دستگاهی کار نکنید نمی توانید به خوبی پیچ خم آن را متوجه شوید ، پس اینکه برای اولین بار نتوانید به خوبی میوه های خود را درون میوه خشک کن خشک کند اصلا مسئله مهمی نیست چرا که دفعه دوم به خوبی میتوانید از این دستگاه ها استفاده کنید چرا که کار با این نوع دستگاه بسیار راحت و آسان خواهد بود .

2. سلامت


میوه خشک کن ها با هوای گرمی که در دستگاه به جریان می آورند میوه ها را خشک می کنند که در این حالت مواد غذایی و آب میان بافتی میوه ها به طور کامل خشک می شود اما ویتامین ها و آنزیم های آن باقی می مانند و از سلامت بیشتری نسبت به نمونه میوه خشک های کارخانه ای برخوردار هستند چرا که میوه خشک های کارخانه ای که از بیرون خریداری می کنید ممکن است حاوی نمک و یا نوعی مواد نگهدارند که ممکن است برای عده ای حساسیت زا باشد است .

3. صرفه جویی

با استفاد از میوه خشک کن ها می توانید به راحتی میوه هایی که فکر می کند نزدیک به خراب شدن هستند و یا دیگری نمی توانید آنان را تمام کنید را درون این نوع دستگاه ها به راحتی خشک کنید . چرا که میوه های خشک شده نسبت به میوه های معمولی از ماندگاری بالاتری برخوردار هستند .

مزایای استفاده از میوه خشک کن ها

نکات نگهداری از میوه خشک کن ها

حال که با مضرات دستگاه میوه خشک کن ها آشنا شده اید به سراغ نکات نگهداری از میوه خشک ها میرویم.

سرعت میوه خشک ها در جذب رطوبت محیط بسیار بالا است و احتمال کیپ زدن آنان جود دارد بنابراین باید برای نگهداری سالم از میوه خشک ها آن ها را در جایی خشک و خنک نگهداری کنید تا در معرض رطوبت قرار نگیرند و به دور از گرما و حرارت باشند .

زمانی که میوه خشک ها به دلیل حرارتی که برای خشک شدن دریافت کرده اند هنوز داغ و گرم باشند به هیچ وجه نباید میوه ها را سریع جمع آوری کنید و و بسته بندی کنید و بلکه بهتر است صبر کنید تا میوه ها به خوبی خنک شوند و سپس آن ها را بسته بندی کنید .

برای نگهداری از میوه خشک ها از ظروف شیشه ای و پلاستیکی مناسب استفاده کنید که از بهداشت بالایی هم برخوردار هستند ،البته کیسه ها هم گزینه مناسبی برای نگهداری از میوه خشک ها هستند . با توجه به تحقیقات و نتایجات این نوع خشک بار ها تا حدود ده ماه قابلیت نگهداری را دارند .

نکات نگهداری از میوه خشک کن ها

از میوه خشک کن چه استفاده دیگری می شود؟

این نوع دستگاه ها در واقع وسیله ای برای خشک کردن انواع مواد غذایی هستند و تنها مختص به خشک کردن میوه ها نمی باشند ، اما با توجه به این همه ما برای خشک کردن میوه ها به سراغ میوه خشک کن ها می رویم بنابراین به اسم میوه خشک کن شناخته می شوند . با استفاده از این نوع دستگاه علاوه بر خشک کردن میوه ها می توان برای خشک کردن انواع سبزیجات ها ، غلات ، گوشت ها و حتی برای خشک کردن گل برای تزیینات نیز از این دستگاه استفاده کرد .

از دیگر کاربرد هایی که میوه خشک کن دارد تهیه گرانولا و لواشک است البته برای تمام دستور های مواد غذایی مانند ماست و غیره که به دمای ملایم و مداوم نیاز دارند میوه خشک کن ها بسیار کاربردی خواهند بود .

نوع سینی میوه خشک کن

در نظر داشته باشید که میوه خشک کن هایی که سینی گرد دارند برای خشک کردن میوه و سبزی ، گوشت و .. کاربرد دارند و میوه خشک کن هایی که دارای سینی چهارگوش هستند برای تهیه ماست و لواشک قابل استفاده هستند .

میوه خشک کن ها چه معایبی دارند؟

در این مطلب ما انواع مضرات دستگاه میوه خشک کن ها را بررسی کرده ایم که توصیه می کنیم قبل از خرید بهترین میوه خشک کن ابتدا این مطالعه را مطالعه کنید .

مدت زمان خشک شدن میوه در میوه خشک کن ها چه اندازه است ؟

این عامل بستگی شدیدی به توان دستگاه و میزان قدرت ان دارد و نمی توان دقیق بیان کرد اما در حالت کلی برا خشک کردن میوه ها درون میوه خشک کن ها حدود 8 تا 12 ساعت و برای برخی مدل های ضعیف تر هم حدود 12 تا 48 ساعت زمان نیاز است .

آیا میوه خشک کن ها سرطان زا هستند ؟

با توجه به مزایا و معایب میوه خشک کن ها که در اینجا بررسی کرده ایم باید بگوییم که این دستگاه ها سرطان زا نیستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *